آشنایی و رعایت نکات بهداشتی برای سفر به عراق در اربعین حسینی

با نزدیک شدن به اربعین حسینی، شور و شوق عجیبی میان شیعیان ایجاد می‌شود که برای زیارت امامشان برنامه خرید بلیط هواپیما و سفر به عراق را می‌چینند. بسیاری با برنامه‎ریزی و از طریق مراکز حج و زیارت به این سفر مشرف می‎شوند و برخی‎ها نیز به‌صورت انفرادی اقدام می‌کنند. در ابتدا قبل از اقدام به خرید بلیط هواپیما نجف و کربلا، زائرین حسینی باید از آمادگی جسمانی کافی برخوردار باشند تا در طول سفر با ضعف بدنی مواجه نشوند، همچنین رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی مخصوصاً سالمندان، بانوان و افراد کم‌توان خیلی مهم است.

0
262
بلیط هواپیما عراق و پیاده روی اربعین
خرید بلیط هواپیما عراق
آشنایی و رعایت نکات بهداشتی برای سفر به عراق در اربعین حسینیReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 25Rating: 3.5آشنایی و رعایت نکات بهداشتی برای سفر به عراق در اربعین حسینی - خرید بلیط هواپیمابا نزدیک شدن به اربعین حسینی، شور و شوق عجیبی میان شیعیان ایجاد می‌شود که برای زیارت امامشان برنامه خرید بلیط هواپیما و سفر به عراق را می‌چینند. بسیاری با برنامه‎ریزی و از طریق مراکز حج و زیارت به این سفر مشرف می‎شوند و برخی‎ها نیز به‌صورت انفرادی اقدام می‌کنند.

سفر به عراق و رعایت نکات بهداشتی

با نزدیک شدن به اربعین حسینی، شور و شوق عجیبی میان شیعیان ایجاد می‌شود که برای زیارت امامشان برنامه خرید بلیط هواپیما و سفر به عراق را می‌چینند. بسیاری با برنامه‎ریزی و از طریق مراکز حج و زیارت به این سفر مشرف می‎شوند و برخی‎ها نیز به‌صورت انفرادی اقدام می‌کنند. در ابتدا قبل از اقدام به خرید بلیط هواپیما نجف و کربلا، زائرین حسینی باید از آمادگی جسمانی کافی برخوردار باشند تا در طول سفر با ضعف بدنی مواجه نشوند، همچنین رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی مخصوصاً سالمندان، بانوان و افراد کم‌توان خیلی مهم است.

بلیط هواپیما عراق و پیاده روی اربعین
نکات بهداشتی سفر به عراق

ضروری است بعضی نکات را قبل از عزیمتتان بدانید تا در حین سفر به مشکل برنخورید و از این سفر معنوی با خیال آسوده بهره‌مند شوید. چندین سال است که این سفر توأم با فصل پاییز و سرما همراه است، افراد باید به‌سلامتی خود توجه کنند؛ زیرا کشور عراق محل بیماری‌های بومی و بیماری‌های واگیردار است، بهتر است زائرین محترم نکاتی را رعایت کنند تا با کمترین مشکل از این سفر معنوی لذت ببرند.

نکاتی که باید رعایت شود

بهداشت فردی

1بهداشت فردی

اولین و مهم‌ترین بحث، رعایت بهداشت فردی است و لازم است زائرین از اولین لحظه خرید بلیط هواپیما و آغاز سفر تا زمان بازگشت به‌شدت به این موضوع توجه کنند. رعایت بهداشت فردی می‌تواند از بروز بیماری‌های عفونی جلوگیری کند. با شست و شوی مکرر دستان با آب و صابون می‌توانید از ابتلا به بسیاری از بیماری‌های عفونی مخصوصاً عفونت‌های تنفسی جلوگیری کنید.

تغذیه سالم

2تغذیه سالم

مورد بعدی استفاده از آب و غذای سالم است. بااینکه کاروان‌ها سعی می‌کنند تا آب و غذای بهداشتی به زائران بدهند، اما خود افراد نیز باید مواظب خودشان باشند و از آب و مواد غذایی بهداشتی و مطمئن استفاده کنند. همچنین در صورت بروز سرماخوردگی یا آنفولانزا بهتر است از ماسک استفاده کنید تا حد‌الامکان از سرایت به زائران دیگر جلوگیری شود. بسیار ضروری است تا لباس گرم به همراه داشته باشید، زیرا با توجه به فصلی که در آن قرار داریم، تغییرات جوی مشخص نیست و بهتر است زائران عزیز به این موضوع توجه زیادی داشته باشند.

مصرف دارو

3مصرف دارو

افرادی که خودشان دارای بیماری‌های مزمن هستند و دارو مصرف می‌کنند، حتماً قبل از خرید بلیط هواپیما به‌اندازه کافی دارو تهیه‌کرده تا در سفر به همراه داشته باشند، درست است آنجا مراکز بهداشتی درمانی وجود دارد اما برای اطمینان بیشتر باید با خود به همراه داشته باشند. مخصوصاً بیماران دیابتی، قلبی و فشارخونی حتماً داروهای خود را به همراه داشته باشند و مصرف به‌موقع آن را فراموش نکنند.

آمادگی جسمانی

4سلامت و آمادگی جسمانی

همان‌طور که اشاره کردیم داشتن سلامت و آمادگی جسمانی برای زائرین یکی از ضروریات سفر است، مخصوصاً کهن‌سالان، کودکان، بیماران خاص و زنان باردار هنگام خرید بلیط هواپیما باید توجه بیشتری داشته باشند. برای این سفر هر زائری باید با افراد باتجربه در این خصوص مشورت کند تا بتواند برنامه شروع و پایان سفرش را به‌درستی برنامه‌ریزی کند و با شرایط سفر آشنا شود. در این سفر حتماً دوش گرفتن را فراموش نکنید، و لباس‌های خیس از عرق را زودبه‌زود عوض کنید. با توجه به تراکم جمعیت در اربعین، ویروس‌ها و میکروب‌ها در این کشور به‌وفور یافت می‌شود، برای پیشگیری حتی‌الامکان از ماسک استفاده کنید. بهتر است روزانه یک ماسک جدید استفاده کنید. همراه داشتن کلاه، چتر، عینک و هر وسیله کمکی برای زائران ضروری است.

وسایل بهداشتی

5مواد شوینده و وسایل بهداشتی-شخصی

زائران بهتر است صابون به همراه خود داشته باشند (به‌صورت مایع دستشویی یا خمیر صابون) و مرتب دست و صورت خودشان را بشورند تا از ابتلا به سرماخوردگی، اسهال و استفراغ و … جلوگیری کنند. همچنین لیوان شخصی، پتوی مسافرتی، حوله، ملافه مسافرتی و بطری خالی همراه داشته باشند تا از این بطری برای شستن دست و صورت و … استفاده کنند. از طرفی باید روبوسی و دست دادن بی‌مورد در این سفر خودداری کنند، پیش از غذا و پس از غذا دست‌هایشان را شست‌وشو دهند. زائرانی که سابقه آلرژی یا حساسیت‌های غذایی دارند، قبل از اقدام به سفر و هنگام خرید بلیط هواپیما به مسئول کاروان خود اطلاع دهند تا غذاهایی با ادویه زیاد یا خیلی چرب به آن‌ها داده نشود.

نکات ضروری بهداشتی

6دیگر نکات ضروری

همچنین بهتر است زائران در سفر تا جایی که امکان دارد از مصرف نوشیدنی‌های سرد پرهیز کنند و نوشیدنی گرم بنوشند و برنامه غذایی روزمره خود را دنبال کنند. زائران برای پاک‌سازی دهان و بینی‌شان می‌توانند با آب‌نمک رقیق شستشو دهند. حتی اگر زائران به مشکلی برخوردند، فوری به مسئولین کاروان خود اطلاع دهند تا اقدامات لازم برای درمان انجام گیرد. با رعایت تمام نکات بهداشتی در صورت بروز هرگونه بیماری یا مصدومیت، خونسردی خود را حفظ کرده و همراه با مدیر کاروان و با همراه داشتن کارت شناسایی زائر و بلیط هواپیما به مراکز درمانی و درمانگاه‌های شبانه‌روزی مراجعه کنند. افراد سیگاری باید در اتوبوس‌ها و اجتماعات رعایت حال اطرافیان را بکنند، ضمناً استعمال دخانیات در حرم‌های مطهر و اماکن زیارتی ممنوع است.

بلیط هواپیما عراق و پیاده روی اربعین
مدارک شناسایی

تحت هیچ شرایطی از لیوان و حوله مشترک استفاده نکنید و حتی در هتل نیز از آب با بطری‌های پلمپ شده استفاده کنید، زیرا آب‌لوله‌کشی در عراق فقط برای شست‌وشو مناسب است. اگر می‌خواهید از غذای کنسرو شده یا بسته‌بندی‌شده استفاده کنید، حتماً در ابتدا به تاریخ انقضای آن توجه داشته باشید.

بلیط هواپیما عراق و پیاده روی اربعین
آب آشامیدنی

از بردن غذا و ظروف به اتاق هتل خودداری کنید، زیرا احتمال فاسدشدن و آلودگی آن بسیار زیاد است، ممکن است فراموش کنید و ناخودآگاه مصرف کنید. هر بار در هنگام ورود به هتل بلافاصله با بدن گرم در مقابل سرمای کولر قرار نگیرید و آب سرد ننوشید. در صورت گرم شدن هوا جهت پیشگیری از گرمازدگی در ساعات گرم روز کمتر از هتل خارج شوید، زیرا هوای عراق نسبت به ایران گرم‌تر است. از مصرف بی‌رویه شیرینی، تنقلات و موز خودداری کنید.

برای خرید بلیط هواپیما عراق و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

منابع:
harsin.kums.ac.ir
stnews.ir
salamatonline.ir

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید