دریاچه چورت مازندران از پرطرفدارترین و جذاب‌ترین جاذبه‌های ایران

استان مازندران، بهشت سرسبز ایران و مقصد تمام فصل ایرانیان است. دریا، جنگل، آب و هوای پاکیزه و دلپذیر، خوراکی‌های بی‌نظیر و مردم خون‌گرم و مهربان همه و همه در جذب مسافران به این استان تأثیرگذار هستند. زیبایی‌های طبیعت مازندران تمامی ندارند و از تنوع زیادی برخوردار هستند. قدم زدن میان درختان انبوه جنگلی و استشمام هوای سالم احساس فوق‌العاده‌ای دارد.

0
67
بازدید از دریاچه چورت مازندران
دریاچه چورت مازندران
دریاچه چورت مازندران از پرطرفدارترین و جذاب‌ترین جاذبه‌های ایرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jun 5Rating: 4.0دریاچه چورت مازندران از پرطرفدارترین و جذاب‌ترین جاذبه‌های ایران.دریاچه چورت مازندران از پرطرفدارترین و جذاب‌ترین جاذبه‌های ایران در شمال شرق استان مازندران و منطقه چهار دانگه شهرستان ساری، دریاچه زیبای چورت واقع شده است.

دریاچه چورت مازندران

استان مازندران، بهشت سرسبز ایران و مقصد تمام فصل ایرانیان است. دریا، جنگل، آب و هوای پاکیزه و دلپذیر، خوراکی‌های بی‌نظیر و مردم خون‌گرم و مهربان همه و همه در جذب مسافران به این استان تأثیرگذار هستند. زیبایی‌های طبیعت مازندران تمامی ندارند و از تنوع زیادی برخوردار هستند. قدم زدن میان درختان انبوه جنگلی و استشمام هوای سالم احساس فوق‌العاده‌ای دارد. از آن جایی‌که پاتوق ایرانیان در اولین فرصت شمال و مازندران است، احتمالا بسیاری از جاذبه‌های این استان برای همه شناخته شده هستند. اما، یکی از جذاب‌ترین تجربیات سفری مربوط به زمانی است که به جای بازدید از جاذبه‌ها و مکان‌های تکراری، به کشف جاذبه‌های شناخته نشده و جذاب دیگر بپردازید. یکی از مکان‌هایی که در سفر به استان مازندران حتما باید بازدید شود، دریاچه چورت است. اگر نام این دریاچه برایتان آشنا نیست و یا تاکنون فرصت بازدید از آن را نداشته‌اید، درنگ نکنید و آماده سفر به مازندران و بازدید از دریاچه چورت شوید.

آشنایی با دریاچه چورت

بازدید از دریاچه چورت مازندران
دریاچه چورت مازندران

در شمال شرق استان مازندران و منطقه چهار دانگه شهرستان ساری، دریاچه زیبای چورت واقع شده است. این دریاچه 2.5 هکتار وسعت دارد و در میان مردم محلی به “دریاچه میانشه” معروف است. دریاچه در مجاورت روستای چورت می‌باشد و به همین دلیل نامش را از روستا گرفته است.

در بعضی از فصول، آب دریاچه تا حدودی کاهش می‌یابد و به دنبال آن منظره زیبایی از نمایان شدن درخت‌هایی که در محل پیدایش دریاچه قرار داشته‌اند، به وجود می‌آید. این منظره بی‌نظیر در طبیعت ایران بسیار نادر است.

دریاچه چورت یکی از پرطرفدارترین و جذاب‌ترین جاذبه‌های استان مازندران است و برای رسیدن به آن باید از یک مسیر جنگلی فوق‌العاده زیبا با پای پیاده عبور کنید. قدم زدن در میان آن همه درخت سربه فلک کشیده و سرسبز حس طراوت و سرزندگی دارد. در این جنگل سرویس‌های بهداشتی و محل‌هایی جهت استراحت گردشگران وجود دارند که خستگی پیاده‌روی را از تنشان برطرف می‌کنند. در مسیر رفتن به دریاچه چورت، استراحت در این جنگل خود تجربه شیرینِ دیگری است.

هنگامی که به دریاچه چورت می‌رسید، درختان قدیمی و پوشش‌های جنگلی سرسبز و بکر در اطراف دریاچه مشاهده خواهید کرد که منظره بسیار جذاب و گیرایی دارد. این دریاچه در دره‌ای با شیب زیاد واقع شده است.

شکل گیری دریاچه چورت

بازدید از دریاچه چورت مازندران
دریاچه چورت مازندران

دریاچه چورت از سد خاکی به وجود نیامده و پیدایش آن در اثر عوامل طبیعی بوده است. این دریاچه با قرار گرفتن در دل جنگل، مسیر هموار و آسانی را برای دسترسی گردشگران به آن، مهیا کرده است. عمق دریاچه در فصل‌های مختلف و بسته به میزان بارندگی در طول سال متغیر است. ماهی‌هایی که در این دریاچه بیضی شکل زندگی می‌کنند، از طرف مردم محلی به دریاچه انداخته شده‌اند.

در سال 1318 در منطقه چهار دانگه شهرستان ساری زلزله‌ای رخ داد که بر اثر آن زمین رانش پیدا کرد و مسیر آب چشمه‌های اطراف بسته شد. بدین گونه دریاچه چورت شکل گرفت و مردم محلی را مات و مبهوت کرد.

روش‌های انتقال ماهی به دریاچه چورت

بازدید از دریاچه چورت مازندران
دریاچه چورت مازندران

پرندگان دریایی در انتقال ماهی‌ها به دریاچه چورت نقش دارند. هنگامی که پرندگان دریایی داخل آب هستند، تخم ماهی‌ها میان پرهایشان باقی می‌ماند و هنگامی که به مناطق دیگر پرواز می‌کنند، تخم‌ها را به آب‌ آن محل منتقل می‌کنند. بدین گونه ماهی‌ها در دریاچه جان می‌گیرند. البته، همان طور که پیش‌تر ذکر شد، ماهی‌های موجود در دریاچه چورت توسط مردم محلی به آب انداخته شده‌اند.

دسترسی به دریاچه چورت

بازدید از دریاچه چورت مازندران
دریاچه چورت مازندران

برای رفتن به روستای چورت باید از جاده ساری- کیاسر حرکت کنید. فاصله دریاچه چورت تا تهران 350 کیلومتر است. پس از رسیدن به روستای چورت حدود 10 کیلومتر مسیر خاکی پیش رو دارید که پس از عبور از آن، دریاچه زیبا و جذاب مقابل چشمانتان خواهد بود.

✅ بازدید از مقاله دهستان لفور گوشه‌ بهشتی در سوادکوه مازندران
✅ بازدید از مقاله جنت رودبار، بهشت مازندران
✅ بازدید از مقاله مرداب هسل چالوس

مسیر دسترسی به دریاچه چورت از سمنان

بازدید از دریاچه چورت مازندران
دریاچه چورت مازندران

کسانی که قصد دارند از سمت سمنان به طرف دریاچه چورت حرکت کنند، باید مسیر 25 کیلومتری به سمت شمال یعنی شهر شهمیرزاد حرکت کنند. سپس، از این شهر به سمت ساری راه بیفتند. پس از طی مسافتی تقریبا 150 کیلومتر که از شهرهای فولاد محله و کیاسر می‌گذرد، از روی پلی که به روی رودخانه‌ای قرار دارد، عبور کرده  و به روستای چورت می‌رسند. دریاچه چورت از روستای چورت 10 کیلومتر فاصله دارد و دارای مسیر خاکی است.

مسیر دسترسی به دریای چورت از ساری

بازدید از دریاچه چورت مازندران
دریاچه چورت مازندران

گردشگرانی که بلیط هواپیما ساری را برای گشت و گذار در طبیعت زیبای شمال خریداری می‌کنند، برای رفتن به دریاچه چورت باید 23 کیلومتر تا روستای تاکام پشت سر بگذارند و سپس از مسیر سمت چپ که به طرف شرق می‌رود، 19 کیلومتر دیگر طی کنند. ورودی جاده‌ای که به روستای چورت می‌رسد، قبل از پل روی رودخانه قرار دارد. پس از طی کردن 15 کیلومتر به روستای چورت خواهند رسید. روستای چورت تا دریاچه چورت 10 کیلومتر فاصله دارد و از مسیر خاکی هموار برخوردار است.

مسیری که به سمت روستای چورت می‌رود، آسفالت خوبی دارد و سراسر مسیر از مناظر زیبا و دیدنی مملو است. از روستای چورت به طرف دریاچه 15 کیلومتر مسیر خاکی وجود دارد. اگر برای اولین بار از این دریاچه بازدید می‌کنید، جهت مسیریابی آسان و صحیح حتما از افراد بومی راهنمایی بگیرید.

از جاذبه‌های زیبای نزدیک به دریاچه چورت می‌توان چشمه‌های بادابسورت، سد سلیمان تنگه و دریاچه عباس آباد را نام برد.

امکانات رفاهی دریاچه چورت

بازدید از دریاچه چورت مازندران
دریاچه چورت مازندران

در کنار دریاچه چورت متأسفانه هیچ امکانات رفاهی از قبیل سرویس بهداشتی و مغازه‌ها وجود ندارد. اما، گردشگران می‌توانند در صورت نیاز به سمت مسیر منتهی به دریاچه بروند و از امکانات آن‌جا استفاده کنند. برای اقامت شبانه و اسکان در کنار دریاچه لازم است که گردشگران چادر برپا کرده و شبی را به دور از آلودگی شهر و زندگی پرتلاطم شهری سپری کنند.

تفریحات دریاچه چورت

ماهیگیری و قایق سواری از تفریحات دریاچه چورت هستند. برای رفتن به وسط دریاچه سوار قایق شوید و چند دقیقه‌ای میان دریاچه چشم‌هایتان را ببندید و از آرامش حاکم بر محیط لذت ببرید.  البته، لازم به ذکر است که در این دریاچه قایق اجاره داده نمی‌شود و گردشگران در صورت تمایل و علاقه‌مندی می‌بایستی قایق‌های بادی همراه خود بیاورند.

بهترین زمان بازدید از دریاچه چورت

بازدید از دریاچه چورت مازندران
دریاچه چورت مازندران

زیبایی دریاچه چورت در همه فصل‌ها جذابیت خاص و منحصربه فردی دارد، اما جهت دسترسی آسان و هموار بودن مسیر فصل‌های بهار، تابستان و پاییز بهترین زمان بازدید از دریاچه هستند.

برای خرید بلیط هواپیما مازندران و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی و خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید