بازدید از جاذبه های روستاهای نطنز

استان اصفهان مقصدی زیبا و تاریخی که در لیست محبوبترین استان های ایران برای گردشگری قرار دارد. در این میان شهر زیبای نطنز اصفهان شاید دیدنی های بیشتری برای بازدید داشته باشد. نطنز در میان بیابان های وسیع قرار گرفته و یک منطقه سرسبز خیره کننده در میان بیابان است.

1
661
جاذبه های روستاهای نطنز
روستاهای نطنز
بازدید از جاذبه های روستاهای نطنزReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 26Rating: 4.5روستاهای نطنز و آشنایی کامل با آثار و جاذبه‌های تاریخی و گردشگری این شهر.روستاهای نطنز و آثار و جاذبه‌های تاریخی و گردشگری این شهر بسیار زیباست و حدود 120 اثر از این شهرستان به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

جاذبه های روستاهای نطنز

استان اصفهان مقصدی زیبا و تاریخی که در لیست محبوبترین استان های ایران برای گردشگری قرار دارد. در این میان شهر زیبای نطنز اصفهان شاید دیدنی های بیشتری برای بازدید داشته باشد. نطنز در میان بیابان های وسیع قرار گرفته و یک منطقه سرسبز خیره کننده در میان بیابان است. شهری با پیشینه ای قدیمی در استان اصفهان که هر سال میزبان گردشگران زیادی قرار می گیرد. نطنز از شهرستان‌های خوش آب و هوای ایران به شمار می‌رود که در 120 کیلومتری شمال اصفهان قرار گرفته است. نزدیکی نسبی این شهرستان به تهران و کاشان باعث شده تا گردشگرانی که با خرید بلیط هواپیما تهران شده‌اند، روزی را هم برای سفر به نطنز اختصاص دهند. نطنز آثار و جاذبه‌های تاریخی و گردشگری فراوانی دارد که حدود 120 اثر از این شهرستان به ثبت فهرست آثار ملی ایران رسیده است. اگر بلیط هواپیما اصفهان در دستان شماست و قصد دارید سفری متفاوت را تجربه کنید در ادامه به معرفی برخی از مطرح‌ترین و شناخته شده‌ترین جاذبه های روستاهای نطنز می‌پردازیم.

روستای طرق

جاذبه های روستاهای نطنز
روستاهای نطنز

روستای طرق یا طرقرود در فاصله 35 کیلومتری نطنز و در جنوب شرق این شهرستان قرار گرفته است. طرق روستایی کوه‌پایه‌ای است و آب و هوایی معتدل کوهستانی دارد که زمستان‌های آن را سرد و خشک اما تابستان‌هایش را بسیار مطبوع و دلپذیر ساخته است. بناهای تاریخی طرق عبارتند از مسجد جامع و قلعه طرق. براساس تاریخ منقش بر محراب سنگی مسجد و سرو کهنسالی که در صحن مسجد وجود دارد، قدمت مسجد را دوران سلجوقی و هزاران سال قبل می‌دانند. قلعه طرق در شرق روستا بر بلندای صخره‌ای 12 متری قرار گرفته است. وسعت قلعه بسیار زیاد( حدود 30 هزار متر مربع) می‌باشد بطوری که به صورت دهکده‌ای کوچک با محله‌هایی فراوان ساخته شده است. جالب اینجاست که هر محله از این قلعه به یکی از طوایف روستا اختصاص یافته است. قدمت این قلعه را دوران اشکانی تخمین می‌زنند. این دو بنای تاریخی در این روستا بهانه خوبی برای سفری هرچند کوتاه به روستای طرق است.

روستای طار

جاذبه های روستاهای نطنز
روستاهای نطنز

طار از روستاهای قدیمی نطنز به شمار می‌رود. درختان و گیاهان این روستا جلوه و شکوه خاصی را به نمایش می‌گذارند که بد نیست در فصل بهار به دیدن این زیبایی طبیعت بروید. مسجد- حمام دفتر پست و قلعه روستا همگی نشان از قدمت روستای طار دارند. درخت کهنسالی که در روستا وجود دارد، قدمت آن را تا دوران صفوی به عقب باز می‌گرداند. قلعه روستای طار نیز به دلیل حفاری‌های غیر مجاز به خرابه‌ای تبدیل شده است. طار، یک گورستان تاریخی نیز دارد که متروکه مانده است. این روستا دارای معادن ذغال سنگ و سنگ تزیینی نیز می‌باشد. طار ظرفیت‌های گردشگری فراوانی دارد که می‌توانید بازدیدی از جاذبه‌ها و این ظرفیت‌های گردشگری داشته باشید.

✅ بازدید از مقاله مسجد جامع نطنز

روستای هنجن

جاذبه های روستاهای نطنز
روستاهای نطنز

این روستا در 20 کیلومتری نطنز و در شمال غرب این شهرستان قرار دارد و فاصله آن با اصفهان حدود 150 کیلومتر بوده و با خرید بلیط هواپیما اصفهان می‌توان به این روستا دسترسی داشت. آنچه که از گفته‌ها و شواهد بر می‌آید، روستای هنجن در دوران صفویان و قاجاریان عصر طلایی خود را سپری می‌کرده است. زبان اهالی هنجن زبان پهلوی است. قلعه تاریخی روستا- خانه‌های قدیمی و امامزاده روستا نشان از قدمت پیش از اسلام هنجن دارد. قدمت قلعه تاریخی روستا را تا سده هشتم هجری تخمین زده‌اند.

روستای بیدهن

از قدیمی‌ترین روستاهای نطنز روستای بیدهن( بیدهند) می‌باشد. با توجه به آثار موجود در روستا، مانند قبور قدیمی، قدمت آن به حدود 2500 سال پیش باز می‌گردد. جاذبه‌های دیدنی روستای بیدهند عبارتند از چشمه حیدر- کپه قلعه- کوه کرکس- و امامزاده سلیمان- ماره- آب انبارها- آسیاب‌های آبی و بسیاری جاذبه‌های دیگر.

روستای چیمه

روستای چیمه روستایی قدیمی است که قدمت آن به دوران پیش از اسلام باز می‌گردد. چه با پرواز و چه با ماشین شخصی باید سری به این روستا زد. هنوز هم در کوچه پس کوچه‌های روستا می‌توان زبان فارسی قدیمی را شنید. آثار تاریخی این روستا عبارتند از: قلعه‌ای که قدمت آن به هزار سال می‌رسد- چنارهایی قدیمی با قدمتی 400 و 300 ساله- قنات‌ها و خانه‌های قدیمی که از اصالت و قدمت روستا خبر می‌دهند.

روستای ابیانه

شناخته شده‌ترین روستا در میان روستاهای ایران ابیانه است که گردشگران خارجی را نیز برآن کرده تا به بازدید این روستا بروند. در مورد قدمت و اصالت این روستا حرف‌ها و مطالب زیادی گفته شده است. به طور کلی ابیانه سه بخش است. این روستا 11 مسجد دارد که مسجد جامع آن با منبر چوبی‌اش قدیمی‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود. آتشکده روستا نیز از دیگر جاذبه‌های ابیانه است. این روستا سه قلعه نیز دارد که با نام‌های پال همونه ( تخت هامان) با قدمتی 200 ساله- قلعه پایین هرده ( قدمت این قلعه نیز حدود 200 سال است)- و قلعه پاله. خانه غلام نادرشاخ و نایب حسین کاشی از جمله خانه‌ها و جاذبه‌های ابیانه به شمار می‌روند.

روستای برز

جاذبه های روستاهای نطنز
روستاهای نطنز

برز روستایی کهن در 40 کیلومتری نطنز و در شمال غرب این شهرستان قرار گرفته است. طبق گفته‌ها این روستا زادگاه افرادی همچون عموزاده میر ابوالمعالی- میرزا محمدباقر- وزیر قورچیان شاه صفی- وزیر شاه طهماسب دوم و بسیاری افراد دیگر بوده است. طبیعت بکر و زیبای این روستا ارزش سفر به نطنز را دارد. جاذبه‌های این روستا عبارتند از: دوعمارت که متعلق به دوران صفویه هستند- حمام قدیمی سرده- قلعه سنگی- قلعه سرده- قدمگاه- بقعه سه تن از فرزندان امام موسی کاظم و بسیاری جاذبه‌های دیگر که متاسفانه تعداد زیادی از آن‌ها بر اثر سیلی که در سال‌های دور اتفاق افتاده بود از بین رفتند.

روستای ولوجرد (ولوگرد)

این روستا منبع تحفه نطنز است! تحفه نطنز گلابی‌های درشت و آبداری است که از روستای ولوگرد چیده می‌شوند. باغات فراوان  سرسبز این روستا نام آن را بر سر زبان‌ها انداخته است. از جمله جاهای دیدنی این روستا لامغ است. افسانه‌ها و حکایات جالبی در مورد لامغ گفته می‌شود که شنیدنشان خالی از لطف نیست. حال که آب و هوا و شرایط جوی مناسب است بد نیست سری به روستای ولگرد بزنید تا طعم کم نظیر تحفه نطنز را بچشید.

روستای مرق

جاذبه های روستاهای نطنز
روستاهای نطنز

در فاصله 30 کیلومتری کاشان، روستایی سرسبز و آباد با نام مرق را خواهید یافت. در مورد قدمت روستا بحث‌ها و نظرات مختلفی وجود دارد. یکی از همین نظرات بر اساس سکه‌های کشف شده از قبرستان متروکه روستا شکل گرفته که قدمت مرق را به دوران اشکانی نسبت داده است. ازجاذبه‌های روستا می‌توان به مسجد جامع روستا ( که قدمت آن را قرن هفتم هجری می‌دانند) و بقعه بابا افضل( شاعر و عرف نامی قرن ششم) اشاره کرد.

روستاهایی که بافت سنتی خود را حفظ کرده‌اند همواره مورد توجه گردشگران بوده و هستند. با اینکه ابیانه در این میان بسیار بیشتر از سایر روستاها دیده شده، اما باید یادآور شد که نطنز پر از روستاهایی قدیمی است که منتظر گوشه چشمی از گردشگران هستند تا شور و نشاط بیشتری را در رگ‌های خود حس کنند. حال که آب و هوای بهاری فرصت خرید بلیط هواپیما و مسافرت به شهرهای مختلف را می‌دهد، بد نیست راه را کمی کج کرده و به بازدید روستاهای قدیمی و با اصالت نطنز بروید.

یک دیدگاه

 1. به نام خدا
  معرفی اجمالی شهر طَرق رود
  سلام!
  شهر طرقرود،تقريبا درمركز ايران ،در335 كيلومتري تهران،110کیلومتری کاشان،35كيلومتري نطنزو90كيلومتري شمال اصفهان ونزديكي قلّه كركس کوه، قراردارد.اين شهركوهپايه اي ،داراي آثار باستاني و تاريخي و ديدني وجاذبه های گردشگری فراواني است كه براي نمونه مي توان از قلعه ی خشتي،سنگی دوره اشكانيان با بيش از2200سال قدمت ،قلعه سنگي دوره ساسانيان ،درخت زیبای مینجوین در دل صخره و کمر،چنارپهن پیکر ، سرو خمیده 1400ساله،مسجدجامع دوره ايلخاني،مسجد بالا یا امام حسن مجتبی(ع) دوره صفویه ،حسینیه مرکزی ومحله پایین،آستانه امام زادگان چهاربزرگوار(ع)،درياچه هاي طَرق وچهار سامون(صابون)و دهکده توریستی رایان،مجموعه سنتی مهر وماه،عمارت افسانه اي 40 دختران ،گورستان قديمي وحمام هاني،دشت های زیبای زعفران،باغ های به ،کمرهای متعدد ومعادن تراورتن کرم ولیمویی،خانه های قدیمی بافت سنتی طرق كه از جاذبه هاي گردشگري طرق رودنيز به شمار مي روند،نام برد.
  طرق يا طرقرود داراي مناطق شهری وغیر شهری زيادي است كه؛نيه ،پابخت،همزا،مزده،طار،كشه،آبكشه ،ورگوران،يحيي آباد،کوهن،باغستان پايين وباغستان بالا ،شهرک شهید بهشتی ،آب سنجد،چاه دیو یا ارازه،موزه های شخصی ضابطی طرق ورفیعیه طار ،از مهم ترين آنها محسوب مي شوند.
  علامه ذكرياي قزويني دركتاب:”آثارالبلاد واخبار العباد”درمورد طرق مي نويسد:(درقرن هفتم هجري قمري)،طرق شهري نزديك اصفهان است و اهالي آن دستي فراخ در ساخت ظروفي از عاج و آبنوس دارندكه مردم شهرهاي ديگر ،توانايي ساخت آن ها راندارند.
  در داخل واطراف اين شهر ،معادن متعدد ، صخره ها و کمرهای متعدد و معادن تراورتن کرم و لیمویی،خانه های قدیمی سنتی طرق( كه از جاذبه هاي گردشگري طرق رودنيز به شمار مي روند) قرار دارد وگويش مردم اين ديار”طَرقي”است كه از زمان باستاني باقي مانده وشاخه اي از زبان راجي یا رایجی تلقي مي شود.
  از بزرگان طرق يا طرقرود مي توان از احمدبن ثابت بن محمد طرقي(فقيه ،اصولي،حافظ،نويسنده وخطاط )نام برد كه متوفي به سال520هجري قمري است،شيخ تاج الدين طرقي (عالم،اديب ،شاعر ظريف گوي قرن ششم)وسلطان بابا احمد طرقي(عارف)هم از اهالي طرق بوده اند.
  طرق يا طرق رود داراي زیارگاه،قلل متعدد از جمله کرکس کوه،مجموعه گردشگری، آب لوله كشي ،تلفن،برق ،گاز،مركز بهداشت،خیریه،بهزیستی،شرکت تعاونی،فیزیوتراپی،مهد کودک،پارک،دبستان،دبیرستان پسرانه ودخترانه،بانک صادرات،سالن ورزشی،پست بانک،شهرداری،کلانتری،مرکز جهاد کشاورزی،کارخانجات تولیدی،آژانس مسافربری،اتوبوس مسافربری به تهران وبلعکس، خانه های بومی گردشگری، آشپز خانه تهیه غذا و رستوران ودیگر امكانات در خور و مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید