آشنایی با دیدنی های تاریخی استانبول

استانبول یکی از شهرهای شناخته شده برای گردشگران مکان های باستانی است. این شهر پایتخت امپراطوری روم شرقی و بعدها امپراتوری عثمانی، بیش از 2000 سال در مرکز رویدادهای مهم سیاسی بوده است. این شهر رؤیایی آن قدر غنی از آثار تاریخی است که توسط یونسکو به دلیل شاهکارهای بی نظیر معماری و باستانی خود شناخته شده است.

0
33
معرفی دیدنی های تاریخی استانبول
دیدنی های تاریخی استانبول
آشنایی با دیدنی های تاریخی استانبولReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Mar 15Rating: 4.0دیدنی های تاریخی استانبول و تجربه سفری به تاریخ در قلب کشور ترکیه.دیدنی های تاریخی استانبول تنوع زیادی دارد این شهر رؤیایی آن قدر غنی از آثار تاریخی است که با آثار ارزشمندش توسط یونسکو شناخته شده است.

دیدنی های تاریخی استانبول

استانبول یکی از شهرهای شناخته شده برای گردشگران مکان های باستانی است. این شهر پایتخت امپراطوری روم شرقی و بعدها امپراتوری عثمانی، بیش از 2000 سال در مرکز رویدادهای مهم سیاسی بوده است. این شهر رؤیایی آن قدر غنی از آثار تاریخی است که توسط یونسکو به دلیل شاهکارهای بی نظیر معماری و باستانی خود شناخته شده است. هر سفر استانبول با قدم زدن در خیابان های تاریخی آن شروع می شود. شما قبل از خرید بلیط استانبول باید اطلاع کافی درباره آثار تاریخی و مکان های باستانی آن داشته باشید. پس با سفرستان همراه شوید تا با دیدنی های تاریخی استانبول بیشتر آشنا شویم.

ایا صوفیه (Ayasofya)

معرفی دیدنی های تاریخی استانبول
دیدنی های تاریخی استانبول

یکی از برجسته ترین بناهای تاریخی جهان باستان، ایا صوفیه است که دارای یک گنبد عظیم است، به طور گسترده مظهر معماری بیزانس باستان محسوب می شود. نزدیک به هزار سال از ساخت آن توسط امپراطور ژوستینین یکم می گذرد. این بنا به عنوان کلیسای جامع ارتدکس یونان و کرسی اسقف قسطنطنیه تا سال 1453 استفاده می شده است. این سازه چشم نواز برای 500 سال بعد از آن به یک مسجد تبدیل شد و در سال 1935 میلادی به فرمان نخستین رئیس جمهور ترکیه کمال آتاتورک به موزه تبدیل شد. امروز این موزه، دومین موزه پر بازدید ترکیه پس از کاخ توپ قاپی است و سالانه بیش از 3 میلیون بازدید کننده را به فضای داخلی باشکوه آن جلب می کند.

کاخ توپ قاپی (Topkapı Sarayı)

معرفی دیدنی های تاریخی استانبول
دیدنی های تاریخی استانبول

از دیگر دیدنی های تاریخی استانبول می توان به کاخ توپ قاپی اشاره کرد که در اطراف چهار حیاط و ساختمان های کوچک تر متعدد ساخته شده و توسط یونسکو به عنوان بهترین نمونه از مجموعه کاخ های دوره عثمانی توصیف شده است. این کاخ تقریباً 400 سال به عنوان اقامتگاه اصلی سلاطین عثمانی بوده و میزبان بسیاری از مراسم های دولتی بوده است. هیچ جای دیگر در استانبول به اندازه توپ قاپی گردشگر و بازدید کننده را به خود جلب نمی کند. در معماری آن مجموعه ای از دست نوشته های خطاطی، چینی های ارزشمند و برخی از مهمترین یادگارهای جهان اسلام ترسیم شده است.

✅ بازدید از مقاله ارزان­ترین هتل های استانبول

مسجد سلطان احمد (Sultan Ahmet Camii)

معرفی دیدنی های تاریخی استانبول
دیدنی های تاریخی استانبول

حیف است که بلیط هواپیما ارزان استانبول را تهیه کنید و به دیدن مسجد زیبای سلطان احمد نروید. این بنا که بین سال های 1609-1616 توسط سلطان احمد اول به منظور اثبات قدرت عثمانی ساخته شده است. این ساختمان یکی چشمگیرترین و زیباترین مساجد استانبول است و کنار آن شش مناره بنا شده است که تا افق آسمان شهر کشیده شده و شهر را تزئین کرده است. حیاط روباز آن، بزرگترین حیاط در بین مساجد عثمانی است که به علت نصب ده ها هزار کاشی آبی رنگ ایزنیکی پوشانده شده در فضای داخلی آن، نام مسجد آبی را از آن خود کرده است. اگرچه این مسجد یک جاذبه توریستی محبوب است به خاطر استفاده آن برای اهداف مذهبی، پذیرش گردشگران کاملاً کنترل می شود.

روملی حصار (Rumelihisarı)

روملی حصار استانبول
روملی حصار

روملی حصار که به قلعه روملی نیز معروف است، بنایی است که تقریباً 16 هکتار مساحت دارد و از دیوارهای بلند، برج ها و محیط سرسبز را تشکیل شده است. این سازه در ضلع اروپایی استانبول در باریکترین بخش تنگه آن واقع شده و در مدت چهار ماه در سال 1452 توسط سلطان محمد دوم عثمانی قبل آماده سازی برای حمله نهایی به قسطنطنیه و سقوط نهایی امپراتوری بیزانس ساخته شد. پس از وقوع زلزله های ویرانگر این شهر، بسیاری از سازه های داخلی آن آسیب های قابل توجهی را متحمل شده اند. امروز، این مجموعه به عنوان یک موزه در فضای باز برای عموم آزاد است و در کنفرانس ها و اجراها از سالن آمفی تئاتر آن استفاده می شود.

برج گالاتا (Galata Kulesi)

برج گالاتا استانبول
برج گالاتا

یکی از نمادین ترین سازه های استانبول برج گالاتای آن است. این بنا در سال 1348 میلادی به عنوان نشانه ای از گسترش مستعمره جنوا ساخته شد. برج استوانه ای شکل گالاتا در آن زمان برج مسیح (Christea Turris) نام داشت و در بالای محله کارا کوی این شهر قرار داشت. این برج بلندترین بنای این شهر در طول قرن ها بود و هنوز هم بر بخش خوبی از افق استانبول تسلط دارد. معمولاً طول صف برای رفتن به بالای این برج طولانی است ولی امکان دیدن 360 شهر رؤیایی استانبول ارزش این را دارد.

آب انبار باسیلیکا (Yerebatan Sarnıcı)

آب انبار باسیلیکا استانبول
آب انبار باسیلیکا

این شگفتی زیرزمینی، که در حدود 150 متری غرب ایا صوفیا واقع شده است، یکی دیگر از سازه های بسیار ارزشمند باستانی استانبول است که به فرمان امپراتور ژوستینین ساخته شد. این سازه که در قرن 6 میلادی بنا شد، فیلترینگی برای کاخ بزرگ قسطنطنیه که امروزه تخریب شده است، بوده. این آب انبار یکی از بزرگترین آب انبارها از صدها آب انبار در زیر شهر استانبول است و پس از فتح عثمانی در سال 1453 ، آب را به کاخ توپ قاپی ذخیره می کرده است. مساحت این آب انبار نزدیک به 10 هزار متر مربع را در بر می گیرد و توسط تعداد فراوانی از ستون های بلند پشتیبانی می شود. جالب است بدانید در ایام قدیم یکی از مکانی مناسب برای در امان ماندن از گرمای طاقت فرسای استانبول بود. در ادامه نیز می توانید با اوت لت های استانبول آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید