سافاری باراجین قزوین

قزوین شهری زیبا با کاروانسراها، موزه ها، اماکن زیارتی و طبیعتی زیبا و دیدنی است. شهری که به فرش و انگورهای بدون هسته اش شناخته شده و روزگاری پایتخت ایران هم بوده است.

0
85
بازدید از سافاری باراجین قزوین
سافاری باراجین قزوین
سافاری باراجین قزوینReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jun 2Rating: 4.0سافاری باراجین قزوین و آغاز سفری هیجان انگیز و بیادماندنی در ایران.سافاری باراجین قزوین سافاری قزوین در منطقه ای به نام باراجین احداث شده است باراجین منطقه ای در شمال شهر و از جمله مناطق نمونه گردشگری قزوین است.

سافاری باراجین قزوین و تجربه سفری منحصربفرد

قزوین شهری زیبا با کاروانسراها، موزه ها، اماکن زیارتی و طبیعتی زیبا و دیدنی است. شهری که به فرش و انگورهای بدون هسته اش شناخته شده و روزگاری پایتخت ایران هم بوده است. گذشته از این ها قزوین بیشتر به خاطر قلعه های تاریخی الموت بین گردشگران شناخته شده است. اما امروزه نام قزوین به خاطر پدیده جذاب دیگری بر سر زبان ها افتاده است، سافاری. مدتی است که قزوینی ها میزبان پروژه ای به نام سافاری در باراجین هستند که برای اولین بار در ایران اجرا می شود. سافاری جاذبه ای متفاوت است که هیجان و لذت آن را با هیچ چیز دیگر نمی توان مقایسه کرد. اگر از دوستداران بلیط هواپیما قزوین هستید در ادامه با سفرستان همراه شوید و با یکی از تفریحات بی نظیر این شهر یعنی سافاری باراجین قزوین آشنا شوید.

باراجین

بازدید از سافاری باراجین قزوین
سافاری باراجین قزوین

سافاری قزوین در منطقه ای به نام باراجین احداث شده است. باراجین منطقه ای در شمال شهر و از جمله مناطق نمونه گردشگری قزوین است. این منطقه از ابتدای آزادراه قزوین- زنجان شروع شده و تا دامنه های غربی البرز ادامه دارد. این منطقه گردشگری شامل چندین روستا و جاذبه های گردشگری فراوانی مانند رودخانه ارنزک، پارک جنگلی باراجین، دهکده طبیعت، امامزاده، شهربازی، پیست پرش در آسمان و غیره است.

✅ بازدید از مقاله قلعه حسن صباح قزوین

سافاری پارک چیست؟

حتما تا به حال به باغ وحش رفته اید. گرچه تماشای حیوانات لذت بخش است اما دیدن این موجودات زیبا در قفس چندان خوشایند نیست به ویژه آن که بسیاری از باغ وحش ها وضعیت چندان مناسبی برای نگهداری حیوانات ندارند. این جا است که سافاری ها ارزش و اهمیت خود را نشان می دهند. اکنون زمان در قفس کردن حیوانات گذشته و بیشتر ما ترجیح می دهیم این مخلوقات را در محیط زندگی خودشان و آزاد و خوشحال ببینیم. سافاری ها با همین اهداف ایجاد شده اند. سافاری ها را با باغ وحش ها اشتباه نگیرید! حیوانات سافاری پارک، همگی وحشی و در محیط زندگی خود هستند. سافاری پارک منطقه ای است که در آن حیوانات به صورت آزادانه در محیط زندگی خود هستند تا خوی درنده و وحشی آن ها حفظ شده و دیگر حس زندانی شدن در قفس را نداشته باشند و افرادی که علاقه مند به تماشای این حیوانات هستند، می توانند با استفاده از وسیله های در نظر گرفته شده، وارد دنیای حیات وحش شده و گیاهان و حیوانات آن منطقه را تماشا کنند. سافاری پارک ها از نظر تنوع گیاهی و جانوری و وسعت منطقه متفاوت اند. بهترین و شناخته شده ترین انواع سافاری ها سافاری های آفریقا است. جالب است بدانید واژه سافاری نیز از همین زبان آفریقایی گرفته شده و ریشه آن واژه عربی سفر است. بد نیست بدانید که فرهنگستان زبان و ادب فارسی واژه” وحش گشت” را به عنوان جایگزینی برای کلمه سافاری عنوان کرده است.

سافاری باراجین قزوین

بازدید از سافاری باراجین قزوین
سافاری باراجین قزوین

سافاری قزوین در منطقه گردشگری باراجین و در منطقه ای 28 هکتاری و با صرف هزینه ای حدود 170 میلیارد ریال توسط شهرداری قزوین، افتتاح شده است. سافاری باراجین قزوین شامل 7 دره است که نصف بیشتر این دره ها آماده و بهره برداری شده اند. این سافاری پارک از بخش های مختلف تشکیل شده و حیوانات اهلی و وحشی آن به صورت جداگانه آزادسازی شده اند. هدف از احداث این سافاری نگهداری و حفاظت از حیوانات داخل کشور بوده و به همین دلیل می توان انواع حیواناتی که زیستگاه شان ایران است را در آن دید که از جمله آن ها می توان به پلنگ ایرانی، خرس قهوه ای، گرگ خاکستری، گربه جنگلی، گوزن قرمز، بز وحش، قوچ و میش وحشی ایرانی، و انواع پرندگان شکاری مانند عقاب طلایی، شاهین و غیره اشاره کرد.گرچه از سافاری قزوین به عنوان جاذبه ای گردشگری یاد می شود اما این تنها هدف احداث این سافار پارک نبوده است. در سافاری باراجین قزوین علاوه بر شناساندن گونه های جانوری مختلف، به ویژه گونه های ایرانی، به دانش آموزان و کودکان حفاظت از این گونه های جانوری را نیز آموزش می دهند. بد نیست بدانید که در احداث این سافاری پارک نهایت تلاش شده تا به درختان و گباهان منطقه آسیبی نرسد. همچنین ضلع شمالی سافاری پارک به گونه ای طراحی شده که سالمندان و معلولان بتوانند به راحتی از این سافاری پارک بازدید کنند. در دره مارال نیز تونلی طراح شده که گردشگران پس از بازدید از دهکده طبیعت باراجین بتوانند به سمت سافاری پارک رفته و از آن بازدید کنند.

سافاری پارک باراجین قزوین در کل 7 دره دارد که 3 دره آن به علف خواران وحشی مانند مارال، کل (پازن)، بز و قوچ وحشی اختصاص داده شده است. سایر فعالیت های سافاری پارک عبارتند از: مرکز بازپروری حیوانات آسیب دیده در طبیعت، مرکز آموزشی کودکان و دانش آموازان با موضوع حیوانات، انجام آزمایشات ژنتیکی در جهت افزایش تولیدات حیوانات مزرعه ای، تکثیر حیوانات در حال انقراض ایران و غیره.

در ادامه می توانید با اقامتگاه‌ های شهر قزوین آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید