دهکده اوشگولی تفلیس تضادی در دنیای مدرن

گرجستان مقصد محبوب ایرانیان و گردشگران سراسر دنیاست که جاذبه های بسیار زیبایی را در دل خود جای داده است. شهرهایی همانند باتومی و تفلیس در این میان نقش بسیار مهمتری در جذب گردشگر دارند.

0
130
دهکده اوشگولی تفلیس
دهکده اوشگولی
دهکده اوشگولی تفلیس تضادی در دنیای مدرنReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 11Rating: 4.0دهکده اوشگولی تفلیس تضادی در دنیای مدرن و منطقه ای دیدنی در گرجستان.دهکده اوشگولی تفلیس بخشی از ناحیه سوانتی با افسانه‌های زیادی است که بنابر حکایات روزگارانی در این دهکده افرادی در پی یافتن پشم‌های طلایی گوسفندان بودند.

آشنایی با دهکده اوشگولی تفلیس

گرجستان مقصد محبوب ایرانیان و گردشگران سراسر دنیاست که جاذبه های بسیار زیبایی را در دل خود جای داده است. شهرهایی همانند باتومی و تفلیس در این میان نقش بسیار مهمتری در جذب گردشگر دارند. در این مقاله قصد داریم شما را با یک دهکده بسیار زیبا آشنا کنیم. برج‌های دفاعی شهر که در حال فرو ریختن هستند، در کنار قله‌های مرتفع کوه‌های قفقاز همچون کوتوله‌هایی باقی مانده‌اند. تلاش این برج‌ها هنوز هم بر سر قد علم کردن تا انتهای آسمان است. در لبه مرزهای اروپایی، کشور گرجستان از سایر کشورها مرتفع‌تر بوده و در میان روستاهای این منطقه روستای اوشگولی گرجستان بیشترین تعداد از سکنه را به خود اختصاص داده است. نکته جالبی که درباره دهکده اوشگولی وجود دارد این است که این روستا به خودی خود از چهار روستای مجزای دیگر تشکیل یافته و در شمال گرجستان به شکل یک بخش متحد به هم پیوسته‌اند. برای تماشای این همه زیبایی می توان با بلیط تهران تفلیس یک سفر رویایی را استارت زد. پس با ما همراه باشید.

تاریخ دهکده اوشگولی

دهکده اوشگولی تفلیس
دهکده اوشگولی

اگر با خرید بلیط هواپیما به گرجستان سفر می کنید باید بدانید که دهکده اوشگولی بخشی از ناحیه سوانتی بوده و با افسانه‌های زیادی ترکیب شده است. بنابر حکایات و روایات، روزگارانی در این دهکده کسانی زندگی می‌کردند که در پی یافتن پشم‌های طلایی گوسفندان بودند تا از پوست آن‌ها در رودهای کوهستان برای استخراج طلا استفاده کنند. این منطقه در زمان‌های دیرین، کولخیس نام داشت و یک شهر مرزی بود. در دوره‌های جدید، شناخته شدن دهکده اوشگولی به واسطه برج‌های دفاعی به جا مانده از قرون وسطی، راهزنان و قبایلی صورت گرفت که زمانی در این منطقه زندگی ‌کرده و فرهنگ خاص خود را داشتند، و همچنین به زبان سوانی صحبت می‌کردند. مدت‌ها بعد مسیری جدید به مستیا که شهر اصلی سوانتی‌ها است، افتتاح گردید و آن را به سایر نقاط گرجستان متصل نمود. سرعت این منطقه در راستای مدرن شدن، بسیار چشم‌گیر بود و چنین به نظر می‌رسید که مستیا قصد دارد در کوه‌های قفقاز “سوئد” کوچک بسازد. با این حال از طرفی هم محل برج‌های سوان را که محله‌ای قدیمی و تاریخی بود، در دل خود حفظ می‌کرد. محله‌های دیگر منطقه به دهکده‌های شیک اروپایی تبدیل شدند که دارای پیست اسکی بودند. اما دهکده اوشگولی از این پیش‌روی‌ها جا ماند.

اوشگولی، تضادی در دنیای مدرن

دهکده اوشگولی تفلیس
دهکده اوشگولی

قرار گرفتن دهکده اوشگولی در دل و اعماق کوه‌ها باعث شده است که به تضادی میان دنیای مدرن تبدیل شود. این دهکده معنای واقعی روستا را به خوبی حفظ کرده است. دسترسی به اوشگولی تنها با اتومبیل‌های مخصوص تردد کوهستانی امکان پذیر بوده و حدود 4 ساعت مسافت دارد. ممکن است گذر زمان ترکیباتی از دنیای مدرنیته را وارد این دهکده کند، اما در سفر به اوشگولی مردان جوانی را خواهید دید که به روی اسب‌هایشان در سوی سوی دهکده می‌تازند. دام‌های مردم محلی شامل خوک‌ها و بزها به طور سرگردان در دهکده می‌گردند و گویی شما با ماشین زمان به اندازه قرن‌ها به گذشته سفر کرده‌اید. حس و حال آن زندگی‌های قدیمی در این روستا زنده و تازه است و به خوبی به بازدید کنندگان انتقال می‌یابد. تنها نشان از زندگی مدرنیته در این دهکده، لامپ‌های مهتابی هستند که از میان سقف خانه‌ها آویزان شده‌اند. ممکن است در ابتدای ورود به دهکده اوشگولی با دیدن برج‌های سقوط کرده و بناهای خالی از سکنه در میان کوه‌ها و تپه‌های سرسبز و جنگل‌های وحشی، احساس ترس کنید. زیرا که بخشی از این دهکده کاملا متروکه است.

✅ بازدید از مقاله پارک ریکه تفلیس

پیشینه برج‌های دفاعی دهکده اوشگولی

دهکده اوشگولی تفلیس
دهکده اوشگولی

برج‌های دفاعی اوشگولی که در حال حاضر نقطه قابل توجه منطقه بوده و تنها امید اوشگولی برای پیشرفت هستند، در زمان ورود دشمنان به قلمرو سوان دورتا دور شهر را محصور کرده و آماده نبرد با دشمن بودند. استحکام و مقاومت این برج‌ها به قدری زیاد بود که پس از گذشت هزاران سال هنوز به روی پا ایستاده‌اند. 300 برج تا چندین سال اخیر به جا مانده بود و 30 تای آن‌ها که کاملا دست نخورده و سالم بودند، تحت حفاظت سازمان یونسکو قرار گرفتند. در مسیر رفتن به دهکده اوشگولی باید از مستیا (Mestia)، چاژاشی (Chazhashi) و مورکملی (Murqmeli) عبور کرده و به کنار رودخانه‌ای که در فاصله 8 کیلومتری از یخچال قرار دارد، بروید. هسته اصلی زندگی را در دهکده اوشگولی می‌توانید بیابید. این دهکده 2200 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و 70 خانوار در آن زندگی می‌کنند. یک مدرسه کوچک نیز برای تحصیل کودکان روستایی وجود دارد. شرایط عبور و مرور در دهکده در فصل‌های سرد و برفی بسیار سخت است و با این حال مردم محلی زندگی در اوشگولی را دوست دارند.

گردشگری در دهکده اوشگولی

دهکده اوشگولی تفلیس
دهکده اوشگولی

زیرساخت‌های صنعت گردشگری در دهکده اوشگولی چندان مساعد و مناسب نیست. در صورت خرید بلیط تفلیس و سفر به اوشگولی تنها یکی یا چند اقامت‌گاه در منطقه شلوغ دهکده پیدا خواهید کرد؛ برخلاف شهر مستیا که اقامت‌گاه‌های آلپی خوبی دارد. یک کافه دورافتاده در دهکده وجود دارد که در نوع خود خاص و متفاوت است. در این کافه هرجور آدمی از یک ایرانی دنیاگرد گرفته تا یک دوره گرد بلغاری و یا یک مرد انگلیسی که به دنبال شکار از کوه‌های بوداپست تا ایروان را پیموده است، مشاهده خواهید کرد. سعی کنید در زمان اقامت در این دهکده، حس کنجکاوی و اکتشافاتتان گل نکند. زیرا ممکن است راه را گم کرده و در بی‌راهه‌ها اسیر باران و طوفان شوید. در دهکده اوگولی آمبولانس یا اورژانس وجود ندارد اما بیمارستان در فاصله 10 مایلی از دهکده قرار گرفته است. کمی آن طرف‌تر از روستای اوشگولی، روستای مورکملی(Murqmeli)  قرار دارد که به دلیل خالی از سکنه بودن به روستای ارواح شباهت دارد و میان خرابه‌هایش تنها یک یا دو خانواده زندگی می‌کنند. سوالاتی که ذهن گردشگران را پس از بازدید از دهکده اوشگولی به خود مشغول می‌کنند، در رابطه با این هستند که آیا در آینده دهکده اوشگولی و فرهنگ مردمانش در برابر مدرنیته کمر خم خواهد کرد؟ آیا این دهکده هویت خود را همچنان حفظ خواهد کرد یا پس از گذشت زمانی در مسیر سیر و تحولات “سوئد” شدن قرار خواهد گرفت؟

شاید پاسخ تمامی این سوالات را فقط “گذر زمان” به ما خواهد داد. در ادامه می توانید با پارک جینو پارادایس تفلیس آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید