راهنمای رانندگی در خارج از کشور

رانندگی در مسیرهای ناآشنا می تواند تجربه جالب و هیجان انگیزی باشد ولی خطرها و چالش‌هایی هم به همراه دارد؛ به خصوص وقتی قصد رانندگی در کشوری بیگانه و با قوانین منحصر به فردش دارید چون برخی از سفرهای کاری و برخی مسیرهای شهری اینطور ایجاب می کنند که شخصا رانندگی کنید.

0
27
راهنمای رانندگی در خارج از کشور
رانندگی در خارج از کشور
راهنمای رانندگی در خارج از کشورReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Dec 30Rating: 4.0راهنمای رانندگی در خارج از کشورراهنمای رانندگی در خارج از کشور برخی از مسافران و گردشگران روحیه متفاوتی دارند، ترجیح می دهند تنها و در خلوتشان مسیری را طی کنند.

رانندگی در خارج از کشور

رانندگی در مسیرهای ناآشنا می تواند تجربه جالب و هیجان انگیزی باشد ولی خطرها و چالش‌هایی هم به همراه دارد؛ به خصوص وقتی قصد رانندگی در کشوری بیگانه و با قوانین منحصر به فردش دارید چون برخی از سفرهای کاری و برخی مسیرهای شهری اینطور ایجاب می کنند که شخصا رانندگی کنید. البته معمولا گردشگران در مواقعی که امکان پیاده روی یا استفاده از حمل و نقل عمومی نباشد، تاکسی دربستی می گیرند اما برخی از گردشگران روحیه متفاوتی دارند، ترجیح می دهند تنها و در خلوتشان مسیری را طی کنند. همانطور که می دانید در قسمت های مختلف دنیا قوانین و عادت های متفاوتی برای رانندگی وجود دارد و حتی ممکن است وسیله نقلیه آن ها متفاوت تر از وسایل نقلیه رایج در کشورهای دیگر باشد. برای همین لازم است قبل از خرید بلیط هواپیما با چند نکته آشنا شوید تا رانندگی بی دردسر و به یادماندنی را در مقصد خود تجربه کنید. پس در ادامه با ما همراه باشید تا با نکات رانندگی در خارج از کشور بیشتر آشنا شوید.

قوانین رانندگی در خارج از کشور

راهنمای رانندگی در خارج از کشور
رانندگی در خارج از کشور

حتی با وجود برخی شباهت ها، تفاوت های زیادی در قوانین رانندگی هر کشور وجود دارند؛ در برخی از کشورها نوشیدن و خوردن در حین رانندگی مجاز نیست و در برخی از آن ها رانندگی بدون روشن کردن چراغ جلو در هر ساعتی از روز جریمه دارد. اگر قصد رانندگی در خارج از کشور دارید باید بدانید نحوه پرداخت جریمه در مقصدتان به چه صورت است وگرنه ممکن است مجبور به پرداخت هزینه بیش تری شوید یا حتی قبل از پرداخت جریمه قادر به ترک آن کشور نباشید.

مسیر رانندگی

معرفی راهنمای رانندگی در خارج از کشور
راهنمای رانندگی در خارج از کشور

رایج ترین تفاوت در قوانین رانندگی کشورها مربوط به جهت رانندگی است. باید قبل از رانندگی از این موضوع مطلع باشید چون امروزه در برخی از کشورهای جهان مثل استرالیا، ژاپن، هند، نیوزیلند، بریتانیا و پاکستان برخلاف کشورمان، رانندگی در سمت چپ است و خودروها راست- فرمان هستند. اگر به دنبال منبع جامعی برای اطلاع یافتن از قوانین رانندگی کشوری هستید می توانید به سایت www.DMV.com مراجعه کنید.

جنبه های دیگر رانندگی

معمولا گردشگران یکی از جنبه های رانندگی در مکان و کشور جدید را در نظر نمی گیرند و آن هم شرایط محیطی است که شامل ویژگی های مختلفی از جمله شرایط جوی، زیرساخت های جاده و عادت های رانندگی اهالی آن شهر است. مثلا بسته به زمانی که بلیط هواپیما خریده اید، شاید مجبور به رانندگی در هوای بارانی، برفی یا شرایط جوی چالش آمیز دیگری شوید؛ بنابراین بهتر است از قبل برای چنین شرایطی خود را آماده کنید.

عادت ها

فرهنگ رانندگی شهر مقصد می تواند تاثیر بزرگی روی تجربه رانندگی شما داشته باشد. شاید مکانی که سفر کرده اید، جاده های شلوغ و پرترافیکی داشته باشد و راننده ها عصبی تر و کم صبورتر باشند. اگر اهالی شهر مقصدتان بیش تر مایل به دوچرخه سواری و استفاده از حمل و نقل عمومی باشند، رانندگی در خیابان ها و جاده های خلوت تر امن تر و پرآرامش تر خواهد بود.

خودروها

بهتر است بعد از قطعی شدن سفرتان به فکر رزرو خودرو از آژانس های کرایه خودرو در مقصدتان باشید چون خودروهای دنده اتوماتیک به تعداد محدودی در دسترس هستند و نباید رزرو را به همان روز و ساعت موکول کرد. باید در نظر داشته باشید که خودروهای راست- فرمان و رانندگی در سمت چپ جاده شاید تفاوت هایی جزئی به نظر برسند ولی ممکن است باعث گمگشتگی شما شوند. راه های مختلفی از جمله شرکت در چند جلسه رانندگی می تواند شما را آماده این ماجراجویی کند.

رانندگی گردشگران

همین که خود را واجد شرایط رانندگی در خارج از کشور دانستید باید به فکر دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی باشید. معمولا هنگام اجاره خودرو یا وقتی توسط پلیس محلی متوقف می شوید، از شما این گواهینامه را می خواهند. اعتبار این گواهینامه یک سال است و در واقع ترجمه ای از گواهینامه ملی است که می توان از کانون جهانگردی و اتومبیلرانی کشور دریافت کرد. بنابراین برای دریافت آن نیازی به شرکت در آزمون یا دوره های آموزشی خاص نیست.

بیمه

متاسفانه بیمه داخلی شما در خارج از کشور فاقد اعتبار بوده و حوادث و جرائم مقصد را پوشش نمی دهد. بیش تر کشورها هم طرح بیمه اجباری دارند و باید به فکر بیمه بود. معمولا کسانی که از طرف شرکت و با اهداف تجاری سفر می کنند، از سمت شرکت بیمه می شوند ولی باید از جزئیات پوشش بیمه اطلاع پیدا کرد.

مدارک

هنگام رانندگی در خارج از کشور باید مدارکی همچون گواهینامه رانندگی، بیمه و مدارک اجاره خودرو، شماره تلفن های ضروری در کشور مقصد، پاسپورت و ویزا را به همراه داشته باشید. فراموش نکنید که اعتبار گواهینامه های رانندگی محدود است و اگر قصد اقامت طولانی مدت در کشوری را داشته باشید باید برای گواهینامه رانندگی موقت اقدام کنید و شرایط آن را از سفارت یا سایت DMV جویا شوید.

در ادامه می توانید با راهنمای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید