زیگورات چغازنبیل خوزستان از آثار ثبت شده در یونسکو

ایران کشوری با تاریخ فوق ‌العاده جزو قدیمی ترین تمدن های جهان محسوب می شود، به طوری که در سراسر کشور آثار مختلف تاریخی به چشم می خورند که در دوره های مختلف ساخته شده اند. بناهای مذهبی از مهم ترین بناها در طول تاریخ ایران به شمار می روند که دارای شیوه خاص معماری هستند.

0
14
معرفی زیگورات چغازنبیل خوزستان
زیگورات چغازنبیل خوزستان
زیگورات چغازنبیل خوزستان از آثار ثبت شده در یونسکوReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Feb 14Rating: 4.0زیگورات چغازنبیل خوزستان از آثار ثبت شده در یونسکوزیگورات چغازنبیل خوزستان بزرگترین زیگورات در کشور محسوب شده و به نوعی اهرام مصر آسیایی شناخته می شود و از آثار ثبت شده در یونسکو می باشد.

زیگورات چغازنبیل خوزستان

ایران کشوری با تاریخ فوق ‌العاده جزو قدیمی ترین تمدن های جهان محسوب می شود، به طوری که در سراسر کشور آثار مختلف تاریخی به چشم می خورند که در دوره های مختلف ساخته شده اند. بناهای مذهبی از مهم ترین بناها در طول تاریخ ایران به شمار می روند که دارای شیوه خاص معماری هستند. اکثر بناهای مذهبی در ایران ساختار هرمی شکل و پله پله از جنس آجر داشتند که یکی از مهم ترین بناهای مذهبی زیگورات نام دارد و با ساختار پله ای خود گویی به خدا نزدیک می شود. این نیایشگاه ها در شهرهای مختلفی ساخته شده اند، اما یکی از مهم ترین زیگورات ها در منطقه چغازنبیل قرار دارد که جزو جاذبه های دیدنی و مشهور شهرستان شوش در استان خوزستان به شمار می رود، علاقه مندان به تاریخ نیز می توانند با خرید بلیط هواپیما عازم این خطه شوند و از زیگورات چغازنبیل خوزستان به عنوان بنای باستانی جزو اولین آثار ثبت شده در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو بازدید کنند، همچنین به عنوان بزرگترین زیگورات در کشور محسوب شده و به نوعی اهرام مصر آسیایی شناخته می شود.

تاریخچه زیگورات چغازنبیل

معرفی زیگورات چغازنبیل خوزستان
زیگورات چغازنبیل خوزستان

این بنای تاریخی توسط پادشاه عیلامی به نام اونتاش نپیریشا در نزدیکی رود دز ساخته شده و  سپس با نام دوراونتاش معروف گردیده است. دوراونتاش به معنای قلعه اونتاش است. این معبد عظیم در مرکز شهر در دو طبقه ساخته شده و با نام ذیقورات به خدایان بزرگ عیلامی اینشوشیناک و نپیریشا اهدا شده است. اگر جزو علاقه مندان به تاریخ باشید، بی شک چغازنبیل را یکی از نمونه های بی نظیر تاریخ و تمدن با شکوه ایران می شناسید. این شهر متعلق به ۳۲۰۰ سال پیش است که با نام باستانی خود واژه ای محلی و مرکب از دو واژه چُغا به معنی تپه و زنبیل به معنی سبد تشکیل شده است، در واقع چنین معنی می دهد که معبدی بر روی تپه قرار دارد و و به شکل زنبیل واژگون است. همانگونه که اشاره شد، زیگورات چغازنبیل بخشی از مجموعه‌ های باستانی تمدن‌ های اولیه و تمدن‌ های میان رودانی است. زیگورات هرمی شکل حدودا ۱۲۵۰ سال پیش از میلاد برای یکی از خدایان باستانی به نام اینشوشیناک ساخته شده است. این زیگورات به شکل هرم با قاعده چهار ضلعی است و توسط دیوارهایی محافظت می شود، اکنون این دیوارها بازسازی شده اند. در این مجموعه، معابدی برای الهه های دیگر نیز وجود دارد و در زمان گذشته به عنوان مرکز مذهبی و زیارتی بوده تا اینکه در سال ۶۴۰ پیش از میلاد مورد حمله واقع شده است. کشف این مکان بی نظیر به سال ۱۹۳۹ میلادی برمی گردد که در هنگام بازدید هوایی شرکت انگلیسی متوجه تپه ای بزرگ در میان دو دیوار شده اند و با مطالعه کتیبه ها و کاوش های بسیار زیاد این بنای تاریخی را کشف کردند.

معماری زیگورات چغازنبیل

معرفی زیگورات چغازنبیل خوزستان
زیگورات چغازنبیل خوزستان

زیگورات چغازنبیل دارای ۲۵ متر ارتفاع است که در سال های خیلی قبل ارتفاعی دوبرابر این اندازه را داشته است و هر ضلع این بنا حدودا ۱۰۰ متر طول دارد. ساخت زیگورات چغازنبیل در دو مرحله انجام گرفته است؛ در مرحله اول بر روی سکویی به طول ۱۰۵ متر ساخته شده و شامل یک حیاط مرکزی با رواق ها و اتاق های باریکی بوده است، سپس در مرحله دوم ورودی رواق ها و اتاق ها را از حیاط مرکزی مسدود کردند و طبقات دوم، سوم و چهارم تشکیل ساخته شدند. در نزدیکی ورودی ها نیز مجسمه های حیوانات قرار داشته اند، مانند مسجمه شیردال یا شیرعقاب که امروز در موزه هفت تپه نگهداری می شود و همچنین مجسمه گاو نر نیز در موزه ایران باستان برای بازدید قرار داده شده است. از موارد جالب توجه در چغازنبیل وجود سازه آبی یا سیستم دفع آب است که همانند تصفیه خانه آب جمع شده در خارج از حصار شهر را از طریق کانال ها در حوضچه های داخل شهر جاری می کردند و مردم براساس نیازشان آب برمی داشتند.

✅ بازدید از مقاله دریاچه سد دز استان خوزستان

بناهای مهم چغازنبیل

حصار اول: این بخش از زیگورات با نام تمنوس شناخته می شود و شامل معابد و بنای نیایشگاهی است که دارای ۶ دروازه بوده و از طریق همین دروازه ها به داخل راه داشته است. همچنین مصالح به کار رفته در حصار اول خشت و گل‌ کوبیده است.

حصار دوم: این حصار برای قسمت قبلی کشیده شده و شامل بخشی از بناهای تاریخی است.

حصار سوم: این بخش نیز مربوط به محدوده شهر بوده و شامل حصارهای اول و دوم و چندین بنا می شود، همچنین مصالح به کار رفته در این حصار خشت است و بر روی این دیوار نیز چندین ناودان‌ برای بیرون راندن آب از حصار به فاصله های دورتر دیده می شوند.

بناهای دیگر چغازنبیل

معرفی زیگورات چغازنبیل خوزستان
زیگورات چغازنبیل خوزستان

ورودی شاهی: این بخش به عنوان ورودی مجلل در دیوار حصار خارجی شهر قرار دارد.

کاخ آرامگاه‌ ها: در جنوب شرقی چغازنبیل در نزدیکی حصار سوم مجموعه ای از بناها‌یی دیده می شود که به آن محوطه شاهی گفته می شود. همچنین پنج مقبره‌ در این کاخ قرار دارند که مربوط به پادشاهان و شاهزادگان ایلامی هستند و علاوه بر چندین قبر می توانید آثاری از تزئینات شیشه‌ ای و لعابدار را تماشا کنید.

کاخ شماره ۲: کاخی با سه حیاط از جنس خشت خام ساخته شده و شامل چندین اتاق و یک حمام است.

کاخ شماره ۳ : در نزدیکی حصار بیرونی شهر قرار دارد و شامل دو حیاط با اتاق‌ هایی متصل به هم است.

نیایشگاه نوسکو: در محوطه سکونت شاه، قسمتی به شکل (تی) انگلیسی وجود دارد که مخصوص شاه و خانواده سلطنتی بوده است.

مخزن: یک مخزن در خارج از دیوار و یک حوض در درون حصار وجود دارند و توسط نهرهای کوچک به همدیگر متصل هستند. آب ذخیره شده در این مخزن از همین طریق وارد حوض کوچک می شود و  آب مصرفی شهر تامین می گردد.

نکات لازم در بازدید از زیگورات چغازنبیل

در هنگام بازدید از چغازنبیل بهتر است از کشیدن سیگار خودداری کنید و وسایل نوک تیز و آسیب زننده به داخل این مجموعه نبرید. توجه داشته باشید که برای عکاسی از این مجموعه نیاز به اخذ مجوز از اداره میراث فرهنگی استان خوزستان دارید.

نحوه دسترسی به زیگورات چغازنبیل

مطمئنا با تماشای این بنا از نزدیک خودتان متوجه ابهتش خواهید شد. برای بازدید از چغازنبیل باید به ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شوش و منطقه باستانی هفت تپه بروید که برای این کار می توانید به ایستگاه قطار هفت تپه بروید یا اینکه می توانید از اتوبان شهرهای شوش و اهواز استفاده کنید و در حدود یک ساعت به این مجموعه دسترسی داشته باشید.

ساعت و هزینه بازدید از زیگورات چغازنبیل

برای بازدید از این مجموعه زیبا می توانید همه روزه به جز ایام سوگواری رسمی مراجعه کنید، توجه داشته باشید که در شش ماهه اول سال از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۷:۳۰ عصر و در شش ماهه دوم سال نیز از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۵ عصر دایر است. همچنین برای بازدید از این مجموعه نیاز به تهیه بلیط ورودی دارید.

در ادامه می توانید با روستای صراخیه خوزستان ونیز ایران آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید