دیدنی های مادرید اسپانیا

مادرید، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کشور اسپانیا است و آن را می‌توان نمونه کوچکی از کل اسپانیا نامید. زیرا که تمام سنت ها و زیبایی هایی که در گوشه گوشه اسپانیا وجود دارند، یک نمونه از هر کدام را در مادرید می توانید ببینید. مادرید شهری پر از شور و نشاط، تاریخ، فوتبال و موسیقی است.

0
57
معرفی دیدنی های مادرید اسپانیا
دیدنی های مادرید اسپانیا
دیدنی های مادرید اسپانیاReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 27Rating: 4.0دیدنی های مادرید اسپانیا پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کشور اسپانیا.دیدنی های مادرید اسپانیا آن چه مادرید را میان گردشگران محبوب کرده، میادین شلوغ، بناهای تاریخی، کلکسیون های هنری، فرهنگ و تاریخ شهر است.

آشنایی با دیدنی های مادرید اسپانیا

مادرید، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کشور اسپانیا است و آن را می‌توان نمونه کوچکی از کل اسپانیا نامید. زیرا که تمام سنت ها و زیبایی هایی که در گوشه گوشه اسپانیا وجود دارند، یک نمونه از هر کدام را در مادرید می توانید ببینید. مادرید شهری پر از شور و نشاط، تاریخ، فوتبال و موسیقی است. دیدنی های مادرید به قدری جذاب و خیره کننده هستند که سالانه گردشگران زیادی از سراسر جهان بلیط هواپیما مادرید می خرند و این شهر زیبا را از نزدیک لمس می کنند. آن چه مادرید را میان گردشگران محبوب کرده، میادین شلوغ، بناهای تاریخی، کلکسیون های هنری، فرهنگ و تاریخ شهر است. پارک های زیبای مادرید هجوم شهری و ترافک و رفت و آمدهای زیاد را پراکنده می کند. جو و فضای مادرید بسیار پر جنب و جوش و هیجان انگیز است. برای کسانی که به کشف زیباترین شهرهای دنیا علاقه مند هستند، پیشنهاد می کنیم این بار بلیط هواپیما را برای سفر به مادرید خریداری کنند. زیرا که مثل و مانند دیدنی های مادرید را در هیچ جای دیگری از کره خاکی مشاهده نخواهند کرد. اما بهتر است قبل از سفر و خرید بلیط هواپیما با دیدنی های مادرید اسپانیا آشنا شوید و لیستی از آن ها را تهیه کنید و تا جایی که می توانید بازدید از تک تک آن ها را از دست ندهید.

کاخ سلطنتی مادرید (Palacio Real)

معرفی دیدنی های مادرید اسپانیا
دیدنی های مادرید اسپانیا

کاخ سلطنتی مادرید را می توان یک نسخه اسپانیایی از کاخ ورسای تلقی کرد. بنای کاخ سلطنتی بر بالای شیب تندی که مشرف به باغ های سرسبز است قرار گرفته است و نمای بیرونی آن که تماما با سنگ گرانیت و کولمنار سفید طراحی و مزین شده همچون نگینی در آن بلندا می درخشد. کاخ سلطنتی مادرید در قرن هجدهم به دستور فلیپ پنجم ساخته شد. در سالن ورودی کاخ سلطنتی مادرید یک پلکان بزرگ و باابهت وجود دارد که با نقاشی فرسکی با عنوان “پیروزی مذهب و کلیسا” آراسته شده و بی نظیرترین شاخصه نمای داخلی کاخ سلطنتی محسوب می شود. این پلکان به طبقه اصلی راه دارد. از زیباترین اتاق های کاخ سلطنتی مادرید می توان به اتاق های پادشاه چارلز سوم اشاره کرد. در کاخ سلطنتی مادرید شاهکارهای هنری زیادی وجود دارند که اکثرا روی دیوارها خودنمایی می کنند. در میان شاهکارهای هنری کاخ سلطنتی نقاشی هایی از روبَنس، وِلاسکِز، اِل گرِکو، گویا، کاراواجو و دست بافته هایی از فلاندر و فرانسه مشاهده می شوند. یکی دیگر از زیباترین بخش های کاخ سلطنتی که علاقه مندان به تاریخ نباید بازدید از آن را از دست بدهند، اسلحه خانه سلطنتی است که 3هزار نمایشگاه از قرن شانزدهم را در خود جای داده است.

موزه پرادو (Prado Museum)

موزه پرادو مادرید، یکی از بی نظیرترین موزه های جهان و حتی یک موزه واقعی در سطح جهانی است. موزه پرادو با بیش از 5هزار مجموعه نقاشی رقیب موزه لوور در پاریس شده است. نقاشی هایی که در موزه پرادو وجود دارند اکثرا از قرن دوازدهم تا اوایل قرن نوزدهم به جا مانده اند و از شاهکارهای نامدار و معروف تاریخ هستند. حدود 2هزار و سیصد اثر از مجموعه های موزه پرادو در سه طبقه و بیش از 100 اتاق به نمایش گذاشته شده اند. بازدید از تک تک آثار موزه پرادو در یک روز غیرممکن است. اما امکان تمرکز بر یک مسیر خاص از شاهکارای موزه وجود دارد و یک بازدید عالی را برایتان رقم می زند.  موزه پرادو برای آثار مشخص مسیرهایی تعیین کرده که شامل مشهورترین آثار مجموعه هستند و تابلوی “ندیمه ها” جزو آن هاست. نقاشی خارق العاده ندیمه ها به خاندان سلطنتی فیلیپ چهارم مربوط بوده و در سال 1656 توسط وِلاسکِز خلق شده است. در میان 50 اثر هنری شاهکار، برترین آثار دیگری که بسیار دیدنی و ارزشمند هستند شامل تابلوی “بشارت” اثر فرا آنجلیکو، “رویای یعقوب” اثر خوزه دِریبِرا، “مسیح پاهای شاگردانش را می شوید” اثر تینتورِتو، “باغ خوشی های دنیوی” اثر بوش، “پارناسوس” اثر پوسَن، “سوم ماه می” اثر گویا، “ستایش چوپان” اثر اِل گرِکو و “خودنگاره” اثر دورِر نیز قرار دارند.

میدان پلازا مایور (Plaza Mayor)

معرفی دیدنی های مادرید اسپانیا
دیدنی های مادرید اسپانیا

میدان زیبای پلازا مایور در قرن هفدهم و زمان پادشاهی فیلیپ سوم ساخته شده است. پلازا مایور یا میدان اصلی، صحنه ای برای رویدادهای تشریفاتی نظیر تشریع قدیسین یا اعلام حاکم جدید و همچنین مرکز تجارت و زندگی شهری بود. علاوه بر این، مسابقات شوالیه ها، گاوبازی و اجراهای دراماتیک در میدان پلازا مایور برگزار می شدند. میدان پلازا مایور بسیار وسیع و سنگفرش است و اطراف آن را کافه های دلنشین و فضای باز و مسیرهای عابر پیاده احاطه کرده اند. یکی از محبوب ترین پاتوق های مردم محلی مادرید، میدان پلازا مایور است.

✅ بازدید از مقاله برنامه سفر مادرید

دروازه خورشید (Puerta del Sol)

دروازه خورشید یا همان میدان پورتو دِل سول قلب شهر مادرید نامیده می شود و یکی از معروف ترین قسمت های شهر مادرید است. میدان پورتو دل سول با طلوع خورشید هم تراز می شود. دروازه خورشید قطب حمل و نقل عمومی با ایستگاه های فراوان قطار و مترو است و به عنوان کیلومتر صفر مادرید در نظر گرفته می شود. بدین صورت که شبکه راه ها و مسیرهای ملی اسپانیا مسافت هایشان را از این میدان اندازه گیری می کنند. دروازه خورشید مادرید شاهد رویدادهای تاریخی بسیاری از قبیل مقاومت مقابل ناپلئون در دوم ماه می سال 1808 و جمهوری دوم در سال 1931 بوده است. دروازه خورشید یا همان میدان پورتو دل سول کافه ها و مغازه های گوناگونی را در خود و اطرافش جای داده و یکی از سرزنده ترین مکان های مادرید محسوب می شود.

پارک رتیرو (El Retiro Park)

پارک رتیرو مادرید
پارک رتیرو

پارک رتیرو، در پس خیابان های پر ازدحام و شلوغ مادرید واقع شده و اقیانوسی از آرامش را به بازدید کنندگان ارائه می دهد. مردم محلی مادرید برای فرار از شلوغی های شهر و دمی آرامش به پارک 120 هکتاری رتیرو مراجعه می کنند. پارک رتیرو مادرید از قرن هفدهم به جا مانده و فضای جذاب با مناظر دوست داشتنی دارد. در مسیرهای داخلی پارک رتیرو درختان در یک ردیف کنار هم قرار گرفته اند. اگر بازدید کنندگان از سمت ورودی میدان استقلال (Plaza de Independencia) وارد پارک رتیرو شوند، در مرکز پارک با یک استخر روبرو می شوند. از کنار استخر مسیرها بازدید کنندگان را به سمت باغ فرانسوی “دون سسیلیو” و باغ گل سرخ هدایت می کنند. یکی دیگر از جذابیت های پارک رتیرو محوطه کاخ کریستال است که فواره باشکوهی هم دارد. در این پارک، افرادی که به علم نجوم علاقه مند هستند می توانند از رصد خانه داخل پارک که از سال 1790 به جا مانده دیدن کنند. مردم محلی مادرید نشستن در کافه های روباز پارک، آفتاب گرفتن و ریلکس کردن در سایه آفتاب را بسیار دوست دارند و می توان گفت جزو سرگرمی های روزانه شان به حساب می آیند. همچنین، در حوالی پارک رتیرو یکی از بهترین و معروف ترین شیرینی فروشی های مادرید به نام پاستِلِریا وایت (Pastelería Vait) واقع شده است که شیرینی، کیک، آبنبات، شکلات و هات چاکلت های منحصر به فردش ارزش چشیدن و امتحان دارند.

موزه باستان شناسی مادرید (Museo Arqueológico Nacional)

پس از موزه پرادو، یکی دیگر از مهم ترین موزه های مادرید موزه باستان شناسی است. موزه باستان شناسی مادرید در سال 1867 توسط ملکه ایزابلای دوم تأسیس شد. در موزه باستان شناسی مادرید مجموعه بسیار غنی از دست سازه های ماقبل تاریخ تا قرن نوزدهم به نمایش گذاشته شده اند. نمایشگاه های موزه شامل هنرهای تزئینی باستانی، یافته های باستان شناسی، سکه های قدیمی و قوم نگاری هستند.  در نمایشگاه های دائمی موزه نیز موارد باستان شناسی از مکان ها و بازه های مختلف از مومیایی های مصر گرفته تا باستان شناسی اسلامی به نمایش در آمده اند. در کتابخانه موزه باستان شناسی مادرید نشریاتی در زمینه تاریخ، هنر و باستان شناسی وجود دارند.

موزه هنرهای تجسمی (Thyssen-Bornemisza)

در موزه هنرهای تجسمی یا همان تیسِن بورنِمیسا آثاری از هنرهای اروپا در قرن های سیزده تا بیستم به نمایش گذاشته شده اند. در موزه هنرهای تجسمی مادرید حدود هزار اثر هنری وجود دارند که مربوط به دوره های رنسانس، روکوکو، باروک، رمانتیسیسم، امپرسیونیسم، اکسپرسیونیسم، فوویسم، هنر مدرن و پاپ هستند. همچنین، یک مجموعه عالی از نقاشی های قرن نوزدهم در موزه هنرهای تجسمی نگه داری می شوند که در میان آن ها شاهکارهایی از ونوس و کوپید اثر روبَنس، بشارت ال گرکو، رقصنده در لباس سبز اثر دگا، مسیح در میان پزشکان اثر دورر و تابلوی وِسنوت اثر ونگوگ قرار دارند.

موزه ملی مرکز هنر رینا سوفیا (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía)

موزه ملی مرکز هنر رینا سوفیا در سال 1986 توسط ملکه سوفیا تأسیس شد. موزه رینا سوفیا مرکز آوانگارد هنر معاصر مادرید بوده و شاهکارهای قابل توجهی چون آثار پابلو پیکاسو، خوآن میرو و سالوادور دالی را در خود جای داده است. طراحی ساختمان صیقلی و مدرن موزه رینا سوفیا را آنتونیو فرناندز آلبا انجام داده است و برخی ویژگی های این بنا یادآور مرکز پومپیدو پاریس هستند، به خصوص سه برج شیشه ای که جایگاه آسانسورهایشان در بیرون از ساختمان قرار دارند. در حیاط داخلی موزه رینا سوفیا یک باغ افسونگر وجود دارد که مجسمه های خیال انگیز زیادی دارد.

کلیسای سن آنتونیو دلا فلوریدا (San Antonio de la Florida Madrid)

معرفی کلیسای سن آنتونیو دلا فلوریدا مادرید
کلیسای سن آنتونیو دلا فلوریدا

کلیسای سن آنتونیو دِلا فلوریدا یک مکان تاریخی بسیار مهم در مادرید است. هنوز هم مراسم سالانه بزرگداشت سنت آنتونی در این کلیسا برگزار می گردد. بازدید از این موزه به افرادی که به آثار هنری فرانسیسکو گویا علاقه مند بوده و آن را تحسین می کنند، به شدت پیشنهاد می شود. فضای داخلی بنای کلیسا با نقاشی های گویا مزین شده و بهترین آثار او را به نمایش گذاشته است. در نقاشی های کلیسای سنت آنتونیو دلا فلوریدا معجزه ای که سنت آنتونی انجام  داده بود، به تصویر کشیده شده است. همچنین، تصاویری از زندگی روزمره مردم مادرید نیز در میان این نقاشی ها قابل مشاهده هستند. فرسک های کلیسای سن آنتونیو متعلق به دوره تحول گویا هستند و شجاعت، سبک هنری و انقلاب تکنیک های نقاشی گویا را نشان می دهند که به پایه های اولیه نقاشی مدرن معروف هستند. کلیسای سن آنتونیو دلا فلوریدا به عنوان یادمان ملی برگزیده شده و اکنون هیچ مراسم مذهبی جهت حفظ مراسک های داخلش برگزار نمی شود.

کلیسای سان فرانسیسکو ال گراند (Basilica de San Francisco el Grande)

کلیسای سان فرانسیسکو ال گراند در سال 1761 برای راهبان فرانسیسکَن ساخته شده بود. در سال 1770 گنبد و سر در ورودی کلیسا به بنای آن اضافه شد. پلان فضای داخلی کلیسای سان فرانسیسکو دایره ای شکل است و یک گنبد زیبا با شش کلیسای کوچک دارد. نقاشی هایی از هنرمندان معروف و مهم چون ولاسکز، گویا و مائیا در سقف و دیوارهای داخلی کلیسا قابل مشاهده هستند. در موزه کلیسا نیز آثار مختلفی چون دست سازه های گوناگون و آثار مذهبی به نمایش گذاشته شده اند.

فواره سیبِلِس (Fuente de Cibeles)

فواره سیبِلِس مادرید
فواره سیبِلِس

فواره سیبلس، یکی از اصلی ترین یادمان های شهر مادرید است که در یکی از پر رفت و آمدترین مکان های شهر واقع شده و بسیار دیدنی است. طراحی این فواره را روبرتو میتچِل (Roberto Michel) و فرانسیسکو گوتییِرِز (Francisco Gutiérrez) انجام داده اند. این فواره نماد الهه رومی به نام سیبِلس، سوار بر ارابه شیر است. مرکز فرهنگی سیبلسدر پس این فواره قرار گرفته و میزبان کنسرت های مختلف، کنفرانس و ورکشاپ ها است.

موزه لاسارو گالدیانو (Museo Lázaro Galdiano)

موزه لاسارو گالدیانو متعلق به یک سرمایه دار اسپانیایی به نام لاسارو گالدیانو است که در عمارت شخصی وی نمایشگاه منحصر به فردی از مجموعه آثارش به نمایش گذاشته شده اند. مجموعه آثار لاسارو گالدیانو شامل 9 هزار اثر بوده و در 30 اتاق جای گرفته اند. مجموعه این موزه بسیار متنوع بوده و از زره و سکه گرفته تا فرش ها، کریستال و جواهرات باروکی در آن وجود دارند. همچنین، در موزه لاسارو گالدیانو نقاشی های اسپانیایی مربوط به قرون شانزدهم و هفدهم از هنرمندان برجسته چون گویا، ولاسکز، اِل گرکو، زورباران، موریو، ریبِرو و پِرِدا به نمایش گذاشته شده اند.

معبد دِبود (Templo de Debod)

معرفی معبد دِبود (Templo de Debod) مادرید
معبد دِبود (Templo de Debod)

معبد دبود، یکی از جذاب ترین بناهای یادبود شهر مادرید است که در پارک مونتانیا (La Montaña) قرار دارد. معبد دِبود، یک معبد باستانی مصری است که در سال 1968 به عنوان هدیه ای از مصر در قرن دوم قبل از میلاد مسیح در اسپانیا ساخته شد. این معبد پرستش گاه های متعدد، یک تراس در بخش بالایی و یک سالن بزرگ دارد. در اطراف معبد نیز باغ های آرامش بخش و صلح آمیز وجود دارند و استخری که در باغ موجود است، شامل یک فواره بود و تصویر بسیار زیبایی از انعکاس معبد به روی آب ارائه می دهد.

موزه سورویا (El Museo Sorolla)

موزه سورویا، وقف آثار بی نظیر مشهورترین نقاش امپرسیونیست اسپانیا به نام یوآکین سورویا شده است. مجموعه سورویا شامل گشتره بسیار وسیعی از طراحی ها و نقاشی های این هنرمند است و در اتاق های درخشان و روشن به نمایش گذاشته شده اند. حیاط زیبای موزه سورویا نیز با کاشی کاری سبک اندلسی طراحی شده و یک فواره نیز دارد.

دروازه آلکالا (Puerta de Alcalá)

دروازه آلکالا مادرید
دروازه آلکالا

دروازه آلکالا مادرید که به دروازه نصرت بزرگ نئوکلاسیک نیز معروف است، به دستور شاه کارلوس سوم به مناسبت جشن گرفتن ورود پادشاهان به پایتخت اسپانیا شاخته شده بود. طراحی دروازه آلکالا توسط فرانچسکو ساباتینی انجام گرفته و ساخت آن در سال های 1769 تا 1778 صورت گرفته بود. ارتفاع دروازه آلکالا یا همان طاق نصرت حدود 30 متر بوده و دارای یک دروازه ورودی باشکوه گرانیتی است. تزئینات دروازه آلکالا نیز شامل مجسمه ها، نقش های برجسته و سر ستون ها هستند.

استادیوم رئال مادرید (Estadio Santiago Bernabéu)

شهر مادرید، تنها مقصدی برای هنر دوستان و تاریخ دوستان نیست. بلکه مقصد محبوب و مورد علاقه فوتبال دوستان نیز می باشد. درواقع می توان گفت سفر به مادرید بدون بازدید از استادیوم رئال مادرید بی معنا خواهد بود. گردشگران از استادیوم رئال مادرید به عنوان یک موزه فوتبال بازدید می کنند. این موزه در چهاردهم دسامبر سال 1947 با مالکیت باشگاه رئال مادرید افتتاح گردید و نام آن به احترام رئیس سابق باشگاه رئال مادرید، سانتیاگو برنابئو نهاده شد. استادیوم رئال مادرید چهار دوره میزبان لیگ قهرمانان اروپا فینال جام ملت های اروپا 1964 بوده و جام جهانی فوتبال سال 1982 نیز در این استادیوم برگزار شده است. استادیوم رئال مادرید با گسترش و توسعه روز به روز توانست به ظرفیت 81044 برسد و یکی از معتبرترین و نامدارترین استادیوم های جهان فوتبال باشد.

بازار سن میگوئل (Mercado San Miguel)

بازار زیبای هنر نوین سن میگوئل، به راحتی از میدان پلازا مایور قابل دسترس است. قدمت بازار سن میگوئل به سال 1916 مربوط می شود. با وجود این که چندین فروشگاه مواد غذایی در بازار سن میگوئل وجود دارد، اما اصلا شبیه بازار روز نیست. بلکه بیشتر به بازار اغذیه جهت خرید بهترین مواد غذایی اسپانیا مانند زعفران و فلفل قرمز شباهت دارد. در بازار سن میگوئل کافه های تاپاس (نوعی پیش غذای اسپانیایی) متعدد وجود دارند و غذاهای محبوب اسپانیایی چون گامباس آل آخیلو (gambas al ajillo) و پاتاتاس براواس (patatas bravas) در آن ها سرو می شوند.

در ادامه می توانید با معروفترین خیابان های مادرید آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید