راهنمای سفر زمینی به وان

یکی از کشورهایی که میزان زیادی از گردشگران ایرانی را گرد هم آورده است کشور زیبا و جذاب ترکیه است که هر گوشه و کنار آن محبوبیت ویژه ای برای ایرانی ها دارد. با اینکه سفر به ترکیه در بیشتر مواقع از طریق پرواز و خرید بلیط هواپیما صورت می پذیرد اما افراد زیادی هستند که به دلیل نزدیکی مرزهای این دو کشور به صورت زمینی سفر خود را به سوی ترکیه آغاز می کنند.

0
6219
خرید بلیط هواپیما وان
بلیط هواپیما وان
راهنمای سفر زمینی به وانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Aug 17Rating: 5.0راهنمای سفر زمینی به وان مقصد محبوب ایرانی‌ها در کشور ترکیه.راهنمای سفر زمینی به وان شاید به جرات بتوان گفت بهترین و راحت‌ترین راه زمینی ممکن برای رسیدن به آذربایجان شرقی تهیه بلیط هواپیما تبریز است،

سفر زمینی به وان

یکی از کشورهایی که میزان زیادی از گردشگران ایرانی را گرد هم آورده است کشور زیبا و جذاب ترکیه است که هر گوشه و کنار آن محبوبیت ویژه ای برای ایرانی‌ها دارد. با اینکه سفر به ترکیه در بیشتر مواقع از طریق پرواز و خرید بلیط هواپیما صورت می پذیرد اما افراد زیادی هستند که به دلیل نزدیکی مرزهای این دو کشور به صورت زمینی سفر خود را به سوی ترکیه آغاز می‌کنند. در این میان شاید به جرات بتوان گفت که بیش‌ترین درصد مسافرت‌های خارجی ایرانی‌ها به صورت زمینی و مقصد ترکیه، شهر وان می‌باشد. اما آیا چه دلیلی موجب شده تا شهر کوچک وان مقصد بسیاری از افراد است؟ شاید ترکیه یکی از محبوب‌ترین مقصدهای مسافرتی باشد ولی بدون شک شهر وان دلایل دیگری برای برگزیده شدن دارد. همان‌طور که می‌دانید شهر وان به استان‌های شمال غرب کشور نزدیک است و برای سفر زمینی تنها کافی است ابتدا به شهرهای آذربایجان شرقی و غربی بروید و سپس به این شهر زیبا سفر کنید. ما در این مقاله سفرستان قصد داریم تا به طور کامل راهنمای سفر زمینی به وان را برای علاقمندان به سفر توضیح دهیم.

علت محبوبیت شهر وان

راهنمای سفر زمینی به وان ترکیه
راهنمای سفر زمینی به وان

یکی از دلایلی که بیشتر ایرانیان راهی شهر وان ترکیه می شوند این است که ایرانیان برای سفر به ترکیه نیازی به ویزا ندارند، علت دوم ارزان بودن حمل‌ونقل و اقامت در وان است، دلیل سوم جنس خوب لباس‌های ترک و وجود مراکز خرید و حراجی‌های زیاد در این شهر است. در کنار همه این‌ها وان شهر مرزی ترکیه با ایران است و این باعث می‌شود مسافران زیادی وان را مقصد تعطیلات چندروزه خود انتخاب نمایند.

تبریز

راهنمای سفر زمینی به وان ترکیه
راهنمای سفر زمینی به وان

بهترین و راحت‌ترین راه ممکن برای رسیدن به آذربایجان شرقی، تهیه بلیط هواپیما تبریز است، البته قبل از سفر بهتر است بلیط ون از تبریز به وان را هم رزرو کنید تا وقتتان کمتر تلف شود. بعد از سفری کوتاه و راحت به تبریز می‌توانید یک‌شب را در هتل‌های تبریز اقامت کنید و صبح روز بعد به طرف مرز حرکت کنید. سفر زمینی به وان از طریق دو مرز امکان‌پذیر است که مرز رازی کوتاه‌‌ترین مسیر ممکن بوده و مرز بازرگان هم نسبت به مرز رازی تمیزتر و منظم‌تر است.

قطار

راهنمای سفر زمینی به وان ترکیه
راهنمای سفر زمینی به وان

راه دوم سفر زمینی به وان از طریق قطار تبریز- وان صورت می‌گرفت که قرار است مجدداً راه‌اندازی شود و در صورت راه‌اندازی  باید خود را به شهر تبریز برسانید، با سوار شدن به قطار در همین ایستگاه تبریز تشریفات گمرکی مسافران انجام می‌شود و با عبور از ایستگاه سلماس و تشریفات گذرنامه در این ایستگاه، قطار مسیر خود را به طرف ایستگاه رازی ادامه می‌دهد و در این ایستگاه با اخذ مجوز ورود به کشور ترکیه وارد ایستگاه مرزی کاپیکوی ترکیه می‌شود، سپس در ایستگاه کاپیکوی تشریفات گمرکی و گذرنامه‌ای انجام می‌گیرد و قطار به سمت ایستگاه آخر خود یعنی وان حرکت می‌کند. در ایستگاه وان هم امور گمرکی انجام می‌شود.

زمان صرف شده

راهنمای سفر زمینی به وان ترکیه
راهنمای سفر زمینی به وان

شاید چون تجربه سفر با قطار را به شهر وان نداشته‌اید ترجیح می‌دهید یک بارهم شده آن را امتحان کنید. شاید هم فکر کنید که زمان کمتری از دست می‌دهید. اما از آنجا که قطارها قدیمی هستند و امکانات مناسبی ندارند و در هر ایستگاهی به اندازه کافی زمان تلف می‌کنند، گزینه مناسبی برای سفر به وان نیستند. مگر اینکه ریل باس‌های تبریز- وان افتتاح شوند تا با وجود امکانات و کیفیت مناسب‌تر وقت کمتری را نیز تلف کنند.

ون‌های لوکس

ون‌های لوکس سفر به وان
ون‌های لوکس وان

ون‌ها هم فضای راحت‌تری نسبت به اتوبوس یا سواری دارند، زیرا با سرعت زیادی شما را به مقصد می‌رسانند و همچنین جو دوستانه‌ای را برایتان فراهم می‌کنند. علاوه بر این وقتی از طریق آژانس‌های مسافرتی در تور زمینی آن‌ها ثبت‌نام می‌کنید، هزینه هتل برایتان مناسب‌تر خواهد بود و بیمه نیز خواهید شد. مسافرت‌های انفرادی به وان را توصیه نمی‌کنیم چون می‌تواند در برخی موارد مشکل‌ساز باشد.

✅ بازدید از مقاله ارزان ترین زمان سفر به وان ترکیه

مسیر تبریز تا وان

آشنایی با مسیر تبریز تا وان
مسیر تبریز تا وان

بهترین زمان برای حرکت صبح زود است، اگر طوری تنظیم کنید که ساعت 9 یا 9:30 در مرز باشید کمترین وقت تلف شده را در آنجا خواهید داشت. فراموش نکنید که مسیرتان از تبریز تا مرز حدود سه ساعت خواهد بود. شهرهایی که در این مسیر از آنجا عبور می‌کنید مرند، صوفیان، خوی، قطور و سپس روستای رازی هستند و در طی این مسیر راننده چندباری بین راه متوقف می‌شود.

مرز رازی

معرفی مرز رازی
مرز رازی

اگر تابه‌حال سفر زمینی به خارج از کشور نداشته‌اید و همیشه بلیط هواپیما خریداری کرده‌اید، مطلقاً از مرز رازی خوشتان نمی‌آید، امکانات کم، مسئولان اخمو و صف بلندبالایی که گاهی بیش از 5 ساعت شما را معطل می‌کند. همان‌طور که می‌دانید رعایت نوبت در چنین صف‌هایی مشکل‌ساز می‌باشد. مرز هم تا ساعت 4 بعدازظهر باز است، اگر دیرتر از 4 برسید باید برگردید. حتی ممکن است همان ابتدا از این سفر پشیمان شوید ولی اگر شانس با شما یار باشد و با شلوغی و ازدحام مواجه نشوید، می‌توانید در کمتر از نیم ساعت از مرز خارج شوید و پس از بازرسی به مرز ترکیه وارد شوید.

مرز ترکیه

مرز زمینی ترکیه
مرز ترکیه

بعد از اینکه از مرز عبور کردید، هم‌سفران خود را پیدا کنید و در یک گوشه منتظر ون‌های خود باشید. درصورتی‌که انفرادی سفر کرده‌اید و با شلوغی بیش از حد مرز مواجه شدید، به‌طوری که 5-6 ساعت در آنجا انتظار بکشید، در مرز ترکیه منتظر ون خود نباشید، البته تأکید می‌کنیم که در صورت سفر انفرادی منتظر نمانید و با ون‌های ترکیه که با 20 لیر شما را به وان می‌برند سفر خود را ادامه دهید، چون مرز جای خوب و راحتی برای منتظر ماندن نیست و احتمال دارد در کنار تمام این مسائل گرسنه هم باشید، پس بهتر است مسیر یک ساعت باقی‌مانده به شهر را با ون‌های ترکیه بروید.

راه دوم: مرز بازرگان

آشنایی با مرز بازرگان
مرز بازرگان

برای اینکه تصمیم بگیرید از کدام مرز بروید باید بگوییم مرز بازرگان 24 ساعت شبانه‌روزی باز است و جای هیچ نگرانی برای دیر کردن وجود ندارد. مسئولان خوش‌رو هستند و هر زمان که رسیدید بدون اتلاف وقت و به‌راحتی می‌توانید از مرز عبور کنید. تنها مشکلی که وجود دارد طولانی شدن مسیر تا وان است. چون وقتی از طریق مرز بازرگان می‌روید وارد شهر ایغدیر ترکیه می‌شوید که حدود 2 ساعت با وان فاصله دارد و باید ازآنجا سوار ون یا اتوبوس شوید. اما با این حال خیلی بهتر از انتظار در صف مرز رازی خواهد بود.

و در پایان می‌توان گفت سفر زمینی در صورتی که امنیت داشته باشد و مسیر زیبایی انتخاب شده باشد بسیار خوب و لذت‌بخش خواهد بود، در غیر این صورت آسودگی سفر با رزرو بلیط هواپیما بهترین گزینه خواهد بود.

در ادامه می توانید با معروف ترین مراکز خرید وان آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید