آیا سفر داخلی برای مردم ایران ارزان می‌شود؟

درحالی که گفته می‌شود ایران مقصدی ارزان برای خارجی‌ها است، اما برای مردم داخل کشور شرایط به‌گونه‌ای دیگر رقم خورده است. از ابتدای سال هزینه بلیط هواپیما با افزایش نرخ ارز دست‌کم تا سه برابر گران شد. عوارض در جاده‌ها هم تحت تاثیر گرانی‌های داخلی قرار گرفت و مسافران زمینی را بی‌نصیب از گرانی‌های این روزها نگذاشت. قیمت بلیط اتوبوس هم که از خردادماه با ۲۰ درصد رشد روبرو شده بود، در مناسبتی مثل اربعین این افزایش به ۵۰ درصد هم رسید. در تیرماه نیز قیمت بلیط قطار ۱۰ درصد افزایش پیدا کرد. هتل‌ها هم اعلام کردند از مهرماه قیمت‌ها را تا ۳۰ درصد افزایش می‌دهند، نرخ یک اتاق دو نفره در هتلی معمولی در شهری که چندان مسافرپذیر نیست و کیفیت قابل توجهی ندارد، دست‌کم ۲۰۰ هزار تومان است. اجاره خانه‌های شخصی در روستاهای گردشگری هم دست‌کم ۱۰۰ هزار تومان تمام می‌شود و هزینه خوراک هم از این وضعیت دور نیست.

0
22
خرید بلیط هواپیما داخلی
بلیط هواپیما داخلی
آیا سفر داخلی برای مردم ایران ارزان می‌شود؟Reviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 28Rating: 3.5آیا سفر داخلی برای مردم ایران ارزان می‌شود؟ - خرید بلیط هواپیما و پرواز خارجیدرحالی که گفته می‌شود ایران مقصدی ارزان برای خارجی‌ها است، اما برای مردم داخل کشور شرایط به‌گونه‌ای دیگر رقم خورده است. از ابتدای سال هزینه بلیط هواپیما خارجی و داخلی با افزایش نرخ ارز دست‌کم تا سه برابر گران شد. عوارض در جاده‌ها هم تحت تاثیر گرانی‌های داخلی قرار گرفت و مسافران زمینی را بی‌نصیب از گرانی‌های این روزها نگذاشت

آیا سفر داخلی برای مردم ایران ارزان می‌شود؟

درحالی که گفته می‌شود ایران مقصدی ارزان برای خارجی‌ها است، اما برای مردم داخل کشور شرایط به‌گونه‌ای دیگر رقم خورده است.

از ابتدای سال هزینه بلیط هواپیما با افزایش نرخ ارز دست‌کم تا سه برابر گران شد. عوارض در جاده‌ها هم تحت تاثیر گرانی‌های داخلی قرار گرفت و مسافران زمینی را بی‌نصیب از گرانی‌های این روزها نگذاشت. قیمت بلیط اتوبوس هم که از خردادماه با ۲۰ درصد رشد روبرو شده بود، در مناسبتی مثل اربعین این افزایش به ۵۰ درصد هم رسید. در تیرماه نیز قیمت بلیط قطار ۱۰ درصد افزایش پیدا کرد. هتل‌ها هم اعلام کردند از مهرماه قیمت‌ها را تا ۳۰ درصد افزایش می‌دهند، نرخ یک اتاق دو نفره در هتلی معمولی در شهری که چندان مسافرپذیر نیست و کیفیت قابل توجهی ندارد، دست‌کم ۲۰۰ هزار تومان است. اجاره خانه‌های شخصی در روستاهای گردشگری هم دست‌کم ۱۰۰ هزار تومان تمام می‌شود و هزینه خوراک هم از این وضعیت دور نیست.

خرید بلیط هواپیما داخلی
بلیط هواپیما داخلی

سفر با تور برای یک خانواده چهار نفره ایرانی که درآمدی کارگری و کارمندی دارد و جزو دهک یکم تا چهارم با درآمدی بین یک میلیون تا چهار میلیون می‌شود، نیز چندان به صرفه نیست. با این وصف علی‌اصغر مونسان، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، برای خارج نشدن سفر از سبد خانوار ایرانی گفته ما تلاش کردیم بسته‌های ارزان سفر را تهیه کنیم، اما واقعیت این است که ابزارهای مستقیم ما کم است و در بسیاری از مواقع نیاز داریم بسیاری از دستگاه‌ها با ما همکاری کنند.

خرید بلیط هواپیما داخلی
بلیط هواپیما داخلی

ولی تیموری، معاون گردشگری این سازمان هم در پاسخ به پرسش ایسنا که با توجه به سطح درآمد اکثریت جامعه و افزایش هزینه‌های سفر تدبیر برای مقابله با این شرایط و خارج نشدن سفر از سبد خانوار ایرانی چیست، گفت: در بعد سفرهای داخلی هزینه اجرای تور بالا رفته است، با این حال ما با مشارکت بخش خصوصی درحال تهیه طرحی هستیم که در جریان آن گردشگران داخلی را به سمت سفر با تور هدایت کنیم. معتقدیم با این اتفاق تاسیسات گردشگری در داخل کشور بیشتر درگیر خواهند شد و سفرهای خروجی کاهش خواهد یافت.

پیشنهاد معاون گردشگری علاوه ‌بر تنظیم سفرهای گروهی، همراه با تور برای کنترل و متعادل کردن هزینه‌ها، ارائه تخفیف است که اظهار کرد: بخش خصوصی آن را پذیرفته است.

خرید بلیط هواپیما داخلی
بلیط هواپیما داخلی

وی افزود: تدبیر ما در این شرایط آن است که روی سیستم تور حرکت ‌کنیم. بسته سفر که با تخفیف عرضه شود، مسافرت‌های داخلی را پرمصرف می‌کند و تاسیسات گردشگری بیشتری را درگیر خواهد کرد. این طرحی است که مشخصا برای کنترل هزینه سفر و در دسترس قرار گرفتن برای بیشتر مردم روی آن کار می‌شود.

تیموری درباره زمان اجرای این طرح گفت: صد درصد تا قبل از عید اجرا خواهد شد.

پایان خبر

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: تحریریه بلیط هواپیما

منبع: isna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید