راهنمای سفر به ارتفاعات در دوران بارداری

برخی اعتقاد دارند که دوران بارداری زمان مناسبی برای مسافرت نیست، اما در واقع از آنجایی که بسیاری از بانوان شاغل در این دوران مرخصی کاری گرفته و برای مدتی از شغل خود فاصله می‌گیرند، این دوران بهترین زمان برای خرید بلیط هواپیما به مقاصد دور و تجربه سفرهای طولانی مدت و تماشای جهان پیش از مادر شدن محسوب می شود.

0
19
راهنمای سفر به ارتفاعات در دوران بارداری
سفر به ارتفاعات در دوران بارداری
راهنمای سفر به ارتفاعات در دوران بارداریReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 14Rating: 4.0راهنمای سفر به ارتفاعات در دوران بارداری و نکاتی که خانم ها باید بدانند.سفر به ارتفاعات در دوران بارداری این مطلب به بانوان باردار جهانگرد اختصاص یافته است تا به تمام پرسش های آنها پیرامون این موضوع پاسخ داده شود.

دانستنی هایی که در سفر به ارتفاعات در دوران بارداری باید بدانید

برخی اعتقاد دارند که دوران بارداری زمان مناسبی برای مسافرت نیست، اما در واقع از آنجایی که بسیاری از بانوان شاغل در این دوران مرخصی کاری گرفته و برای مدتی از شغل خود فاصله می‌گیرند، این دوران بهترین زمان برای خرید بلیط هواپیما به مقاصد دور و تجربه سفرهای طولانی مدت و تماشای جهان پیش از مادر شدن محسوب می شود. در حقیقت سفر در حین بارداری سبب می شود که انتظار شیرین و خوشایند مادر شدن با لذت سفری بیادماندنی بیامیزد و تا ابد در ذهن شما ماندگار گردد. اما همانطور که می‌دانید گاهی مقصد سفر ممکن است برای حضور بانوان باردار چندان مناسب نباشد و دشواری هایی را برای مادر و کودک ایجاد کند. از این رو، بهتر است پیش از رزرو آنلاین بلیط هواپیما و آغاز سفری هیجان انگیز، اطلاعات جامعی را از مقصد سفر خود بدست آورید، سپس با خیالی آسوده راهی سفری خاطره انگیز شوید. این مطلب به راهنمای سفر به ارتفاعات در دوران بارداری که امروزه دغدغه بسیاری از بانوان باردار جهانگرد دنیاست، اختصاص یافته است تا به تمام پرسش های شما پیرامون این موضوع پاسخ داده شود.

آیا سفر به ارتفاعات در دوران بارداری خطرناک است؟

پاسخ کوتاه به این پرسش خیر است. چنانچه مادر به بیماری تنفسی خاصی دچار نباشد و در شرایط جسمانی مطلوبی بسر برد، سفر به مناطق مرتفع (تا ارتفاع 2.5 کیلومتری سطح زمین) مشکلی برای مادر و فرزند ایجاد نخواهد کرد. اما در نظر داشته باشید چنانچه مدت زمان زیادی در این ارتفاع باقی بمانید، ممکن است خطرات مختلفی را به جان بخرید، چراکه بنا به توصیه سازمان جهانی بهداشت، خوابیدن در ارتفاع 3000 متری سطح زمین به هیچ وجه برای بانوان باردار مناسب نبوده و این کار ممکن است جان مادر و کودک را تهدید کند.

خطرات ناشی از سفر به ارتفاعات زیاد

راهنمای سفر به ارتفاعات در دوران بارداری
سفر به ارتفاعات در دوران بارداری

با وجود اینکه صعود تدریجی به ارتفاع 2.5 کیلومتر و اقامت کوتاه در آن برای بانوان باردار خطری در پی ندارد، اما ماندن در این ارتفاع در مدت زمانی طولانی ممکن است آسیب های جبران ناپذیری را به مادر و کودک وارد شود. همانطور که می دانید هرچه ارتفاع از سطح زمین بیشتر می شود، از میزان اکسیژن هوا کاسته خواهد شد و این امر در طولانی مدت موجب می گردد که علائم بیماری هیپوکسی (کم اکسیژنی) در مادر بروز یابد و از آنجایی که این بیماری روی عملکرد اعضای بدن تاثیر می گذارد، ممکن است به سقط جنین منجر گردد. خطر دیگری که صعود و اقامت به ارتفاعات زیاد زنان باردار را تهدید می کند، زایمان زودتر از موعد است. طبیعتا هیچ کس دوست ندارد در مکانی ناشناخته و غیربهداشتی و دور از هرگونه مراقبت های پزشکی فرزند خود را به دنیا آورد. بنابراین بهتر است دست کم یک ماه پیش از زمان تعیین شده زایمان از تهیه بلیط هواپیما و سفر به اماکن مرتفع خودداری کنید.

✅ بازدید از مقاله آیا هواپیما بهترین وسیله برای سفر در دوران بارداری است؟

سفر به ارتفاعات چگونه سلامتی کودک را به خطر می اندازد؟

گرچه هنوز توضیح علمی و قابل قبولی در زمینه تاثیر ارتفاعات زیاد بر جنین ارائه نشده، اما طبق مطالعات صورت گرفته، احتمال زایمان زودرس زنان بارداری که مدت زمانی طولانی را در ارتفاعات زیاد سپری می کنند، نسبت به سایر زنان باردار به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت. به علاوه، اقامت طولانی در ارتفاعات احتمال نیاز نوزادان زنان باردار پس از زایمان به تجهیزات تنفسی را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش می دهد.

توصیه هایی برای زنان باردار در حین سفر به ارتفاعات

راهنمای سفر به ارتفاعات در دوران بارداری
سفر به ارتفاعات در دوران بارداری
  • اگر قرار است در ارتفاعات زیاد با هواپیما پرواز کنید، بهتر است مدت زمان زیادی را روی صندلی نشینید، چراکه نشستن زیاد باعث افزایش غلظت خون می شود و ممکن است سلامتی مادر و کودک را به خطر اندازد.
  • سعی کنید پیش و در حین پرواز به میزان زیادی مایعات، به خصوص آب مصرف کنید.
  • از مصرف مشروبات الکلی و نوشیدنی های حاوی کافئین چند ساعت پیش از پرواز پرهیز کنید.
  • تا جای ممکن از خوابیدن در هواپیما خودداری کنید.
  • از مسافرت به مناطقی که سابقه شیوع بیماری های باکتریایی یا ویروسی را در پیشینه خود دارند و یا از لحاظ بهداشتی در وضعیت مناسبی بسر نمی برند، تا حد امکان پرهیز کنید.
  • چنانچه قرار است در دوران بارداری به ارتفاعات سفر کنید، تزریق واکسن های ضروری برای پیشگیری از ابتلا به بیماری هایی که توسط حشرات منتقل می شوند، را فراموش نکنید.
  • سعی کنید تا حد ممکن از انجام فعالیت های فیزیکی پرهیز کنید. ورزش هایی نظیر کوهنوردی، دوچرخه سواری، اسکی و غیره به اکسیژن نیازی زیاد دارند و انجام این دست فعالیت ها در مناطق مرتفعی که میزان دریافت اکسیژن بدن به میزان قابل توجهی کاهش میابد، ممکن است باعث نرسیدن اکسیژن به نوزاد و در نتیجه ایجاد مشکلات تنفسی برای نوزاد گردد.
  • اگر قصد دارید به مکانی مرتفع صعود کنید، سعی کنید این کار را به تدریج انجام دهید. صعود ناگهانی از سطح دریا به ارتفاع 3000 متری از سطح زمین باعث می شود که بدن قادر نباشد خود را با شرایط جدید وقف دهد و عدم تطابق خود با شرایط جدید را با اختلالات تنفسی و مشکلات تنگی نفس -که برای مادر و نوزاد بسیار خطرناک است- بروز دهد.

در ادامه می توانید با نکات سفر در دوران بارداری آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید