زمان بازگشایی مرزها و از سر گرفته شدن سفرهای خارجی

برای شما که گاه و بیگاه به فکر خرید بلیط هواپیما هستید، چه خبری بهتر از این خواهد بود که بشنوید قلب مسافرت دوباره شروع به تپیدن کرده است. بله درست خواندید. هر چند که هنوز هم ویروسِ مزاحم مسافرت‌هایتان به کار خودش ادامه می‌دهد، اما شما با رعایت دقیق پروتکل بهداشتی می‌توانید مثل گذشته بلیط هواپیما بخرید و به سفر بپردازید.

0
119
زمان بازگشایی مرزها پس از ویروس کرونا
زمان بازگشایی مرزها
زمان بازگشایی مرزها و از سر گرفته شدن سفرهای خارجیReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on May 26Rating: 4.5زمان بازگشایی مرزها و از سر گرفته شدن سفرهای خارجی پس از ویروس کرونا.زمان بازگشایی مرزها پس از ویروس کرونا و از سر گرفته شدن سفرهای خارجی در مجامع بین الملل به راه افتاده و کشور ما هم از این قافله عقب نمانده است.

زمان بازگشایی مرزها و از سر گرفته شدن سفرهای خارجی پس از ویروس کرونا

برای شما که گاه و بیگاه به فکر خرید بلیط هواپیما هستید، چه خبری بهتر از این خواهد بود که بشنوید قلب مسافرت دوباره شروع به تپیدن کرده است. بله درست خواندید. هر چند که هنوز هم ویروسِ مزاحم مسافرت‌هایتان به کار خودش ادامه می‌دهد، اما شما با رعایت دقیق پروتکل بهداشتی می‌توانید مثل گذشته بلیط هواپیما بخرید و به سفر بپردازید. در حقیقت، چند هفته‌ای می‌شود که گفتمان بازگشایی مجدد مرزها پس از ویروس کرونا در مجامع بین الملل به راه افتاده و کشور ما هم از این قافله عقب نمانده است. حال می‌خواهیم در مطلب زیر به بررسی دقیق مرزهای کشورمان بپردازیم و از زمان بازگشایی مرزها پس از ویروس کرونا اطلاعات دقیقی به دست بیاوریم. پس اگر از دسته کسانی هستید که همواره به دلایل مختلفی نیاز به مسافرت دارند، از مطالعه این مطلب به هیچ وجه صرف نظر نکنید.

بازگشایی مرز عراق در گرو همکاری همه جانبه

زمان بازگشایی مرزها پس از ویروس کرونا
زمان بازگشایی مرزها

بیش از دو ماه از قفل شدن مرزهای شلمچه، خسروی، مهران و چزابه می‌گذرد و دیگر هیچ مسافر ایرانی اجازه سفر به شهرهای کربلا و نجف را ندارد. البته در این مدت، مرزهای کردستان عراق باز بودند اما فقط برخی کالاها از آن مرزها عبور می‌کردند. در همین حال، خبرهای مختلف حاکی از بازگشایی مجدد مرز عراق بعد از عید فطر هستند. در این بین، گفته می‌شود که ابتدا افراد و کامیون‌های معدودی از ایران می‌توانند وارد عراق شوند و تعداد آنها پس از مدتی به تدریج افزایش خواهد یافت. به هر حال حتی برداشتن یک قدم برای بازگشایی مجدد مرزها پس از ویروس کرونا می‌تواند خبر خوشایندی در این ایام باشد.

فقط یک قدم تا بازگشایی مرز ترکیه

گزارشات مختلف از بازگشایی مجدد مرزها پس از ویروس کرونا نشان می‌دهند که مرز ترکیه نیز در آستانه بازگشایی است. در این راستا، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی از احتمال بازگشایی مرز ترکیه در اواسط خرداد ماه خبر داد. بر اساس این خبر، با گذشت چند روز از خرداد کم کم اجازه ورود افراد زیر 20 سال و بالای 65 سال به کشور ترکیه صادر شده و مراکز تفریحی و گردشگری این کشور نیز بازگشایی می‌شوند تا اگر کسی قصد خرید بلیط هواپیمابه سوی ترکیه داشت، با برنامه ریزی مناسب اقدام به این کار نماید.

بازگشایی مرزهای تجاری در شرق کشور

جدا از بحث‌های گردشگری، شرایط جدید وضعیت تجارت بین کشورها را هم به شدت تحت تاثیر قرار داد. به همین دلیل افراد حاضر در این حوزه مشتاقانه به دنبال بازگشایی مجدد مرزها پس از ویروس کرونا هستند. از این رو، گفته می‌شود که مرز بین ایران و پاکستان در استان سیستان و بلوچستان به صورت یک روز در میان بازگشایی خواهد شد تا مبادلات تجاری در آنجا کم کم از سر گرفته شوند. بازارچه مرزی رندان هم چند صباحی است که فعالیت خود را به صورت یک روز در میان آغاز کرده است. البته گزارشات مختلفی نشان می‌دهند که تمامی مرزهای تجاری بین ایران و افغانستان فعالیت‌ خود را به روال گذشته برگردانده‌اند. البته در این بین، گفته می‌شود که گاها برخی مسافران نیز که هیچ علایمی از بیماری کرونا ندارند، می‌توانند از مرزهای شرق کشور عبور و مرور کنند.

✅ بازدید از مقاله چرا کرونا در سفر خطرناک‌تر است؟

از مرزهای شمالی چه خبر؟

مرزهای شمال و شمال غربی کشور هر یک وضعیت خاص خود را دارند. در مرزهای ترکمنستان همچنان وضعیت تردد کالا و مسافر ممنوع است. مرزهای آذربایجان و ارمنستان حمل و نقل کالا را آزاد کرده‌اند اما فعلا خبر خاصی درباره نیست جز اینکه در مرز آستارا ورود شهروندان ایرانی و آذربایجانی به کشورهای خودشان بلامانع شده است. کشورهای قزاقستان و روسیه نیز حمل و نقل کالا را به شرح ملاحظات و عبور و مرور مسافر را ممنوع اعلام کرده‌اند. اما به نظر می‌رسد که با ادامه روند فعلی بازگشایی مجدد مرزها پس از ویروس کرونا، تغییرات قابل ملاحظه‌ای در تمامی این مرزها اعمال شود.

وضعیت مرزهای دریایی

وقتی از بازگشایی مجدد مرزها پس از ویروس کرونا صحبت می‌کنیم، قطعا بخشی از تمرکز ما باید بر روی مرزهای دریایی نیز قرار بگیرد. کشورهایی مثل عمان، قطر، کویت و امارات که از راه دریا با ایران ارتباط دارند، ورود کالا را به شرح ملاحظات اعلام کرده‌اند. این بدین معناست که خط حمل و نقل دریایی از بندرعباس به عمان و تردد شناورهای فلزی و یخچالدار به کویت، قطر و امارات با رعایت مسائل بهداشتی امکان پذیر خواهد بود. البته ناگفته نماند که بر اساس اعلام کشور قطر، عبور و مرور مسافران به این کشور از راه دریا آزاد است اما اگر مسافران یا خدمه کشتی کوچکترین علامتی از ویروس کرونا داشته باشند، باید 14 روز در قرنطینه بمانند.

وضعیت مرزها در جهان

وضعیت بازگشایی مجدد مرزها پس از کرونا در سایر نقاط جهان نیز تقریبا مشابهت‌های زیادی با اوضاع خاورمیانه دارد. گفته می‌شود که آلمان مرزهای خود را به بازگشایی مرزهایش با سه کشور اتریش، اسپانیا و ایتالیا چراغ سبز نشان داده و اگر همه چیز خوب پیش برود، تقریبا از اواسط خرداد و البته با احتیاط بسیار زیاد، مرز بین این کشورها بازگشایی خواهد شد. همچنین چند کشور اروپایی دیگر از جمله ایتالیا و فرانسه نیز با تدابیر شدید بهداشتی و صرفا با ارائه مدارکی مثل بازدید از خانواده و شرکت در مراسمات سوگواری و ازدواج اجازه عبور و مرور به شهروندان را می‌دهند. در شرق آسیا نیز سنگاپور پیش قدم شده و قصد دارد از اوایل ژوئن قفل مرزهای خود را بشکند تا بدین ترتیب بازگشایی مجدد مرزها پس از ویروس کرونا در جهان وارد مراحل جدید خود شود.

اگر چند ماه پیش به بلیط هواپیما می‌خردید و به کشورهایی مثل ترکیه، عراق و گرجستان سفر می‌کردید، مسلما در نقاط مختلفی از این کشورها، صداهای آشنایی به گوشتان می‌رسید. صداهایی مثل لهجه‌های اصفهانی و گیلکی زبان فارسی، ترکی تبریز و کردی سنندج که همگی نشانگر علاقه گردشگران کشورمان به سفر و گردش در کشورهای دور و نزدیک بود. اما آمدن کرونا مصادف بود با قطع شدن این صداها. با این حال، بازگشایی مجدد مرزها پس از ویروس کرونا این امید را می‌دهد که دوباره مسافران خوش ذوق کشورمان بتوانند به هر نقطه‌ای از جهان که دوست داشتند سفر کنند.

در ادامه هم می توانید با تاثیر ویروس کرونا بر صنعت گردشگری آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید