راهنمای حمل و نقل عمومی استانبول

کمتر کسی وجود دارد که تا به حال اسم شهر استانبول به گوشش نخورده باشد. استانبول بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر ترکیه و مرکز اقتصادی و فرهنگی این کشور است. به غیر از مراکز بسیار زیاد تجاری که هر ساله گردشگران زیادی را از کشور ایران به این شهر می کشاند استانبول مراکز تاریخی و بناهای جذاب و موزه های بسیاری را برای بازدید دارد.

0
12
راهنمای حمل و نقل عمومی استانبول ترکیه
راهنمای حمل و نقل عمومی استانبول
راهنمای حمل و نقل عمومی استانبولReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jul 26Rating: 4.0راهنمای حمل و نقل عمومی استانبول.راهنمای حمل و نقل عمومی استانبول که با توجه به بزرگ و وسیع بودن این شهر و دیدنی های بی پایان آن یکی از دغدغه های مسافران و گردشگران است.

آشنایی با راهنمای حمل و نقل عمومی استانبول

کمتر کسی وجود دارد که تا به حال اسم شهر استانبول به گوشش نخورده باشد. استانبول بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر ترکیه و مرکز اقتصادی و فرهنگی این کشور است. به غیر از مراکز بسیار زیاد تجاری که هر ساله گردشگران زیادی را از کشور ایران به این شهر می کشاند استانبول مراکز تاریخی و بناهای جذاب و موزه های بسیاری را برای بازدید دارد. فاصله نسبتا کم و عدم درخواست ویزا و شباهت های فرهنگی و آداب رسوم نسبتا مشترک این شهر با مردم کشورمان باعث شده است که سالانه هزاران نفر با خرید بلیط هواپیما استانبول به این شهر سفر کنند. با توجه به بزرگ و وسیع بودن این شهر و دیدنی های بی پایان آن یکی از دغدغه های مسافران و گردشگران سفرهای داخل شهری و حمل و نقل عمومی در استانبول است. در این مطلب به انواع روش های حمل و نقلی که در سفر به استانبول می توانید از آن ها استفاده کنید یا در واقع راهنمای حمل و نقل عمومی استانبول به طور کامل پرداخته شده است.

مترو

متروی استانبول کاملا در زیر زمین قرار دارد. این مترو سرعت زیادی دارد. ورودی متروها با حرف M نشان داده شده است و مسیرهای آن اکثر خیابان های معروف و مراکز مجتمع های تجاری را پوشش می دهد. از ۶ صبح تا ۱۲ نیمه شب می توانید از متروی استانبول استفاده کنید. واگن های متروی های این شهر هر ۶ الی ۱۰ دقیقه یکبار به ایستگاه ها می رسند.

تراموا

راهنمای حمل و نقل عمومی استانبول ترکیه
راهنمای حمل و نقل عمومی استانبول

اگر با خرید بلیط هواپیما ارزان به استانبول سفر می کنید بهتر است بدانید که تراموای شهر استامبول در بین وسایل حمل و نقل عمومی دیگر به عنوان محبوب ترین انتخاب شده است. تراموا در استانبول به دلیل سرعت نه کم و نه زیادش و همچنین رد شدن از محله های تاریخی، فرصت دیدن بافت شهری را به مسافران می دهد. گردشگران از تراموا نه تنها برای رفتن از محلی به محل دیگر بلکه برای دیدن محله ها و بافت شهری استانبول استفاده می کنند. این وسیله حمل و نقل در کنار آثار و مکان های دیدنی ایستگاه دارد که به راحتی می توانید در حین گردش با تراموا به آن ها دسترسی داشته باشید. تراموای استانبول مجموعا چهار خط دارد که بیشتر بناهای دیدنی و آثار تاریخی را پوشش می دهد.

✅ بازدید از مقاله حمل و نقل عمومی در ایروان

اتوبوس

برای رفتن به بعضی از محله های استانبول مجبور هستید که از اتوبوس استفاده کنید چون مترو یا تراموا به آن ها دسترسی ندارند. استانبول جزو شهرهای توریستی بزرگی است که همیشه با ترافیک دست و پنجه نرم می کند و این نکته منفی استفاده از اتوبوس در این شهر است. نکته مثبت استفاده از اتوبوس دیدن مکان های جالبی است که این اتوبوس ها از آن عبور می کنند و به خاطر سرعت پایین این اتوبوس ها قابل تماشا هستند. اتوبوس های استانبول دو نوع خصوصی و شهری دارند که با استفاده از رنگشان قابل تشخیص هستند.

تاکسی های عمومی

راهنمای حمل و نقل عمومی استانبول ترکیه
راهنمای حمل و نقل عمومی استانبول

تاکسی های عمومی در ترکیه رنگ زرد دارند و موظف هستند که در هنگام سوار شدن مسافر از تاکسی متر استفاده کنند. حواستان را جمع کنید چون بعضی از راننده ها با دیدن مسافر خارجی و با ادعای خراب بودن تاکسی متر سعی خواهند کرد که پول بیشتری از شما بگیرند. توجه داشته باشید که تا حد امکان از سوار شدن به تاکسی در مکان های شلوغ توریستی بپرهیزید چون مبلغ بیشتری درخواست خواهند کرد. نکته مهم دیگر استفاده از کمربند در تاکسی ها است که در صورت نبستن آن جریمه سنگین دارد.

اسکله و مسیرهای آبی

همان طور که با استانبول آشنایی دارید این شهر توسط یک آبراه به دو قسمت تقسیم شده است. یکی از توریستی ترین و محبوب ترین روش های حمل و نقل در شهر استانبول استفاده از مسیر آبی و سوار شدن به قایق ها و کشتی های آبراه وسط شهر است. دیدن این شهر زیبا و مناظر طبیعی اش در حالی که روی آب در حرکت هستید جزو بهترین خاطرات شما از این سفر خواهد بود. برای سوار شدن به یکی از این کشتی ها یا قایق ها کافی است که به یکی از بندرهای این شهر مراجعه کنید. از مشهورترین این بندرها عبارتند از: بشیکتاش ،کادیکوی ، ارتاکوی  ، کاباتاش ، امین اونو و یانی کاپی.

دولموش

دولموش ها وسیله های نقلیه عمومی عمدتا به شکل ون هستند که 8 نفر ظرفیت دارند. مشکل دولموش این است که برای حرکت باید تمام ظرفیت را پر کنند که ممکن است مدتی طول بکشد. بیشتر این ون ها در منطقه  های توریستی مثل بشیکتاش , تکسیم و کادیکوی تردد می کنند.

در ادامه می توانید با بهترین کشتی های تفریحی استانبول آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید