راهنمای گردشگری دریایی

دریاها، مواهب طبیعی گرانبهایی هستند که برخی از کشورها به خوبی از وجودشان برای درآمدزایی و رونق صنعت گردشگری خود بهره جسته اند.

0
23
معرفی راهنمای گردشگری دریایی
راهنمای گردشگری دریایی
راهنمای گردشگری دریاییReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 20Rating: 4.0راهنمای گردشگری دریایی چیست و چه کاربردی دارد.راهنمای گردشگری دریایی دریاها، مواهب طبیعی گرانبهایی هستند که برخی از کشورها به خوبی از وجودشان برای درآمدزایی و رونق صنعت گردشگری خود بهره جسته اند.

با راهنمای گردشگری دریایی همراه باشید

دریاها، مواهب طبیعی گرانبهایی هستند که برخی از کشورها به خوبی از وجودشان برای درآمدزایی و رونق صنعت گردشگری خود بهره جسته اند. این پدیده های شگفت انگیز و مسحورکننده نه تنها با چشم انداز دل انگیز خود، جلوه دلفریبی به سواحل دنیا بخشیده اند، بلکه امکان انجام تفریحات دریایی هیجان انگیزی نظیر غواصی، موج سواری، قایقرانی، شنا، ماهیگیری، گشت زنی با کشتی های تفریحی و انواع و اقسام تورهای گردشگری دریایی را به کشورهایی که با اقبالی خوش در نزدیکی این نعمات ارزشمند طبیعت واقع گشته اند، ارزانی داشته اند. در حقیقت دریاها چنان نقش پررنگی را در صنعت گردشگری ایفا می کنند که شاخه ای از صنعت گردشگری را به خود اختصاص داده است: گردشگری دریایی؛ صنعت رو به رشدی که هر ساله میلیون ها گردشگر را برای انجام فعالیت های ساحلی و تفریحات دریایی به خرید بلیط هواپیما و سفر به نقاط مختلفی که از وجود دریاهایی نیلگون بهره می برند، ترغیب می کند. اما گردشگری دریایی دقیقا چیست و چه کاربردی دارد؟ برای پاسخ به این پرسش، این مطلب تحت عنوان راهنمای گردشگری دریایی را تا انتها بخوانید تا اطلاعات سودمندی را در این باره بدست آورید.

تعریف گردشگری دریایی

معرفی راهنمای گردشگری دریایی
راهنمای گردشگری دریایی

گردشگری دریایی بطور کلی تفریحاتی هیجان انگیز و فعالیت هایی مفرح است که در میان آب های دریا انجام می پذیرد. برخی از کارشناسان، ورزش های تفریحی ساحلی را نیز جزء گردشگری دریایی می دانند، اما برخی دیگر میان گردشگری دریایی و گردشگری ساحلی تمایز قائل شده، گردشگری ساحلی را نوعی از گردشگری دریایی قلمداد می کنند. از منظر این افراد، گردشگری دریایی بدلیل نوع تفریحاتی که دارد (تفریحاتی که دور از خشکی و در آب های عمیق دریا صورت می گیرد) با تفریحات گردشگری ساحلی که در خشکی انجام می پذیرد، متفاوت است.

گردشگری دریایی به چند دسته تقسیم می شود؟

گردشگری دریایی براساس فعالیت های مفرحی که به گردشگران ارائه می کند، به دو دسته گشت دریایی با کشتی های کروز و ورزش های آبی تقسیم می شود.

گشت دریایی با کشتی های کروز: گشت های دریایی قدمتی چند صد ساله دارند و از اواخر قرن هجدهم میلادی، زمانی که سفرهای دریایی تنها گزینه برای دسترسی به مقاصدی دور محسوب می شد، رواج پیدا کردند. بعدها این نوع سفرها با فتح آسمان و اختراع هواپیما، از رونق افتاد و کم کم به دست فراموشی سپرده شد. اما سازندگان این کشتی ها به راحتی عرصه را رها نکردند و در قرن بیست و یکم کاربرد متفاوتی را برای کشتی های کروز خود ابداع کردند: گشت تفریحی دریایی. کشتی های کروز امروزه مسافران خود را در سفری تفریحی و مهیج به دل اقیانوس می برند، نه برای اینکه مانند گذشته آن ها را به مقصدی خاص برسانند، بلکه برای ارائه اقامتی شگفت انگیز برفراز آب های اقیانوس. این کشتی با داشتن امکاناتی از قبیل رستوران، کافی شاپ، استخر، سینما و سالن موسیقی، خود مقصدی جذاب به حساب می آیند و قادرند چون اقامتگاهی متحرک، تجربه فوق العاده و بی نظیر اقامت برفراز آب های دریا را به گردشگران و خریداران بلیط هواپیما عرضه دارند.

ورزش های آبی: این نوع گردشگری دریایی که گستره وسیعی از تفریحات مهیج آبی و ورزش های دریایی از قبیل قایق سواری، ماهیگیری، جت اسکی، موج سواری، فلای برد، غواصی اسکوبا و بنانا سواری را شامل می شود، با ارائه محدوده وسیعی از تفریحات دریایی، هدف اصلی گردشگری آبی را که لذت بردن از آب های نیلگون دریاهاست، محقق ساخته است.

گردشگری دریایی در ایران

گرچه کشورمان به لطف موقعیت مکانی بسیار مناسب خود و احاطه شدن توسط دو دریای پهناور بخش شمالی و جنوبی، از ظرفیت بسیار بالایی برای توسعه گردشگری دریایی برخوردار است، اما متاسفانه تاکنون اقدامات تاثیرگذاری جهت بهره وری از چنین امتیازات ارزشمندی (به خصوص در استان های شمالی کشور) صورت نگرفته و عدم توجه و صرف هزینه کافی در این زمینه موجب گردیده است که هنوز راه درازی را برای بهره وری کامل از این صنعت سودآور و رقابت با کشورهای همسایه در پیش رو داشته باشیم.

تاثیرات منفی گردشگری دریایی بر طبیعت

متاسفانه توسعه گردشگری دریایی در دهه های اخیر آسیب های ویرانگری را به اقیانوس ها وارد ساخته است: از ساخت و سازهای افراطی و ویرانی اکوسیستم های ساحلی گرفته تا آلودگی دریاها و اقیانوس ها با بطری های آب و زباله های انسانی، پیامدهای منفی گردشگری دریایی چنان ویرانگر بوده است که بقای برخی از آبزیان و موجودات دریایی را به مخاطره انداخته و دلواپسان محیط زیست را به فکر یافتن چاره برای این مشکل بزرگ وا داشته است. حال شاید بپرسید که گردشگری دریایی چه آثار مخربی در دریاها و اقیانوس ها برجای می گذارد. در ادامه به سه مورد از آثار ویرانگر گردشگری دریایی اشاره خواهد شد:

  • جنگل زدایی: گاهی برای احداث تفرجگاهی ساحلی، بخش زیادی از جنگل های مانگرو را تخریب می کنند و با این کار، علاوه بر از بین بردن شش های طبیعت و آخرین سد دفاعی موجودات زنده در برابر طوفان های اقیانوسی، زیستگاه بسیاری از جانوران را ویران می کنند و موجبات انقراض برخی از گونه های گیاهی و جانوری آسیب پذیر را پدید می آورند.
  • از بین بردن صخره های مرجانی: درست همانند جنگل زدایی، احداث بی رویه جاذبه های دریایی موجب می گردد که آسیب های جبران ناپذیری به صخره های مرجانی منطقه وارد گردیده و در نتیجه اکوسیستم طبیعی آن منطقه مختل گردد.
  • تشدید فرسایش نواحی ساحلی: گرچه فرسایش فرآیندی طبیعی است، اما ساخت و ساز بی رویه در مناطق ساحلی موجب تسریع فرسایش زیستگاه های طبیعی این نواحی می گردد و سواحل را بیش از پیش در معرض نیروهای فرسایش دهنده، آسیب پذیر می کند.

در ادامه می توانید با سفرهای دریایی در یونان آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید