راهنمای صعود بر قله آدام

سفر به سریلانکا، به کشور سواحل بی انتها، همواره هیجان انگیز و پرچالش بوده است. این جزیره خوش منظره که گلچین دلربایی از زیباترین مواهب طبیعی جنوب قاره کهن را در خود جای داده، مقصد اصلی شیفتگان طبیعت و ماجراجویانی است که حاضرند هر چالشی را به جان بخرند.

0
17
راهنمای صعود بر قله آدام
صعود بر قله آدام
راهنمای صعود بر قله آدامReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 13Rating: 4.0راهنمای صعود بر قله آدام و ماجراجویی در سریلانکا کشور سواحل بی انتهاراهنمای صعود بر قله آدام کوهی مرتفع و مخروطی شکل واقع در بخش جنوب غربی کشور سریلانکا با ارتفاعی بیش از 2240 متر فراتر از سطح دریا.

کسب اطلاعات و راهنمای صعود بر قله آدام

سفر به سریلانکا، به کشور سواحل بی انتها، همواره هیجان انگیز و پرچالش بوده است. این جزیره خوش منظره که گلچین دلربایی از زیباترین مواهب طبیعی جنوب قاره کهن را در خود جای داده، مقصد اصلی شیفتگان طبیعت و ماجراجویانی است که حاضرند هر چالشی را به جان بخرند تا طبیعت را همان گونه که باید، نظاره کنند: بکر، مسحورکننده و پرشکوه. چنانچه شما نیز خود را جهان‌گردی ماجراجو می انگارید، این مطلب چالشی خطیر را پیش پای شما خواهد گذاشت؛ چالشی که در انتها پاداشی ارزشمند را پیش چشمان شما نمایان خواهد ساخت؛ پاداشی در هیئت چشم اندازی اثیری و باورنکردنی. این چالش که صعود بر قله آدام نام دارد، مرزهای محدودیتی شما را جابجا خواهد ساخت و شما را با عیار حقیقی وجودتان آشنا خواهد کرد. اما پیش از اقدام به رزرو بلیط هواپیما سریلانکا و صعود بر قله آدام بهتر است نخست اطلاعات مفیدی را در سفرستان کسب کنید و سپس برای رام کردن این کوه سرکش، راهی این سفر ماجراجویانه شوید. این مطلب دقیقا همان چیزی را برای شما بازگو خواهد کرد، که در صعود بر قله آدام بدان نیاز خواهید داشت. همراه ما باشید.

آشنایی با قله آدام

راهنمای صعود بر قله آدام
صعود بر قله آدام

قله آدام کوهی است مرتفع و مخروطی شکل واقع در بخش جنوب غربی کشور سریلانکا که با ارتفاعی بیش از 2240 متر فراتر از سطح دریا، لقب چهارمین کوه بلندقامت کشور تماشایی سریلانکا را به دوش می کشد. این کوه که در 40 کیلومتری شهر راتناپیورا و در فضایی پوشیده از مه و در مکانی دنج و آرام در میان تپه هایی سرسبز آرمیده، جزو زیباترین اماکن گردشگری سریلانکا بشمار می رود. گفتنی است که شهرت قله آدام صرفا بدلیل شکوه و قدمت و زیبایی های توصیف ناپذیر ظاهری آن نیست، بلکه بعلت گنجینه گرانبهایی است که در دل خود نهان داشته است: ردپای مقدس بودا. این ردپا که برفراز کوه قرار دارد، به اعتقاد بودائیان جای پای بودا، به اعتقاد هندوها جای پای لرد شیوا و به اعتقاد مسیحیان و مسلمانان ردپای حضرت آدم پس از هبوط از بهشت است. بنابراین این مکان از نظر پیروان ادیان مختلف، مکانی زیارتی و مقدس محسوب می شود و از این رو، هر ساله مورد بازدید جمعیتی بیش از 20 هزار زائر قرار می گیرد.

برای صعود به قله آدام به چه تجهیزاتی نیاز دارید؟

گرچه مسیر دستیابی به قله چندان طولانی نیست، اما برای صعود به قله آدام به پوشاکی گرم نیاز خواهید داشت، زیرا فارغ از اینکه چه فصل و ماهی از سال به این مکان سفر می کنید، دمای هوا در نزدیکی قله به شدت کاهش خواهد یافت و ممکن است دشواری هایی برای شما بوجود آورد. همچنین از آنجایی که اکثر پله های دسترسی به قله در شرایط مطلوبی قرار ندارند و سُر و ناهموارند، باید از کفش هایی با کفی ارتجاعی و مقاوم استفاده کنید تا در حین صعود به قله دچار مشکل نشوید. جوراب های ضخیم، تی شرت ضد آب (برای بازگشت)، شلوار ضد آب طبیعت گردی، دستکش و کلاه، کلاه ایمنی طبیعت گردی چراغ دار، کیسه زباله پلاستیکی، دو بطری آب معدنی یک و نیم لیتری، تنقلات انرژی زایی چون بادام زمینی و مغز فندق، موز و نان نارگیلی سریلانکایی از دیگر وسایل و تجهیزاتی است که در صعود به قله آدام باید همراه خود داشته باشید.

✅ بازدید از مقاله انواع گره های کوهنوردی

چه زمانی برای صعود به قله آدام مناسب است؟

به اعتقاد بسیاری از طبیعت‌گردان، فصل زیارت بهترین زمان برای صعود به قله آدام است. این فصل از اواخر دسامبر آغاز می گردد و تا روز 29 ماه مه به طول می انجامد. قله آدام در این زمان از سال بهترین شرایط آب و هوایی خود را سپری می کند، اما متاسفانه در این فصل از سال این قله به مکانی شلوغ و پرازدحام مبدل می گردد و همین امر صعود به قله را بیش از پیش دشوارتر می سازد. اگر قصد دارید در فصل زیارت از قله آدام دیدن کنید، دست کم اواسط هفته یا روزهای آخر فصل را برای خرید بلیط هواپیما سریلانکا و صعود به قله آدام برگزینید، چراکه در این مدت از ازدحام جمعیت به میزان زیادی کاسته می شود و قله آدام به مکان خلوت تری مبدل می گردد. از آنجایی که هدف اصلی صعود به قله آدام تماشای صحنه رویایی و مسحورکننده طلوع آفتاب برفراز این قله است، حتما سعی کنید -بسته به موقعیت مکانی خود- چندین ساعت زودتر از ساعت 6 به سمت قله حرکت کنید، تا شاهد صحنه شگفت انگیز طلوع خورشید باشید.

از چه مسیرهایی می توان به قله آدام دسترسی یافت؟

راهنمای صعود بر قله آدام
صعود بر قله آدام

مسیرهای مختلفی (حدود 6 مسیر) برای دسترسی به قله آدام وجود دارد که برخی از آن ها طولانی و دشوار بوده و برخی دیگر ساده و متداول اند. بسته به اینکه شما از چه شرایط جسمانی برخوردارید، می توانید یکی از مسیرهای کوروویتا اراتهنا (Kuruwita Erathna)، ایهالا مالیبودا (Ihala-Maliboda)، راتناپیورا (Ratnapura) و هاتون (Hatton) را برای صعود به قله آدام برگزینید. اگر وضعیت بدنی بسیار خوبی دارید و عاشق طبیعت گردی و صعودهای دشوار و چالش برانگیزید، مسیر راتناپیورا را برای دستیابی به قله کوه آدام انتخاب کنید، چراکه این مسیر نه تنها طولانی ترین مسیر دسترسی به کوه محسوب می شود، بلکه از جلوه های طبیعی چشم نواز و دلفریبی نیز تشکیل شده است. اما اگر وقت و شرایط طبیعت گردی و کوهنوردی طولانی مدت را ندارید، مسیر 5 کیلومتری و متداول هاتون برای شما بسیار مناسب خواهد بود. ناگفته نماند که این مسیر برای عبور زائران به خوبی سنگفرش شده و از نور کافی برای صعود در شب و اقامتگاه های متعددی برای استراحت برخوردار است.

اطلاعاتی کلی در مورد قله آدام

  • قله آدام چیست؟ کوهی است مقدس با ارتفاعی حدود 2243 متر که جنبه تفریحی و زیارتی دارد.
  • قله آدام کجاست؟ بخش جنوبی سریلانکا، واقع در 40 کیلومتری شهر راتناپیورا و 32 کیلومتری شهر هاتون
  • چرا باید از قله آدام بازدید کرد؟ برای زیارت از ردپای بودا (حضرت آدم)، تماشای منظره زیبای طلوع خورشید و گشت و گذار در طبیعت زیبای اطراف آن.
  • چه زمانی باید از قله آدام بازدید کرد؟ در فصل زیارت (از اواخر دسامبر تا اواخر مه)
  • چطور باید به قله آدام دسترسی داشت؟ از طریق یکی از 6 مسیری که در نزدیکی جاذبه قرار گرفته است.
  • دشوارترین مسیر برای صعود به قله آدام کدام است؟ مسیر راتناپیورا
  • ساده ترین مسیر برای صعود به قله آدام کدام است؟ مسیر هاتان
  • چه کسانی قادرند به قله آدام صعود کنند؟ افرادی با توانایی جسمانی مطلوب و اراده نسبتا بالا.

در ادامه می توانید با اصول اولیه تغذیه در کوهنوردی آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید