راهنمای جامع متروی تهران

چنانچه در پی یافتن سریع ترین، راحت ترین و ارزان ترین وسیله حمل و نقل عمومی در شهر تهران هستید، متروی تهران با بیش از دو دهه فعالیت و ۱۲۰ ایستگاه مختلف، آماده خدمات رسانی به شماست. این سامانه حمل و نقل که هنوز هم در حال ارتقا و توسعه است، با داشتن ۷ خط اصلی مجزا، نقاط مختلف این شهر را، از شمال گرفته تا جنوب، در شبکه ای پیچیده و بهم تنیده به یکدیگر متصل کرده و جابجایی در این کلان شهر را به امری ساده، ارزان و سریع مبدل ساخته است.

0
17
معرفی راهنمای جامع متروی تهران
راهنمای جامع متروی تهران
راهنمای جامع متروی تهرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 9Rating: 4.0راهنمای جامع متروی تهران و آشنایی با کلیه خطوط و مسیرها.راهنمای جامع متروی تهران دااشتن ۷ خط اصلی مجزا، نقاط مختلف این شهر را، از شمال گرفته تا جنوب، در شبکه ای پیچیده و بهم تنیده به یکدیگر متصل کرده.

آشنایی با راهنمای جامع متروی تهران

چنانچه در پی یافتن سریع ترین، راحت ترین و ارزان ترین وسیله حمل و نقل عمومی در شهر تهران هستید، متروی تهران با بیش از دو دهه فعالیت و ۱۲۰ ایستگاه مختلف، آماده خدمات رسانی به شماست. این سامانه حمل و نقل که هنوز هم در حال ارتقا و توسعه است، با داشتن ۷ خط اصلی مجزا، نقاط مختلف این شهر را، از شمال گرفته تا جنوب، در شبکه ای پیچیده و بهم تنیده به یکدیگر متصل کرده و جابجایی در این کلان شهر را به امری ساده، ارزان و سریع مبدل ساخته است. با این‌حال، با وجود تمام مزایای بی شماری که این وسیله حمل و نقل به مسافران ارائه می کند، پیچیدگی خطوط سامانه متروی تهران سبب شده که برخی خریداران بلیط هواپیما تهران و یا حتی ساکنین این شهر دیدنی از استفاده از آن صرف نظر کنند. از این رو، ما برآن شدیم که مطلبی تحت عنوان راهنمای جامع متروی تهران به شما همراهان سفرستان ارائه دهیم تا اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که از سوار شدن بر متروی تهران بدلیل پیچیدگی نقشه و خطوط آن چشم پوشی می کنید، با خواندن این مطلب در تصمیم خود تجدیدنظر کنید.

نقشه متروی تهران

معرفی راهنمای جامع متروی تهران
راهنمای جامع متروی تهران

همان‌طور که در نقشه نیز می بینید، متروی تهران از ۷ خط که به رنگ های مختلفی نشان داده شده اند، تشکیل شده است. چیزی که در استفاده از مترو باید بدان توجه کنید، ایستگاه های تقاطعی است. این ایستگاه ها گاهی چندین مسیر را به یکدیگر متصل کرده و دسترسی به نقاط مختلف تهران را به راحتی امکان پذیر می کنند. بنابراین با آگاهی از ایستگاهای تقاطعی، استفاده از نقشه بسیار آسان می شود: کافی است بدانید که مقصد شما کجاست و در کدام خط قرار دارید، اگر خطی که در آن هستید به مقصد شما منتهی می شود که نیازی نیست، خط خود را عوض کنید و اگر مقصد شما در خط دیگری قرار دارد، باید ایستگاه تقاطعی خط فعلی شما با خطی که مقصدتان در آن قرار گرفته را بیابید، و در آن ایستگاه از قطار پیاده شده، خط خود را عوض کنید.

اجازه دهید در این بخش به معرفی ایستگاه های فعال خطوط تهران و ساعت کاری و حرکت قطارهای هر ایستگاه بپردازیم تا به بسیاری از پرسش های ذهنی شما پاسخ دهیم:

خط تجریش – کهریزک

معرفی راهنمای جامع متروی تهران
راهنمای جامع متروی تهران

متروی تهران از خط یک یا همان خط تجریش-کهریزک آغاز می شود؛ این خط که با رنگ قرمز مشخص شده، از شمال تا جنوب کشیده شده و با طولی حدود ۴۲ کیلومتر، چون شاهرگی حیاتی، نقاط مهم شهر تهران را به یکدیگر متصل کرده است. خط یک از ۲۹ ایستگاه تشکیل شده که به ترتیب از شمال به جنوب عبارتند از:

ایستگاه تجریش، ایستگاه قیطریه، ایستگاه صدر، ایستگاه قلهک، ایستگاه دکتر شریعتی، ایستگاه میرداماد، ایستگاه شهید حقانی، ایستگاه شهید همت، ایستگاه مصلی امام خمینی، ایستگاه، شهید بهشتی (تقاطع با خط ۳)، ایستگاه شهید مفتح، ایستگاه شهدای هفتم تیر (در حال احداث تقاطع با خط ۶)، ایستگاه طالقانی، ایستگاه دروازه دولت (تقاطع با خط ۴)، ایستگاه سعدی، ایستگاه امام خمینی (تقاطع با خط ۲)، ایستگاه پانزده خرداد، ایستگاه خیام، ایستگاه میدان محمدیه (تقاطع با خط ۷)، ایستگاه شوش، ایستگاه پایانه جنوب، ایستگاه شهید بخارایی، ایستگاه علی‌آباد، ایستگاه جوانمرد قصاب، ایستگاه شهر ری، ایستگاه پالایشگاه، ایستگاه شاهد – باقر شهر (انشعاب به‌سمت فرودگاه امام خمینی و شهر پرند)، ایستگاه حرم امام خمینی و ایستگاه کهریزک

گفتنی است که این خط از ساعت ۵:۳۰ صبح روزهای کاری (ساعت ۶ در روزهای تعطیل) کار خود را آغاز می کند و تا ساعت ۲۲:۳۰ به مسافران خدمات ارائه می دهد.

✅ بازدید از مقاله راهنمای ترمینال های فرودگاه مهرآباد

خط صادقیه – فرهنگسرا

خط شماره دو تهران که با ۲۲ ایستگاه، شرق را به غرب پیوند می زند، با طولی حدود ۲۵ کیلومتر با رنگ آبی روی نقشه مشخص بوده و از ایستگاه های زیر تشکیل شده است:

ایستگاه صادقیه، ایستگاه طرشت، ایستگاه دانشگاه شریف، ایستگاه شادمان، ایستگاه شهید نواب صفوی، ایستگاه میدان حر، ایستگاه دانشگاه امام علی، ایستگاه حسن آباد، ایستگاه امام خمینی، ایستگاه ملت، ایستگاه بهارستان، ایستگاه دروازه شمیران، ایستگاه امام حسین، ایستگاه شهید مدنی، ایستگاه سبلان، ایستگاه فدک، ایستگاه جانبازان، ایستگاه سرسبز، ایستگاه دانشگاه علم و صنعت، ایستگاه شهید باقری، ایستگاه تهرانپارس و ایستگاه فرهنگسرا.

این خط نیز از ساعت ۵:۳۰ صبح (ساعت ۶ صبح در روزهای تعطیل) آغاز به کار می کند و تا ساعت ۲۲:۳۰ دایر است.

خط قائم – آزادگان

خط شماره ۳ تهران با ۳۳ کیلومتر طول و ۲۴ پایانه، شمال تا جنوب تهران را در می نوردد و برخی از اصلی ترین مناطق تهران را به یکدیگر متصل می کند. ایستگاه های موجود در این خط که به رنگ آبی کمرنگ روی نقشه مشخص شده اند، عبارتند از:

ایستگاه قائم، ایستگاه شهید محلاتی، ایستگاه نوبنیاد، ایستگاه حسین آباد، ایستگاه میدان هروی، ایستگاه شهید زین‌الدین، ایستگاه خواجه عبدالله انصاری، ایستگاه شهید صیاد شیرازی، ایستگاه شهید قدوسی، ایستگاه سهروردی، ایستگاه شهید بهشتی، ایستگاه میرزای شیرازی، ایستگاه میدان جهاد، ایستگاه میدان ولیعصر، ایستگاه تئاتر شهر، ایستگاه منیریه، ایستگاه مهدیه، ایستگاه راه آهن، ایستگاه جوادیه، ایستگاه زمزم، ایستگاه شهرک شریعتی، ایستگاه عبدل آباد، ایستگاه نعمت آباد و ایستگاه آزادگان

ساعت کاری این خط از ۵:۳۰ صبح در روزهای کاری و ۶ صبح در روزهای تعطیل شروع می شود و تا ۲۲:۳۰ ادامه میابد.

خط شهید کلاهدوز – ارم سبز

معرفی راهنمای جامع متروی تهران
راهنمای جامع متروی تهران

خط چهار تهران که به رنگ زرد در نقشه مشخص است، جزو شلوغ ترین و پررفت و آمدترین خطوط تهران محسوب می شود و از ۱۹ ایستگاهی که شرق تهران را به غرب پیوند آن داده اند، تشکیل شده است. ناگفته نماند که از طریق انشعاب موجود در انتهای این خط می توانید به سمت فرودگاه مهرآباد حرکت کنید. پایانه های این خط به ترتیب از شرق به غرب به شرح زیر است:

ایستگاه شهید کلاهدوز، ایستگاه نیروی هوایی، ایستگاه نبرد، ایستگاه پیروزی، ایستگاه ابن سینا، ایستگاه میدان شهدا، ایستگاه دروازه شمیران، ایستگاه دروازه دولت، ایستگاه فردوسی، ایستگاه تئاتر شهر، ایستگاه میدان انقلاب اسلامی، ایستگاه توحید، ایستگاه شادمان، ایستگاه دکتر حبیب‌الله، ایستگاه استاد معین، ایستگاه میدان آزادی، ایستگاه بیمه، ایستگاه شهرک اکباتان، ایستگاه ارم سبز

این خط نیز مانند سایر خطوط، ساعت کاری خود را از ۵:۳۰ صبح شروع می کند و تا ساعت ۲۲:۳۰ به مسافران خدمات می رساند.

خط گلشهر – صادقیه

خط ۵ را می توان امتداد خط ۲ و انشعابی از خط ۴ دانست. خط ۵ با طولی حدود ۴۱ کیلومتر از ایستگاه صادقیه آغاز می گردد و پس از عبور از پایانه های ارم سبز، ورزشگاه آزادی، چیتگر، ایران خودرو، وردآورد، گرده دره، اتمسفر، کرج و محمد شهر، به گلشهر منتهی می شود. گفتنی است که این خط کار خود را نیم ساعت زودتر از سایر خطوط شروع کرده و از ساعت ۵ صبح خدمات دهی به مسافران را آغاز می کند.

خط دولت آباد – امام حسین

خط تازه تاسیس شماره ۶ که با رنگ صورتی در نقشه مشخص است، با ۱۰ کیلومتر طول، تنها از چهار ایستگاه فعال: دولت آباد، بعثت، میدان شهدا و امام حسین تشکیل شده است. این خط هرروز صبح از ساعت ۵:۳۰ مشغول به کار می شود و تا ساعت ۲۲:۳۰ به ارائه خدمات به مسافران می پردازد.

خط بسیج – میدان صنعت

هفتمین و آخرین خط متروی تهران که با رنگ بنفش روی نقشه به تصویر کشیده شده، به ترتیب از جنوب شرق تا شمال غرب، از ۱۰ ایستگاه فعال زیر تشکیل شده است:

ایستگاه بسیج، ایستگاه میدان محمدیه، ایستگاه مهدیه، ایستگاه هلال احمر، ایستگاه بریانک، ایستگاه کمیل، ایستگاه رودکی، ایستگاه شهید نواب صفوی، ایستگاه دانشگاه تربیت مدرس و ایستگاه میدان صنعت

ساعت کاری این خط نیز همانند سایر خطوط از راس ۵:۳۰ صبح آغاز می شود و تا ۲۲:۳۰ دقیقه ادامه میابد.

در ادامه می توانید با راهنمای استفاده از گوگل مپ در سفر آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید