شگفتی دیوار دفاعی گرگان در مقایسه با دیوار چین

در مقاله‌های پیشین اطلاعات کاملی از دیوار گرگان را به شما گردشگران و همراهان همیشگی سفرستان ارائه نمودیم. در این مطلب اما، قصد داریم تا این بنای زیبا را با دیوار چین مقایسه نماییم و اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

0
296
خرید بلیط هواپیما گرگان
بلیط هواپیما گرگان
شگفتی دیوار دفاعی گرگان در مقایسه با دیوار چینReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 14Rating: 3.5شگفتی دیوار دفاعی گرگان در مقایسه با دیوار چین - خرید بلیط هواپیما گرگاندر مقاله‌های پیشین اطلاعات کاملی از دیوار گرگان را به شما گردشگران و همراهان همیشگی سفرستان ارائه نمودیم. در این مطلب اما، قصد داریم تا این بنای زیبا را با دیوار چین مقایسه نماییم و اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

دیوار دفاعی گرگان

در مقاله‌های پیشین اطلاعات کاملی از دیوار گرگان را به شما گردشگران و همراهان همیشگی سفرستان ارائه نمودیم. در این مطلب اما، قصد داریم تا این بنای زیبا را با دیوار چین مقایسه نماییم و اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

گزارش‌های مهم در مورد دیوار دفاعی گرگان و مقایسه طولی با دیوار چین

خرید بلیط هواپیما گرگان
بلیط هواپیما گرگان

به گزارش خبرنگار ایسنا، تا به امروز سه دیوار مربوط به دورهٔ ساسانی در محدودهٔ حوزه دریای خزر شناسایی شده‌اند که در این میان، دیوارهای گرگان و تمیشه در حوزهٔ استحفاظی استان گلستان قرار دارند و دیوار دربند یا قفقاز در محدودهٔ کشور جمهوری آذربایجان واقع شده است. دیوار دفاعی گرگان با طول 200 کیلومتر از غرب به شرق ساخته شده است که از دریای خزر شروع شده و تا پارک ملی گلستان ادامه دارد. خبرگزاری ایسنا درمورد این بنای تاریخی چنین می گوید: دیوار بزرگ گرگان از نظر طولی پس از دیوار چین، دومین دیوار طولانی در قارهٔ آسیا و در جهان سومین دیوار طولانی جهان است. دیوار چین با حدود شش‌هزار کیلومتر طول در رده اول و دیوار لیمز با حدود 500 کیلومتر طول در رده دوم قرار دارند.

مقایسه قدمت دیوار گرگان و دیوار چین

خرید بلیط هواپیما گرگان
بلیط هواپیما گرگان

حمید عمرانی – معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان – دربارهٔ قدمت دیوار گرگان بیان کرد: برخی معتقدند دیوار بزرگ گرگان به دورهٔ مادی، هخامنشی یا اشکانی مربوط می‌شود؛ ولی مطالعات باستان‌شناسی انجام‌شده نشان می‌دهد که دیوار بزرگ گرگان به اواخر دورهٔ ساسانی تعلق دارد و بازهٔ زمانی 429 میلادی تا حدود سال 615 میلادی را دربرمی‌گیرد. دیوار چین که قدمت آن به دورهٔ پیش از تاریخ مربوط می‌شود قدیمی‌ترین دیوار در دنیاست. دیواره‌های آنتونی در یونان، دیوار گرگان و تمیشه که تقریباً در یک دوره هستند در ردهٔ بعد از دیوار گرگان قرار دارند.

✅ بازدید از مقاله جنگل نهارخوران گرگان
✅ بازدید از مقاله آبشار زیبای لوه مینودشت گلستان

مقایسه ساختار دیوار گرگان و دیوار چین

خرید بلیط هواپیما گرگان
بلیط هواپیما گرگان

مهندسی دیوار گرگان با 1700 سال قدمت از دیوار چین و لیمز پیشرفته‌تر است. چرا که در ساخت دیوار چین از مصالحی مانند سنگ، چوب و آجر استفاده شده، ولی تمام 200 کیلومتر دیوار گرگان از آجر ساخته شده است و مهندسی قوی به کار رفته در این دیوار را نشان می‌دهد. حمید عمرانی با اشاره به این‌که ساختار دیوار تمیشه شبیه دیوار گرگان است، اظهار کرد: از دیگر مشخصه‌های دیوار گرگان این است که طبق منابع تاریخی، این دیوار باید بین 6 تا 10 متر ارتفاع داشته باشد که از 6 متر بودن آن کاملاً مطمئن هستیم چرا که ساسانیان برای جلوگیری از نفوذ دشمن حصارهای محکمی را ایجاد می‌کردند؛ ولی برای اطمینان از وجود ارتفاع 8 تا 10 متری، به کاوش‌های باستان‌شناسی بیشتر نیاز داریم که در آینده نه‌چندان دور نیز به این اطلاعات دست خواهیم یافت.

همچنین عمرانی افزود: مقابل دیوار گرگان، خندقی به طول 200 متر و عرض 30 متر حفر شده که حتماً از آن به‌عنوان مانعی برای جلوگیری از نفوذ دشمن استفاده می‌شده است. در واقع، در آن زمان، هنگام جنگ آب گرگان‌رود را که پشت دیوار گرگان واقع شده است، به سمت خندق هدایت می‌کردند تا مانعی برای نفوذ دشمن باشد. علاوه بر این، یک سد نیز به نام کرگز روی دیوار گرگان ساخته شده بود تا آب مورد نیاز خندق تأمین شود.

مقاومت دیوار گرگان

خرید بلیط هواپیما گرگان
بلیط هواپیما گرگان

به گفتهٔ باستان‌شناسان، از آنجا که برای ساخت تمام این دیوار 200 کیلومتری به آجر نیاز داشته‌اند، خاک حاصل از حفاری خندق جلوی دیوار را با کاه مخلوط می‌کردند و خشت‌هایی با ابعاد 40*40*10 تولید می‌کردند. برای این‌که مقاومت این آجرها زیاد شود، آن‌ها را در کوره می‌پختند. جالب اینجاست که تاکنون حدود 150 کوره در اطراف دیوار شناسایی شده است. برای گرم کردن کوره‌های واقع‌شده در نواحی شرقی که با جنگل فاصله زیاد داشتند از نی، خاک و خاشاک استفاده می‌شد و برای کوره‌های واقع در نواحی غربی که به جنگل نزدیک بودند از چوب‌های جنگلی استفاده می‌شده است.

دیگر ویژگی‌های بکر دیوار گرگان

در پشت دیوار گرگان 36 قلعه با وسعت‌های 5 تا 20 هکتار شناسایی شده‌اند که همهٔ آن‌ها ویژگی‌های دفاعی دارند. البته تعداد این قلعه‌ها در نواحی غربی دیوار کمتر است چرا که بیشتر دشت و بیابان بوده و دید بیشتری وجود دارد. ولی در نواحی شرقی که تپه ماهور و کوهستان بیشتری به‌چشم می‌خورد تعداد قلعه‌ها هم بیشتر هستند. علاوه بر این یکسری قلعه نیز با حدود فاصلهٔ سه کیلومتری در اطراف دیوار گرگان وجود دارند که به‌عنوان نیروهای پشتیبان قلعه‌های دفاعی بودند و تاکنون 25 مورد از آن‌ها توسط باستان شناسان، شناسایی شده است. یکی از نکات قابل توجه این است که علاوه بر ارگ، برای حصار و برج و بارو همهٔ آن‌ها نیز خندق حفر شده است. همچنین بزرگ‌ترین قلعه در میان این قلعه‌های پشتیبان، 330 هکتار وسعت دارد که دیوار چین به‌عنوان طولانی‌ترین دیوار جهان هیچ کدام از این ویژگی‌ها را ندارد.

برای خرید بلیط هواپیما گرگان و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید