راهنمای سفر تبریز

تبریز، نامی است که از گذشته‌های دور تاکنون بسیار شنیده شده است. هرچند این نام برای مدتی کمتر شنیده شد اما تبریز در سال 2018 با عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی مجددا نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت. تبریز عناوین متفاوتی دارد که شناخته شده‌ترین آن‌ها دو عنوان" شهر بدون گدا" و" شهر اولین‌ها" است.

0
59
راهنمای سفر تبریز گردشگری
راهنمای سفر تبریز
راهنمای سفر تبریزReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on May 26Rating: 4.5راهنمای سفر تبریز و همه آنچه از سفر به این شهر باید بدانید.راهنمای سفر تبریز شهری تاریخی و اصیل که تبریز تاریخی بس طولانی دارد و همه ساله گردشگران بسیار زیادی را از داخل و خارج ایران جذب می نماید.

راهنمای سفر تبریز و همه آنچه از سفر به این شهر باید بدانید

تبریز، نامی است که از گذشته‌های دور تاکنون بسیار شنیده شده است. هرچند این نام برای مدتی کمتر شنیده شد اما تبریز در سال 2018 با عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی مجددا نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت. تبریز عناوین متفاوتی دارد که شناخته شده‌ترین آن‌ها دو عنوان” شهر بدون گدا” و” شهر اولین‌ها” است. اما بیایید به جای حرف زدن در مورد عناوین این شهر و یا آب و هوای آن، سری به این شهر اولین‌ها زده و گشتی در کوچه پس کوچه‌های آن بزنیم و به بازدید جاذبه‌هایش برویم.

جغرافیا و اقلیم تبریز

راهنمای سفر تبریز گردشگری
راهنمای سفر تبریز

تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی است که در غرب این استان قرار دارد. سه طرف این شهر را کوه‌های عون بن علی- یکه چین- گوزنی- بابا باغی- و رشته کوه‌های سهند در بر گرفته و یک سمت از آن را شوره‌زارهای آجی چای. این موقعیت جغرافیایی، تبریز را به مانند یک جلگه بین کوهی تبدیل کرده است. تبریز و به طور کلی استان آذربایجان شرقی، منطقه‌ای سردسیر کوهستانی است. از همین رو تبریز زمستان‌هایی سرد و خشک و تابستان‌هایی گرم دارد. هرچند همین زمستان‌های سرد عامل خرید بلیط هواپیما و سفر علاقه‌مندان به این شهر است.

تاریخچه و قدمت شهر

راهنمای سفر تبریز گردشگری
راهنمای سفر تبریز

اگر برای خرید بلیط هواپیما تبریز تردید دارید، توصیه می‌کنیم شک را کنار بگذارید چرا که با خرید بلیط هواپیما تبریز به شهری تاریخی و اصیل قدم خواهید گذاشت. تبریز تاریخی بس طولانی دارد. تنها نگاهی به تغییر نام این شهر کافی است تا قدمت تبریز دستمان آید. از تورز و تورژ تا تِبریز و در نهایت تبریز کنونی، نام‌هایی است که در تاریخ این شهر و اسناد و کتب تاریخی مختلفی به ثبت رسیده است. این شهر همواره در طول تاریخ به دلیل قرارگیری بر مسیر جاده ابریشم و نیز ولیعهد نشین بودن، همواره مورد توجه بوده است. تبریز در طول تاریخ رفت و آمد حکومت‌ها و پادشاهان بسیاری را به چشم دیده و همواره جزو شهرهایی بوده که کشورهای همسایه در پی به دست آوردنش بوده‌اند.

✅ بازدید از مقاله سیزده بدر در تبریز کجا بریم؟
✅ بازدید از مقاله سوغات خوشمزه تبریز
✅ بازدید از مقاله انواع هتل های شهر تبریز

هنوز هم اگر با خرید بلیط هواپیما تبریز سری به آثار تاریخی این شهر بزنید می‌توانید آثار زخم حملات و جنگ‌های مختلف را بر تن این شهر ببینید. اما حملات و جنگ‌ها تنها دشواری‌هایی نبوده که تبریز به خود دیده، طبیعت نیز با این شهر به خوب تا نکرده و با زلزله‌ای مهلک، تبریز را به چالش کشیده بود. گرچه در این زلزله تبریز به خاک خورد اما دوباره دست بر زانوی خود نهاده و شهر مجددا بر روی ویرانه‌ها سرپا شد. بر سر قدمت این شهر نیز عقاید و نظرات متفاوتی وجود دارد، برخی محققان معتقداند که دژ تارویی- تارمیکس که در کتیبه سارگن دوم( در سال‌های 705 تا 721) آورده شده در تبریز فعلی قرار داشته است. در کتاب تاریخ ایران اما آمده است که تبریز در اوایل دوران ساسانی بنا شده است.

راه‌های دسترسی

راهنمای سفر تبریز گردشگری
راهنمای سفر تبریز

تبریز از کلان شهرهای ایران به شمار می‌رود درنتیجه می‌توانید با خرید بلیط هواپیما یا قطار و اتوبوس و یا تنها با ماشین شخصی خود، سفری به این شهر داشته باشید. فاصله تبریز تا تهران 631 کیلومتر است که اگر بخواهید با ماشین شخصی این مسیر را طی کنید باید حدود 7 ساعت رانندگی داشته باشید.

ترمینال تبریز: تبریز ترمینال نسبتا بزرگی دارد که با 29 شرکت مسافربری روزانه مسافران بسیاری را به شهرهای کوچک و بزرگ اطراف و کلانشهرهای دیگر مانند تهران- استانبول و ایروان جابه جا می‌کند. این ترمینال بالاتر از میدان منظریه، جنب اتوبان کسایی قرار دارد. داخل ترمینال تاکسی‌ها و ون‌ها و یک خط اتوبوس جهت جابجایی مسافران به نقاط مختلف شهر در دسترس هستند.

راه آهن تبریز: ایستگاه راه آهن تبریز در سال 1295 افتتاح شد. قطار تبریز- تهران و بالعکس مسیری است که همه روزه برپا است. این ایستگاه اثر حاصل زحمات دو معمار، فرناند پویون فرانسوی و حیدر غیائی است. اگر حتی با خرید بلیط هواپیما تبریز مسافر این شهر هستید، باز هم بد نیست که سری به ایستگاه راه آهن تبریز بزنید چرا که این ایستگاه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در مقابل درب ورودی این ایستگاه تاکسی‌های زرد رنگ جهت حمل ونقل داخل شهر در اختیار مسافران قرار دارد.

فرودگاه تبریز: فرودگاه تبریز با نام فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز شناخته می‌شود. حدود 11 شرکت هواپیمایی در این فرودگاه دفتر فروش دارند. این فرودگاه روزانه پروازهایی را به مقصدهای مختلف داخلی و خارجی انجام می‌دهد. پرواز تبریز- تهران و بالعکس نیز روزانه در این فرودگاه صورت می‌گیرد. فرودگاه تبریز نیز جهت رفاه حال مسافران تاکسی‌های ویژه فرودگاه و تاکسی‌های زرد رنگ را جهت حمل و نقل داخل شهر در اختیار مسافران قرار داده است.

حمل و نقل داخل شهر

راهنمای سفر تبریز گردشگری
راهنمای سفر تبریز

از دیگر نگرانی‌هایی که با خرید بلیط هواپیما شهرهای مختلف با آن مواجه خواهید شد، کمبود و یا نبود وسایل حمل و نقل داخل شهر است. اما در تبریز چنین نگرانی نخواهید داشت. تاکسی‌های زرد رنگ و اتوبوس‌های خط ویژه عمده وسیله‌های نقلیه عمومی تبریز هستند در برخی مسیرها ون‌های سبز رنگ نیز جهت حمل و نقل وجود دارند. خط مترو نیز با وجود تکمیل نبودن در این شهر در برخی مسیر‌ها، مانند مسیر ایل گلی تا میدان ساعت برقرار است. هزینه تاکسی‌های زرد رنگ برای مسیر مستقیم در تبریز حدود 1000 تومان است. اپلیکشن‌های تاکسی‌های اینترنتی نیز در تبریز برقرار است که در صورت دلخواه می‌توانید اقدام به  نصب و استفاده از آن‌ها کنید.

هتل‌ها و اقامتگاه‌ها

راهنمای سفر تبریز گردشگری
راهنمای سفر تبریز

تبریز پر از هتل‌ها، مسافرخانه‌ها و خانه‌های معلم است. اگر به دنبال هتل‌های لوکس پنج ستاره در این شهر هستید، هتل‌ کایا لاله پارک تبریز از جمله لوکس‌ترین هتل‌های این شهر است. البته هتل‌های ائل گلی- شهریار- و بین المللی تبریز نیز از دیگر هتل‌های لوکس تبریز به شمار می‌رود. هتل‌های گسترش، دریا، هتل پتروشیمی تبریز، هتل سینا، و هتل آپارتمان ارس از جمله دیگر هتل‌ها و اقامتگاه‌های تبریز هستند. به طور کلی باید گفت نگران اقامت در تبریز نباید باشید چرا که تقریبا در هر نقطه این شهر هتلی برای اقامت وجود دارد و تنها کاری که باید انجام دهید رزرو هتل و خرید بلیط هواپیما تبریز است.

خوراک و رستوران‌ها در تبریز

قطعا وقتی حرف از غذاهای تبریز می‌شود، نام کوفته تبریزی به ذهن خطور می‌کند. اما کوفته تبریزی تنها غذای خوشمزه این شهر نیست. دلمه برگ مو- دیزی سنگی- دویماج- آش آبغوره- آش اوماج- سوزی شورباسی- کوکو سبزی- و خورشت هویج تنها بخشی از غذاهای سنتی تبریزی‌ها است. اگر بلیط هواپیما تبریز خریده و میهمان این شهر شدید حتما از طعم این غذاها بچشید. هر غذایی در تبریز طعم و مزه دیگری دارد. تبریزی‌ها به طعم و مزه غذا بسیار اهمیت می‌دهند از این رو رستوران‌ها و فست فودها نهایت تلاش خود را می‌کنند تا خوراکی خوش طعم و مزه را به مشتریان خود ارائه دهند. رستوران ائل گلی- رستوران بام تبریز- رستوران بالیق( غذاهای دریایی)- رستوران دلستان- چلوکبابی حاج علی- رستوران گازماخ- رستوران جلالی سردرود- چلوکبابی ایمانی-  و رستوران سنتی شهریار( حمام نوبر) از جمله رستوران‌های این شهر هستند.

جاذبه‌ها

جاذبه‌های تاریخی تبریز از جمله عواملی است که گردشگران با خرید بلیط هواپیما تبریز عازم این شهر می‌شوند. تبریز با تاریخ طولانی خود مملو از خانه‌ها و عمارت‌های تاریخی- یخچال‌ها- حمام‌ها- و موزه‌هایی است که هر یک به تنهایی ارزش خرید بلیط هواپیما تبریز را دارند. از جمله مزایای این جاذبه‌ها نزدیک بودن آن‌ها به یکدیگر است. عمارت شهرداری- پیاده راه و بازار تربیت- خانه بهنام- ارگ تبریز- خانه استاد شهریار-خانه حیدرزاده- خانه علی مسیو- موزه آذربایجان- و موزه قاجار تنها بخشی از جاذبه‌های تبریز هستند که سالانه گردشگران بسیاری را مجاب به خرید بلیط هواپیما تبریز می‌کنند.

مراکز خرید

راهنمای سفر تبریز گردشگری
راهنمای سفر تبریز

مغازه‌ها و مراکز خرید رنگارنگ و بسیاری در تبریز وجود دارند. مرکز تجاری و تفریحی لاله پارک تبریز- مجتمع تجاری بلور- مراکز خرید اطلس- جواهر و ستاره باران- از مراکز خرید مدرن این شهر به شمار می‌روند. بازار تربیت و بازار سرپوشیده تبریز از جمله بازارهای قدیمی شهر به شمار می‌روند. بیشتر گردشگرانی که با خرید بلیط هواپیما تبریز مسافر این شهر هستند، بازدید از بازارهای سنتی شهر را به پاساژهای رنگین ترجیح می‌دهند با این حال در هر دو بازارهای سنتی و مدرن امکان خرید سوغاتی برای عزیزان خود را خواهید داشت.

سوغات تبریز

راهنمای سفر تبریز گردشگری
راهنمای سفر تبریز

اگر بلیط هواپیما تبریز خریده و چند روزی را در این شهر گذرانده باشید حتما هنگام بازگشت به دنبال سوغات و یادگاری خواهید بود. سوغاتی‌های تبریز را بیشتر شیرینی‌جات و خوراکی‌ها تشکیل می‌دهند. ریس- نوقا- لوز- سجوق- قرابیه- پنیر لیقوان- سوت شیرینی سی( بستنی خشک)- و آجیل از سوغات خوشمزه تبریز هستند که می‌توانید از آجیل سرای تبریز- قنادی‌های تکدرخت- تشریفات- رکس- و آجیلی تواضع تهیه کنید. البته اگر بلیط هواپیما تبریز خریده‌اید به یاد داشته باشید که محصولات چرمی به ویژه کفش چرم و فرش تبریز نیز از سوغت ارزشمند این شهر به شمار می‌رود.

برای خرید بلیط هواپیما تبریز و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید