راهنمای سفر بدروم

هومر شهر بدروم را «سرزمین آبی‌های بیکران» خوانده بود جایی که در تاریخ پرفراز و نشیبش با تجربه جنگ و ویرانی به همت مردم مهمان‌نوازش رونقی دوباره گرفت و در سال‌های اخیر مرکز گردشگری و پاتوق گردشگران داخلی و خارجی شد.

0
30
راهنمای سفر بدروم ترکیه
راهنمای سفر بدروم
راهنمای سفر بدرومReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jul 31Rating: 4.5راهنمای سفر بدروم سرزمین آبی‌های بیکران در کشور زیبا و محبوب ترکیه.راهنمای سفر بدروم جایی که با تجربه جنگ و ویرانی به همت مردم مهمان‌نوازش در سال‌های اخیر مرکز گردشگری و پاتوق گردشگران داخلی و خارجی شد.

راهنمای سفر بدروم ترکیه

هومر شهر بدروم را «سرزمین آبی‌های بیکران» خوانده بود جایی که در تاریخ پرفراز و نشیبش با تجربه جنگ و ویرانی به همت مردم مهمان‌نوازش رونقی دوباره گرفت و در سال‌های اخیر مرکز گردشگری و پاتوق گردشگران داخلی و خارجی شد. مهم نیست با چه بودجه‌ای تصمیم به خرید بلیط هواپیما بدروم گرفته‌اید، لاکچری پسندید یا سفر مقرون‌به‌صرفه را در نظر دارید، آبی بیکران این شهر را با هر بودجه‌ای می‌توان دید، باید ببینیم چه چیزی حتی خانواده‌های سلطنتی سراسر دنیا را به این سرزمین می‌کشاند تا با کشتی‌های لاکچری یا اقامت در هتل‌های لوکس این شهر تعطیلاتشان را به بهترین نحو رقم بزنند. از نظر سلبریتی‌ها هم نمی‌توان از قایقرانی در کنار چشم‌اندازهای زیبای دریا و نایت لایف‌های بدروم به سادگی گذشت، بنابراین قبل از اینکه به راهی سفر بدروم شوید بد نیست با مطالعه راهنمای سفر بدروم با اطلاعات کافی سفرتان را شروع کنید.

جغرافیای بدروم

از قرن‌ها پیش تا همین حال حاضر شهر بدروم یکی از بزرگ‌ترین مراکز تجاری، هنری و تفریحی بوده و زیبایی‌های جغرافیایی‌اش آنقدری دل‌نشین بوده که با بازتاب آن‌ها هر کسی را مبهوت خودش کرده تا رویایشان را به حقیقت بدل کند. حتما زیبایی‌های دریای اژه را شنیده‌اید، اما این شنیده‌ها کافی نیستند باید به این شهر بروید تا همه این زیبایی ها را لمس کنید. این شهر ساحلی کوچک در جنوب ازمیر و در امتداد کرانه‌های زیبای دریای اژه کشیده شده است اما این تمام شگفتی‌های بدروم نیست، روبرویی با جزیره یونانی کوس و نزدیکی به دهانه ورودی خلیج گوکوا جذابیت دیگری است که بدروم از آن بی‌بهره نمانده و اقامتگاه‌هایش را مزین به چشم‌اندازهای معرکه این مناطق کرده است.

آب‌وهوای بدروم

راهنمای سفر بدروم ترکیه
راهنمای سفر بدروم

می‌دانید که بیش‌تر مواقع در شبه جزیره‌ها هوای گرم و شرجی با حکم‌رانی بادهای خنک قابل‌تحمل‌تر می‌شود اما به طور کلی اگر مسافران بدروم فصل تابستان را برای گشت‌وگذارشان انتخاب کرده باشند با هوای گرم و مدیترانه‌ای روبرو می‌شوند و در هنگام زمستان‌ هم آب‌وهوای بارانی و معتدلی را تجربه می‌کنند. باید سفر به بدروم را در ماه مناسبی برنامه‌ریزی کرد چون دمای هوا به طور متوسط در ماه‌های ژوئن، جولای و آگوست در بیش‌ترین میزان و در ماه‌های ژانویه، فوریه و دسامبر در کم‌ترین میزانش است و بقیه ماه‌های سال روزهای خوش آب‌وهوایی در انتظار مسافران بدروم خواهد بود.

بهترین زمان سفر به بدروم

راهنمای سفر بدروم ترکیه
راهنمای سفر بدروم

با توجه به سفرهای زیادی که در اوایل ماه ژوئن تا اواخر سپتامبر انجام می‌شوند می‌توان گفت این بازه زمانی «های سیزن» بدروم به حساب می‌آید و بخشی از این استقبال گرم گردشگران به خاطر شرایط مساعد جوی منطقه است و به طبع در این مواقع هزینه رزرو اقامتگاه‌ها، رستوران‌ها، بلیط هواپیما بدروم و ورودی جاذبه‌ها گران‌تر از همیشه خواهند بود ولی از آنجا که بخش رویایی سفر در طبیعت‌های بدروم رقم می‌خورد، آب‌وهوا نقش مهمی در زمان رزرو بلیط هواپیما بدروم خواهد داشت. به عبارتی یا باید قید مقرون‌به‌صرفه بودن سفر را بزنید یا آب‌وهوای نسبتا نامناسب ماه‌های دیگر را تحمل کنید و زیبایی‌های بدروم را در خاطراتتان ثبت کنید.

✅ بازدید از مقاله مراکز خرید بدروم
✅ بازدید از مقاله تفریحات بدروم ترکیه
✅ بازدید از مقاله جاذبه های دیدنی بدروم

تاریخ شهر بدروم

به عنوان جایی که هزاران سال بدون وقفه مردمانی در آن‌جا سکونت داشته‌اند می‌توان گنجینه‌ای از تاریخ عمیق و طولانی را به شهر بدروم نسبت داد. این شهر در گذشته با نام هالیکارناسوس شناخته می‌شد و امروزه جایگاهی در میان بزرگ‌ترین تمدن‌ها و رویدادهای باستانی دارد و نمی‌توان چشم به روی این حقیقت بست. شاید جالب باشد بدانید که هرودوت، پدر تاریخ و تاریخ‌نگاری در هالیکارناسوس متولد شده و شواهد یافت شده نشان می‌دهد که اولین تمدن‌ها در پشت جزیره سنگی کوچکی شروع شده، همان جایی که قلعه سنت پیتر هم در آن واقع شده است، به طبع با چنین پیشینه‌ای سفر به بدروم را به تاریخ‌دوستان توصیه می‌کنیم.

جاذبه‌های دیدنی بدروم

دروازه میندوس

راهنمای سفر بدروم ترکیه
راهنمای سفر بدروم

ایستادن روبروی دروازه میندوس حس عجیبی دارد، در مقابل چشمانتان بنای ارزشمندی را می‌بینید که قرن‌ها پیش یکی از اصلی‌ترین ورودی‌های شهر به شمار می‌رفت، جایی که زمانی بخشی از قلعه نظامی مستحکمی بوده ولی زمان روی خوشی به این دروازه نشان نداده و امروزه جز خرابه‌های باستانی چیزی از آن نمانده است؛ حالا جز اینکه در چارچوب این دروازه عکسی گرفت و زمان را در قاب دوربین نگه داشت چه می‌توان کرد! جالب است بدانید که بخشی از تاریخ ایران هم در کنار این دروازه و دیوار 7 کیلومتری قلعه رقم خورده، جایی که اسکندر شکست سختی از سپاه ایران خورد.

قلعه تاریخی بدروم

راهنمای سفر بدروم ترکیه
راهنمای سفر بدروم

شاید بخواهید در سفر به بدروم به مهم‌ترین جاذبه قرون وسطایی شهر سر بزنید، قلعه بدروم یا همان قلعه سنت پیتر جایی است که می‌توانید از بالای بارویش چشم‌اندازه‌های دیدنی اطراف را ببینید و زیباترین عکس‌ها را از سفر به بدروم داشته باشید. ضمنا این قلعه خانه‌ای برای 2 موزه متفاوت بوده و یکی از آن‌ها با عنوان موزه باستان‌شناسی زیرآبی، مجموعه‌ای را به نمایش گذاشته که مبهوتتان می‌کند، اشیایی از فلزکاری‌های عصر برنز، کشتی‌های غرق شده و اکتشافات چند دهه اخیر را در آن‌جا می‌بینید. بد نیست بدانید که آمفی تئاتر محلی و حمام‌های ترکی این قصر در بین محلی‌ها هم جایگاه خاصی دارند.

آرامگاه هالیکارناسوس

آرامگاه هالیکارناسوس بدروم
آرامگاه هالیکارناسوس

اگر بازدید از عجایب هفتگانه دوران باستان را از دست بدهید چیزی جز افسوس و حسرت را ضمیمه سفر به این شهر نمی‌کنید، این بنای باستانی که با عنوان آرامگاه هالیکارناسوس برای کل مسافران بدروم، چه گردشگر داخلی یا خارجی جاذبه‌ای جذاب محسوب می‌شود، فرصتی برای ثبت خاطره‌ای استثنایی را به شما خواهد داد. معماری یونانی و مصری این آرامگاه بزرگ به دستور پادشاه ماسول و بعد از مرگش تحت نظارت خواهر و همسرش طراحی و اجرا شد. بخشی از مجسمه‌های این آرامگاه در موزه بریتیش به نمایش گذاشته شده‌اند و حتی در شهر بدروم کمپینی برای بازگردانی این قسمت‌های بارارزش شکل گرفته است.

تئاتر تاریخی بدروم

تئاتر تاریخی بدروم ترکیه
تئاتر تاریخی بدروم

مثل همه تئاترهای قدیمی آمفی تئاتر بدروم هم مانند موزه‌ای روباز در جاده گومبت اشتیاق شما را به چالش می‌کشد، چنین جایی با گنجایش 13 هزار نفر در دوره حکمرانی پادشاه ماسول  ساخته شده و گنجینه‌ای غنی و ارزشمند برای کشور ترکیه به حساب می‌رود، در فصل‌های پرگردشگر از این آمفی تئاتر به عنوان محلی برای اجرای کنسرت‌ها و برنامه‌های زنده استفاده می‌شود. پس اگر سفر بدروم را برای ماه سپتامبر رزرو کنید می‌توانید در فستیوالی که در این آمفی تئاتر برگزار می‌شود، شرکت کرده و برای همیشه این هیجان را به خاطر داشته باشید. ضمنا از جایگاه تماشاگران مناظر آرامش‌بخشی را نظاره‌گر خواهید بود.

موزه زکی مورن

موزه زکی مورن بدروم ترکیه
موزه زکی مورن

اگر به دنبال جایی هنری می‌گردید به موزه یکی از هنرمندان محبوب ترکیه سر بزنید، موزه‌ای که نامش را از نوازنده و خواننده کلاسیک ترکیه اقتباس کرده است. با وجود اینکه حدود 3 دهه از مرگ زکی مورن می‌گذرد ولی هنوز قشر جوان و نوجوان ترکی با سبک هنری او آشنا هستند و با بازدید از خانه‌اش که در سال 2000 به موزه‌ای تبدیل و به روی علاقه‌مندان باز شد به ناگفته‌های زندگی او پی می‌برند. البته به غیر از استعداد هنری، عکس‌ها و آلبوم‌های زکی مورن، خانه سنتی و دکوراسیون کلاسیک چشم‌گیرش پس‌زمینه مناسبی برای عکس‌های یادگاری سفر به بدروم خواهند بود، البته نباید فراموش کرد که خانه‌های این شهر معماری جالبی دارند.

بهترین سواحل بدروم

راهنمای سفر بدروم ترکیه
راهنمای سفر بدروم

وقتی همهمه زندگی و مشغله‌های کاری کلافه‌کننده شوند، طبیعت‌گردی آرامش از دست رفته را برمی‌گرداند، در سفرها هم نمی‌توان از این آرامش دست برداشت، به خصوص در شهری مثل بدروم که بیش‌تر جذابیت آن در همین طبیعتش خلاصه شده است. سواحلی مثل اورتا کند، یالیکاواک، گوموشلوک و باغلا سواحلی هستند که شادابی و نشاط را به خریداران بلیط هواپیما بدروم هدیه می‌دهند ولی اگر به دنبال در دسترس‌ترین سواحل باشید بهتر است به سراغ سواحلی مثل بارداکچی بروید که سیستم حمل‌ونقل عمومی هم دسترسی به آن راحت‌تر ساخته است.

جشن‌ها و فستیوال‌های بدروم

جشن‌ها و فستیوال‌های بدروم ترکیه
جشن‌ها و فستیوال‌های بدروم

چه چیزی بهتر از مصادف شدن روزهای سفر به بدروم با جشنواره‌های هیجان‌انگیز و پرنشاط شهر است؟ فستیوال‌ها رویدادهایی هستند که شما را به شکل عمیق‌تری با فرهنگ محلی مقصدتان آشنا می‌کنند و برای شرکت در آن‌ها باید تاریخ سفر را نسبت به روزهای برگزاری آن‌ها تنظیم کنید. مسابقات سنتی قایق‌های چوبی در ماه اکتبر، فستیوال دوچرخه‌سواری در ماه می، فستیوال پداسا در فاصله 27 آگوست تا 1 سپتامبر، جشن یادبود تورگوتریس در 23 ژوئن و فستیوال فرهنگی هنری تورکبوکو در 9-3 سپتامبر برگزار می‌شود. تفریحات لذت‌بخشی چون موسیقی زنده، حرکات آکروباتیک و رقص نیز بخشی از فستیوال دوچرخه بدروم هستند.

سیستم حمل‌‌ونقل عمومی در بدروم

سیستم حمل‌‌ونقل عمومی در بدروم ترکیه
سیستم حمل‌‌ونقل عمومی در بدروم

مثل هر شهر پرگردشگر دیگری بدروم هم دسترسی راحت به نقاط مختلف شهر را برای مسافران بدروم مهیا کرده است. بیش‌تر حمل‌ونقل‌های شهر از طریق دولموش‌ها “Dolmus” صورت می‌گیرند که وسیله‌ای شبیه به مینی‌بوس با هزینه‌های ارزان و در عین حال کاملا راحت و مدرن است، این دولموش‌ها تقریبا 20 نفر ظرفیت دارند. تاکسی‌های زرد این شهر مثل هر جای دیگری در دنیا با حرکت دست می‌ایستند و بهتر است بدانید که کرایه تاکسی‌ها از نیمه شب به بعد 2 برابر می‌شود. جدا از این‌ها معمولا در نزدیکی اکثر جاذبه‌های بدروم ایستگاه اتوبوسی پیداست و از نظر دسترسی به آن‌ها مشکلی نخواهید داشت. گزینه آخر خودروهای کرایه‌ای شهر هستند که هر کسی متناسب با بودجه‌اش می‌تواند با پرداخت 25 تا 30 یورو در روز از این خدمات بهره‌مند شود.

غذاهای بدروم

غذاهای بدروم ترکیه
غذاهای بدروم

غیرممکن است در سفر به شهرهای ترکیه با غذاهای خوشمزه و متنوع ترکی تحت تاثیر قرار نگیرید، غذاهای شهر بدروم معمولا با طعم مدیترانه‌ای سنتی‌شان شناخته شده‌اند ولی غذاهای خاصی مثل اسکندر کباب، صبحانه ترکی، مانتی، فاسولیه با ذائقه ما ایرانی‌ها بیشتر جور هستند و باید بدانید که اکثر غذاهای آن‌ها با روغن زیتون طبخ می‌شود، البته روغن زیتون در هیچ شهری از ترکیه از آشپزخانه آن‌ها حذف نمی‌شود و مزه خاصی به غذاهایشان می‌دهد. فست‌فودها هم به سبک ترکی سرو می‌شوند و اگر دوس دارید عمیقا در فرهنگ ترک‌ها غرق شوید، مزه آیران یا دوغ محلی آن‌ها را بچشید، خوردن آیران با اسنک‌های خیابانی دل‌چسب‌تر خواهد بود. ضمنا تنوع رستوران‌ها، دسرها و شیرینی‌های ترکی در بدروم بی‌نظیر هستند.

سوغاتی‌های بدروم

سوغاتی‌های بدروم ترکیه
سوغاتی‌های بدروم

ترکیه از آن مقصدهایی است که نمی‌توان بدون خرید سوغاتی آن را ترک کرد، به خصوص اینکه لوازم سنتی، هنری، مدرن و خوراکی‌های خوشمزه‌ای در آن پیدا می‌شود. ولی اگر می‌خواهید مثل گردشگران داخلی سوغاتی‌های خاصی بخرید که تنها مختص بدروم هستند، گردنبندها و آویزهای دریایی و طرح‌های مختلف چشم نظر را برای دوستانتان بخرید، برای کسانی که اهل دسر و خوراکی باشند، چند بسته شیرینی‌ لوکوم کافی است که البته طعم‌های مختلفی دارند. به غیر از این‌ها سوغاتی‌هایی مثل صابون‌های زیتونی و لوازم حمام سنتی از سوغاتی‌های محلی شهر بدروم به حساب می‌آیند و می‌توانند یادگاری خوبی از خرید بلیط هواپیما بدروم باشند.

بایدهای سفر به بدروم

بایدهای سفر به بدروم ترکیه
بایدهای سفر به بدروم

بعضی تجربه‌ها را نباید در بدروم از دست بدهید وگرنه مجبور خواهید بود بار دیگر راهی بدروم شوید و سفر ناقصتان را کامل کنید. زمانی می‌توانید بگویید تمام زیبایی‌های بدروم را دیدید که در یکی از تورهای روزانه سفر دریایی شرکت کرده و شب‌هایی پر از موسیقی و نسیم دل‌نواز مدیترانه‌ای را تجربه کنید، به یکی از سه‌شنبه بازارهای مرکز شهر سر زده باشید، از موزه باستان‌شناسی زیر آب بدروم و قلعه سنت پیتر بازدید کرده و در نهایت یکی از وعده‌های غذایی خود را در یکی از رستوران‌های ماهی شهر بخصوص رستوران‌های منطقه گوموشلوک صرف کرده باشید.

سخن آخر سفر به بدروم

راهنمای سفر بدروم ترکیه
راهنمای سفر بدروم

احتمالا با سفرهای چندباره به این شهر متوجه می‌شوید که بدروم هیچ گاه تکراری نمی‌شود، بازدید یک میلیون گردشگری که سالانه راهی سفر بدروم می شوند و تعطیلاتشان را در آن‌جا می‌گذرانند گواه خوبی برای صحت این موضوع است. انسان‌ها با دیدن زیبایی‌های طبیعت سیر نمی‌شوند و وقتی امکانات رفاهی در کنار این طبیعت‌های دیدنی فراهم شده باشد چه بهانه‌ای برای از دست دادن این فرصت می‌توان پیدا کرد. ضمنا اگر سفر مقرون به صرفه‌ای را در نظر دارید تا وقتی شهر نزدیکی مثل بدروم وجود دارد چه نیازی به دردسرهای بیش‌تر و تهیه ویزا برای دیدن سواحل و دریاهای دیگر کشورهای اروپایی است؟ مشتاقان خرید بلیط هواپیما بدروم همه ساله بیش‌تر می‌شوند و حجم زیاد گردشگران خارجی و داخلی نشان می‌دهد که این شهر تا چه اندازه پتانسیل برای خوشگذرانی‌ها و شگفت آفرینی‌های شما عزیزان خواهد داشت.

برای خرید بلیط هواپیما بدروم و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید