راهنمای اخذ ویزای ایران

سرزمین باستانی ما، کشور دوست داشتنی ایران با قدمتی چند هزار ساله و تمدنی کهن و باشکوه همواره یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری در جهان بوده است.

0
13
معرفی راهنمای اخذ ویزای ایران
راهنمای اخذ ویزای ایران
راهنمای اخذ ویزای ایرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 24Rating: 4.0راهنمای اخذ ویزای ایران و شرایط و مدارک لازم برای دریافت ویزای ایران.راهنمای اخذ ویزای ایران که ممکن است به دلیل وجود پاره‌ای از استثناء‌ها و متغیرها برای برخی از هموطنان خارجی اندکی پیچیده به نظر برسد.

آشنایی با راهنمای اخذ ویزای ایران

سرزمین باستانی ما، کشور دوست داشتنی ایران با قدمتی چند هزار ساله و تمدنی کهن و باشکوه همواره یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری در جهان بوده است. این کشور تماشایی نه تنها از مواهب طبیعی فراوانی برخوردار است، بلکه جاذبه های تاریخی بسیاری را در خود جای داده است. در حقیقت تعدد و تنوع جاهای دیدنی ایران چنان بالاست که بسیاری از جهان‌گردان و شیفتگان تاریخ حتی در دورانی که صنعت گردشگری ما بدلیل مسائل سیاسی روزهای درخشانی را سپری نمی کند، با اخذ ویزای ایران و رزرو بلیط هواپیما کشورمان به سرزمین پارس ها سفر می کنند تا بازتابی از شکوه و عظمت گذشته ما را با تماشای جاذبه های باستانی کشورمان نظاره گر باشند. اما برای بازدید از کشور ایران داشتن ویزا ضروری است و از آنجایی که فرآیند اخذ ویزای ایران ممکن است به دلیل وجود پاره‌ای از استثناء‌ها و متغیرها برای برخی از هموطنان خارجی اندکی پیچیده به نظر برسد، ما این مطلب را به راهنمای اخذ ویزای ایران اختصاص دادیم تا به تمامی پرسش های شما در این زمینه پاسخی جامع دهیم. همراه ما باشید.

چند نوع ویزا (از لحاظ کاربرد) برای ورود به کشور ایران وجود دارد؟

معرفی راهنمای اخذ ویزای ایران
راهنمای اخذ ویزای ایران

بسته به اینکه به چه منظور قصد دارید با خرید بلیط هواپیما ایران از این کشور بازدید کنید، باید برای دریافت ویزایی متناسب با هدف خود اقدام کنید. برخی از ویزاهای پرطرفدار برای ورود به خاک ایران عبارتند از:

 • ویزای جهانگردی
 • ویزای ترانزیت (عبور)
 • ویزای درمانی
 • ویزای خانواده
 • ویزای تحصیلی
 • ویزای تجاری (سرمایه گذاری)
 • ویزای زیارتی

چه کسانی واجد شرایط اخذ ویزای ایران هستند؟

بطور کلی هر فردی در هر جای دنیا (غیر از اتباع کشور اسرائیل) قادر است با داشتن گذرنامه ای معتبر برای دریافت ویزای ایران اقدام کند. لازم است ذکر شود که شهروندان کشورهای ونزوئلا، ترکیه، ارمنستان، گرجستان، آذربایجان، بولیوی، نیکاراگوئه، سوریه، مالزی و اکوادور بدون نیاز به اخذ ویزای ایران و صرفا با همراه داشتن پاسپورت خود می‌توانند از کشور ایران دیدن کنند.

✅ بازدید از مقاله کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان

چند نوع ویزا (از لحاظ صدور) برای ورود به ایران وجود دارد؟

چنانچه در کشورهای مذکوری که شهروندانشان به دریافت ویزای ایران نیازی ندارند، سکونت نداشته باشید، برای ورود به خاک ایران به ناچار باید یکی از دو ویزای زیر را دریافت کنید:

ویزای فرودگاهی: منظور از ویزای فرودگاهی، ویزایی است که شما در بدو ورود به فرودگاه های بین المللی کشور ایران با صرف مبلغی نه چندان گزاف، برای دریافت آن اقدام می کنید. از آنجایی که این ویزا در فرودگاه صادر می شود، نیازی نیست برای دریافت آن به سفارت ایران مراجعه کنید؛ کافی است مدارک خود را در اختیار مسئول مربوطه در فرودگاه قرار دهید تا در مدت زمانی نسبتا کوتاه برای شما ویزایی چند روزه صادر کند. در مورد هزینه و مدت زمان اعتبار ویزای ایران باید گفت که این موارد به شدت وابسته به محل سکونت شماست؛ هر چه کشور شما از لحاظ روابط سیاسی در وضعیت بهتری با ایران باشد، مدت زمان اعتبار ویزای شما بیشتر خواهد بود. در نظر داشته باشید که ویزای فرودگاهی ایران برای 70 کشور صادر می شود که کشورهایی چون کانادا، ایالت متحده آمریکا و انگلستان جزو این کشورها نیستند.

ویزای غیرفرودگاهی: چنانچه محل سکونت شما در لیست 70 کشور پذیرفته شده برای اخذ ویزای فرودگاهی ایران قرار نگرفته باشد، شما باید از طریق غیرفرودگاهی و حضور در کنسولگری ایران برای دریافت ویزای خود اقدام کنید. گفتنی است که این ویزا بسته به مدت اقامت و هدف شما از بازدید از ایران در دو نوع کاغذی و لیبلی صادر می گردد. توصیه ما به شما این است که حتی اگر قادرید ویزای فرودگاهی دریافت کنید، بازهم از پیش برای دریافت ویزای غیر فرودگاهی اقدام کنید، چراکه گاهی ازدحام و صف های طولانی موجب می گردند که مدت زمان زیادی را برای اخذ ویزای ایران در فرودگاه منتظر بمانید.

برای اخذ ویزای ایران به چه مدارکی نیاز است؟

بسته به اینکه قصد اخذ چه نوع ویزایی را دارید، مدارک مورد نیاز کنسولگری ایران ممکن است متفاوت باشد، اما بطور کلی فارغ از نوع ویزای درخواستی، مدارک زیر جزو پیش نیازهای اخذ ویزای ایران محسوب می شوند:

 • گذرنامه ای که حداقل 6 ماه از اعتبار آن باقی مانده باشد.
 • فرم تکمیل شده درخواست صدور ویزا.
 • دو قطعه عکس پشت نویسی شده تمام رخ 4*3 بدون روتوش و با پس زمینه سفید.
 • رسید پرداخت هزینه صدور ویزا.

نکاتی درباره اخذ ویزای ایران

مدت زمان اعتبار ویزای توریستی ایران 30 روز است، اما افرادی که دوست دارند مدت زمان بیشتری را در کشورمان اقامت کنند، می‌توانند چند روز قبل از اتمام اعتبار ویزای توریستی خود به کنسولگری ایران مراجعه کرده و این مدت زمان را تا 30 روز دیگر تمدید کنند.

اتباع خارجی که به سن قانونی 18 سال نرسیده اند، می توانند با داشتن رضایت کتبی ولی خود برای درخواست ویزای ایران اقدام کنند.

صدور ویزای فرودگاهی 14 روزه مناطق آزاد ایران (کیش، قشم، چابهار و ..) برای اتباع کلیه کشورها (غیر از اتباع ساکن در اسرائیل) بلامانع است و گردشگران می توانند بی نیاز به اخذ ویزای ایران، ویزای 14 روزه کیش را در همان بدو ورود به کشور در فرودگاه و یا بندر دریافت کنند.

در ادامه می توانید با سامانه ویزای الکترونیک ایران آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید