روستای کنگ طرقبه مشهد

خراسان رضوی یکی از استان های زیبای ایران برای سفر و گذراندن اوقات خوش در کنار دوستان و خانواده است. در این استان علاوه بر مشهد مقدس و توس، شهرستان ها و روستاهای زیبای زیادی وجود دارد که با جاذبه های طبیعی خود هر گردشگری را به سوی خود جلب می کنند. قطعاً دیدن جاذبه های چشم نواز استان خراسان شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

0
42
روستای کنگ طرقبه مشهد
روستای کنگ طرقبه
روستای کنگ طرقبه مشهدReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Mar 26Rating: 4.0روستای کنگ طرقبه مشهد منطقه ای زیبا و دیدنی در استان خراسان رضوی.روستای کنگ طرقبه مشهد در خراسان رضوی قدمتش به سال های پیش از اسلام باز می گردد و مردم در طی قرن های زیادی در آن سکونت داشته اند.

آشنایی با روستای کنگ طرقبه مشهد

خراسان رضوی یکی از استان های زیبای ایران برای سفر و گذراندن اوقات خوش در کنار دوستان و خانواده است. در این استان علاوه بر مشهد مقدس و توس، شهرستان ها و روستاهای زیبای زیادی وجود دارد که با جاذبه های طبیعی خود هر گردشگری را به سوی خود جلب می کنند. قطعاً دیدن جاذبه های چشم نواز استان خراسان شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد. یکی از روستاهای دیدنی این استان، روستای کنگ است که یکی از توابع بخش طرقبه می باشد. این روستا با دارا بودن جاذبه های تاریخی فراوان شما را بهت زده خواهد کرد. اگر از خریداران بلیط هواپیما مشهد هستید در ادامه با این روستای کهن بیشتر آشنا شوید.

با روستای کنگ بیشتر آشنا شویم

روستای کنگ طرقبه مشهد
روستای کنگ طرقبه

بعد از تهیه بلیط هواپیما و سفری کوتاه، در گوشه ای از منطقه طرقبه، به دنیای ساده ای به نام روستای کنگ قدم می گذاریم که قدمت آن به سال های پیش از اسلام باز می گردد و مردم در طی قرن ها در آن سکونت داشته اند. این روستا بر دامنه کوه بینالود قرار دارد و وسعت آن به 184 هکتار می رسد. خانه های کنگ سبک خاصی دارند و با سوارشدن بر دوش هم خانه هایی شبیه ماسوله را آفریده اند که انسان را عاشق خود می کنند. علت پلکانی بودن خانه ها اشغال کمتر زمین است تا روستا به راحتی در سینه کش کوه جای گیرد. این روستای به ظاهر کوچک با بافت پلکانی خود شهرت زیادی پیدا کرده و طبیعت دل انگیزی دارد.

معماری روستا

شاخص ترین جلوه‌ و زیبایی کنگ، نحوه استقرار خانه های روستا است. در این جا خانه ها به شیوه پلکانی ساخته شده اند و جاذبه اصلی روستا را تشکیل می دهند. همین بافت پلکانی است که سبب شده این روستا به ماسوله خراسان شهرت یابد. در این نوع معماری بام هر خانه نقش حیاط خانه بالایی را بر عهده دارد و خانه ها بر روی یکدیگر ساخته می شوند که در نوبه خود کم نظیرند. سقف این خانه ها مسطح و دیوارهای آن ها گلی است و مصالح مورد استفاده در آنها را سنگ، خشت و چوب تشکیل می دهد. خانه ها معمولاً بیش از دو یا سه طبقه دارند و تمامی طبقات آن از پایین به بالا دارای استحکام خاصی هستند. همچنین وجود سطوح کاهگلی، پنجره های مربع شکل و ایوان های چوبی نمایی خاص به آن ها بخشیده است. ایوان ها مهم ترین عنصر خانه ها در کنگ به شمار می روند و در زبان محلی به آن ها پیشگاه گفته می شود.

گورستان تاریخی

روستای کنگ طرقبه مشهد
روستای کنگ طرقبه

در این روستا گورستانی بر روی تپه مشرف به روستا قرار دارد که دارای سنگ قبرهای ارزشمندی است. اکثر سنگ قبرها از یک سنگ دگرگونی مسطح لایه لایه و ورق مانند که به آن شیست گفته می شود، ساخته شده اند. اگر کمی دقت کنید می بینید که بر روی هر قبر، دو سنگ قبر قلوه ای شکل، به چشم می خورد و با توجه به موقعیت، سن و جنس آن، علامت خاصی به شکل های گوناگون همچون شانه و صورت بر روی آن ها دیده می شود.

✅ بازدید از مقاله راهنمای سفر مشهد

رباط شاه عباسی

منظور از رباط، ساختمان های کنار راه و به ویژه بیرون از شهر و آبادی است که در زمان های قدیم، کاروانیان برای استراحت از آن استفاده می کردند. در روستای دل انگیز کنگ نیز نمونه ای از این ساختمان ها به چشم می خورد که با عنوان رباط پای کوه کنگ یا رباط شاه عباسی شناخته می شود. این رباط در انتهای دره کنگ قرار گرفته و بر روی دامنه‌ای مشرف به رودخانه کنگ واقع شده است.

جالب است بدانید که رباط شاه عباسی را در زیر زمین و با کندن آن ساخته اند و سقف آن را هم تراز با شیب دامنه کوه در نظر گرفته اند. بنا به گفته مردم روستا در گذشته راه قدیم نیشابور به مشهد از کنار این رباط می گذشته است. به یاد داشته باشید که حدود یک و نیم ساعت پیاده روی لازم است تا از روستای کنگ به رباط برسید.

تفریحاتی که باید انجام دهید!

بعد از سفر به مشهد گشت و گذار در روستا و کوهنوردی در ارتفاعات بینالود را از دست ندهید و حداقل یک روز را به کشف این روستا و طبیعت دلنشینش اختصاص دهید. همچنین پیکنیک در طبیعت اطراف روستا می تواند یک خاطره به یاد ماندنی باشد. همراه داشتن دوربین عکاسی به شدن توصیه می شود! چراکه عکس گرفتن و ابدی کردن خاطرات خوش یکی از لذت بخش ترین قسمت های هر سفری است.

بهترین فصل سفر به روستا

روستای کنگ طرقبه مشهد
روستای کنگ طرقبه

وجود کوه های مرتفع و درختان فراوان و نبودن در مسیر وزش بادهای خشک همگی باعث شده اند تا کنگ از آب و هوای معتدل برخوردار باشد و معمولاً دمای هوا آن از مشهد 3 تا 4 درجه خنک تر است. این روستا به سبب ییلاقی بودن در بهار و تابستان طرفداران زیادی به خود جلب می کند. میوه های خوشمزه روستا نیز در این فصول در دسترس هستند. اما در فصل های سرد سال هوای کنگ به شدت سرد است. پس اگر قصد سفر در این فصول دارید حتماً لباس گرم همراه داشته باشید و از تپه های برفی آن لذت ببرید. در ادامه می توانید با خانه معلم مشهد آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید