راهنمای کویرگردی در ایران

0
278
بلیط هواپیما به شهرهای کویری ایران
راهنمای کویرگردی در ایرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 6Rating: 4.0راهنمای کویرگردی در ایرانکویرگردی در ایران. کویرگردی تهران و اطراف تهران. دریاچه نمک حوض سلطان. کویرهای مرنجاب مصر زرین آباد ریگِ جن کلوت کال جنی تپه مریخی پارک ملی کویر

راهنمای کویرگردی در ایران

ایران سرزمینی است با اقلیمی متفاوت که پدیده‌های گوناگون طبیعی را در آن می‌توان دید؛ بخش عمده‌ای از ایران را کویرها پوشانده ‌است، حتی در میان این کویرها نیز می‌توان تنوعی را مشاهده کرد، از تل ماسه‌ها و شن‌های روان تا عوارض طبیعی که بر اثر فرسایش خاک توسط باد صورت گرفته‌ است؛ فصل پاییز فرصت خوبی است برای سفر به نقاط کویری و مشاهده‌ی طبیعت شگفت‌انگیز آن است، در ادامه برخی از زیباترین و حیرت‌انگیزترین مقاصد کویری را به شما معرفی خواهیم کرد، مقاصدی که میزبان بسیاری از مسافران پروازهای خارجی که به قصد ایران‌گردی به سرزمین ما سفر می‌کنند نیز هست.

بلیط هواپیما به سمنان و بازدید از تپه مریخی

خرید بلیط هواپیما به سمنان و بازدید از تپه مریخی
بلیط هواپیما به سمنان و بازدید از تپه مریخی

برای دیدن این منطقه که مانند لوکیشن‌ فیلم‌های علمی و تخیلی است باید به گرمسار سفر کنید. تپه‌های مریخی بر اثر فرسایش باد ایجاد شده و به سبب وجود نمک چنین حالت اعجاب‌انگیزی را فراهم کرده‌است. در سفر به این منطقه می‌توانید از روستای پاده و قلعه‌ی تاریخی آن نیز دیدن کنید. پیاده‌روی درمیان این تپه‌های شگفت‌انگیز تجربه‌ای تکرار نشدنی خواهد بود.

بلیط هواپیما به طبس و بازدید از کال جنی

خرید بلیط هواپیما به طبس و بازدید از کال جنی
بلیط هواپیما به طبس و بازدید از کال جنی

همان‌طور که از اسم آن هم می‌توان حدس زد، این مکان جایی اسرارآمیز و شگفت‌انگیز است. کال در لغت به معنای مسیر و راهی است که توسط سیلاب ایجاد شده‌است. اما به باور بسیاری از ساکنان آن مناطق، این دره محل عبور و مرور جن‌ها بوده و به همین دلیل هم به کال جنی مشهور شده‌است. کال جنی پر است از دیواره‌های بلند با شیب‌های تند برخی شواهد نشان داده که ساخت این حفره‌ها به دوره‌ی ساسانیان باز می‌گردد؛ اگر شما هم به دیدن این منطقه‌ی شگفت‌انگیز علاقمند شدید باید به شمال طبس سفر کنید.

بلیط هواپیما به سمنان و بازدید از ریگِ جن

خرید بلیط هواپیما به سمنان و بازدید از ریگِ جن
بلیط هواپیما به سمنان و بازدید از ریگِ جن

ریگ جن یکی از آن مناطق عجیب است که سفر به آن می‌تواند یک ماجراجویی تمام عیار باشد؛ منطقه‌ای به وسعت زیاد که تا کیلومترها در آن نه چاه آبی است و نه چشمه‌ای؛ در گذشته کاروان‌ها تا حد امکان از این منطقه عبور نمی‌کردند، زیرا هر کس به آن پا گذاشته بود، نتوانسته بود به سلامت از آن عبور کند. بومیان می‌گویند این منطقه نفرین شده و نیروهایی شیطانی در آنجا وجود دارد. اما آنچه باعث شده بود تا کاروان‌ها نتوانند به سلامت عبور کنند نبود منابع آب و باتلاق‌های سهمگین نمک است. اما نگران نباشید با امکانات کنونی می‌توانید سفری جذاب و به یادماندنی به این منطقه داشته‌باشید. راستی به اینجا مثلث برمودای ایران نیز می‌گویند.

بلیط هواپیما به کرمان و بازدید از کلوت

خرید بلیط هواپیما به کرمان و بازدید از کلوت
بلیط هواپیما به کرمان و بازدید از کلوت

به درون کلوت که قدم می‌گذارید انگار به شهری متروک وارد شده‌اید، کلوت‌ها عارضه‌ای طبیعی است که توسط فرسایش باد ایجاد شده، اما این نقوش و شکست‌ها به قدری شگفت‌انگیز است که انگار توسط معماران پدید آمده، قدم زدن در سکوت این منطقه و گوش سپردن به صدای باد که در میان آنها می‌پیچد تجربه‌ای تکرار نشدنی است. از این پدیده‌ی خاص تنها می‌توان چند نمونه را در سراسر جهان پیدا کرد، شاید برای همین است که مسافران بسیاری از پروازهای خارجی راهشان را به این سو کج می‌کنند.

بلیط هواپیما به یزد و بازدید از زرین آباد

خرید بلیط هواپیما به یزد و بازدید از زرین آباد
بلیط هواپیما به یزد و بازدید از زرین آباد

سفر به کویر برای بسیاری به معنای دویدن بر روی شن‌ریزه‌های نرم است، اگر برای شما هم چنین است، زرین آباد یکی از آن مقاصدی است که می‌توانید به آن سفر کنید. تنوع اینجا بسیار است، در قسمت شمالی و حاشیه‌ای کویر می‌توانید از تپه‌های ماسه‌ای دیدن کنید و در قسمت جنوبی غربی از گنبدهای نمک؛ کویر زرین آباد از نظر گونه‌های جانوری نیز منحصر به فرد بوده و در آنجا می‌توانید گرگ، شغال، کفتار، بزمجه، شغال و برخی از انواع خاص مارها را ببینید.

بلیط هواپیما به کاشان و بازدید از کویر مرنجاب

خرید بلیط هواپیما به کاشان و بازدید از کویر مرنجاب
بلیط هواپیما به کاشان و بازدید از کویر مرنجاب

مرنجاب یکی از محبوب‌ترین مقاصد کویری است که در شمال شهرستان آران و بیدگل واقع شده‌است. پیاده‌روی و عکاسی بر روی شن تپه‌های نرم و طلایی رنگ از جمله فعالیت‌های محبوب مسافران این ناحیه است.

در زمان شاه عباس کاروان‌سرایی ساخته شد که در حرکت کاروان‌ها تاثیر مثبتی داشت، در کنار کاروانسرا قناتی وجود دارد که می‌توان از آن آب شیرین تهیه کرد آن هم درست در وسط کویر که این خود یکی از شگفتی‌های این منطقه است. اگر به مرنجاب سفر کردید، از جزیره‌ی سرگردان و قلعه‌ نیز دیدن کنید. شما می‌توانید شب را نیز در کاروانسراها اقامت کنید و از دیدن آسمان کویری شب لذت ببرید.

بلیط هواپیما به اصفهان و بازدید از کویر مصر

خرید بلیط هواپیما به اصفهان و بازدید از کویر مصر
بلیط هواپیما به اصفهان و بازدید از کویر مصر

مصر روستایی‌ است در شهرستان خور و بیابانک، در دشت کویر ایران؛ دریای شنی مصر آن را بسیار معروف کرده‌ است، شترسواری، پیاده‌روی و ماشین‌سواری از فعالیت‌هایی است که انجام آن در این منطقه پیشنهاد می‌شود. همانطور که می‌دانید رصد ستارگان در آسمان شب کویر بسیار جذاب است، مصر نیز در این میان یکی از مقاصد محبوب در میان علاقمندان به شگفتی‌های آسمان است.

بلیط هواپیما به سمنان و بازدید از پارک ملی کویر

خرید بلیط هواپیما به سمنان و بازدید از پارک ملی کویر
بلیط هواپیما به سمنان و بازدید از پارک ملی کویر

پارک ملی کویر یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین ذخایر طبیعی ایران است، وسعت این منطقه به شش هزار و 760 هکتار می‌رسد که به سرنگتی ایران معروف شده‌است. گونه‌های جانواری بسیاری در این منطقه زندگی می‌کنند که بسیاری از آنها خاص و منحصر به فرد هستند، 34 نوع خزنده، 155 گونه پرنده همچون تیهو، هوبره، زاغ بور، عقاب طلایی، سنقر، سارگپه ، 34 گونه پستاندار از جمله  جبیر، آهوی گواتردار، روباه شنی، میش، قوچ و کفتار اشاره کرد. با سفر به این منطقه شما می‌توانید بخش ویژه‌ای از طبیعت ایران را ببینید.

بلیط هواپیما به قم و بازدید از دریاچه نمک حوض سلطان

خرید بلیط هواپیما به قم و بازدید از دریاچه نمک حوض سلطان
بلیط هواپیما به قم و بازدید از دریاچه نمک حوض سلطان

در 85 کیلومتری جنوب تهران، دریاچه نمک حوض سلطان قرار گرفته است، مساحت تقریبی این دریا 240 کیلومتر است، تقریبی به این دلیل که هر سال به تناسب میزان بارندگی و ورود آب تغییر می‌کند. بسیاری از گردشگران حتی شبی را برای دیدار از آسمان شب و رصد ستارگان در این منطقه سپری می‌کنند.

بلیط هواپیما به کویر های ایران، در کویرگردی این ابزارها را به همراه داشته‌باشید:

کرم ضد آفتاب

این شاید بدیهی‌ترین وسیله به نظر آید اما بسیار ضروری است، آنقدر که بهتر است بدون آن اصلا به کویر نروید. اگر در انتخاب کرم ضدآفتاب مناسب برای پوستتان با ابهام روبه‌رو هستید بهتر است با یک متخصص پوست مشورت کنید.

کلاه

در سرزمین کویری با تابش مستقیم و شدید آفتاب روبه‌رو هستیم، در نتیجه برای محافظت از پوست کرم ضد آفتاب به تنهایی کافی نیست؛ شما می‌توانید از کلاه‌های لبه‌دار استفاده کرده و یا انواعی که دورتادور آن لبه داشته از آفتاب‌سوختگی گردنتان نیز محافظت می‌کند.

کفش مناسب و راحت

سفر در کویر به معنای پیاده‌روی‌های طولانی است، راه رفتن بر روی شن‌ها نیازمند کفش‌هایی است که از مچ پای شما در برابر پیچ خوردن و کشیدگی محافظت کنند.

دستمال سر

دستمال یکی از کارآمدترین ابزارهای سفر است. شما می‌توانید آن را خیس کرده و به این ترتیب سر و گردن و خود را خنک نگه دارید، همچنین در زمانی که توفان می‌شود از ورود شن به دهان و بینی شما جلوگیری می‌کند، به علاوه در انواع جدید آن از موادی استفاده شده که در برابر اشعه‌ی UVاز شما محافظت می‌کند.

ژاکت

یادتان باشد که شب‌های کویر خنک و سرد است، پس بهتر است حتما تن‌پوش‌هایی گرم به همراه داشته‌باشید.

دیدار از کویر تجربه‌ای به یادماندنی خواهد بود، شما همچنین می‌توانید با افرادی همراه شوید که چنین سفرهایی را تجربه‌ کرده‌اند. در ماه‌های پیش رو تا فرصت باقی است برای یک سفر کویری بلیط هواپیما بخرید و برنامه‌ریزی کنید.

برای خرید آنلاین بلیط هواپیما به وبسایت سفرستان مراجعه کنید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما سفرستان

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید