راهنمای حمل و نقل عمومی دبی

راهنمای حمل و نقل عمومی دبی شما را با شبکه وسیع حمل و نقل این مقصد جذاب و پرطرفدار آشنا خواهد ساخت و با بررسی انواع مختلف وسایل نقلیه عمومی این شهر، اطلاعات سودمندی را در اختیار شما خریداران بلیط هواپیما دبی قرار خواهد داد.

0
13
معرفی راهنمای حمل و نقل عمومی دبی
راهنمای حمل و نقل عمومی دبی
راهنمای حمل و نقل عمومی دبیReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Feb 15Rating: 4.0راهنمای حمل و نقل عمومی دبیراهنمای حمل و نقل عمومی دبی شما را با شبکه وسیع حمل و نقل ساخت و با بررسی انواع مختلف وسایل نقلیه عمومی این مقصد جذاب و پرطرفدار آشنا خواهد.

آشنایی با راهنمای حمل و نقل عمومی دبی

راهنمای حمل و نقل عمومی دبی شما را با شبکه وسیع حمل و نقل این مقصد جذاب و پرطرفدار آشنا خواهد ساخت و با بررسی انواع مختلف وسایل نقلیه عمومی این شهر، اطلاعات سودمندی را در اختیار شما خریداران بلیط هواپیما دبی قرار خواهد داد.

با وجود اینکه هنوز یک دهه نیز از تاسیس سیستم حمل و نقل عمومی دبی (به سبک و سیاق امروزی آن) نگذشته است، اما این سیستم نوپا، به لطف هوش و تدبیر مسئولان مجرب و کارکشته هیئت حمل و نقل دبی (به اختصار RTA)، جزو وسیع ترین و کارآمدترین شبکه های حمل و نقل عمومی جهان بشمار می رود و به نقاط قوت اصلی شهر دبی مبدل گردیده است. مدرن، کارآمد و مفید؛ صفاتی که به شایستگی سیستم حمل و نقل عمومی دبی، از مترو گرفته تا اتوبوس و کشتی را توصیف می کنند. در حقیقت شبکه حمل و نقل عمومی در دبی چنان کارآمد است که استفاده از تاکسی سرویس را برای خریداران بلیط هواپیما دبی در این شهر غیر ضروری ساخته است. اما وسایل حمل و نقل عمومی دبی از چه ویژگی هایی برخوردارند که آوازه شهرتشان در جهان پیچیده است؟ همراه ما باشید تا پرده از اسرار شبکه حمل و نقل این شهر دیدنی بردارید و با کلیه وسایل حمل و نقل عمومی این شهر پرگردشگر آشنا گردید.

وسایل حمل و نقل عمومی در دبی کدامند؟

معرفی راهنمای حمل و نقل عمومی دبی
راهنمای حمل و نقل عمومی دبی

همانگونه که پیش تر نیز ذکر گردید، دبی از لحاظ وسایل حمل و نقل عمومی هیچ کم و کاستی ندارد و طیف وسیعی از وسایل نقلیه از قبیل اتوبوس، مترو، تاکسی آبی، کشتی و تراموا را در خود جای داده است. نکته جالب توجه در مورد این وسایل حمل و نقل این است که برای سوار شدن به هرکدام از آن ها نیازی نیست که بلیط سفری جداگانه خریداری کنید، کافی است کارت هوشمند نول (NOL Card) را تهیه کنید تا امکان دسترسی به هرکدام از این وسایل میسر گردد.

کارت هوشمند نول چیست؟

کارت نول نوعی بلیط الکترونیکی هوشمند است که امکان سوار شدن بر تمامی وسایل حمل و نقل عمومی را برای دارندگان خود میسر می سازد. این کارت ها برحسب نوع کاربری و سقف اعتبار و تاریخ انقضا به چهار دسته مختلف کارت طلایی، کارت قرمز، کارت آبی و کارت نقره ای تقسیم می شوند و هر کدام خدمات متنوعی را به دارندگان خود عرضه می دارند. به عنوان مثال گردشگران با خرید کارت طلایی نول می توانند نه تنها از امتیازات دیگر کارت ها برخوردار گردند، بلکه به سطح وی آی پی کابین های مترو و تراموا دسترسی داشته باشند.

متروی دبی

چنانچه دوست دارید در کوتاهترین زمان ممکن با هزینه ای منصفانه به نقاط مختلف دبی سفر کرده و شهرگردی کنید، متروی دبی را برای گشت و گذار برگزینید. این وسیله نقلیه مدرن با داشتن ۴۹ ایستگاه، ۵۰ کیلومتر وسعت و دو خط مجزا، نه تنها شما را در اندک زمانی به نقاط مختلف دبی منتقل می کند، بلکه راحتی شما را با صندلی هایی نرم و تهویه هوایی مناسب تضمین می کند. گفتنی است که خط اول دبی (قرمز) از منطقه رشیدیه (نزدیک فرودگاه بین المللی دبی) در شرق آغاز شده و به جبل علی در غرب ختم می شود. این خط بیش از ۵۰ کیلومتر وسعت داشته و ۲۹ پایانه دارد. خط دوم دبی (سبز) نیز از ایستگاه متروی مخابرات دبی شروع می شود و پس از گذر از ۱۸ ایستگاه، در منطقه مسکونی القصیص واقع در الجداف پایان می پذیرد.

  • ساعت کار خط قرمز متروی دبی: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۵ صبح تا ۱۲ شب، پنجشنبه از ساعت ۵ صبح تا ۱ شب و جمعه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱ شب
  • ساعت کار خط سبز متروی دبی: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۵:۳۰ صبح تا ۱۲ شب، پنجشنبه از ساعت ۵:۳۰ صبح تا ۱ شب و جمعه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱ شب

اتوبوس دبی

معرفی راهنمای حمل و نقل عمومی دبی
راهنمای حمل و نقل عمومی دبی

برای دسترسی به نقاطی که با متروی دبی امکان پذیر نیست، اتوبوس دبی با پوشش ۸۲ درصدی شهر دبی، بهترین گزینه برای گشت و گذار در این شهر محسوب می شود. بیش از ۱۵۰۰ اتوبوس شیک و رنگارنگ در ۱۲۰ خط داخلی هر روز در حرکت اند تا مسافران را به جای جای شهر با اندک هزینه ای منتقل کنند. ناگفته نماند که ناوگان اتوبوس رانی دبی را اتوبوس هایی مدرن و تمیز با صندلی هایی راحت و تجهیزاتی نظیر سیستم سرمایشی و گرمایشی مناسب تشکیل داده اند.

مونوریل دبی

مونوریل دبی پس از تاسیس در سال ۲۰۰۹، لقب نخستین مونوریل خاورمیانه را ازان خود کرد و توانست جایگاهی برای خود میان دیگر وسایل حمل و نقل عمومی در دبی دست و پا کند. این وسیله نقلیه پرسرعت هر روز از ساعت ۹ صبح کار خود را آغاز کرده و تا ساعت ۱۰ شب مسافران را تنها با مبلغ ۲۰ درهم از جزایر پالم به شهر دبی منتقل می کند.

فرابرهای دبی

معرفی راهنمای حمل و نقل عمومی دبی
راهنمای حمل و نقل عمومی دبی

فرابرها جدیدترین نوع حمل و نقل در دبی محسوب می شوند که از مسیرهای مختلفی نظیر کانال های آب مصنوعی و طبیعی گذر کرده و مسافران را به مناطق مختلفی که دسترسی به آن ها از طریق سایر وسایل حمل و نقل عمومی در دبی امکان پذیر نیست، منتقل می کنند. برای فرابرها، ۵ پایانه مختلف در نظر گرفته شده است که هر کدام ساعت کار مشخصی دارند و معمولا از ساعت ۱۱ صبح آغاز به کار کرده و تا ساعت ۷:۳۰ شب به مسافران خدمات ارائه می کنند. البته باید گفت که مسافران این کشتی ها معمولا گردشگرانی هستند که قصد دارند دبی را از مکانی امن و راحت و از نمایی تماشایی و خیره کننده نظاره کنند. در حقیقت فرابرها چندان برای رسیدن به مقصدی خاص در شهر دبی گزینه مناسبی نیستند و بیشتر به منظور گشت دریایی طراحی شده اند. بنابراین چنانچه قصد دارید از مسیری آبی به سرعت عبور کنید، بهتر است از اتوبوس ها و یا تاکسی های آبی دبی استفاده کنید.

تراموا دبی

تراموای دبی از سال ۲۰۱۴ به شبکه حمل و نقل عمومی دبی پیوست و به سرعت به یکی از پرطرفدارترین وسایل حمل و نقل این شهر مبدل گردید. سرعت زیاد و راحتی استفاده از این وسیله حمل و نقل موجب شده که برخی به جای اتوبوس، تراموا را برای گشت و گذار در شهر برگزینند. اما علیرغم مزایت های فراوان این وسیله، متاسفانه محدوده پوششی آن چندان وسیع نیست و فقط ۱۴.۵ کیلومتر از شهر دبی را پوشش داده است. در حال حاضر تراموای دبی قادر است مسافران را از محله دبی مارینا به مجمع الجزایر نخل جمیرا در سریع ترین زمان ممکن منتقل کند. از امکانات و تجهیزات رفاهی این وسیله حمل و نقل می توان به اینترنت وایفای، امکانات رفاهی برای سهولت جابجایی معلولین و کابین های ویژه برای بانوان اشاره کرد.

در ادامه می توانید با هتل های مناسب سفر کاری دبی آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید