قبل، بعد و هنگام سقوط هواپیما چه باید کرد؟

سقوط هواپیما یکی از دغدغه ها و نگرانی هایی که در هنگام پرواز با هواپیما وجود دارد موضوع سقوط هواپیماست که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

0
786
خرید بلیط هواپیما و نکات هنگام سقوط هواپیما
خرید بلیط هواپیما
قبل، بعد و هنگام سقوط هواپیما چه باید کرد؟Reviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 5Rating: 4.5قبل بعد و هنگام سقوط هواپیما چه باید کرد و چه نکاتی را رعایت نمود.سقوط هواپیما یکی از دغدغه ها و نگرانی هایی که در هنگام پرواز با هواپیما وجود دارد موضوع سقوط هواپیماست که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

نکات قبل، بعد و هنگام سقوط هواپیما

یکی از دغدغه ها و نگرانی هایی که در هنگام پرواز با هواپیما وجود دارد موضوع سقوط هواپیماست. بیشتر افراد با وجود این ترس حتی از خرید بلیط هواپیما نیز صرفنظر می کنند. در واقع تجربه‌ای که دیدن فیلم‌ها و اخبار در اختیار گذاشته، تقریباً همه ما را به این نتیجه رسانده که سقوط هواپیما مساوی است با مرگ. به ‌عبارتی، وقتی هواپیما از ارتفاع بسیار بالایی بر روی زمین می‌افتد، تحت تأثیر این اتفاق، تمامی سرنشینان، جان خود را از دست می‌دهند. اما نگاهی دقیق‌تر به این موضوع نشان می‌دهد که همیشه هم این‌چنین نیست. تجربه میدانی نشان داده که در موارد متعددی برخی مسافران پرواز از سقوط هواپیما جان سالم به در ببرند. شاید یک دلیل زنده ماندن این افراد شانس و اقبال باشد اما مسلماً دلیل دیگر آن رعایت برخی نکات است. نکاتی که سفرستان در ادامه این مطلب آن‌ها را به طور دقیق شرح داده‌ایم تا شما با علم بهتری نسبت به این موضوع اقدام به خرید بلیط هواپیما و سفر به نقاط مختلف کنید.

هواپیمای بزرگتر

1سفر با هواپیمای بزرگ‌تر

پیشگیری از وقوع یک حادثه همیشه بهترین گزینه برای مقابله با آن حادثه است. برای پیشگیری از سقوط هواپیما هم یکی از نکات بسیار مهم این است که شما هواپیمایی انتخاب کنید که از لحاظ اندازه کابین نسبت به دیگر گزینه‌ها بزرگ‌تر است. دلیل چنین انتخابی هم این است که اولا هواپیماهای بزرگ‌تر، مشخصاً دارای سیستم ایمنی قدرتمندتری بوده و به سختی دچار سقوط می‌شوند. ثانیه، طبق بررسی‌ها هواپیماهای بزرگ‌تر هنگام برخورد با زمین، ضرب بیشتری را جذب خود کرده و شانس زنده ماندن مسافرانشان را بالاتر می‌برند.

قانون پنج ردیف

2قانون پنج ردیف

چند سال قبل مقاله‌ای منتشر شد که چند مورد از سقوط هواپیماها و محل نشستن مسافران در آن بررسی شده بود. پژوهشگر این مقاله با انجام برخی مطالعات به این نتیجه رسیده بود که امن‌ترین قسمت هواپیما دم آن است و کسانی که در صندلی‌های عقب می‌نشینند، بیشتر سالم می‌مانند. اما امروزه این ادعا رد می‌شود، چراکه هر سقوط هواپیما شرایط خاص خود را دارد.

تحقیقات جدیدتر بر روی سقوط هواپیما نشان می‌دهند که برای نشستن در بهترین و امن‌ترین قسمتی هواپیما، شما باید هنگام خرید بلیط هواپیما صندلی‌هایی را انتخاب کنید که نهایتاً پنج ردیف با درهای خروج اضطراری فاصله دارند و در این میان مطمئناً، بهترین صندلی، همانی است که روبروی در خروج اضطراری قرار گرفته است. در صورتی که فاصله مسافر با در خروج از 5 ردیف بیشتر باشد، شانس خروج وی از هواپیما و زنده ماندنش بسیار کم می‌شود.

✅ بازدید از مقاله نکات سوارشدن به هواپیما

تناسب اندام

3تناسب اندام همیشه عالیست

آمار و مطالعات انجام‌شده بر روی بازمانده‌های سقوط هواپیما نشان می‌دهند که افرادی با تناسب اندام ایده‌آل شانس بیشتری برای زنده ماندن در چنین حادثه‌ای دارند. چابکی در خروج از هواپیما و استقامت بالا در مقابل ضربات ناشی از برخورد هواپیما با زمین را می‌توان مهم‌ترین عامل در این امر دانست. در این بین، آن دسته ازمسافران که سالخورده یا چاق هستند، مشکلات بیشتری خواهند داشت.

کارت ایمنی پرواز

4مطالعه کارت ایمنی هواپیما

کارت‌های ایمنی که در مقابل صندلی‌‌تان در هواپیما قرار می‌گیرند، وسیله‌ای نیستند که شما خود را با آن‌ها سرگرم کنید یا باد بزنید. این کارت‌ها را هنگام خرید بلیط هواپیما و سوار شدن به این وسیله نقلیه حتماً باید به دقت مطالعه کنید و نکات ایمنی درج‌شده بر روی آن‌ها را به خاطر بسپارید. ضمناً، از راهنمایی‌های مهمانداران هم غافل نشوید و به دستورالعمل‌های آن‌ها نهایت دقت و توجه را داشته باشید.

قانون مثبت سه منفی هشت

5قانون مثبت 3 منفی 8

در صنعت هوانوردی، قانون مثبت 3 منفی 8 به 3 دقیقه اول بعد از شروع پرواز و 8 دقیقه قبل از فرود گفته می‌شود. تمامی کسانی که بلیط هواپیما می‌خرند باید به این قانون توجه ویژه‌ای داشته و برخی نکات را در آن رعایت کنند. نخست اینکه در این زمان به هیچ وجه نباید خوابید. کفش‌های خود را بپوشید و اگر همراه با خانواده سفر می‌کنید از پوشیده شدن کفش توسط سایر افراد اطمینان حاصل کنید. در این زمان نه چیزی بخورید و نه چیزی بیاشامید و در نهایت کمربندتان را حتماً ببنید.

ماسک اکسیژن

6استفاده از ماسک اکسیژن

کابین همه هواپیماها دارای فشار هواست اما اگر این فشار کاهش یابد، نفس کشیدن برای همه سخت و دشوار می‌شود. در چنین حالت خطرناکی سریعا ماسک‌های اکسیژن بیرون آمده و در اختیار مسافران قرار می‌گیرند. با این حال اکثر مسافران فکر می‌کنند که بدون ماسک می‌توانند نفس بکشند که این کاملاً اشتباه است. تنها چند ثانیه نرسیدن اکسیژن به قلب یا مغز می‌تواند کار را تمام کند. بنابراین به محض اینکه اجازه استفاده از ماسک اکسیژن صادر شد، آن را بر روی بینی و دهان خود بگذارید.

وضعیت سقوط

7وضعیت سقوط بگیرید

شاید در نگاه اول گرفتن وضعیت سقوط کمی احمقانه به نظر برسد اما این کار باعث می‌شود که هنگام برخورد، سر شما به سمت جلو پرتاب نشود. کافیست سرتان را بر روی زانوها بگذارید و با دست‌های خود آن را محکم نگه دارید تا شانس زنده ماندن‌تان را در یک سانحه هوایی افزایش دهید. البته قبل از انجام این کار حتماً باید از بسته بودن صحیح کمربندتان اطمینان حاصل کنید.

نود ثانیه طلایی

890 ثانیه طلایی

بسیار جالب است بدانید که در اکثر سقوط‌ها، برخورد هواپیما باعث از دست رفتن جان مسافران نمی‌شود بلکه مرگ‌ومیر ناشی از سقوط هواپیما به خاطر آتش‌سوزی بعد از برخورد با زمین است. در این بین، برخی از مسافران به اشتباه می‌پندارند که زمان زیادی برای خروج از هواپیمایی که دچار حریق شده دارند. اما اصلاً چنین نیست. شما به‌عنوان کسی که بلیط هواپیما را برای رفت‌وآمد به شهر دیگری انتخاب کرده‌اید، باید بدانید که در بهترین حالت فقط و فقط 90 ثانیه برای خروج از هواپیما هنگام سقوط فرصت دارید. پس عجله کنید.

خرید بلیط هواپیما و نکات هنگام سقوط هواپیما
خرید بلیط هواپیما

هرچند که امروزه با بهتر شدن تکنولوژی و رشد چشم‌گیر صنعت هوانوردی در سطح جهان، شانس قرار گرفتن در موقعیت سقوط هواپیما برای هر مسافر 1 به 5.4 میلیون است اما این آمار مانع نمی­شود که ما جانب احتیاط را رعایت نکنیم. مسلماً خواندن نکاتی که در این مطلب تقدیم شما کردیم، همواره هنگام خرید بلیط هواپیما می‌تواند سلامت سفرتان را تا حدود زیادی تضمین کند. مثل همیشه امیدواریم خواندن نکات بالا، صرفاً در حد آگاهی کلی برایتان باقی بماند و هیچ‌گاه در موقعیت سقوط هواپیما قرار نگیرید. کسانی که این موقعیت را تجربه کرده اند و جان سالم به در برده اند ممکن است اطلاعاتی در اختیار داشته باشند که بسیار مفید باشد. پس منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم. در ادامه هم می توانید مقابله با حالت تهوع در پرواز را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید