لمس روح پهلوانی در زورخانه های قدیمی تهران

بر همگان روشن و واضح است که آیین پهلوانی، از قدیم‌الایام همواره با رگ و ریشه ایرانی‌ها عجین شده و از این رو، هر جا صحبتی از پهلوانی در ورزش بوده، نام ایرانی‌ها در ردیف اول قرار گرفته است. شکی در این نیست که خاستگاه اصلی این آیین پهلوانی، زورخانه‌های قدیمی ایران می‌باشد. پس برای آشنایی با روح پهلوانی این سرزمین، بد نیست سفری به قصد بازدید از زورخانه‌های قدیمی و جذاب کشور داشته باشیم.

0
118
معرفی زورخانه های قدیمی تهران
زورخانه های قدیمی تهران
لمس روح پهلوانی در زورخانه های قدیمی تهرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 4Rating: 3.5لمس روح پهلوانی در زورخانه های قدیمی تهران - خرید بلیط هواپیما تهران از سفرستانبر همگان روشن و واضح است که آیین پهلوانی، از قدیم‌الایام همواره با رگ و ریشه ایرانی‌ها عجین شده و از این رو، هر جا صحبتی از پهلوانی در ورزش بوده، نام ایرانی‌ها در ردیف اول قرار گرفته است. شکی در این نیست که خاستگاه اصلی این آیین پهلوانی، زورخانه‌های قدیمی ایران می‌باشد. زورخانه های قدیمی تهران

زورخانه های قدیمی تهران

بر همگان روشن و واضح است که آیین پهلوانی، از قدیم‌الایام همواره با رگ و ریشه ایرانی‌ها عجین شده و از این رو، هر جا صحبتی از پهلوانی در ورزش بوده، نام ایرانی‌ها در ردیف اول قرار گرفته است. شکی در این نیست که خاستگاه اصلی این آیین پهلوانی، زورخانه‌های قدیمی ایران می‌باشد. پس برای آشنایی با روح پهلوانی این سرزمین، بد نیست سفری به قصد بازدید از زورخانه‌های قدیمی و جذاب کشور داشته باشیم. زورخانه‌هایی که تعداد زیادی از آنها در پایتخت واقع شده و با خرید بلیط هواپیما تهران فرصت بازدید از آنها به دست می‌آید. در مطلبی که پیش روی شماست، ما مجموعه‌ای از قدیمی‌ترین زورخانه‌های تهران را ارائه کرده‌ایم تا اگر شما قصد خرید بلیط هواپیما تهران را داشتید، برنامه‌ای هم برای بازدید از این مکان‌های به یاد ماندنی بچینید. مطلب زیر را بخوانید و قبل از خرید بلیط هواپیما تهران با اطلاعات جذابی از زورخانه‌های قدیمی پایتخت آشنا شوید.

زورخانه شیرافکن

معرفی زورخانه های قدیمی تهران
زورخانه های قدیمی تهران

پهلوانان قدیمی تهران مهر و محبت خاصی نسبت به زورخانه شیرافکن این شهر دارند. زورخانه‌ای که قدمتش به بیش از 80 سال می‌رسد و با این قدمت زیاد، حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. اگر هنگام خرید بلیط هواپیما تهران قصد تماشای زورخانه شیرافکن را داشتید، باید کوچه پیرمرادی در خیابان قصردشت بروید. لازم به ذکر است که ساعت کاری زورخانه شیرافکن در طول هفته از ساعت 17 تا 22 بوده و در روزهای پنجشنبه و جمعه از ساعت 10:30 تا 14 است.

زورخانه نیروی یزدان

معرفی زورخانه های قدیمی تهران
زورخانه های قدیمی تهران

باورکردنی نیست. زورخانه‌ای که سنش سه رقمی شده و قدمتش به بیش از 100 سال می‌رسد. این زورخانه جایی نیست جز زورخانه نیروی یزدان. زورخانه‌ای که توسط مرحوم علی قدرخان تاسیس شده و سالهای سال میزبان پهلوانان بزرگی همچون تختی بوده است. جالب است بدانید که زورخانه نیروی یزدان به خاطر قدمت زیادش دچار فرسودگی‌های فراوانی شده بود اما خوشبختانه به موقع بازسازی شد و امروزه کسانی که بلیط هواپیما تهران می‌خرند و به محله مولوی می‌روند، با دیدن این زورخانه شگفت‌زده می‌شوند.

✅ بازدید از مقاله پارک جنگلی لویزان تهران
✅ بازدید از مقاله قلعه مازیار تهران
✅ بازدید از مقاله غار یخ مراد تهران

زورخانه جماران

شمال تهران هم از وجود زورخانه‌های قدیمی و پر نام و آوازه بی‌بهره نیست. کافیست هنگام خرید بلیط هواپیما تهران، سری به محله جماران بزنید تا با دیدن زورخانه جماران در این محل، از سفر خود لذت ببرید. البته بد نیست بدانید که این زورخانه با نام زورخانه مهدی اژدری نیز شناخته می‌شود. یکی از نکات جالب در مورد آن، نمای آجری و کاهگلش هست که زیبایی خاصی به این زورخانه بخشیده است. زورخانه جماران در سال 1361 بنا شد و در سال 1387 مورد بازسازی قرار گرفت و برخی از فرسودگی‌های به وجود آمده در آن، کاملا برطرف شدند.

زورخانه قائم

کوچه مژده‌کار در خیابان کرمان، جایی هست اگر هنگام خرید بلیط هواپیما تهران مسیرتان به آن افتاد، فرصت تماشای زورخانه قائم را تقدیم شما می‌کند. زورخانه‌ای که قدمتش از 70 سال گذشته و بدین‌ترتیب می‌توان آن را تاریخ زنده پایتخت کشور دانست. یکی از نکاتی که برای بازدید از این زورخانه باید مد نظر قرار داد، ساعت کاری کوتاه آن است. در واقع، زورخانه قائم فقط از ساعت 20:30 تا 22:30 فعالیت می‌کند و برای بازدید از آن حتما باید برنامه مشخصی ترتیب داد.

زورخانه هژبر

شاید بتوان زورخانه هژبر را مظلوم‌ترین زورخانه تهران دانست. زورخانه‌ای که علی‌رغم قدمت زیادش، چندین سال در اختیار ورزشکارانی از رشته‌های دیگر قرار گرفت و زنگ صدای مرشد دیگر در آن نپیچید. اما افزایش آگاهی عموم نسبت به ارزش خارق‌العاده ورزش سنتی و پهلوانی در ایران و دانستن این مساله که ورزش زورخانه‌ای می‌تواند روح جوانمردی را در تن جامعه بدمد، مواردی بودند که خوشبختانه باعث شدند زورخانه هژبر مجددا به ورزش‌های باستانی اختصاص یابد. حالا اگر شما بلیط هواپیما تهران بخرید و با خیابان لقمان بروید، با وارد شدن به زورخانه هژبر، چیزی نخواهید دید جز جوانمردی و پهلوانی.

زورخانه جوانمردان

معرفی زورخانه های قدیمی تهران
زورخانه های قدیمی تهران

زورخانه جوانمردان یا زورخانه شهدان کن نه‌تنها با مساحتی 750 متری، یکی از زورخانه های بزرگ تهران است، بلکه از آن به‌عنوان اولین زورخانه در غرب تهران نیز یاد می‌شود. این زورخانه به غیر از روزهای پنج‌شنبه در سایر روزهای هفته دایر است اما ساعات کاری آن گوناگون می‌باشد. در واقع روزهای زوج، ساعت کاری آن از 20:15 تا 22 و روزهای فرد نیز از ساعت 18 تا 20 می‌باشد. جمعه‌ها هم شما می‌توانید از ساعت 11 تا 14 به تماشای این زورخانه بروید و حتی در آن ورزش کنید.

دیگر زورخانه های قدیمی تهران

خرید بلیط هواپیما تهران به منظور بازدید از زورخانه های قدیمی این شهر، فقط به چند زورخانه‌ای که در بالا ذکر شد، خلاصه نمی‌شود. زورخانه‌های قدیمی و ارزشمند دیگری هم در پایتخت کشور هستند که از آن جمله می‌توان به زورخانه باغ موزه قصر، زورخانه ونک، زورخانه بانک ملی، زورخانه سجادیه و زورخانه بیت العباس اشاره کرد. تک تک این زورخانه ها قدمت بالایی داشته و نقش مهمی در تزریق روح پهلوانی به مردمان این سرزمین ایفا کرده‌اند.

با مطالعه این مطلب، حالا می‌توان به خوبی این نتیجه را گرفت که خرید بلیط هواپیما تهران، از همه لحاظ جذاب و دلنشین است. در واقع، از هر زاویه‌ای و از لنز هر دوربینی که به تهران بنگریم، می‌توانیم سفری جذاب و خاطره‌انگیز برای خودمان در این شهر متصور شویم. فراموش نکنید که زورخانه‌ها، آیین فروتنی و دوری از کبر را به مراجعه‌کنندگان خود یاد می‌دهند. پس بازدید از هر زورخانه در سفر به تهران را می‌توان راهی مهم برای خودسازی و شکوفایی دانست. چنین سفری را به هیچ وجه نباید از دست داد.

برای خرید بلیط هواپیما تهران و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی و خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید