بازدید از ساختمان وزارت کشور، برج مکعب مستطیلی در تهران

قطعاً افرادی که بلیط هواپیما تهران را بارها خریداری کرده‌اند، و یا خیابان‌های قدیمی تهران و بناهای معروف آن را می‌شناسند، ساختمان وزارت کشور واقع در خیابان فاطمی این شهر حتماً نظرشان را به خود جلب کرده است. ساختمان وزارت کشور در خیابان فاطمی تهران، میزبان وزارت کشور ایران می‌باشد. این ساختمان بزرگ قرار بود پس از اتمام ساخت مقر اصلی حزب رستاخیز ملت ایران در تهران (11 اسفند سال 53 تا 8 مهر سال 57) قرار بگیرد، که امروزه، به عنوان وزارت کشور ایران تشکیلات مرکزی وزارت کشور جمهوری اسلامی  را در خود جای داده است.

0
87
بلیط هواپیما تهران
بازدید از ساختمان وزارت کشور، برج مکعب مستطیلی در تهرانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 6Rating: 3.5بازدید از ساختمان وزارت کشور، برج مکعب مستطیلی در تهران - خرید بلیط هواپیما تهرانقطعاً افرادی که بلیط هواپیما تهران را بارها خریداری کرده‌اند، و یا خیابان‌های قدیمی تهران و بناهای معروف آن را می‌شناسند، ساختمان وزارت کشور واقع در خیابان فاطمی این شهر حتماً نظرشان را به خود جلب کرده است. ساختمان وزارت کشور در خیابان فاطمی تهران، میزبان وزارت کشور ایران می‌باشد

ساختمان وزارت کشور

قطعاً افرادی که بلیط هواپیما تهران را بارها خریداری کرده‌اند، و یا خیابان‌های قدیمی تهران و بناهای معروف آن را می‌شناسند، ساختمان وزارت کشور واقع در خیابان فاطمی این شهر حتماً نظرشان را به خود جلب کرده است. ساختمان وزارت کشور در خیابان فاطمی تهران، میزبان وزارت کشور ایران می‌باشد. این ساختمان بزرگ قرار بود پس از اتمام ساخت مقر اصلی حزب رستاخیز ملت ایران در تهران (11 اسفند سال 53 تا 8 مهر سال 57) قرار بگیرد، که امروزه، به عنوان وزارت کشور ایران تشکیلات مرکزی وزارت کشور جمهوری اسلامی  را در خود جای داده است. کُلنگ ساختمان وزارت کشور ایران برای اولین بار به منظور استقرار تشکیلات ستاد مرکزی حزب ایران نوین از تاریخ 24 آذر سال 1342 تا 11 اسفند 1353 به زمین زده شده بود و امروزه در خیابان فاطمی تهران قرار دارد.

ساخت بنای وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران

بازدید از ساختمان وزارت کشور
ساختمان وزارت کشور

اگر بلیط هواپیما تهران را برای بازدید از ساختمان وزارت کشور خریداری می‌کنید، بهتر است اطلاعاتی درمورد گذشته آن بدانید. بنای این ساختمان در زمان فعالیت حزب ایران نوین، هنوز به اتمام نرسیده بود. پس از این که حزب رستاخیز تأسیس شد، تصمیم بر آن شد تا ساخت این بنا را به پایان برسانند و ستاد مرکزی حزب جدید‌الولاده را در آن جای دهند. اما این ساختمان تا واپسین روزهای فعالیت حزب رستاخیز هنوز به بهره‌برداری نرسیده بود. تا قبل از پیروزی جمهوری اسلامی ایران، ساختمان وزارت کشور دیگر برای استفاده حزب ایران نوین و حزب رستاخیز مقدور نبود و بدین ترتیب، وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران در آن مستقر یافت. روح‌الله نیک خصال و ایرج پروین، مشاوران طراحی این ساختمان بوده‌اند.

معماری و نمای ساختمان وزارت کشور

خرید بلیط هواپیما تهران
بلیط هواپیما تهران

کالبد ساختمان اصلی وزارت کشور را ترکیبی از حجم‌های مکعب مستطیل تشکیل داده است که ارتفاعات متفاوت دارند. بدنه این مکعب‌ها از جنس بتن و آجر است که بازشوهایی با تناسب‌های افقی، در آن‌ها قرار گرفته‌اند. ترکیب ساختمان با برخورداری از ساختاری سنگین، محکم، پرصلابت و خشن و همچنین، گرمای مصالح آجری آن را به شکل عناصری متضاد نمایان کرده است. درصورت خرید بلیط هواپیما تهران و بازدید از این ساختمان، اگر از ضلع جنوبی ساختمان فاصله بگیرید، شکل ساختمان را به خوبی خواهید دید. عدم خلوص نماها و احجام و ریز تقسیم شدنشان، عظمت ساختمان را چندین برابر کرده است. این ساختمان با زیربنای مجموعه 33000 مترمربع و مساحت زمین 19500 مترمربع در دو بلوک اصلی و دو بلوک فرعی (در مجموع چهار بلوک) قرار دارد و تعداد طبقات آن 11 الی 21 می‌باشد که تعدادشان در بلوک‌ها متفاوت است.

کیفیت فضاهای ساختمان وزارت کشور

بازدید از ساختمان وزارت کشور
ساختمان وزارت کشور

از حیاطی که در ضلع جنوبی قرار دارد، می‌توانید به طبقه همکف ساختمان دسترسی داشته باشید. ارتفاع طبقه همکف معادل با دو طبقه است. پذیرش، نگهبانی، اطلاعات و روابط عمومی همگی در طبقه همکف قرار دارند. در بخش شمالی پلان سه آسانسور، در بخش جنوب غربی دو آسانسور و در بخش مرکزی چهار آسانسور جهت جابجایی بین طبقات وجود دارند. آسانسورها و چهار دستگاه پله‌ها را می‌توان دسترسی‌های عمودی ساختمان وزارت کشور نامید. افرادی که بلیط هواپیما تهران را برای انجام امری مهم و مربوطه در این ساختمان خریداری می‌کنند، نگران سردرگمی در ساختمان نباشند. زیرا بخش‌های مسئول در هر صورت شما را راهنمایی خواهند کرد. در کنار این عناصر، داکت‌های تأسیساتی و سرویس‌های بهداشتی تقش پشتیبانی و خدمت‌رسانی به فضاها را دارند.

هسته مرکزی ساختمان وزارت کشور

خدمات و پشتیبانی، دسترسی‌های عمودی و تأسیسات همگی در بخش هسته مرکزی این ساختار قرار گرفته‌اند. یکی از مواردی که به حجم ساختار اضافه کرده و در دو انتهای راهروی اصلی ساختمان قرار گرفته است، پله‌های فرار می‌باشد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تغییر کاربری در این ساختمان اتفاق افتاد و در نحوه چیدمان فضاهای اداری و نوع پلان ساختمان تغییرات ایجاد شد و اکثر این تغییرات بر مبنای ساختار پلان آزاد بود. در این پلان، اکثر فضاهای ساختمان از شمال یا جنوب از نور بهره‌مند هستند و تهویه طبیعی دارند. اگر این بار بلیط هواپیما تهران را خریداری کنید، حتماً به بازدید از ساختمان قدیمی وزارت کشور که به برج مکعب مستطیلی در تهران معروف است، بروید. در این بازدید تلفیقی از هنر معماری و تاریخ را مشاهده خواهید کرد.

برای خرید بلیط هواپیما تهران و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید