روستای زیبای سرآقاسید

روستای بسیار زیبای سرآقاسید در 140 کیلومتری شهرکرد واقع شده است. این روستای بکر که در ارتفاع 2500 متری قرار دارد یکی از زیباترین روستاهای پلکانی کشورمان محسوب می‌شود.

0
48
روستای زیبای سرآقاسید چهارمحال بختیاری
روستای زیبای سرآقاسید
روستای زیبای سرآقاسیدReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 18Rating: 4.0روستای زیبای سرآقاسید یکی از دیدنی های زیبای استان چهارمحال‌وبختیاری.روستای زیبای سرآقاسید در 140 کیلومتری شهرکرد واقع شده است این روستای بکر که در ارتفاع 2500 متری قرار دارد از زیباترین روستاهای پلکانی کشورمان محسوب می‌شود.

معرفی روستای زیبای سرآقاسید

روستای بسیار زیبای سرآقاسید در 140 کیلومتری شهرکرد واقع شده است. این روستای بکر که در ارتفاع 2500 متری قرار دارد یکی از زیباترین روستاهای پلکانی کشورمان محسوب می‌شود. به‌عبارتی‌دیگر، سرآقاسید ماسوله استان چهارمحال‌وبختیاری است. اما متاسفانه به دلیل کوهستانی بودن این منطقه و همچنین به وجود آمدن مشکلات تردد در فصول سرد سال امکان دستیابی به این روستا (مخصوصا در زمان بارش برف‌های شدید) بسیار مشکل می‌شود و به همین دلیل در مقایسه با ماسوله گیلان، تردد کمتری به این روستا می‌شود. با وجود مشکلاتی که گفته شد این روستا به‌قدری زیباست که هرساله جهانگردان متعددی به آن سر می زنند. این روستا دارای مردمانی مهربان و مهمان‌نواز، فرهنگی غنی و اصیل، معماری زیبا، آب‌وهوای دل‌نشین است.

شناخت بیشتر مردمان این روستا

مردم روستای سرآقاسید از طوایف لر چهارلنگ و هفت لنگ هستند. اگر بلیط هواپیما چهارمحال‌وبختیاری را تهیه کنید و به این روستای بکر سفر کنید خواهید دید که مردمانشان هنوز آداب‌ورسوم اصیل خود را حفظ کرده‌اند. یعنی همان لباس‌های محلی زیبا را به تن دارند که از قدیم‌الایام اجدادشان آن‌ها را می‌پوشیدند. یعنی آقایان شلوار دبیت، گیوه، چوقا و شال کمر به تن می‌کنند و خانم‌ها نیز، لچک، جلیقه و مینا. شغل این مردم شریف دامداری و کشاورزی است و از این طریق امرارمعاش می‌کنند.

اما زمانی که خیلی از ما به فکر سفر به این روستای زیبا هستیم، اکثر اهالی این روستا در فصول سرد، به شهر نقل‌مکان می‌کنند. در چنین مواقعی جمعیت روستا حتی به کمتر از 1000 نفر می‌رسد و این در حالیست که تعداد مردمان روستا در فصل تابستان قریب به 3000 نفر می‌شود. دلیل این کار بیشتر به خاطر درس و مدرسه بچه‌ها و کارهاییست که اهالی روستا مجبور هستند برای انجام آن به شهر بروند. چرا که در فصل زمستان روستا ماندن و تجربه برف‌های سنگین و مسدود شدن راه‌ها مردمان سرآقاسید را با مشکل روبه‌رو می‌کند.

✅ بازدید از مقاله کوهرنگ چهارمحال و بختیاری
✅ بازدید از مقاله قلعه دزک چهارمحال و بختیاری
✅ بازدید از مقاله دره عشق چهارمحال و بختیاری

معماری بی‌نظیر روستا

روستای زیبای سرآقاسید چهارمحال بختیاری
روستای زیبای سرآقاسید

همان‌طور که گفتیم معماری روستای سرآقاسید به شکل پلکانی است. یعنی سقف هر خانه‌ای حیاط خانه بالاییست و اگر بخواهیم بیشتر و بهتر توضیح بدهیم باید بگوییم که حیاط هر خانه سقف خانه پایینیست. شاید چنین ویژگی زیبایی باعث شده تا حتی جهانگردان بسیاری به چهارمحال‌وبختیاری سفر کرده و ما شاهد توریست‌های دوربین به دست بسیاری باشیم که با کمال تعجب از خانه‌های زیبا، مردمان اصیل با لباس‌های خوش‌رنگ‌شان و طبیعت زیبای روستا عکاسی می‌کنند.

آشنایی با ویژگی‌های روستا

روستای زیبای سرآقاسید چهارمحال بختیاری
روستای زیبای سرآقاسید

روستای سرآقاسید در یک نقطه بکر واقع شده است و تمام کسانی که به این بهشت زیبا می‌آیند احساس می‌کنند ارتباط‌شان با دنیای بیرون قطع شده است. چرا که شما با ورود به این روستا آنتن تلفن همراه‌تان قطع می‌شود و دیگر قادر به ارتباط با هیچ کسی از طریق تلفن همراه‌تان نخواهید بود. اما این بستگی به خودتان دارد که این شرایط را برای خودتان چگونه تعریف کنید. یعنی آن را برای خودتان یک محدودیت تلقی کنید و یا بهترین فرصت برای آسایش و راحت بودن.

از طرفی دیگر متاسفانه این روستا تنها مجهز به برق بوده و از امکاناتی نظیر گاز کشی و … بی‌نصیب است. پس بهتر است به تمام کسانی که قصد خرید بلیط هواپیما چهارمحال‌وبختیاری و بازدید از این روستای بکر را دارند، این قضیه را حتما گوشزد کنید. شاید برایتان جای سوال باشد که اگر گاز کشی در این روستا وجود ندارد پس اهالی آن با چه چیزی پخت‌وپز و یا استحمام می‌کنند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اهالی روستا، مخصوصا زنان غیور، خودشان هیزم جمع کرده و از طریق آتش طبیعی گرمای خانه‌هایشان را تامین می‌کنند.

دلیل نام‌گذاری این روستا

دلیل نام‌گذاری روستای سرآقا سید
روستای سر آقا سید

شاید برای شما هم سوال باشد که آقا سید کیست؟ البته بیشتر کسانی که بلیط هواپیما چهارمحال‌وبختیاری را تهیه کرده و به این روستای زیبا سفر می‌کنند، اکثرا از اهالی آنجا سوال‌های مشابهی می‌پرسند: چرا این روستا سرآقاسید نام دارد؟ یا، آقاسید کیست؟ بهتر است بگوییم آقاسید عیسی نام تنها امام‌زاده این روستاست که پایین‌تر از خانه‌های روستاییان واقع شده است و از قدیم وقتی کسی برای زیارت به بقعه امام‌زاده می‌رفت، می‌گفت: برای زیارت سر مزار آقاسید می‌روم. به همین دلیل نام روستا از آن زمان سرآقاسید باقی ماند.

محدودیت یا تلاش برای خودسازی

همان‌طور که گفتیم یکی از بهترین ویژگی‌های مردم این منطقه سخت‌کوشی و تسلیم نشدن در برابر ناملایمات روزگار است. تصور کنید هرروز مجبور باشید برای استحمام یا پخت‌وپز به دل طبیعت زده و انبوهی از هیزم‌های سنگین را با خودتان به خانه بیاورید. این چیزیست که بسیاری از توریست‌هایی که به این روستای زیبا می‌آیند را حیرت‌زده می‌کند. چرا که آن‌ها با تعجب به زنان و مردان باغیرتی می‌نگرند که در برابر این کمبود امکانات ناامید نشده و هرروز برای زندگی‌شان تلاش مضاعف می‌کنند و می‌جنگند.

طبیعت زیبا و بخشنده روستا

طبیعت روستای سرآقاسید
روستای سرآقاسید

اگر به این روستای سرسبز و زیبا سفر کنید در وهله اول محو طبیعت بکر و چشم‌نواز آن خواهید شد. طبیعتی که در برابر مردمانش بسیار بخشنده است و روزیِ اهالی روستا را با مهربانی به آن‌ها هدیه می‌بخشد. درخت بلوط در طبیعت روستای سرآقاسید به‌وفور یافت می‌شود و مردم این روستا از میوه آن نوعی نان خوشمزه درست می‌کنند. علاوه بر آن دشت‌های سرسبزش دارای سماق، ارزن، گون، تره کوهی، قارچ، کرفس کوهی و … است که مردم از آن‌ها به‌خوبی استفاده می‌کنند.

کلام آخر

همان‌طور که ملاحظه کردید کشور خودمان پر از مکان‌های بکر و طبیعت زیباییست که به جرات می‌توان گفت نظیر آن در هیچ جای دیگر وجود ندارد. روستاهای پلکانی، با منظره بسیار حیرت‌انگیز که پای گردشگران داخلی و خارجی را به چنین جاهای خوش آب و هوایی می‌کشاند. هدف ما معرفی این بهشت زیبا بود، تا هم با آن آشنا شوید و هم اگر روزی قصد خرید بلیط هواپیما چهارمحال‌وبختیاری را داشتید حتما از روستای سرآقاسید دیدن کنید و تجربیات خود را با ما نیز به اشتراک بگذارید.

برای خرید بلیط هواپیما چهارمحال بختیاری و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید