سرای روشن، شاهکار معماری ناصرخسرو

ردپای هنر قاجاری‌ها یا پهلوی‌ها را باید در پایتخت دنبال کرد تا با شاهکارهای خیره‌کننده‌ آن‌ها روبرو شد. کافی است در روزهای بارانی روی سنگ‌فرش‌های خیابان ناصرخسرو دور بزنید تا از پسِ آجرها و نماهای بازسازی‌شده، رنگ و بوی یکصد ساله ساختمان‌ها برایتان ملموس شود.

0
109
سرای روشن شاهکار معماری ناصرخسرو
سرای روشن
سرای روشن، شاهکار معماری ناصرخسروReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Apr 27Rating: 3.0سرای روشن، شاهکار معماری ناصرخسرو - خرید بلیط هواپیما تهران از اپلیکیشن سفرستانردپای هنر قاجاری‌ها یا پهلوی‌ها را باید در پایتخت دنبال کرد تا با شاهکارهای خیره‌کننده‌ آن‌ها روبرو شد. کافی است در روزهای بارانی روی سنگ‌فرش‌های خیابان ناصرخسرو دور بزنید تا سرای روشن معماری ناصرخسرو

سرای روشن

ردپای هنر قاجاری‌ها یا پهلوی‌ها را باید در پایتخت دنبال کرد تا با شاهکارهای خیره‌کننده‌ آن‌ها روبرو شد. کافی است در روزهای بارانی روی سنگ‌فرش‌های خیابان ناصرخسرو دور بزنید تا از پسِ آجرها و نماهای بازسازی‌شده، رنگ و بوی یکصد ساله ساختمان‌ها برایتان ملموس شود. خیابانی که در روزگاران گذشته جلال و شکوهش زبان‌زد مردم بود و در سودای مدرنیته‌سازی از چهره‌های مدرن جهان تقلید کرده بود تا جان دیگری به قلب تهران ببخشد. در میان چهره قدیمی این خیابان، بنایی با معماری تقلیدشده از سبک گوتیک و چاشنی‌های معماری ایرانی توجه‌تان را جلب می‌کند که تندیس‌های به‌کار رفته در سردر این ساختمان در تلفیق زیبایی با نماد اهورا مزدا و دیگر تزئینات وام‌گرفته از معماری‌های باروک درهم تنیده شده‌اند.

خیابان قدیمی

سرای روشن شاهکار معماری ناصرخسرو
سرای روشن

در دوره‌های مختلفی میل هنرمندان ایرانی به سمت حفظ هویت باستانی و در عین حال بازتابِ دنیای مدرن اروپایی کشیده شد که یکی از آن‌ها در سال‌های میانی حکومت پهلوی و در زمان ساخت سرای روشن بود. برای اینکه این تجلی را به خوبی حس کنیم به خیابان قدیمی ناصرخسرو می‌رویم، جایی که در طی یک قرن اتفاقات زیادی به خود دیده و تاریخ پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته و هر ساختمانش با بازسازیِ دوباره جانی تازه گرفته است. این خیابان بهترین محل برای پرسه‌زنی در حال و هوای گذشته و آشنایی با تهران قدیم است. البته سرتاسر خیابان با دوگانگی‌های بی‌پایانی از اولین‌های ایران و ساختمان‌های امروزی پر شده و به طرز متناقضی این تفاوت را به تصویر می‌کشد.

✅ بازدید از مقاله پارک سنگی جمشیدیه تهران
✅ بازدید از مقاله کاخ سرخه حصار تهران
✅ بازدید از مقاله مسجد شاه تهران

سرای روشن

سرای روشن شاهکار معماری ناصرخسرو
سرای روشن

در کنار یادگار امیرکبیر و مهندس‌باشی، شاهکار استاد علی محمد کاشی و مدرسه بزرگان در آن‌طرف خیابان ناصرخسرو و بالاتر از کوچه معروف و قدیمی مروی، نرسیده به خیابان صوراسرافیل سرای روشن را می‌بینیم که بنا به تاریخی که بر روی کاشی‌هایش حک شده سالِ تاسیسش به 1311 برمی‌گردد. سرای روشن جزو اولین مراکز تجاری تهران قدیم بوده و با همت معمارانی که در دهه 70 و 90 آن را بازسازی و احیا کردند، نزدیک به یک قرن است در این خیابان می‌درخشد. بازسازی اول را مهندس صفامنش به عهده گرفته بود تا زیبایی قدیمی را به ساختمان برگرداند و بار دیگر عابران این خیابان را محو ویژگی‌های غیرمعمول این بنا کند و خوشبختانه این استاد، مرمتی درخور سرای روشن را در کارنامه‌اش ثبت کرد.

مشخصات سرای روشن

سرای روشن شاهکار معماری ناصرخسرو
سرای روشن

در همان نگاه اول توجه هر کسی به بخش بالایی بنا و فرشته‌های نیمه‌برهنه‌ای جلب می‌شود که معماری ایتالیایی و اروپایی را در ذهنشان تداعی می‌کند. به غیر از این مجسمه‌ها، نماد اهورا مزدا یا فروهر، تلفیق پنجره‌های اصیل ایرانی با چهره مغایر مجسمه‌ها و کاشی‌کاری‌های قدیمی، ذوق عکاسی عابران را برمی‌انگیزاند. تقریبا هر بازدیدکننده‌ای یک سلفی با نمای بیرونی ساختمان دارد، البته کمتر کسی از تحسین این هنر جا می‌ماند، مثل این است که بخشی از ساختمان‌های اروپایی یا معماری‌های گائودی راهشان را به خیابان پایتخت باز کرده باشند. چشم‌نوازی نماد پیکر بالداری را که در زیر مجسمه‌ها و کنار نماد خورشید دیده می‌شود، نمی‌توان انکار کرد، این نماد همان نماد اهورا مزداست که از آن به عنوان میراث دوران هخامنشی یاد می‌شود.

ساختمان سرا

سرای روشن شاهکار معماری ناصرخسرو
سرای روشن

در زمان‌های قدیم به مکانی که در آن‌جا معامله‌های بازاری انجام می‌شد، سرا می‌گفتند که نام سرای روشن هم برگرفته از این اصل است. این بنا در فضای بسیار بزرگی و در دو طبقه ساخته شده که طبقه پایین به انبارها و کارگاه‌های تولیدی اختصاص یافته و طبقه بالا شمار زیادی از دفترهای کسب و کار را در خود جای داده است. در پیاده‌رو اصلی خیابان تعداد محدودی از مغازه‌ها به چشم می‌آید ولی بقیه دفاتر و دکان‌ها در حیاط و طبقاتش جا گرفته‌اند. بخش اندرونی و مشرف به حیاط سرا، همان‌جایی که محل تخلیه بارها بوده، رنگ و بوی کم‌تری از مرمت را به خود دیده و برخلاف نمای بیرونی چهره مرده‌ای به خود گرفته است. به نظر می‌رسد در پسِ روشنی سرای روشن، تاریکی دیگری به دل بنا رخنه کرده تا جایی که از همان ورودی ممنوعهِ انبار، این تاریکی پیدا می‌باشد.

مسیر دسترسی

سرای روشن شاهکار معماری ناصرخسرو
سرای روشن

اگر تا همین‌جا ترغیبی برای خرید بلیط هواپیما تهران و گشت و گذار در خیابان‌های تاریخی در شما به وجود آمد، نگران دسترسی به این خیابان نباشید چون به راحتی می‌توانید خود را به ناصر خسرو و نگین معماری آن برسانید. با توجه به قرار گرفتن این خیابان در محدوده طرح ترافیک یا باید قید وسیله شخصی را بزنید و با مترو و اتوبوس خود را به آن‌جا برسانید و یا روز مناسبی را برای ورود به محدوده طرح ترافیک انتخاب کنید. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این خیابان، ایستگاه پانزده خرداد یا ایستگاه امام خمینی است که از هر دو ایستگاه تا سرای روشن 10 دقیقه پیاده ‌روی لازم است. جایی که در نهایت به آن قدم می‌گذارید محل تجمع خاطرات نسل گذشته و پدر و مادرهای ما است که حال و هوای خاصی دارد، اگر شما هم خاطره‌ای از این مکان دارید با سفرستان به اشتراک بگذارید.

برای خرید بلیط هواپیما تهران و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید