راهنمای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که آیا می‌توان بدون مشکل و به‌طور کاملا قانونی در کشورهای خارجی رانندگی کرد؟

0
93
دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی
گواهینامه رانندگی بین المللی
راهنمای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللیReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 16Rating: 4.5راهنمای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی و نکات مهمی که باید بدانید.دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی درواقع گواهینامه در همه جای دنیا به نام IDP شناخته می‌شود این گواهینامه به هفت زبان رسمی دنیا ترجمه می‌شود.

چگونگی دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که آیا می‌توان بدون مشکل و به‌طور کاملا قانونی در کشورهای خارجی رانندگی کرد؟ بالطبع جواب این سوال مثبت بوده و هر کسی که واجد شرایط باشد می‌تواند در هر کشوری به‌طور قانونی رانندگی کند. اما مزایای این کار چیست؟ خب فرض کنید قصد دارید به کشور ترکیه سفر کنید و بلیط هواپیما استانبول را تهیه کرده‌اید و طی یک چشم به هم زدن به مقصدتان می‌رسید. بدون شک شما هیچ منظره زیبایی را ندیده‌اید و اگر عاشق جاده باشید و دلتان بخواهد مناظر زیبای مسیر را مشاهده کنید تنها راه ممکن این است که خودتان رانندگی کنید. مثلا می‌توانید به جای سفر هوایی و خرید بلیط هواپیما ارمنستان خودتان این مسیر را با ماشینتان رانندگی کنید، و یا به جای خرید بلیط هواپیما گرجستان و هزینه‌های اضافی با ماشین شخصی خودتان سفر کنید. اما این کار مستلزم دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی است که شرایط اخذ آن نیز بسیار آسان است. پس با سفرستان همراه باشید تا شرایط اخذ این گواهینامه را به شما شرح دهیم.

چقدر درباره گواهینامه بین المللی می‌دانید؟

دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی
گواهینامه رانندگی بین المللی

درواقع گواهینامه رانندگی بین المللی در همه جای دنیا به نام IDP یا همان (International Driving Permit) شناخته می‌شود. این گواهینامه به هفت زبان رسمی دنیا یعنی، انگلیسی، فرانسه، عربی، آلمانی، اسپانیایی و روسی ترجمه می‌شود و شما قادر خواهید بود در چنین کشورهایی و یا در جاهای دیگر از این گواهینامه استفاده کنید. حالا با این تفاسیر، اگر بخواهید برای مثال به کشور آذربایجان سفر کنید هم می‌توانید بلیط هواپیما باکو را تهیه کنید و هم از طریق اخذ گواهینامه بین المللی یا همان IDP، از راه زمینی اقدام کرده و با وسیله نقلیه خودتان سفر کنید.

چرا به این گواهینامه نیاز داریم؟

جواب این سوال بسیار آسان است. به دلیل زبان‌های مختلف در سرتاسر دنیا، ماموران هر کشوری نیاز دارند مدارکی از شما دریافت کنند که برایشان قابل‌فهم باشد. یعنی همان‌طور که هنگام سفر به یکی از کشورهای اروپایی، بعد از تهیه بلیط هواپیما اروپا مدارک خود را ترجمه می‌کنید تا آن‌ها متوجه مدارکتان بشوند، گواهینامه رانندگی بین المللی نیز همین نقش را ایفا می‌‎کند و برای ماموران کشورهای بیگانه، هم قابل‌فهم و هم معتبر است و توسط این گواهینامه آن‌ها به شما اجازه تردد و رانندگی را خواهند داد.

✅ بازدید از مقاله در صورت گم شدن پاسپورت در سفر چه کنیم؟

شرایط اخذ گواهینامه رانندگی بین المللی

راهنمای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی
دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی

بسیاری از مردم فکر می‌کنند گرفتن چنین گواهینامه‌ای کار بسیار دشواری است و به همین دلیل روش اول یا همان سفر هوایی را انتخاب کرده و ترجیح می‌دهند حتی برای سفر به نزدیک‌ترین کشوری نظیر ترکیه، بلیط هواپیما آنکارا را تهیه کنند تا اینکه این گواهینامه را اخذ کنند. اما در حقیقت، شرایط دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی بسیار آسان است و فقط کافیست که گواهینامه کشور خودمان را داشته باشید تا از طریق آن بتوانید به‌راحتی اقدام کرده و آن را تبدیل به نمونه بین المللی‌اش کنید. شرایط کلی اخذ این مدرک به شرح ذیل است:

  • یک قطعه عکس 4×3 که عکس خانم‌ها باید از حجاب کامل برخوردار باشد.
  • داشتن گواهینامه کشور ایران با حداقل یک ماه اعتبار.
  • پر کردن فرم به زبان انگلیسی و فارسی.
  • تحویل گواهینامه بین المللی قبلی (در صورتی که قبلا این گواهینامه را داشته باشید و تاریخ آن به پایان رسیده باشد و قصد تعویض آن را داشته باشید).
  • ارائه صفحه اول پاسپورت.
  • پرداخت مبلغ 95000 تومان برای گواهینامه بین المللی یک‌ساله و همچنین پرداخت مبلغ 305000 تومان برای گواهینامه بین المللی 3 ساله.

از کجا باید اقدام کنید؟

دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی
گواهینامه رانندگی بین المللی

اگر قصد سفر به یکی از کشورهای همسایه نظیر آذربایجان را داشته باشید و تصمیم بگیرید به جای تهیه بلیط هواپیما باکو، با ماشین شخصی‌تان سفر کنید، همان‌طور که گفتیم نیاز به یک گواهینامه رانندگی بین المللی خواهید داشت. اما ممکن است از خودتان بپرسید از کجا باید این گواهینامه را بگیریم؟ درواقع شما می‌توانید هم از طریق دفتر کانون جهانگردی و  اتومبیل‌رانی اقدام کنید و هم از طریق اداره پست این کار را انجام بدهید. روش دیگر هم از طریق اینترنت و ثبت‌نام در سامانه فروش اینترنتی گواهینامه بین المللی است که نهایت طی 10 روز آن را دریافت خواهید کرد.

کلام آخر

همان‌طور که توضیح دادیم، برای رانندگی کردن در کشوری دیگر، شما نیاز به اخذ گواهینامه رانندگی بین المللی خواهید داشت و از این طریق قادر خواهید بود با وسیله نقلیه خود به هر جا که می‌خواهید سفر کنید. برای مثال اگر قصد سفر به کشور گرجستان را داشته باشید، می‌توانید به جای خرید بلیط هواپیما گرجستان، با اخذ گواهینامه بین المللی توسط وسیله نقلیه خودتان سفر کرده و از زیبایی‌های مناظر و چشم‌انداز مسیرتان نهایت لذت را ببرید. اخذ این گواهینامه به‌هیچ‌عنوان دشوار نیست و اگر طبق توضیحات بالا اقدام کنید بدون هیچ مشکلی آن را دریافت خواهید کرد. در ادامه شما می توانید راهنمای اخذ مستر کارت را هم مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید