دلایل بروز گوش درد در هواپیما و راهکار مقابله با آن

خرید بلیط هواپیما و سفر کردن با هواپیما معایب و محاسن خاص خود را دارد و مسافران ممکن است با چالش هایی روبرو شوند. از جمله محاسن سفر با هواپیما صرفه‌جویی در وقت را می‌توان نام برد.

0
36
دلایل بروز گوش درد در هواپیما
گوش درد در هواپیما
دلایل بروز گوش درد در هواپیما و راهکار مقابله با آنReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 25Rating: 4.0دلایل بروز گوش درد در هواپیما و معرفی راهکارهای مقابله با این مشکل.دلایل بروز گوش درد در هواپیما وارد شدن فشار به گوش باز و بسته شدن و درد بین هیچ کسی تفاوت قائل نمی‌شود و این اتفاق برای بسیاری از مسافران رخ می دهد.

دلایل بروز گوش درد در هواپیما

خرید بلیط هواپیما و سفر کردن با هواپیما معایب و محاسن خاص خود را دارد و مسافران ممکن است با چالش هایی روبرو شوند. از جمله محاسن سفر با هواپیما صرفه‌جویی در وقت را می‌توان نام برد. اما گاهی مشکلاتی هم رخ می دهد که باید آن را بپذیریم. یکی از این اتفاقات که در ادامه به آن خواهیم پرداخت گوش درد در هواپیما و گرفتگی گوش در سفرهای هوایی است که امری طبیعی و معمول است. اما چرا چنین اتفاقی می‌ افتد و آیا درمانی دارد؟ صرف نظر از اینکه چه مقدار بابت خرید بلیط هواپیما هزینه کرده‌اید، چقدر فضا برای پاها در اختیار دارید، با فرست کلاس سفر می‌کنید یا نه، آنچه هر مسافری در پرواز تجربه می‌ کند اذیت شدن گوش است. وارد شدن فشار به گوش، باز و بسته شدن و درد، بین هیچ کسی تفاوت قائل نمی‌شود. با اینکه ناراحتی گوش در طول پرواز مسئله بغرنجی نیست، اما زمانی که جدی‌ می‌ شود چه اتفاق می‌افتد؟ متاسفانه گوش‌درد و فشار گوش در برخی موارد نادر، به دردهای شدید و ناشنوایی تبدیل می‌شوند، بنابراین لازم است پیش، طی و پس از پرواز هشدارهای لازم را درنظر بگیرید.

گوش درد در هواپیما

معمولا به این صورت است که در هنگام بلند شدن و نشستن هواپیما در گوش صدای ریزی از بوق ممتد و حالتی از گرفتگی ممکن است احساس نماییم. گوش از سه قسمت مختلف تشکیل شده است که عبارتند از: گوش بیرونی، لاله گوش و کانال گوش که مجموعاً گوش بیرونی را تشکیل می ‌دهند. کانال گوش بن بستی است که به پرده گوش ختم می ‌شود.

گوش میانی؛ پرده ی گوش و استخوانچه ‌های گوش به علاوه فضای پشت پرده ‌گوش، گوش میانی را تشکیل می ‌دهند. این قسمت از گوش نسبت به تغییرات زیاد فشار محیط می ‌تواند بسیار آسیب‌ پذیر باشد. در نهایت گوش داخلی؛ منطقه ‌ای است که سلول‌های عصبی شنوایی و تعادلی را در خود جای داده است.

دلایل بروز گوش درد در هواپیما
گوش درد در هواپیما

گوش میانی، عامل مشکلات گوش، حین سفر است. گوش میانی به شکل حفره ‌ای در داخل استخوان گیجگاهی است که نسبت به تغییرات فشار محیط حساس و آسیب ‌پذیر است. هر چه از سطح زمین بالاتر که می رویم، فشار هوا کمتر می ‌شود.

پس به هنگام اوج گرفتن هواپیما فشار محیط کمتر از فشار گوش میانی کسی که در هواپیما است، می ‌شود که البته در افراد سالم افزایش فشار گوش میانی از طریق عضوی به نام شیپور استاش مستهلک می ‌شود تا فشار دو طرف پرده گوش برابر شود.

به هنگام تیک آف هواپیما، تمامی اتفاقاتی که گفتیم، برعکس خواهد شد و در نتیجه آن، فشار گوش میانی کمتر از فشار محیط می ‌شود که برای جبران، باید شیپور استاش باز شده و از طریق حلق به پشت پرده گوش هوا رسانده و فشار دو طرف پرده را یکسان کند. طی این مدت پرده گوش نمی‌تواند مرتعش شود؛ بنابراین، در شنوایی شما اختلال بوجود می‌آید. اگر گرفتگی گوش بیش از چند ساعت طول بکشد شما دچار موارد زیر می‌شوید:

فشار گوش، انگار که زیر آب هستید

درد شدید

ناشنوایی

زنگ زدن گوش

سرگیجه

بالا آوردن در اثر سرگیجه

خونریزی گوش

✅ بازدید از مقاله ممنوعیت دارویی در پروازهای خارجی

چه کاری برای پیشگیری از گوش درد در هواپیما انجام دهیم؟

دلایل بروز گوش درد در هواپیما
گوش درد در هواپیما

هرکس که سفر هوایی داشته است، تاثیر تغییر ارتفاع را بر گوشش احساس کرده است. بنابراین، احساس کیپ شدن گوش کاملا معمول است. تنها کاری که ما باید انجام دهیم ایجاد تعادل بین هوای داخل و خارج گوش است.

قورت دادن: زمانی که قورت می‌دهید، آن صدایی که می‌شنوید یک حباب کوچک هوا است که از طریق شیپور استاش از پشت بینی شما به گوش میانی حرکت کرده است. زمانی که هنگام پرواز چیزی قورت می‌دهید، باعث می‌شود شیپور استاش مدام کار کند و فشار هوا منطبق شود.

آدامس جویدن یا آبنبات مکیدن: جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات باعث می‌شود مدام آب‌ دهان خود را قورت دهید و درنتیجه فشار هوا یکسان شود.

نکات مهم برای پیشگیری از گوش درد در هواپیما

هنگام صعود یا فرود نخوابید.

هنگام پرواز مایعات زیادی بنوشید تا هیدراته بمانید.

خمیازه بکشید.

از گوشگیرهای مخصوص استفاده کنید. این گوشگیرها مجهز به فیلتری هستند که فشار هوا را متعادل می‌کند.

یک ساعت پیش از نشستن هواپیما، و در صورت نیاز، از اسپری بینی استفاده کنید. استفاده بیش از حد از اسپری باعث گرفتگی بیشتر می‌شود.

یک ساعت پیش و پس از فرود از ضد احتقان استفاده کنید، تا زمانی که گوش‌ها به حالت عادی بازگردند.

در واقع گرفتگی گوش و گوش درد در هواپیما که ممکن است نکاتی که اشاره کردیم می تواند به شما کمک کند تا در هنگام پرواز با کمترین مشکل در زمینه گرفتگی گوش هایتان مواجه شوید. همچنین بد نیست بدانید که آب کافی در قبل و ابتدا و اواخر پرواز بنوشید. مصرف آب کافی از تحریک محرک های بینی و گلو جلوگیری کرده و به عملکرد بهتر مجرای گوش کمک می‌ کند. همچنین نوشیدنی های کافئین دار نخورید زیرا آب بدن شما را کم می کنند و ضمنا، عروق خونی را تنگ می ‌کنند و می ‌توانند باعث افزایش خطر پارگی مویرگ‌ های گوش شوند. برای جلوگیری از حالت گرفتگی می توانید به کارهای مختلفی رجوع نمایید. در ادامه هم می توانید با راه های مقابله با حالت تهوع در پرواز آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید