روستای ماخونیک با سبک معماری شگفت‌انگیز

کشور پهناور ما ایران جاذبه‌های گردشگری خیلی زیادی دارد که بسیاری از آنها شاید تاکنون برای خیلی از افراد ناشناخته مانده باشد. جاذبه‌هایی که شاید اصلا نیازی به خرید بلیط هواپیما ندارند و فقط با سفر کردن در داخل کشور می‌توان از دیدن آنها لذت برد.

1
310
آشنایی با روستای ماخونیک
روستای ماخونیک
روستای ماخونیک با سبک معماری شگفت‌انگیزReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jan 21Rating: 4.5روستای ماخونیک با سبک معماری شگفت‌انگیز در استان خراسان جنوبی.روستای ماخونیک در دهستان درح بخش مرکزی شهرستان سربیشه استان خراسان جنوبی در فاصله 142 کیلومتری شهرستان بیرجند واقع شده است.

روستای ماخونیک

در ایران جاذبه های زیادی به چشم می خورند که هرکدام از آنها به تنهایی حرف های زیادی برای گفتن دارند. برخی از این جاذبه ها آنقدر جذاب هستند که در تمام جهان آوازه دارند اما برخی نیز بسیار ناشناخته باقی مانده اند. جاذبه هایی که شاید هزاران بار ارزش بازدید داشته و هرکدام به نوبه خود حرف های نهفته ای در دل خود پنهان دارند. مکان هایی که نه فقط با خرید بلیط هواپیما بلکه فقط با سفر کردن در داخل کشور می توان به آنها رسید و از دیدن آنها لذت برد. اماکن دیدنی که بدون شک می‌توانند خاص‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین خاطرات را برای شما رقم بزنند. اگر اهل گردشگری باشید حتما به دنبال مکان هایی هستید که تاکنون کشف نکرده‌اید و قصد دارید تجربه‌های جدیدی را کسب نمایید. پس با سفرستان همراه باشید، این بار می‌خواهیم یک روستای خیلی خاص در غرب کشور را برای شما معرفی کنیم. روستایی با نام ماخونیک روستایی که یکی از همان مکان‌های جذاب و شگفت انگیز اما ناشناخته خاک ایران پهناور است. روستای ماخونیک لقب هفتمین روستای شگفت‌انگیز جهان را بخود اختصاص داده و ارزش چندین باره برای سفر را به همراه دارد.

روستای ماخونیک کجاست؟

آشنایی با روستای ماخونیک
روستای ماخونیک

روستای ماخونیک در دهستان درح بخش مرکزی شهرستان سربیشه استان خراسان جنوبی در فاصله 142 کیلومتری شهرستان بیرجند واقع شده است. جلگه ماخونیک را 12 روستا از جمله ماخونیک، کفاز، چاپانسر، توتک، سفالبند، سولابست، لجونگ، کلاته‌بلاوچ، دامدامه، میش‌نو، خارستو و جلارو تشکیل می‌دهد. لازم به ذکر است که این روستا بزرگترین روستای این منطقه بشمار می‌آید و حدود نیم ساعت تا افغانستان فاصله دارد.

فرهنگ و آداب و رسوم ماخونیک

آشنایی با روستای ماخونیک
روستای ماخونیک

یکی از بارزترین نشانه‌های فرهنگی این روستا خانه‌ها هستند. روستا در دامنه تپه و خانه‌ها بصورت فشرده در گودی زمین ساخته شده‌اند. آداب و رسوم مردم روستا از نحوه قضاوت تا روش کشاورزی و چگونگی تقسیم ارث کاملا متفاوت است و از زمانهای خیلی گذشته تاکنون تقریبا ثابت باقی مانده‌اند. جالب است بدانید که مردم روستا تا 50 سال پیش چای نمی‌نوشیدند، گوشت نمی‌خوردند و سیگار نمی‌کشیدند. ورود تلویزیون به این روستا ممنوع بود، تماشای تلویزیون را گناه می‌دانستند و از آن به‌عنوان شیطان نام می‌بردند.

✅ بازدید از مقاله روستای تویه دروار دامغان

معماری روستای ماخونیک

آشنایی با روستای ماخونیک
روستای ماخونیک

چیزی که در نگاه اول توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند سبک معماری روستا است. خانه‌ها شکل هندسی خاصی ندارند. همچنین ساختار خانه‌ها به‌شکلی است که نصف خانه‌ها در زیر زمین قرار دارند و برای ورود باید از چند پله پایین رفت. این نوع ساخت باعث می‌شود که در فصل تابستان و زمستان ساکنین از گرما و سرما در امان باشند.

آشنایی با روستای ماخونیک
روستای ماخونیک

خانه‌های روستا بسیار کوچک بوده و فقط دارای یک اتاق ده یا دوازده متری هستند. خانه‌ها با سنگ و خاک ساخته شده‌ و سقف‌شان با شاخ و برگ درختان پوشیده شده است و بجز درب ورودی کوتاه هیچ منفذی به بیرون ندارند. در بافت قدیم روستا خانه‌ها خیلی محقر، بدون حیاط و ایوان چسبیده به هم هستند. دیدن این سبک معماری انسان را شگفت زده می‌کند.

دلیل شهرت به روستای لی‌لی‌پوت‌

آشنایی با روستای ماخونیک
روستای ماخونیک

روستای ماخونیک به روستای لی‌لی‌پوت‌ نیز مشهور است یکی از دلایل این شهرت قد متوسط اهالی روستا می‌تواند باشد. جالب است بدانید که قد اکثر مردم روستا حدود 140 سانتیمتر که از حد متوسط پایین‌تر است. شاید دلیل شهرت روستا به لی‌لی‌پوت­ ساخت خانه‌ها با درب کوچک و باریک باشد. برای ورود به خانه باید گردنتان را خم کنید و داخل منزل شوید. از دلایل کوتاه بودن قد مردم روستا ازدواج فامیلی و نوع تغذیه را می‌توان نام برد. روستا در 30 سال گذشته هیچ راه ارتباطی نداشته است و مرد تعاملی با دنیای اطراف خود انجام نداده‌اند.

لباس و ظروف محلی اهالی روستا

آشنایی با روستای ماخونیک
روستای ماخونیک

طراحی لباس مردان و زنان در روستای ماخونیک با هم بسیار تفاوت دارد. در گذشته مردم لباس خود را با کرباس می‌بافتند.مردم لباس‌های بسیار ژنده و مندرس به تن می‌کردند و اهالی از پوشیدن چنین لباس‌هایی اصلا خجالت نمی‌کشیدند. کف کفش اهالی روستا از جنس چوبی بود که از 30 سال گذشته تغییر کرده است. همچنین در قدیم مردم روستا از ظروف سفالی که ساخت دست خودشان بود استفاده می‌کردند. ولی با تعامل با شهر افراد جوان اشتیاقی به استفاده از این ظروف را ندارند.

هفتمین روستای شگفت‌انگیز جهان و روستای لی‌لی‌پوت‌ها دارای جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی است که در ذهن هر ببینده خاطرات ماندگاری حک می‌کند و ما سعی کردیم قسمتی از این جاذبه‌ها را برای شما معرفی نماییم تا بتوانیم نقش کوچکی در انتخاب مقصد سفر تابستانی شما داشته باشیم. امیدواریم با رفتن به روستای ماخونیک لحظات شادی در کنار خانواده را تجربه نمایید. در ادامه هم می توانید با عجیب ترین روستاهای ایران آشنا شوید.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید