دریاچه دوقلو سیاه گاو آبدانان ایلام

آبدانان یکی از شهرهای استان ایلام در میان رشته کوه های زاگرس قرار گرفته است. این شهر دارای طبیعت بکر و زیبایی است که در فصل های مختلف سال مخصوصا تعطیلات نوروز و تابستان میزبان گردشگرای زیادی از شهرهای مختلف است که به خاطر تماشای طبیعت بی نظیر به این منطقه سفر می کنند.

0
18
دریاچه دوقلو سیاه گاو آبدانان ایلام
دریاچه دوقلو سیاه گاو
دریاچه دوقلو سیاه گاو آبدانان ایلامReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 20Rating: 4.0دریاچه دوقلو سیاه گاو آبدانان ایلام از جاذبه ‌های ناشناخته و بکر ایران.دریاچه دوقلو سیاه گاو آبدانان ایلام با آب شیرین جزو پدیده‌ های نادر طبیعی کشور به شمار می رود و این دریاچه از چشمه ‌های زیر زمینی تامین می شود.

آشنایی با دریاچه دوقلو سیاه گاو

آبدانان یکی از شهرهای استان ایلام در میان رشته کوه های زاگرس قرار گرفته است. این شهر دارای طبیعت بکر و زیبایی است که در فصل های مختلف سال مخصوصا تعطیلات نوروز و تابستان میزبان گردشگرای زیادی از شهرهای مختلف است که به خاطر تماشای طبیعت بی نظیر به این منطقه سفر می کنند. طبیعت فوق العاده آبدانان یکی از دلایل اصلی رزرو بلیط هواپیما و سفر به این منطقه است. جاده آبدانان مانند جاده چالوس پر از پیچ و خم و زیبایی است، بر همین اساس به این جاده خواهر جاده چالوس می گویند. این شهر دارای جاذبه های طبیعی و آثار تاریخی ارزشمندی است که مهم ترین و زیباترین جاذبه های گردشگری شهر آبدانان عبارتند از قلعه هزار درب، آبشار ماهوته، دریاچه دوقلو سیاه گاو، خانه فسیلی، آبشار له ریو و امامزاده سید صالح الدین. در این مقاله قصد داریم تا در مورد طبیعت زیبای دریاچه دوقلو سیاه گاو بنویسیم.

دریاچه دوقلو سیاه گاو

دریاچه دوقلو سیاه گاو آبدانان ایلام
دریاچه دوقلو سیاه گاو

یکی از جاذبه ‌های ناشناخته و بکر آبدانان در استان ایلام دریاچه دوقلو سیاه گاو نام دارد که دریاچه ای با آب شیرین جزو پدیده‌ های نادر طبیعی کشور به شمار می رود و این دریاچه از چشمه ‌های زیر زمینی تامین می شود. آب دریاچه بسیار زلال است تا حدی که می توانید اعماق دریاچه را ببینید. همه دریاچه‌ ها از چشمه ‌های اعماق زمین سرچشمه می گیرند. رودخانه سیاه گاو از میان صخره‌ ها و دره‌ ها عبور می کند و در کبیر کوه به دو دریاچه تبدیل می شود، این دو دریاچه از طریق کانالی به یکدیگر متصل می شوند. آب دریاچه بزرگتر زلال و شفاف است و آب دریاچه دوم نیز به صورت رود پرآب زمین های اطراف را سیراب می کند. آب دریاچه دوقلو سیاه گاو املاح گوگردی دارد که باعث تفاوت آن با سایر دریاچه ها می شود. همچنین دریاچه سیاه گاو در سال 1389 در فهرست آثار طبیعی ایران به ثبت رسیده است. دریاچه زیبای سیاه گاو شهرت جهانی دارد و به طور کاملا اتفاقی به شکلی خاص به دو قسمت شبیه به هم است که همانند بچه های دوقلو به هم شباهت دارند.

بهترین زمان بازدید از دریاچه دوقلو سیاه گاو

دریاچه دوقلو سیاه گاو آبدانان ایلام
دریاچه دوقلو سیاه گاو

بهترین زمان برای رفتن به این دریاچه در فصل بهار و تابستان است که از تفرجگاه‌ های استان ایلام به شمار می رود. این دریاچه در هر فصلی زیبایی های خاصی دارد، ولی در فصل های گرم بازدیدکنندگان زیادی برای بازدید از این دریاچه به خرید بلیط هواپیما اقدام می کنند.

✅ بازدید از مقاله تالاب سیاب درویش ایلام

علت نام گذاری دریاچه سیاه گاو

برخی از اهالی شهرستان آبدانان در زمان های گذشته بر این باور بودند که در این دریاچه اسب آبی زندگی می کرده و رنگ تیره اسب آبی باعث تیره شدن رنگ دریاچه سیاه گاو شده است. اما در اصل نام درست این دریاچه سیاگ او است؛ سیاگ در گویش مردم منطقه فیلی رنگ، کبود یا سیاه است و او نیز همان آب است. دلیل دیگر این نامگذاری نیز به خاطر هلالی شكل بودن این دریاچه است که به شاخ گاو تشبیه می کنند. این نوع دریاچه از نوع رودخانه ای است و مسیرهای قطع شده به وسیله آب پر شده است و باعث هلالی شکل دریاچه شده اند. دریاچه سیاه گاو با ارتفاع 12 متری خود شامل آبزیان و پرندگان وحشی و تنوع گیاهی و جنگلی زیادی است.

وسایل مورد نیاز در هنگام بازدید از دریاچه دوقلو سیاه گاو

لباس اضافی برای شنا کردن و وسایل پیک نیک به همراه داشته باشید، فقط در هنگام شنا مراقب باشید؛ زیرا عمق این دریاچه یکباره به بیش از سه متر می رسد. همچنین توجه داشته باشید که در این دریاچه دسترسی به پارکینگ، سرویس بهداشتی و رستوران و اقامتگاه وجود ندارد که جزو معایب دریاچه دو قلوی سیاه گاو آبدانان محسوب می شود. گردشگران باید به کمک نقشه و سوال از اهالی به این دریاچه برسند.

تفریحات دریاچه دوقلو سیاه گاو

گشت و گذار در طبیعت: در اطراف دریاچه دوقلو سیاه گاو دشت ‌و کوه‌ زیبایی وجود دارند که با گشت و گذار در حاشیه دریاچه و پرندگان وحشی لحظات نابی را تجربه خواهید کرد.

شنا: در این دریاچه امکان شنا وجود دارد، فقط به شرطی که در هنگام شنا احتیاط کنید، زیرا عمق آب یکباره زیاد می شود.

ماهیگیری: در این دریاچه امکان صید ماهی وجود دارد، کافیست کمی ماهی گیری بلد باشید تا غذای پیک نیک را تامین کنید.

همنشینی با عشایر: در طول مسیر رسیدن به دریاچه چادرهای باصفای عشایر ایلامی را خواهید دید که می توانید کنارشان بروید و خودتان را به محصولات طبیعی و نان های سنتی مهمان کنید.

عکاسی: در طبیعت اطراف دریاچه زیبایی های زیادی وجود دارد که بهترین موقعیت ها برای ثبت عکس های جذاب همینجاست.

نحوه دسترسی به دریاچه دوقلو سیاه گاو

عکس شماره 7

مسیر دسترسی به دریاچه سیاه گاو آبدانان از میان کبیرکوه و دینارکوه است، از ایلام باید راهی دره شهر شوید و پس از آن وارد جاده پرپیچ و خم کوهستانی و دره شهر به آبدانان شوید و 40 کیلومتر جاده آسفالته را طی کنید و با عبور از پل، از ماشین پیاده شوید و 500 متر پیاده ‌روی سبک تا پای دریاچه راه دارید. فاصله این دریاچه تا شهر ایلام حدودا 290 کیلومتر و فاصله سیاه گاو با شهرستان آبدانان هم حدود 40 کیلومتر است.

در ادامه می توانید با تنگه الماس ایلام آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید