روستای تویه دروار دامغان

ایران کشوری تاریخی است که در هر شهر و روستای آن می‌توان گوشه‌ای از تاریخ آن را یافت. دامغان از جمله شهرهای تاریخی این کشور پهناور است که قدمت آن را تا حدود 200 سال پیش از میلاد مسیح نیز تخمین زده‌اند. اما تنها دامغان نیست که چنین قدمت و اهمیت تاریخی‌ای دارد.

0
767
بازدید از روستای تویه دروار دامغان
روستای تویه دروار دامغان
روستای تویه دروار دامغانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Feb 3Rating: 3.5روستای تویه دروار دامغان نام دهستانی در شمال غرب کشور و استان سمنان.روستای تویه دروار دامغان دومین روستای نزدیک به دامغان که نسبت به سایر روستاها کمی متفاوت بوده و حال و هوای شهری بسیار کوچک را به خود گرفته است.

روستای تویه دروار دامغان

در کشور ایران دیدنی های تاریخی بسیاری وجود دارد که تاریخ دوستان و گردشگران زیادی را گرد هم می آورد. شاید بتوان گفت روستاهایی که در کشورمان وجود دارد، تاریخی ترین مناطق آن را در بر داشته باشند. روستاهای بسیار دیدنی و زیبایی که نظر هر گردشگری را به خود جلب می کنند. در واقع می توان گفت ایران کشوری است که در هر شهر و روستای آن می‌توان گوشه‌ای از تاریخش را یافت. در این میان می توان به شهر دامغان اشاره داشت که از جمله شهرهای تاریخی ایران پهناور به شمار می رود و قدمت آن حدود 200 سال پیش از میلاد مسیح تخمین زده‌ شده است. اما تنها دامغان نیست که چنین قدمت و اهمیت تاریخی‌ای دارد. روستاهای اطراف این شهر نیز چنین تاریخ و قدمتی را به همراه دارند. همین عامل سبب شده تا گردشگران و علاقه‌مندان، ایام تعطیلات را فرصت مناسبی برای خرید بلیط هواپیما و سفر به دامغان بدانند. یکی از روستاهای اطراف این شهر که به درختان کهن سال، تاریخ، و جاذبه‌های مختلف خود شناخته شده، روستای تویه دروار است. ادامه مطلب را با ما باشید تا با هم گشتی در کوچه پس کوچه‌های روستاهای تویه دروار دامغان بزنیم.

موقعیت و قدمت تویه دروار

بازدید از روستای تویه دروار دامغان
روستای تویه دروار دامغان

تویه دروار درواقع نام دهستانی در شمال غرب کشور است. این دهستان به فاصله 60 کیلومتری از شهر دامغان قرار گرفته است. رفتن به این دهستان به راحتی امکان پذیر است. دهستان تویه دروار خود از 5 روستای دیگر با نام‌های دهخدا- صَح- دروار- تویه- و دشتبو تشکیل شده که از بین این 5 روستا، روستای صَح به دامغان نزدیک‌تر است. گفته می‌شود که قدمت تویه دروار به زمان پیشدادیان و شاید حتی قبل‌تر از آن نیز بازمی‌گردد. در هر صورت این منطقه قدمتی طولانی دارد، و این را می‌شود با سفری به تویه دروار، و از آثار به جا مانده و قبور تاریخی تویه دروار متوجه شد.

روستای صَح

برای رفتن به روستای صَح ابتدا باید به سمنان سفر کرده سپس به سمت دامغان حرکت کنید. فاصله این روستا ( صَح) تا ابتدای جاده تویه دروار 17 کیلومتر است. در هنگام عبور از این منطقه با دشت وسیع و پهناوری مواجه خواهید شد که به غیر از چند ساختمان، چیز دیگری در آن به چشم نمی‌خورد. پس از عبور از این منطقه خشک و خالی، با دره‌ای سرسبز مواجه خواهید شد که سختی آن منطقه خشک و خالی را به شیرینی و دلپذیری سرسبزی تبدیل می‌کند. از روستای صَح تا ابتدای جاده تویه دروار فاصله 17 کیلومتری وجود دارد. در ابتدای این جاده بخشی را خواهید دید که قبور و آرامگاه‌ها در آن قرار گرفته. این بخش، قبرستان روستای صَح می‌باشد. پس از پشت سر گذاشتن قبرستان، به روستا خواهید رسید. می‌توان گفت مسیر جاده ازمیان روستا گذشته و آن را به دو بخش تقسیم کرده است؛ بطوری که سمت راست آن را منازل روستاییان و سمت چپ آن را باغات، دشت‌ها و زمین‌های کشاورزی در بر گرفته است. از زیبایی‌های روستای صَح می‌توان به درختان میوه آن اشاره کرد که اگر سفرتان در فصل مناسب و میوه دهی صورت پذیرد، می‌توانید از میوه‌های خوشمزه این درختان استفاده کنید. بیشتر درختان صَح را درختان سپیدار- زردآلود- گیلاس- سیب- گردو- و سنجد تشکیل می‌دهند. اگر  با ماشین شخصی به این روستا سفر کرده‌اید و مسیرتان از این روستا می‌گذرد، مواظب جاده باشید. چرا که جاده پس از روستا بسیار پر پیچ و خم بوده و بهتر است با سرعتی بسیار کم از آن عبور کنید.

✅ بازدید از مقاله روستای ماخونیک

روستای دروار

دومین روستای نزدیک به دامغان، پس از روستای صَح، روستای دروار است. دروار نسبت به سایر روستاها کمی متفاوت بوده و حال و هوای شهری بسیار کوچک را به خود گرفته، طوری که یک خیابان و میدانی مرکزی را در خود جای داده است. این روستا یک امامزاده نیز دارد که با فاصله‌ای 400 متری در خارج روستا قرار گرفته. از جاذبه‌های روستای دروار می‌توان به آتشکده دروار اشاره کرد که در هجدهم اسفندماه 1387 جزو آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. پس از خروج از این روستا و سربالایی‌های آن، دوباره دره‌های سرسبز و آباد پیش روی شما قرار می‌گیرند.

روستای تویه

پس از پشت سر گذاشتن روستای دروار و طی کردن مسافتی حدودا 6 کیلومتری، به روستای تویه خواهید رسید. در ابتدای ورود خود به تویه، درختان سرو قامت توت، گردو و سپیدار توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. این درختان در انتها و در مسیر خروج از روستا نیز قرار گرفته‌اند. روستای تویه، مسجد جامع نیز دارد که درست در مرکز روستا قرار گرفته است. اهالی تویه در ساخت خانه‌های خود از چوب و سنگ استفاده کرده‌اند که از این لحاظ، خانه‌های تویه شبیه خانه‌های شمالی کشور شده است. البته استفاده از چوب و سنگ در زمان حال دیگر چندان معمول نبوده و خانه‌های تازه ساخت روستا، از مصالح به روز و سبک معماری جدید استفاده کرده‌اند. روستای تویه در ایام تابستان میزبان مسافران و گردشگران بسیاری است که به گشت و گذار می‌پردازند. از جاذبه‌های روستای تویه، قلعه‌ای به نام گمبو بوده که بر اثر کند و کاوهای بسیار اکنون به خرابه‌ای تبدیل شده است. روستای تویه نسبت به سایر روستاهای منطقه تویه دروار، بزرگ‌تر می‌باشد و به همین دلیل به سه بخش تقسیم شده که با نام‌های باغستان- گل آرا- و پارچا شناخته می‌شوند. هر کدام از این سه بخش دارای مسجد- امازاده و قبرستانی جداگانه است.

روستاهای دهخدا و دشتبو

پس از خروج از روستای تویه، دوباره درختان سرو قامت گردو- سپیدر و توت را مشاهده خواهید کرد. اگر از خروجی روستا جاده شمال را پیش گیرید، ابتدا به روستای دهخدا و پس از عبور از آن به روستای دشتبو خواهید رسید. این دو روستا نیز به مانند سه روستای قبلی دارای باغات- دشت‌ها و درختان سرسبز و زیبایی هستند. دو روستای دهخدا و دشتبو دو چشمه دارند که به عنوان جاذبه‌های این دو روستا شناخته می‌شوند. چشمه انگورستانی و چشمه قلقل دو چشمه این روستاها هستند که اگر سفری به این خطه داشتید، بد نیست بازدیدی از آن‌ها داشته باشید.

کوه‌های منطقه تویه دروار

اگر کوهنورد هستید و یا کوهنوردی را دوست دارید پیشنهاد می‌کنیم حال که طبیعت در اوج زیبایی خود است، خود را به تویه دروار برسانید. تویه دروار منطقه‌ای وسیع و سرسبزی که اطراف آن را کوه‌های پر غرور و استوار گرفته است. بیشتر این کوه‌ها با فاصله چند کیلومتری از دامغان و در غرب و جنوب غرب این شهر قرار گرفته‌اند. کوه‌های آرسم – سرخ کوه- شورو ( سرچشمه رودخانه سفید)- صبور( سرچشمه رود سلطان میدان)- کافرسر- مهتاب- یک اورس( سرچشمه رودخانه سفید)- و سفیدکوه کوه‌های دهستان تویه دروار هستند. از میان این کوه‌ها، سفید کوه با ارتفاع 2863 متر بلندترین آن‌ها به شمار می‌رود.

غذاها و شیرینی‌جات

امکان ندارد به شهر و روستایی سفر کنید اما از غذاهای محلی آن نچشید. تویه دروار غذاها و شیرینی‌جات و غذاهای محلی بسیار خوشمزه‌ای دارد که اگر گذرتان به این منطقه افتاد، بد نیست طعم این غذاهای محلی را نیز بچشید. کشکستو یکی از غذاهای محلی تویه دروار است که از کشک، برنج، و آرد گندم تهیه می‌شود. دیگر غذای تویه دروار تفرو است که مواد اولیه‌اش شامل آرد گندم، قره قروت، و اسفناج است. آرد بریان و کله کوت از جمله غذاهای تویه دروار است که مختص فصل زمستان بوده و بیشتر در ایام سرد و برفی سال پخت می‌شوند. آش شتو اما غذایی بهاری است. مواد اولیه این آش انواع سبزی‌ها است. اگر در این فصل به تویه دروار سفر می‌کنید حتما از آش شتو میل کنید. از شیرینی‌های سنتی تویه دروار حلوای هوزدانه است که در عید نوروز و ایام سرد سال تهیه می‌شود.

درختان کهن سال تویه دروار

همانطور که در ابتدا گفتیم، تویه دروار قدمتی طولانی دارد و در نتیجه طبیعی است که درختانی کهن سال داشته باشد. یکی از این درختان کهنسال منطقه که در روستای صَح قرار دارد؛ درخت چناری است که در سال 1390 به ثبت فهرست آثار ملی ایران رسیده است. این درخت ار چنار سوخته نیز می‌نامند و علت آن سوختگی نیمی از تنه درخت است که 100 سال پیش اتفاق افتاده است. این درخت در فصل بهار و تابستان در اوج زیبایی است، به همین دلیل بسیاری از گردشگران جهت بازدید از این درخت و سایر درختان کهنسال منطقه، قصد سفر به دامغان دارند. دیگر درختان کهنسال تویه دروار عبارتند از: یکه اورس (این درخت نیز در روستای صح واقع است)- و درخت گردوی کهنسال ( در روستای تویه).

تویه دروار منطقه سرسبز و خوش آب و هوایی است که قدمتی طولانی و جاذبه‌های فراوانی دارد. هر چیزی در این منطقه از طبیعت و درختان گرفته تا بناهای قدیمی، همگی حکایت از تاریخ منطقه دارد. چهار طاقی صح یکی از جاذبه‌های این منطقه است. بعلاوه یوز ایرانی نیز در این منطقه دیده شده و وجود دارد. همه این عوامل برای گردشگران کنجکاو کافی است تا عازم دیار سرسبز سمنان شده و به بازدید از روستاهای تویه دروار بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید