روستای ناتر مازندران

روستای ناتر مازندران در پیچ و خم جاده چالوس و ۵۰ کیلومتر مانده به شهر چالوس واقع شده است. برای رسیدن به این روستا، یک جاده فرعی از جاده اصلی جدا می شود که در این تغییر مسیر مناظر دیدنی زیبایی به چشم می خورند و تصاویر زیبایی در ذهن ثبت می شوند که انتهای این جاده فرعی به روستای ناتر می رسد.

0
127
معرفی روستای ناتر مازندران
روستای ناتر مازندران
روستای ناتر مازندرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 7Rating: 4.0روستای ناتر مازندران روستایی بسیار ساده و دیدنی با قدمت هزاران ساله.روستای ناتر مازندران در پیچ و خم جاده چالوس و ۵۰ کیلومتر مانده به شهر چالوس واقع شده است برای رسیدن به این روستا یک جاده فرعی از جاده اصلی جدا می شود.

بازدید از روستای ناتر مازندران

روستای ناتر مازندران در پیچ و خم جاده چالوس و ۵۰ کیلومتر مانده به شهر چالوس واقع شده است. برای رسیدن به این روستا، یک جاده فرعی از جاده اصلی جدا می شود که در این تغییر مسیر مناظر دیدنی زیبایی به چشم می خورند و تصاویر زیبایی در ذهن ثبت می شوند که انتهای این جاده فرعی به روستای ناتر می رسد. روستای ناتر، روستایی ساده با قدمتی 2500 ساله است ولی هنوز هم رنگ و بوی تازگی می دهد. روستای ناتر با معماری قدیمی شامل کاهگل، سنگ و چوب است. درختانی مانند گردو، سیب، فندق، بید، صنوبر این روستا را فرا گرفته اند و آواز پرندگان از هر گوشه این روستا به گوش می رسد. روستای ناتر از غرب به روستای الیت و دلیر، از شرق به روستای بیجدنو، از جنوب به یک جنگل انبوه و از شمال به کوه‌ های کلاردشت محدود می شود. حتما لازم نیست اقدام به رزرو بلیط هواپیما و سفر به دور دست ها داشته باشید، چرا که این روستا توصیف واقعی از زیبایی طبیعت در خود به همراه دارد.

آشنایی با روستای ناتر

معرفی روستای ناتر مازندران
روستای ناتر مازندران

لغت ناتر به معنای نگهبان دشت است و این روستای زیبا در مرتفع ترین نقطه کوهستانی واقع شده است که مشرف به دشت کلار دشت است. با خرید بلیط هواپیما و سفر بر فراز آسمان ها می توانید مناظر بی نظیری را از بالا تماشا کنید. در برخی منابع دیگر ناتر معنی نهادینه بر آب فراوان را می دهد و به دلیل وجود 44 چشمه گوارا و آب معدنی در این روستا شهرت دارد. وقتی در کوچه پس کوچه های این روستای زیبا قدم بزنید و معماری خانه های سنتی را تماشا کنید، مطمئنا لذت خواهید برد. همچنین چیدن و جمع آوری گیاهان دارویی در این روستا ارزش بالایی دارند. حتما از این روستا تصاویر بی نظیری را با دوربین عکاسی یا موبایل ثبت کنید.

آب و هوای روستای ناتر

روستای ناتر در ارتفاع 2200 متری در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته و به همین خاطر هوا بسیار معتدل است و سفر به این روستا در تمام فصول سال خالی از لطف نیست؛ فقط به خاطر قرارگیری در ارتفاعات بهتر است در فصول سرما لباس های گرم به همراه داشته باشید، ولی در ماه های گرم سال آب و هوای این منطقه مناسب و مطبوع است.

✅ بازدید از مقاله آلاشت مازندران

تاریخ روستای ناتر

معرفی روستای ناتر مازندران
روستای ناتر مازندران

همان طور که اشاره شد، قدمت روستای ناتر 2500 سال پیش است و اهالی این منطقه از خرم آباد تنکابن مهاجرت کرده و در این مکان کوهستانی ساکن شده اند.

در گذشته این روستا از مسیر دلیر به رشته راه فرعی به طالقان منتهی می شد که جزو قدیمی ترین مسیر ارتباطی روستاهای شمالی محسوب می شود، این مسیر کوهستانی صعب العبور بوده و باید نیمی از سال را با پای پیاده طی می کردید.

معماری روستای ناتر

در همان لحظه اول گردشگران با ورود به روستای ناتر محو شیفته معماری قدیمی خانه‌ های روستا می ‌شوند. معماری روستای ناتر ترکیبی از معماری سنتی و مدرن است که معماری قدیمی شامل ساختمان های متراکم شده است و به دلیل ساختار ویژه و مصالح به کار رفته در مقابل عوامل طبیعی مانند سرما، گرما، باد، طوفان و زلزله مستحکم است. این خانه ها دارای سازه هایی از جنس سنگ، چوب و ملاتی از خاک رس هستند که در اصل ابتدایی ترین نوع ساخت و ساز را به نمایش می گذارند. استفاده از سنگ در سازه ها و شیوه ی معماری در مناطق کوهستانی به وفور یافت می شود. با اینکه در سال‌ های اخیر خانه‌ هایی با معماری جدید در این روستا ساخته شده اند اما هنوز هم این روستای قدیمی اصالت خود را حفظ کرده است. بنابراین اگر به دنبال چند روز دوری از هیاهوی زندگی شهری هستید، دهکده ناتر مقصد بسیار دلپذیری برایتان خواهد بود.

دیدنی‌ های روستای ناتر

معرفی روستای ناتر مازندران
روستای ناتر مازندران

روستای ناتر دارای سه محله به نام‌های اتر، پشتالو و علی گاسر است که محله اتر بافت قدیمی کوهستانی دارد و دو محله دیگر نسبتا جدید هستند و در بخش قشلاق‌ نشین ساخته شده‌ اند. درباره زیبایی روستای ناتر هرچه بگوییم کم گفته ایم؛ روستایی با جاذبه های دیدنی زیبا و دلربا همه گردشگران را به سوی خود جذب می کنند. با اینکه روستای ناتر امکانات اقامتی ندارد، اما در شهرهای نزدیک مانند مرزن‌آباد یا چالوس می توانید اقامت داشته باشید مناظر خارق العاده و طبیعت بی نظیر توجهتان را به سوی خود جلب می ‌کند و یکی از بهترین جاها برای سفر و گذران اوقات فراغت و رسیدن به آرامش است. با قدم زدن در کوچه و محله های روستای ناتر ضمن لذت بردن از هوای پاک کوهستان می توانید از مناظر بکر نیز برای عکاسی استفاده کنید. یکی از دیدنی‌ های روستا زیارتگاهی به نام بقعه امامزاده فاضل است که اهالی این روستا شدیدا به وی اعتقاد دارند. اگر به کوهنوردی علاقه مند هستید، منطقه کوهستانی با قله های سر به فلک کشیده لحظات خوبی برایتان رقم می سازد. در نزدیکی رودخانه به آبشار سر بزنید و آب بازی را تجربه کنید تا خستگی از تنتان بیرون بیاید.

پوشش گیاهی روستای ناتر

در همه نقاط روستای ناتر می توانید جنگل، مراتع، سبزه زار، گلزار، مزارع و علفزار را تماشا کنید. گیاهانی مانند پلهم، تلس، چچم، چماز، درزن تکی، زفن زنک، ساس واش، سرخس شیر(شبدرکوهی)، سازی، شنگ، گزری، گرز، گزنه، کرگزنا، مچه، منا، کوکلاشک، ککی ماره، کرچام، کو واش، الندره، اجا، تل سف، حمرو، راش، زرشک، سرماگ، شیردار، کرپ، کرزل، کچت، کلیکک، کنس، گالش انگیرک، گو هلیک، مخرا، ملج، موزی، ولیک و هلی دار در این منطقه می رویند که در این میان، گیاهان دارویی روستای ناتر از اهمیت و شهرت خاصی برخوردارند و می توان به آیشم، باریجه، پر سیاوشان، ترم، تشی گزر، ترش اساگ، جرن، زرشک، زمنج، سیر کوهی، سوسن، شماقل، شقایق، فشکی واش، کوچای، لاری، مهر اساگ، ولزلفک، نسترن کوهی و هلاله سر اشاره کرد.

راه دسترسی به روستای ناتر

برای رفتن به روستای ناتر باید به جاده چالوس بروید و در محور چالوس کرج در چهار کیلومتری مرزن آباد وارد جاده آسفالته و کوهستانی شوید. طول این جاده حدودا 35 کیلومتر است و درختان سوزنی برگ در دو طرف آن به چشم می خورند. تا همین چند سال قبل،‌ روستای ناتر به عنوان آخرین روستای منطقه کوهستانی به شمار می رفت، اما با احداث جاده مرتعی امکان ادامه مسیر تا روستای دلیر و الیت نیز امکان پذیر شده است.

در ادامه می توانید با فیلبند مازندران آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید