روستای شیرینجه دهکده قدیمی یونانی ها در ازمیر

روستای شیرینجه، یکی از روستاهای استان ازمیر ترکیه است و 600 نفر جمعیت دارد. این روستا در 8 کیلومتری شرق شهر سلجوک قرار دارد و در جنوب غرب ازمیر به روی تپه ها واقع شده است. کوچه های سنگفرش و خانه های رنگارنگ با سقف های چوبی این روستا بسیار باصفا و دلنشین است و امکان ندارد که در گشت و گذار در آن احساس خستگی کنید.

0
31
روستای شیرینجه ازمیر ترکیه
روستای شیرینجه ازمیر
روستای شیرینجه دهکده قدیمی یونانی ها در ازمیرReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Sep 8Rating: 4.5روستای شیرینجه ازمیر از جاذبه‌های محبوب و دیدنی کشور ترکیه.روستای شیرینجه ازمیر یکی از روستاهای استان ازمیر ترکیه است و 600 نفر جمعیت دارد. این روستا در 8 کیلومتری شرق شهر سلجوک قرار دارد.

روستای شیرینجه ازمیر

روستای شیرینجه، یکی از روستاهای استان ازمیر ترکیه است و 600 نفر جمعیت دارد. این روستا در 8 کیلومتری شرق شهر سلجوک قرار دارد و در جنوب غرب ازمیر به روی تپه ها واقع شده است. کوچه های سنگفرش و خانه های رنگارنگ با سقف های چوبی این روستا بسیار باصفا و دلنشین است و امکان ندارد که در گشت و گذار در آن احساس خستگی کنید. روستای شیرینجه یکی از جاذبه های مهم گردشگری ترکیه و استان ازمیر به حساب می آید و چیزی که آن را از سایر روستاهای ترکیه متمایز کرده، معماری تاریخی روستا است. روستای شیرینجه در قرن نوزدهم با تولید و صادرات انجیر به شهرت رسیده بود و در زمینه باغداری و تولید زیتون فعالیت داشت. اما بعدها به دلیل کوچ افراد از منطقه توتون کمی پسرفت کرد و امروزه به لطف صنعت گردشگری دوباره جان گرفته و با نیرویی راسخ در کارهای باغداری، گردشگری، تولید زیتون، پرورش هلو، انجیر، گردو و سیب پیشروی می کند. جمعیت روستای شیرینجه در سال 1950 میلادی حدود دو الی سه هزار نفر بود ولی بعد از آن به مرور زمان به 700 نفر کاهش یافت. از سال 1990 با پیشرفت گردشگری دوباره جمعیت شروع به رشد کرد. روستای شیرینجه نه تنها در ترکیه بلکه در کل دنیا شهرت دارد و گردشگران زیادی برای بازدید از آن بلیط هواپیما ترکیه می خرند. خانه های یونانی، کوچه های سنگفرش و باصفا، مردمان صمیمی و خونگرم، صنایع دستی زیبا، جواهرات سنگی و ارزشمند، قهوه ها و شراب ناب از جمله دلایلی هستند که گردشگران به روستای شیرینجه سفر می کنند. آب و هوای روستا و طبیعت بکرش بسیار زیبا و مسحور کننده است. روستای شیرینجه ازمیر کوچک است و می توانید با پای پیاده کل گذرگاه هایش را طی کنید و بگردید.

تاریخچه روستای شیرینجه

روستای شیرینجه ازمیر ترکیه
روستای شیرینجه ازمیر

احداث اولیه روستای شیرینجه به قرن اول بعد از میلاد بر می گردد. اولین کسانی که به این روستا آمدند، یک گروه از مسیحیان بودند که از شهر افسوس به روستای شیرینجه آمده بودند تا از تعقیب کنندگانشان در امان بمانند. در قرن دوازدهم بعد از میلاد نیز تُرک ها به این روستا آمدند و بدین گونه دو ملیت متفاوت در یک روستا کنار هم زندگی کردند. زندگی دو فرهنگ گوناگون در کنار یکدیگر باعث به وجود آمدن فضایی شاد با انعطاف پذیری بالا در روستای شیرینجه شد. درواقع، روستای شیرینجه نمونه ای موفق از زندگی مشترک اقوام مختلف کنار هم بود. این منطقه پیش از جنگ بین یونان و ترکیه یک روستای یونانی نشین بود. در آن زمان که مردم شهر افسوس (Ephesus) (در نزدیکی روستای شیرینجه) فرار کردند، به کوه های اطراف پناه بردند و جایی را که برای سکونت برگزدیدند، چیرکینجه (Çirkince) یعنی “زشت و ترسناک” نامیدند. علت این نامگذاری چنین بود که بر پایه داستان های روایت شده بردگان یونانی پس از آزاد شدن در این روستا ساکن شدند و با تغییر دادن نام روستا خواستند افراد بیگانه کمتری به سراغشان بروند. اما نهایتا، نام روستا به نام امروزی یعنی شیرینجه (Şirince) که یک واژه یونانی است، تغییر یافت. معنی این واژه “شیرین و دلنشین” است. این روستا در سال 1924 میلادی تا زمان توافق میان یونان و جمهوری ترکیه به عنوان یک روستای یونانی با مذهب ارتدوکس شناخته می شد. در این توافق نامه یونانیان مقیم ترکیه به کشور خود مهاجرت کردند و متقابلا ترک های ساکن یونان نیز به ترکیه برگشتند. بعد از جنگ جهانی اول این مهاجرت اجباری به مردم تحمیل گردید. خانواده های ترک که اصالتا اهل کاوالا (Kavala) بودند، به روستای شیرینجه آمدند و یونانی های ساکن روستا شهر جدیدی به نام افسوس تاسیس کردند.

✅ بازدید از مقاله زندگی در استانبول یا ازمیر

کسب و کار مردم روستای شیرینجه

روستای شیرینجه ازمیر ترکیه
روستای شیرینجه ازمیر

منبع درآمد و شغل اصلی مردم روستای شیرینجه کشاورزی بود. با گذشت زمان نام روستای شیرینجه به دلیل پیشینه تاریخی جالب بر سر زبان ها جاری شد و داستان ها، مستندها و برنامه های تلویزیونی زیادی در رابطه با روستای شیرینجه تهیه گشتند. بدین گونه پای گردشگران داخلی و خارجی به روستا باز شد و گردشگری در شیرینجه رونق یافت و امروزه صنعت اصلی مردم روستا گردشگری است. بسیاری از ساکنین روستا خانه هایشان را به هتل، رستوران و یا فروشگاه تبدیل کرده اند و در تیرماه گردشگران برای خرید زیتون و هلوهای منطقه به شیرینجه می آیند. برخی محصولات گیاهی درمانی نظیر انواع چای ها، مریم گلی، قالب های صابون تهیه شده از زیتون، لوسیون های روغن زیتون و برگه های خوراکی نیز در این روستا به فروش می رسند.

جاذبه های روستای شیرینجه ازمیر

در ورود به روستا زیبای شیرینجه، بزرگ ترین رستوران روستا به نام آرتمیس را مشاهده خواهید کرد. غذاهای محلی لذیذ و خوشمزه متنوع در این رستوران سرو می شوند که حتما باید از آن ها بازدید کنید. بیشتر خانه های روستای شیرینجه در طول قرن 19 یا قبل از آن در زمان زندگی یونانی ها به سختی ساخته شده اند و امروزه تعداد کمی از آن ها بازسازی و به پانسیون تبدیل شده اند تا از مهمانانی که شب را در روستای شیرینجه می گذرانند، میزبانی کنند. در جای جای روستا فروشگاه های مختلف وجود دارند که می توانید از آن ها بازدید کنید. جالب است بدانید در 21 دسامبر 2012 که تقویم تمدن مایا قیامت یا به پایان رسیدن دنیا را پیش بینی کرده بود، از روستای شیرینجه به عنوان تنها نقطه امن کره زمین نام برده شده بود و هر کسی از سراسر دنیا نام روستا را می شنید، به شیرینجه می آمد. از جذابیت های روستای شیرینجه می توان به قهوه های خاص و منحصر به فرد آن اشاره کرد که به جای اجاق گاز، روی شن دم می شوند و طعم بسیار خاص و دلنشینی دارند. علاوه بر این، در گشت و گذار در روستای شیرینجه به یک مغازه جواهر فروشی می رسید که صاحب آن که مردی بسیار مهربان و هنرمند است و تمام جواهرات فیلم معروف تروی (TROY) را ساخته است.

خانه مریم مقدس

روستای شیرینجه ازمیر ترکیه
روستای شیرینجه ازمیر

بنایی که با نام خانه مریم مقدس شناخته می شود، در 17 کیلومتری شیرینجه قرار دارد و در سال 1881 کشف شده است. هم مسلمانان و هم کاتولیگ ها این ساختمان را مقدس می دانند و مسیحیانی که از افسوس به این شهر آمده اند، در مراسمات خاص مذهبی کلیسا شرکت می کنند.

صنایع دستی روستای شیرینجه

زنان روستای شیرینجه در تولید صنایع دستی بسیار مهارت دارند و هنرمند هستند. به طوری که شهرتشان در مناطق اطراف دریای اژه بر سر زبان ها است. یرینی های خانگی، قلاب بافی مانند براق دوزی و جوراب های پشمی، میوه های خشک، دستمال مرطوب، چراغ های شب ساخته شده از کدو تنبل خشک، روغن زیتون، وسایل نقره ای، کشمش سولتانا، داروهای گیاهی و … در فصل زمستان که تعداد گردشگر در روستا کم است، توسط مردم روستا تولید می شوند. در فصل تابستان نیز این محصولات به فروش می رسند. روستاییان با این کار علاوه بر کمک به کسب و کار خود، به اقتصاد ترکیه نیز تاثیر می گذارند.

دسترسی به روستای شیرینجه

بعد از خرید بلیط هواپیما و سفر به ترکیه برای رفتن به روستای شیرینجه متاسفانه وسیله حمل و نقل خاصی وجود ندارد و باید خودتان اقدام نمایید. می توانید بلیط بازدید از روستای شیرینجه را از لیدر تور و یا آژانس های گردشگری تهیه کنید. بازدید از روستای شیرینجه واقعا ارزشمند است و تجربه حس و حال و صفای دلنشین آن برای هر گردشگری خاطره فراموش نشدنی خواهد بود.

در ادامه می توانید با دیدنی های شهر ازمیر آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید