زیباترین ایستگاه های راه آهن جهان را بشناسید

برخی از این ایستگاه‌های راه آهن موجود در جهان چه به خاطر طراحی منحصربه‌فرد خود و یا چه به خاطر تاریخ خود، دارای زیبایی‌های مختص و متفاوتی هستند.

0
73
معرفی زیباترین ایستگاه های راه آهن جهان
زیباترین ایستگاه های راه آهن جهان
زیباترین ایستگاه های راه آهن جهان را بشناسیدReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 2Rating: 4.0زیباترین ایستگاه های راه آهن جهان و تجربه سفر زمینی منحصربفرد.زیباترین ایستگاه های راه آهن جهان چه به خاطر طراحی منحصربه‌فرد خود و یا چه به خاطر تاریخ خود دارای زیبایی‌های مختص و متفاوتی هستند.

زیباترین ایستگاه های راه آهن جهان

برخی از این ایستگاه‌های راه آهن موجود در جهان چه به خاطر طراحی منحصربه‌فرد خود و یا چه به خاطر تاریخ خود، دارای زیبایی‌های مختص و متفاوتی هستند. اگر از علاقه‌مندان سفر با قطار هستید و قصد دارید سفر خود را از یک ایستگاه راه آهن منحصربه‌فرد تجربه کرده و خاطره فراموش‌نشدنی را در این ایستگاه برای خود پدید بیاورید، در ادامه با سفرستان همراه باشید. زیرا که در قالب این مطلب تصمیم گرفته‌ایم زیباترین ایستگاه های راه آهن جهان را برای شما معرفی کرده و هرکدام از آن‌ها را برایتان به‌اختصار توضیح دهیم تا اگر روزی بلیط هواپیما به مقصد کشورهای موردنظر خریداری کردید، از ایستگاه راه آهن زیبای آن کشور نیز دیدار به عمل آورید. پس پیشنهاد می‌کنیم که تا آخر مطلب ما را همراهی کنید.

ترمینال بزرگ مرکزی (Grand Central Terminal)، نیویورک، آمریکا

معرفی زیباترین ایستگاه های راه آهن جهان
زیباترین ایستگاه های راه آهن جهان

هیچ ایستگاه راه آهن دیگری همانند این ایستگاه رمانتیک بودن سفر با قطار را به رخ نمی‌کشد. هر روزه در هر قسمت از لابی اصلی این ایستگاه، شاهد خوشامدگویی و یا خداحافظی‌هایی با چشمان گریان، دست دادن‌های تجاری و یا مسافران باعجله خواهید بود که از کنار شما رد می‌شوند تا بتوانند به یکی از 44 سکوی این ایستگاه برسند.

شاید به همین دلیل باشد که این ایستگاه با دارا بودن 26 میلیون بازدید کننده، ششمین جاذبه گردشگری پربازدید در جهان می‌باشد. این بازدیدکنندگان با اهداف متنوعی از این ایستگاه بازدید می‌کنند که مشاهده معماری منحصربه‌فرد آن و یا دیدار در زیر ساعت سمبلیک این ایستگاه که توسط هنری ادوارد بدفورد طراحی شده است، می‌تواند ازجمله این دلایل باشد.

ایستگاه Liege-Guillemins، بلژیک

معرفی زیباترین ایستگاه های راه آهن جهان
زیباترین ایستگاه های راه آهن جهان

این ایستگاه شاید نظر کسانی که معتقدند دوران طلایی سفر با قطار به پایان رسیده است را عوض کند. این ایستگاه در سال 2009 افتتاح شده و سبک معماری آن همانند طراحی فرودگاه‌ها می‌باشد. باید گفت که ایستگاه راه آهن ترکیبی مدرن از استیل، شیشه و سیمان سفید است.

ایستگاه توسط سانتیاگو کالاتراوا (Santiago Calatrava) طراحی شده است. او این ایستگاه را با هدف بازتاباندن تغییرات انجام‌شده در صنعت مسافرت با قطار که پس از ظهور قطارهای سریع‌السیر به این صنعت اعمال شده است، طراحی کرد. این ایستگاه تنها دارای 5 سکو است که نشان‌دهنده کارایی مدرن آن می‌باشد. اگر به این ایستگاه راه آهن سری بزنید یک طاق مقبره مانند 32 متری را بر فراز آن، مشاهده خواهید کرد.

ایستگاه راه آهن Chhatrapati Shivaji Terminus، بمبئی، هند

معرفی زیباترین ایستگاه های راه آهن جهان
زیباترین ایستگاه های راه آهن جهان

این ایستگاه راه آهن که شلوغ‌ترین ایستگاه در هند می‌باشد و همچنین زیباترین ایستگاه راه آهن هند است. این ایستگاه توسط فردریک ویلیام استیونز (Fredrick William Stevens) طراحی و به افتخار سالگرد طلایی ملکه ویکتوریا ساخته شده است. معماری ایستگاه ترکیب فریب‌دهنده‌ای از معماری گوتیک ویکتوریایی و سبک موقال (Mughal) سنتی هندی بوده و به‌عنوان یک میراث جهانی یونسکو شناخته می‌شود.

✅ بازدید از مقاله زیباترین خطوط راه آهن اروپا
✅ بازدید از مقاله راهنمای سفر با قطار

در طول تاریخ این ایستگاه با نام ترمینال ویکتوریا شناخته می‌شد اما در سال 1996 به افتخار چهاتراپاتی شیواجی، مؤسس امپراطوری ماراتها، نام آن تغییر یافت؛ بااین‌حال بیشتر افراد محلی هنوز هم آن را ویکتوریا می‌نامند که به خاطر نمای عظیم کلنی این ایستگاه، جای تعجب ندارد. با ورود به سکوهای مسافران، شکل و شمایل این ایستگاه کاربردی‌تر شده و پس از حضور در فیلم دیدنی Slumdog Millionaire، به‌صورت جهانی شناخته شده و کمی جادوی هالیوودی به خود گرفته است.

ایستگاه Caminho de Ferro de Mocambique، ماپوتو، موزامبیک

معرفی زیباترین ایستگاه های راه آهن جهان
زیباترین ایستگاه های راه آهن جهان

در ماپوتو، پایتخت پر بخار موزامبیک، قادر خواهید بود تا یکی از خارق‌العاده‌ترین ایستگاه های راه آهن جهان را بیابید. این ساختمان سبز و سفید از کارهای کم‌تر شناخته شده گوستاو ایفل (Gustave Eiffel)، طراح مشهور برج ایفل پاریس، می‌باشد. به مدت سال‌های طولانی این ایستگاه موردپسند نبوده و در ناامیدی کامل به سر می‌برد؛ اما همانند دیگر مکانهای شهر روحی دوباره به خود گرفته است. این ایستگاه امروزه همچنین به‌عنوان یک گالری عمومی عمل کرده و آثار هنری هنرمندان محلی در آن به نمایش درمی آورد. همچنین کنسرت‌ها و نمایش‌های مدلینگ در آن اجرا می‌شوند.

ایستگاه راه آهن St. Pancras International، لندن، بریتانیا

معرفی زیباترین ایستگاه های راه آهن جهان
زیباترین ایستگاه های راه آهن جهان

این ایستگاه که در محله پایین‌شهر مشهور یعنی Agar Town ساخته شده است، دارای تاریخ رنگارنگی می‌باشد. سبک گوتیک ویکتوریایی آن، باعث شد تا این ایستگاه با نام “کلیسای جامع خطوط راه آهن” شناخته شود؛ اما با فرارسیدن سال 1960 فعالیت آن کم‌تر و کم‌تر شد؛ زیرا که سرویس‌های این ایستگاه به ایستگاه های Kings Cross و Euston انتقال یافته بودند.

اعتراضات مردمی این ساختمان را از تخریب نجات داد و با سرمایه‌گذاری 800 میلیون پوندی و ساخته‌شدن Channel Tunnel، این ایستگاه نماینده ترمینال‌های لندن برای Eurostar شده و سرانجام در سال 2007 توسط ملکه الیزابت دوم افتتاح گشت. بازسازی این ایستگاه باعث بالا رفتن ارزش املاک در اطراف آن شد. این محله که زمانی پر از زباله‌دانی‌های صنعتی و انبارها بود، امروزه از کافه‌ها، رستوران‌ها و ساختمان‌های مدرن پر شده است.

ایستگاه دنیدن (Dunedin)، نیوزلند

معرفی زیباترین ایستگاه های راه آهن جهان
زیباترین ایستگاه های راه آهن جهان

درحالی‌که ایستگاه Liege-Guillemins بلژیک، دوران جدیدی از مسافرت با قطار را در قاره اروپا به نمایش می‌گذارد، ایستگاه دیگری در نیمکره جنوبی، سیاست حقیقی مسافرت با قطار را در این قسمت از جهان نشان می‌دهد. ایستگاه راه آهن دنیدن در نیوزلند که به سبک فلمیش رنسانس طراحی شده است، مجبور شد تا برای دوام داشتن یک ایستگاه چندمنظوره باشد. این ایستگاه درعین‌حال که به‌عنوان ایستگاه راه آهن عمل می‌کند، طبقه بالایی آن محل قرار گرفتن سرای شهرت ورزشی نیوزلند و جامعه هنری اوتاگو است.

ایستگاه مرکزی آنتورپ (Antwerp Centraal)، بلژیک

معرفی زیباترین ایستگاه های راه آهن جهان
زیباترین ایستگاه های راه آهن جهان

اگر قرار بود یکی از ایستگاه های راه آهن را برای نشان دادن دوران طلایی مسافرت با قطار، انتخاب کنید، این ایستگاه بهترین گزینه برای شما خواهد بود. این ایستگاه منحصربه‌فرد، مقاوم و دیدنی که از آهن، شیشه، مرمر و گرانیت ساخته شده است، تاریخ قاره‌ای مسافرت با قطار می‌باشد که باعظمت نشان داده می‌شود.

درک سبک معماری این ایستگاه کار دشواری است. طراح این ایستگاه یعنیLouis Delacenserie، سبک‌های معماری مختلفی را در طراحی آن به کار برده است. سبک‌های به کار گرفته شده در ایستگاه آنتورپ به‌قدری پیچیده هستند که معمار تخیلی موجود در رمان Austerlitz، اثر W.G. Sebald، پس از نامیدن تمامی سبک‌های به‌کاررفته در طراحی این ایستگاه، یک نابغه قلمداد شد.

ایستگاه مرکزی هلسینکی، فنلاند

معرفی زیباترین ایستگاه های راه آهن جهان
زیباترین ایستگاه های راه آهن جهان

ایستگاه هلسینکی که به سبک منطقی و مدرن ساخته شده است، به‌طور محسوسی به سبک اسکاندیناویایی می‌باشد. این ایستگاه دارای مجسمه‌های محافظی است که انگار از دروازه ازگارد (Asgard)، شهر افسانه‌ای خدایان وایکینگ، محافظت می‌کنند.

ایستگاه هلسینکی توسط معمار فنلاندی Eliel Saarinen طراحی شده است. این مدل او در واقعیت دومین تلاشش بود؛ زیرا که طرح برنده اولیه او مورد انتقاد قرار گرفته بود. این ایستگاه همچنین دارای یک استراحتگاه مخصوص امپراطور روسیه بود، اما تا افتتاح ایستگاه در سال 1919، انقلاب روسیه به وقوع پیوسته و دیگر نیازی به آن نبود. امروزه این استراحتگاه توسط رئیس‌جمهور فنلاند استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید