سفر به شهر یزد و بازدید از دروازه ایساتیس

جاذبه‌های استان یزد تمامی ندارند و تک تک آن‌ها بسیار ارزشمند و دیدنی هستند. برای کسانی که علاقه زیادی به تاریخ و مکان‌های باستانی دارند، خرید بلیط هواپیما یزد پیشنهاد خوبی می‌تواند باشد. این بار برای بازدید از دروازه فرافر، که به دروازه "ایساتیس" معروف است، به یزد سفر کنید و با این آثار کهن باستانی از نزدیک آشنا شوید. هزار سال است که این دیوار آجری ترک خورده، تاریخ باشکوه سرزمینش را به تنهایی نمایان ساخته و تا به امروز حفظ کرده است. از طرفی به مغول، ترک و تازی نیز اجازه نداده است تا سرزمینش را فتح کنند. این دیوان با عظمت تاریخ ایساتیس، "فَرافر" نیز نام دارد و روزگاری مردمانی از آن عبور می‌کرده‌اند.

0
130
بازدید از دروازه ایساتیس یزد
دروازه ایساتیس یزد
سفر به شهر یزد و بازدید از دروازه ایساتیسReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 20Rating: 3.5سفر به شهر یزد و بازدید از دروازه ایساتیس - خرید بلیط هواپیما یزد از سفرستانجاذبه‌های استان یزد تمامی ندارند و تک تک آن‌ها بسیار ارزشمند و دیدنی هستند. برای کسانی که علاقه زیادی به تاریخ و مکان‌های باستانی دارند، خرید بلیط هواپیما یزد پیشنهاد خوبی می‌تواند باشد. این بار برای بازدید از دروازه فرافر، که به دروازه "ایساتیس" معروف است، به یزد سفر کنید

دروازه ایساتیس، یزد

جاذبه‌های استان یزد تمامی ندارند و تک تک آن‌ها بسیار ارزشمند و دیدنی هستند. برای کسانی که علاقه زیادی به تاریخ و مکان‌های باستانی دارند، خرید بلیط هواپیما یزد پیشنهاد خوبی می‌تواند باشد. این بار برای بازدید از دروازه فرافر، که به دروازه “ایساتیس” معروف است، به یزد سفر کنید و با این آثار کهن باستانی از نزدیک آشنا شوید. هزار سال است که این دیوار آجری ترک خورده، تاریخ باشکوه سرزمینش را به تنهایی نمایان ساخته و تا به امروز حفظ کرده است. از طرفی به مغول، ترک و تازی نیز اجازه نداده است تا سرزمینش را فتح کنند. این دیوان با عظمت تاریخ ایساتیس، “فَرافر” نیز نام دارد و روزگاری مردمانی از آن عبور می‌کرده‌اند.

فرافر، سریزد امروزی

بازدید از دروازه ایساتیس یزد
دروازه ایساتیس یزد

تا قبل از اسلام، فرافر از گام‌های دوستان این سرزمین به ایساتیس استقبال می‌نموده و گام‌های دشمنان به خارج از حریم مهر خاوری را بدرقه می‌کرده است. گذشتگان با آمیختن روح پارسی خود به خشت و آجرهای این دروازه، آن را چنین باشکوه و زیبا ساخته‌اند و محافظ شهر گم‌شده در تاریخ قرار داده‌اند. چرخ گردان شهر پررونق فرافر، از زمان هخامنشیان تا قاجار چرخیده است و امروزه، شهر “سریزد” نامیده می‌شود. دروازه ایستیس، طی قرن‌ها محافظت گردیده است و امروز، با بدنه‌ای رنجور و ترک‌خورده، اما قامتی برافراشته مقدم میهمانانی که بلیط هواپیما یزد را برای بازدید از آن خریداری می‌کنند، گرامی می‌دارد تا امروزیان نیز، شکوه تاریخ فرافر و دروازه ایساتیس را از یاد نبرند.

سریزد، اولین برگ دیوان باشکوه یزد

بازدید از دروازه ایساتیس یزد
دروازه ایساتیس یزد

می‌گویند سریزد جایی است که تاریخ یزد از آنجا آغاز گردیده است. اگر بلیط هواپیما یزد را برای سفر به سریزد خریداری کنید، در 28 کیلومتری جنوب غربی یزد، روستای سریزد قرار دارد که در محور یزد- کرمان نیز، واقع شده است. سریزد، در گذشته بسیار باشکوه و بی‌همتا بوده و تا قبل از اسلام فرافر نام داشته است. در زمان حمله اعراب به این منطقه، مردم فرافر با پافشاری بر دین خود، از پذیرفتن دین اسلام امتناع می‌کنند و بدین سبب، میان اعراب و مردمان فرافر زد و خوردهایی انجام می‌شود و نتیجتاً، مردم فرافر از پا درمی‌آیند. فرافر حدود دو قرن، زیر لگد سم اسب‌ها، ناپدید مانده بود تا این‌که، با نام “سریزد” کم کم سر بلند کرد. جالب است بدانید اوج رونق سریزد، در زمان سلجوقیان، ایلخانیان و صفویان بوده است.

عبور از دروازه ایساتیس

خرید بلیط هواپیما یزد
بلیط هواپیما یزد

بلیط هواپیما یزد را خریداری کنید و از دروازه باشکوه ایساتیس گذر کنید. پس از این‌که از این دروازه گذشتید، پا به روستای سریزد خواهید گذاشت. سریزد روستایی است که در هر کوی و برزنش آثار باستانی وجود دارد و شما را به سفر تاریخی می‌برد. با خرید بلیط هواپیما یزد و سفر به این شهر، به تاریخ کهن و باستان سفر خواهید کرد. سریزد را می‌توان نمونه کوچکی از تمامی شهرهای کویری ایران معرفی کرد. زیرا، هر آنچه که تشکیل‌دهنده شالوده زندگی کویری باشد، در این روستا وجود دارد. بادگیرهای مدور، گنبدهای آجری، آب انبارهای عمیق، یخچال‌های طبیعی کویر و پاشیر و سرشیرها از عناصری هستند که در همه جای این روستا به چشم می‌خورند.

چاپارخانه‌های سریزد

خرید بلیط هواپیما یزد
بلیط هواپیما یزد

با خرید بلیط هواپیما یزد می‌توانید چاپارخانه‌های بازمانده از دوران باشکوه ساسانیان را در روستای سریزد بازدید کنید که روزگاری محل رفت و آمد کاروانیان بوده اند و اسب‌های چاپارها در این زمین‌ها تاخته است. در آن دوره، هزاران کاروان با بارهای اشرافی از قالی، حریرو ترمه از سر راه جاده ری می‌گذشته و به اینجا می‌آمده است. یقیناً بازدید از این چاپارخانه‌ها و زنده کردن تصویر آن دوران بسیار شیرین و دل‌نشین خواهد بود. تمام کسانی که از این مکان‌ها بازدید می‌کنند، به یک احساس بی‌نظیر از آرامش و افتخار دست می‌یابند که بیان آن غیرقابل توصیف است.

هوای ساکت وآرام سریزد

خرید بلیط هواپیما یزد
بلیط هواپیما یزد

صدای اذان مغرب و سکوت و آرامشی که در این روستا حاکم است، بسیار آرام‌بخش و دلنواز است. روستا به قدری آرام وساکت است که گویی هیچ کس در آن نفس نمی‌‌کشد. اما، داخل کاروان‌سرای “رباط نو” که آن سوی مسجد جامع روستا قرار دارد، پیرمردی مهربان و مهمان‌نواز است که در را به روی مهمانانی که بلیط هواپیما یزد را برای بازدید از دروازه ایساتیس خریداری کرده‌اند، باز می‌کند. این روستا مردمانی از جنس رفاقت و مهربانی دارد که در طول تاریخ شیر پاک نوشیده و مُهر اصالت خورده‌اند و به روستای “دوستی” نیز معروف است. داخل کاروان‌سرا مرمت شده و بسیار آراسته و پاکیزه است. کُرسی‌های گرم و نرم داخل هر اتاق با لحاف‌های رنگی و سنگین، انسان را به خوابیدن تشویق می‌کنند. اگر بلیط هواپیما یزد را خریداری کرده و برای بازدید از دروازه ایساتیس به روستای سریزد بروید، می‌توانید یکی از اتاق‌های این کاروان‌سرا را کرایه کرده و شبانه در آنجا خوابی گرم، آرام و راحت داشته باشید.

برای خرید بلیط هواپیما یزد و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید