چرا معمولا هواپیماها سفیدرنگ هستند؟

چرا آسمان پر از هواپیماهای رنگارنگ نیست؟ با پیشرفت علم و تکنولوژی هنوز هم صنعت هوایی به رنگ سفید بدنه هواپیماها اکتفا کرده و به این ترتیب تنوعی در رنگ آن‌ها به خصوص هواپیماهای تجاری نمی‌بینیم. شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد و یا حتی با اطلاع از چند دلیل علمی قانع شده باشید اما دیر یا زود برای پاسخ به سوالاتی از این قبیل یا حتی رفع کنجکاویتان به مطلب امروز ما نیاز خواهید داشت.

0
51
دلایل سفیدرنگ بودن هواپیماها چیست
دلایل سفیدرنگ بودن هواپیماها
چرا معمولا هواپیماها سفیدرنگ هستند؟Reviewed by تحریریه بلیط هواپیما on May 5Rating: 4.0سفیدرنگ بودن هواپیماها چه دلایلی می تواند داشته باشد.دلایل سفیدرنگ بودن هواپیماها را با هم بررسی می کنیم با اینکه استثناهایی در خصوص رنگ هواپیماها وجود دارد اما اکثر هواپیماها به رنگ سفید هستند.

دلایل سفیدرنگ بودن هواپیماها

چرا آسمان پر از هواپیماهای رنگارنگ نیست؟ با پیشرفت علم و تکنولوژی هنوز هم صنعت هوایی به رنگ سفید بدنه هواپیماها اکتفا کرده و به این ترتیب تنوعی در رنگ آن‌ها به خصوص هواپیماهای تجاری نمی‌بینیم. شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد و یا حتی با اطلاع از چند دلیل علمی قانع شده باشید اما دیر یا زود برای پاسخ به سوالاتی از این قبیل یا حتی رفع کنجکاویتان به مطلب امروز ما نیاز خواهید داشت. احتمالا روزی که بلیط هواپیمای مقصد مورد نظرتان را خریدید فرصت خوبی باشد تا دلایل علمی و اقتصادی این قضیه را برای فرزند یا همراهتان توضیح دهید. پس، چند دقیقه از وقتتان را به ما بدهید.

خنکی هواپیما با رنگ سفید

دلایل سفیدرنگ بودن هواپیماها چیست
دلایل سفیدرنگ بودن هواپیماها

با اینکه استثناهایی در خصوص رنگ هواپیماها وجود دارد اما اکثر هواپیماها به رنگ سفید هستند. مثلا خط هواپیمایی ایر نیوزیلند یکی از بوئینگ‌های 777 خود را به غول تبلیغاتی بزرگی برای ارباب حلقه‌ها تبدیل کرده است. به غیر از رنگ‌های نارنجی و سبز لیمویی بعضی از ناوگان‌ها، بقیه هواپیماها سفید هستند و دلیل اصلی سفیدی بدنه هواپیما بازتاب فوق‌العاده نور خورشید و کاهش حرارت بدنه و آسیب‌های سیستم خورشیدی است، در واقع رنگ سفید مثل ضدآفتابی بدنه هواپیما را از گزند خورشید حفظ می‌کند. جنس پلاستیکی و مواد کامپوزیتی بدنه به حفاظت زیادی در برابر حرارت نیاز دارد که رنگ سفید چنین شرایطی را مهیا می‌کند.

سفیدی و ارزانی

دلایل سفیدرنگ بودن هواپیماها چیست
دلایل سفیدرنگ بودن هواپیماها

استفاده از رنگ‌های بیش‌تر یعنی وزن بیش‌تر، با رنگ کردن بدنه هواپیما وزنی حدود 273 تا 544 کیلوگرم به وزن هواپیما اضافه می‌شود، پس به این ترتیب وزن بیش‌تر یعنی افزایش مصرف سوخت، چون 544 کیلوگرم به طور میانگین برابر با 8 مسافر است. از طرفی خود رنگ هزینه‌بر بوده و مبلغ قابل توجهی پول صرف این مقدار رنگ می‌شود، رنگ کردن مجدد هواپیما چیزی حدود 50 تا 200 هزار دلار آمریکا هزینه برمی‌دارد. علاوه بر این، اغلب ایرلاین‌ها هواپیماهایشان را به خطوط هوایی دیگری می‌فروشند که معمولا تبادل هواپیماهای سفید راحت‌تر می‌باشد.

قابل رویت بودن

دلایل سفیدرنگ بودن هواپیماها چیست
دلایل سفیدرنگ بودن هواپیماها

تحقیقات نشان داده که رنگ سفید یا روشن بدنه هواپیما برای پرندگان، بیش‌تر قابل رویت بوده و موجب تشخیص بهتر آن‌ها و مانع برخوردشان خواهد بود. البته به این معنا نیست که هواپیماهایی با رنگ تیره برای پرواز نامناسب و خطرناک هستند. به عبارتی از نظر امنیتی هیچ مقررات خاصی برای انتخاب تن رنگ‌های استفاده شده در سطح خارجی هواپیما وجود ندارد ولی هدف ما بررسی ارجحیت رنگ سفید نسبت به رنگ‌های تیره‌تر است. پس هنگام خرید بلیط هواپیمای خود نگران رنگ هواپیما نباشید، این مطلب جهت اطلاعات بیش‌تر شما عزیزان گردآوری شده است.

✅ بازدید از مقاله چرا هواپیما بهترین وسیله برای سفر است؟
✅ بازدید از مقاله راهنمای استفاده از ماسک اکسیژن در هواپیما
✅ بازدید از مقاله امن‌ترین صندلی هواپیما کدام است؟

کدر شدگی کم‌تر

دلیل رنگ سفید هواپیما چیست
دلیل رنگ سفید هواپیما

بعد از جنگ جهانی دوم سطح خارجی بیش‌تر هواپیما‌ها بی‌رنگ بود و فقط لوگو یا شعار خاص ایرلاین‌ها بر روی آن‌ها دیده می‌شد. حتی امروزه برخی از ایرلاین‌ها ترجیح می‌دهند سطح خارجی هواپیماهایشان بی‌رنگ باشد. از آنجایی که اکثر رنگ‌ها در طول زمان کدر و کم‌رنگ‌تر می‌شوند، بیش‌تر ایرلاین‌ها از رنگ روشن استفاده می‌کنند. رنگ مجدد هواپیما نسبت به بار اول 82 هزار دلار بیش‌تر هزینه برمی‌دارد. آیا شما تا به حال سوار هواپیمای بی‌رنگ شده‌اید؟ از کدام ایرلاین بلیط هواپیمای خود را خریده بودید؟

کنترل بهتر صدمات وارده

دلیل رنگ سفید هواپیما چیست
دلیل رنگ سفید هواپیما

تورفتگی‌ها و ترک‌های بدنه، نشت سوخت و دیگر آسیب‌های هواپیما وقتی بهتر تشخیص داده شده و به سرعت تعمیر می‌شوند که هواپیما به رنگ سفید باشد. حتی در مواقع سرنگونی هواپیما دماغه سفید رنگ راحت‌تر رویت می‌شود البته بستگی به محل وقوع حادثه دارد اما با این حال به نظر می‌رسد انتخاب رنگ سفید برای هواپیما، انتخاب هوشمندانه‌ای باشد و همین دلایل کافی است تا ایرلاین‌ها برای این کار به سراغ رنگ‌های دیگر و تیره‌تر نروند. گرچه نمی‌توان گفت رنگ هواپیما تاثیری در فروش بلیط هواپیما دارد ولی ایرلاین‌ها از تقبل هر گونه ضرری اجتناب می‌کنند.

دلیل رنگ کردن هواپیما

دلیل رنگ سفید هواپیما چیست
دلیل رنگ سفید هواپیما

همان‌طور که اشاره کردیم تا یک دوره کلا هواپیماها را رنگ نمی‌کردند و شاید تا همین جا این سوال برایتان پیش بیاید که وقتی رنگ کردن هواپیما مستلزم هزینه زیادی است پس چرا ایرلاین‌ها قید چنین کاری را نمی‌زنند؟ باید بگوییم رنگ نکردن هواپیما شاید صرفه‌جویی در هزینه را به دنبال داشته باشد اما بدنه هواپیما را در مقابل صدمات وارده مخصوصا در شرایط نامساعد آب و هوایی بی‌حفاظ می‌گذارد. پس رنگ کردن هواپیما چیزی فراتر از جنبه زیبایی آن است و البته این کار موجب تسهیل پاک‌سازی و تمیزکاری بدنه هواپیما هم می‌شود. در کلام آخر به هیچ‌وجه هنگام خرید بلیط هواپیما نگران رنگ متفاوت هواپیما نباشید و سفر خود را به آسودگی شروع کنید.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید