همه چیز در مورد سفر زمینی به وان

سفر زمینی حال و هوایی وصف ناپذیر دارد که کمتر کسی آن را تجربه می کند. امروزه که بیشتر سفرها از طریق رزرو بلیط هواپیما اجام می شود، دیگر نمی توان زیبایی های مسیر را دید و ناشناخته های راه را کشف کرد.

0
310
نکات سفر زمینی به وان
سفر زمینی به وان
همه چیز در مورد سفر زمینی به وانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on May 4Rating: 4.0سفر زمینی به وان ترکیه و آشنایی با راهنمایی های لازم سفر زمینی وان.سفر زمینی به وان ترکیه که به دلیل فاصله کمی که تا مرز ایران دارد به مقصدی محبوب برای سفر زمینی به ویژه با خودروی شخص تبدیل شده است.

نکات سفر زمینی به وان

سفر زمینی حال و هوایی وصف ناپذیر دارد که کمتر کسی آن را تجربه می کند. با وجود اینکه بیشتر سفرها از طریق رزرو بلیط هواپیما انجام می شود، از این رو دیگر نمی توان زیبایی های مسیر را دید و ناشناخته های راه را کشف کرد. ولی بد نیست برای یک بار هم که شده چنین سفری را تجربه کنید به ویژه با موقعیت فوق العاده ای که ایران دارد، می توانید از طریق سفر زمینی به دیدنی ها و شهرهای جذاب سایر کشورها سفر کنید. شهر وان ترکیه از جمله همین شهرها است که می تواند مقصد سفر شما بدون صرف هزینه بلیط هواپیما باشد. اگر با سفرهای زمینی آشنایی چندانی ندارید در ادامه با نکات سفر زمینی به وان همراه ما باشید.

وان

نکات سفر زمینی به وان
سفر زمینی به وان

در شرق ترکیه و نزدیک به مرزهای ایران، شهر نسبتا کوچک وان قرار دارد که به دلیل فاصله کمی که تا مرز ایران دارد، به مقصدی محبوب برای سفر زمینی به ویژه با خودروی شخص تبدیل شده است. این شهر نسبتا کوچک قدمتی 3400 ساله دارد و همین امر هم آثار و جاذبه های تاریخی وان را متفاوت تر از دیگر جاذبه های تاریخی ترکیه کرده است. اما وان را نه به خاطر قدمت و تاریخش که به خاطر گربه هایش می شناسند! بعله این شهر بهشت گربه ها است به اندازه ای که حتی تندیس این حیوانات بانمک را در میدان شهر می توان دید. از گربه های شهر که چشم بپوشیم، بازارهای وان نیز بین ایرانی ها محبوب اند با این حال نباید از جاذبه ها و دیدنی های آن مانند قلعه وان، کتیبه خشایارشا و کلیسای واراگاوانک گذشت.

وان حدود یک ساعت و نیم با ساعت رسمی ایران فاصله دارد( 1.5 ساعت عقب تر است). پوا رایج آن لیر است و زبان های ترکی و کردی بین مردم رایج است. سطح قیمت اجناس و کالاها در این شهر پایین تر از تهران است و به همین دلیل هم بازارگردی در وان از فعالیت های مورد علاقه مسافران ایرانی است. پیش شماره وان 432 است و دیگر شماره های ضروری آن عبارتند از: پلیس ( 155)، آمبولانس( 122) و آتش نشانی( 110). آب و هوای این شهر مشابه ایران بوده و تابستان هایی گرم و زمستان های سردی دارد. گرم ترین ماه آن ماه های خرداد، تیر، مرداد و سردترین ماه آن بهمن ماه است. ماه های فروردین و اردیبهشت بارانی ترین روزهای این شهر را رقم می زنند در نتیجه بهترین ماه و زمان مسافرت به این شهر بین خرداد تا آبان ماه است.

دسترسی به وان

با این که شهر وان فرودگاه دارد اما سفرهوایی به وان امکان پذیر نیست مگر این که در یکی از شهرهای بزرگ ترکیه ( مانند استانبول، آنکارا و غیره) باشید و مقصد خود را به وان تغییر دهید. به عبارت ساده تر فرودگاه وان فرودگاه بین المللی نبوده و امکان سفر هوایی از ایران به این شهر وجود ندارد به همین دلیل سفر زمینی بهترین و راحت ترین راه برای رسیدن به وان است. به دو روش می توان سفر زمینی به وان را تجربه کرد که در ادامه این دو روش را شرح خواهیم داد.

✅ بازدید از مقاله ارزان ترین زمان سفر به وان ترکیه

مرزهای نزدیک وان

نکات سفر زمینی به وان
سفر زمینی به وان

از طریق سه مرز می توان به وان رسید: مرز رازی( نزدیک خوی)، مرز بازرگان( نزدیک ماکو) و مرز سرو( نزدیک ارومیه).

مرز رازی- (کاپی کوی)

ساعات کاری: 9:00 صبح تا 17:00 عصر در نیمه اول سال و 9:30 صبح تا 16:30 بعد از ظهر در نیمه دوم سال.

مرز رازی سومین مرز رسمی ایران و ترکیه و قابل دسترس ترین مرز است. این مرز در 75 کیلومتری خوی و 5 کیلومتری قطور قرار دارد. علت نام مگذاری آن اما به دلیل روستایی است که در نزدیکی آن قرار گرفته است. از سمت ترکیه هم این مرز به دلیل نزدیکی به روستایی با نام کاپیکوی به نام آن روستا نامگذاری شده است. استفاده از این مرز به دلیل مسافت کوتاهی که با وان دارد ( حدود 90 کیلومتر) توصیه می شود. البته نباید فراموش کرد که این مسیر کوتاه باعث محبوبیت این مرز شده و طبعا در پی آن شلوغی مرز، صف طولانی و خستگی و بی حوصلگی ماموران مرزی و گمرکی را به همراه خواهد داشت.

مرز بازرگان- (گوربولاغ)

از مهمترین مرزهای گمرکی ایران مرز بازرگان و کمرگ این مرز است که به صورت بیست و چهار ساعته فعال است. بازرگان مرزی مهم و پر رفت و آمد است پس انتظار شلوغی و ازدحام را داشته باشید، هرچند ممکن است شانس به شما رو کرده و روز خلوت این مرز به پست شما بخورد. این مرز از سمت ایران نزدیک شهر بازرگان و از سمت ترکیه نزدیک شهر دوغوبایزید قرار دارد. این مرز را از سمت ایران مرز بازرگان و از سمت ترکیه مرز گوربولاغ می نامند. مرز بازرگان به دلیل اهمیت و رفت و آمدهایی که دارد، امکانات مناسبی هم فراهم کرده است. اگر مقصدتان شهری به جز وان است رفت و آمد از این مرز پیشنهاد می شود چرا که پس از پشت سر گذاشتن مرز به شهر کوچک دوغوبازید رسیده و پس از آن شهرهای ایغدیر، ارزوروم و ترابزون پیش روی شما خواهد بود. اما اگر هدفتان از سفر صرفا رفتن به وان است، استفاده از این مرز پیشنهاد نمی شود چون فاصله نسبتا زیادتری نسبت به مرز رازی داشته و مسیر طولانی تری را تا وان خواهید داشت.

مرز سِرو

سرو دیگر مرز پر رفت و آمد ایران و ترکیه است که به صورت بیست و چهار ساعته فعال بوده و به ارائه خدمات مشغول است. مرز سرو در فاصله 40 کیلومتری از ارومیه قرار گرفته و در سوی ترکیه هم نزدیک ترین شهر به این مرز شهر یوکسک اوا با فاصله ای 20 کیلومتری است که فرودگاه هم دارد.

سفر زمینی به وان با قطار

یکی از راه های سفر زمینی به وان از طریق قطار است. ایستگاه راه آهن رازی خوی را به دلیل پل قطور بر سر زبان ها است. این پل به عنوان بزرگ ترین پل راه آهن در خاورمیانه شناخته شده است. مسیر ریلی تهران- آنکارا در سال 1380 افتتاح شد و مسیری جدید به روی مسافران ایرانی باز کرد. گرچه سفر با قطار بسیار هیجان انگیز و جذاب است اما اگر به کوچکترین بهانه ای سردرد می گیرید، توصیه می کنیم بیخیال قطار شوید! اما اگر قطار را ترجیح می دهید یا باید از تهران سوار شوید یا تبریز. اگر شب در تهران سوار قطار شوید، از ایستگاه زنجان عبور کرده و به سمت تبریز حرکت خواهید کرد و در نهایت قطار از ایستگاه سلماس عبور خواهد کرد و سپس به ایستگاه رازی خواهد رسید. در این ایستگاه چند دقیقه ای توقف خواهید داشت تا تشریفات گمرکی و کنترل گذرنامه ها انجام شود. سپس قطار مسیر خود را ادامه داده و پس از طی حدود 3 کیلومتر به ایستگاه مرزی کاپیکوی در ترکیه خواهد رسید. در این ایستگاه نیز دقایقی توقف خواهید داشت تا ماموران ترکیه ای گذرنامه ها را بررسی و تشرفات گمرکی را انجام دهند. پس از این توقف قطار مجددا راه افتاده و بعد از طی مسافتی 107 کیلومتری به ایستگاه وان خواهد رسید.

سفر زمینی به وان با اتوبوس

اتوبوس دیگر روش رسیدن به وان است. برای این کار باید ابتدا از تهران سوار اتوبوس های خوی شده و پس از رسیدن به خوی سوار ون های وان شده و به وان بروید. البته می توانید یکراست خود را به مرز رازی رسانده و از آن جا سوار خودروهای وان شده و به وان بروید. هزینه اتوبوس های تهران- خوی از 30 هزار تا 55 هزار تومان متغییر است و کرایه ون ها تا وان چیزی حدود 40 تا 45 هزار تومان می شود. هزینه تاکسی های خوی- رازی هم حدود 25 هزار تومان.

سفر زمینی به وان از مسیر تبریز

تبریز دیگر شهری است که می توان از طریق خودروها و اتوبوس های آن به وان رسید. برای این کار ابتدا خود را به تبریز رسانده و سوار اتوبوس های خوی شده و از آن جا با استفاده از ون ها و تاکسی های وان به شهر وان برسید. در روش دیگر می توانید در تبریز سوار ون های وان شده و مستقیما به وان بروید. هزینه ون های تبریز- وان چیزی حدود 70 هزار تومان و هزینه بلیط اتوبوس تبریز- خوی حدود 25 هزار تومان است.

سفر زمینی به وان با استفاده از خودروی شخصی

اگر می خواهید با خودروی شخص خود به وان بروید، مرز بازرگان می تواند گزینه مناسبی باشد. برای این کار از تهران به سمت تبریز حرکت کنید. مسیر تبریز تا بازرگان جاده خوب و مناسب برای رانندگی دارد و مسیری نسبتا راحت و پر از جاذبه ها است در طول مسیر تبریز تا بازرگان از شهرهای صوفیان، مرند و ماکو عبور خواهید کرد در نتیجه بین راه خسته نشده و حوصله تان سر نخواهد رفت. اما برای اینکه بتوانید با خودروی شخصی خود به وان بروید باید برخی مدارک و اسناد را همراه داشته و برخی هزینه ها را متحمل شوید. گواهینامه بین المللی (حدود 141 هزار تومان)، پلاک بین المللی (حدود 425 هزار تومان)، دفترچه مالکیت خودرو (حدود 130 هزار تومان)، برچسب CD و IR (حدود 5400 تومان)، کاپوتاژ ماشین (بین 16 تا 30 هزار تومان)، بیمه ماشین و تفاوت هزینه بنزین از مدارک و هزینه های مورد نیاز برای خروج از ایران به سمت ترکیه با خودروی شخصی است. در ادامه می توانید با راهنمای سفر زمینی به گرجستان آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید