با سوغات استان های مختلف ایران آشنا شوید

خرید سوغاتی، یکی از زیباترین قسمت‌های هر سفر است. این کار نه تنها باعث آشنایی با رسوم و فرهنگ یک ملت می‌شود، بلکه راهی است برای یاد کردن عزیزان و داشتن یک یادگاری با ارزش از مسافرت. از آنجایی که ایرانیان از دیرباز در صنعت هنر، آشپزی، شیرینی پزی و ... بسیار تردست و ماهر هستند، هر کدام از استان‌هایش سوغاتی مخصوص خود را دارند که در نوع خود کم نظیر و نادرند.

0
1102
معرفی سوغات استان های مختلف ایران
سوغات استان های مختلف ایران
با سوغات استان های مختلف ایران آشنا شویدReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Mar 5Rating: 4.5سوغات استان های مختلف ایران و آشنایی با انواع سوغات ایرانی.سوغات استان های مختلف ایران بسیار متنوع هستند هر کدام از استان‌های ایران سوغاتی مخصوص خود را دارند که در نوع خود کم نظیر و نادرند.

سوغات استان های مختلف ایران

هر نوع سفری می تواند جذابیت های خاص خودش را داشته باشد. برخی از سفرهای تفریحی لحظه لحظه‌اش توام با تفریح و خوشگذرانی است و برخی اما به صورت گردشگری تاریخی رقم می خورد. در این میان اما خرید کردن یکی از مواردی است که در بسیاری از سفرها در جریان است و یکی از بهترین تجربه های هر سفری به حساب می آید. در واقع شاید به جرات بتوان گفت که بخش شیرین خرید سوغاتی برای خانواده و دوستان در سفر با لذت خاصی همراه است. در واقع خرید سوغاتی، یکی از زیباترین قسمت‌های هر سفر است. این کار نه تنها باعث آشنایی با رسوم و فرهنگ یک ملت می‌شود، بلکه راهی است برای یاد کردن عزیزان و داشتن یک یادگاری با ارزش از مسافرت. از آنجایی که ایرانیان از دیرباز در صنعت هنر، آشپزی، شیرینی پزی و … بسیار تردست و ماهر هستند، هر کدام از استان‌هایش سوغاتی مخصوص خود را دارند که در نوع خود کم نظیر و نادرند. اگر در مورد سوغات استان های مختلف ایران اطلاعات زیادی ندارید، این مطلب برای شما گردآوری شده است. اگر زمانی قصد خرید بلیط هواپیما به یکی از استان‌های کشورمان داشتید، می‌توانید سوغات اصل مقصدتان را شناخته و خریداری کنید.

سوغات استان آذربایجان شرقی

معرفی سوغات استان های مختلف ایران
سوغات استان های مختلف ایران

شیرینی، آجیل و خشکبار

آجیل آذربایجان با نام آجیل تبریز در سراسر ایران و کشورهای دیگر شهرت دارد. آجیل تبریز بسیار مرغوب و باکیفیت بوده و به همین سبب جزو بهترین محصولات ایران به شمار می‌رود. همچنین، شهرستان مراغه در زمینه تولید انواع خشکبار شامل برگه زردآلو، آلو خشک، برگه هلو، کشمش و مویز بسیار معروف است. ایرانیان علاقه زیادی به خوردن انواع آجیل و خشکبار در مناسبت‌های شادی و جشن‌ها دارند، از این رو خشکبار آذربایجان به سایر نقاط کشور و خارج صادر می‌گردد. اگر بخواهید خوشمزه‌ترین شیرینی‌ها را امتحان کنید، فقط در شهر تبریز این شانس را خواهید داشت. مردم تبریز در زمینه آشپزی و شیرینی پزی بسیار زبردست و توانا هستند. از سوغاتی‌های خوشمزه‌شان نظیر نوقا، قرابیه، اریس، لوز و باقلوا حتما باید امتحان کرده و برای عزیزانتان نیز به عنوان سوغاتی خریداری کنید.

فرش و گلیم

قالی‌های تبریز از قدیم‌الایام به ظرافت و بادوام بودن مشهور هستند. قالی‌های هریس بسیار زیبا و خوش رنگ می‌باشند و معمولا دست بافت بوده و از دوام فوق‌العاده‌ای برخوردارند. هنرمندان عشایر استان آذربایجان شرقی نیز در شهرستان‌های اهر و کلیبر در بافت گلیم، جاجیم و ورنی هنرنمایی می‌کنند.

محصولات چرم

اعتبار و شهرت ظرافت و خوش دوختی چرم‌های تبریز، به ویژه در دوخت کیف و کفش به گوش همگان رسیده است. اگر قصد خرید کیف و کفش چرم اصل دارید، بهتر است از تبریز خریداری کنید. هنرمندان زیادی در سایر شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی نیز در صنایع دیگری فعالیت دارند و محصولاتشان به عنوان سوغاتی آن شهر به فروش می‌رسند. سبد بافی و سفالگری مرند، سوزن دوزی و گلابتون دوزی آذرشهر و کنده کاری و معرق کاری ازجمله این محصولات هستند.

در شهرستان اسکو و روستاهای اطرافش پارچه‌ای ابریشمی با نام “کلاقه‌ای” بافته می‌شود و به دلیل داشتن رنگ و طرح‌های متنوع و زیبا در تهیه شال و روسری به کار می‌رود.

استان آذربایجان غربی

طرح و رنگ ثابت فرش و گلیم‌های استان آذربایجان غربی امتیازات ویژه‌ای نسبت به سایر فرش‌ها دارد. در شهرستان‌های خوی و تکاب، طرح‌هایی با عنوان “قبا و ماهی” معروف هستند و بسیار طرفدار دارند. صنایع دیگری همچون چرم سازی و کوزه گری نیز در شکل‌ها و انواع گوناگون در حال فعالیت و چرخاندن بازار آذربایجان غربی هستند. از دیگر اقلام سوغاتی این استان می‌توان به صنایع چوبی اشاره کرد که هنر ریزه کاری و نازک کاری در آن‌ها به کار گرفته شده است. یکی از صنایع دستی مهم ارومیه، معرق کاری می‌باشد.

سوغاتی‌های خوشمزه استان آذربایجان غربی عبارت‌اند از:

حلوای گردو، نقل بیدمشک، محصولات کشاورزی شامل لبنیات، عسل، سیب، انگور، کشمش، عرقیات گیاهی، صنایع چوبی، بافتنی‌های دستی و ریزه کاری فرش‌های دست بافت.

✅ بازدید از مقاله بهترین سوغاتی را کدام کشورها دارند

استان اصفهان

معرفی سوغات استان های مختلف ایران
سوغات استان های مختلف ایران

در دوره صفوی، صنایع دستی در شهر زیبای اصفهان رونق خاصی یافته و تا به امروز ادامه پیدا کرده است. به همین سبب اصفهان مهد صنایع دستی نام دارد. مهارت و هنر هنرمندان و استادان بزرگ به روش استاد و شاگردی نسل به نسل انتقال یافته و حفظ شده است. صنایع دستی جذاب استان اصفهان عبارت‌اند از:

مینیاتور، خاتم کاری، مینا کاری، آثار خوشنویسی، پارچه‌های زرباف و قلم‌کار، منبت کاری، گچ‌بری، کاشی کاری، گره چینی و مشبک که در بناهای تاریخی و آثار باستانی شهر اصفهان مشهود بوده و چشم را با زیبایی و ظرافتشان نوازش می‌دهند.

سوغاتی خوشمزه و معروف استان اصفهان نیز، شیرینی گز، پولکی و گلاب قمصر کاشان هستند.

استان ایلام

زنان و دختران هنرمند ایلامی ذوق و سلیقه هنری‌شان را در بافت کرک، ابریشم و گلیم با گل‌های برجسته زیبا به رخ می‌کشند. در نواحی ایلام، شیروان چرداول، دره شهر و ایوان بافت این محصولات انجام می‌شود و جزو مهم‌ترین صنایع دستی استان ایلام به حساب می‌آیند. نمدمالی، جاجیم بافی، فرنجی مالی، گیوه بافی و قتره بافی از دیگر صنایع دستی مهم استان هستند که به عنوان سوغاتی به فروش می‌رسند. صنایع چوبی ایلام نیز ازجمله ملزومات ورزش و خانگی است که هنرمندان ایلامی خلقشان می‌کنند.

سوغاتی مهم و خدادادی استان ایلام که برای هر مسافری جذاب هستند، عبارت‌اند از:

روغن حیوانی ایلامی “دان” (که با نام روغن کرمانشاهی نیز یاد می‌شود)، کره محلی، کشک، ترخینه، گردو، میشخاص، کنجد، عسل کوهی ناب مناطق شلم و سورگه، صمغ درخت بنه، سقز محلی، شیرینی کله کنجی و شیرینی بژی بر ساق.

استان بوشهر

معرفی سوغات استان های مختلف ایران
سوغات استان های مختلف ایران

گبه و گلیم صادراتی استان بوشهر، در حال حاضر شاخص‌ترین محصولات صنایع دستی این استان به شمار می‌روند و بافتشان در مناطق وسیع استان بوشهر به دست هنرمندان انجام می‌شود. روستاهای شول، بهمنیاری، کمالی، عباسی، محمد صالحی، کلر، فخرآوری و 4 روستا از توابع شهرستان گناوه از مهم‌ترین مراکز گبه بافی استان بوشهر هستند. عبای شتری بوشهر نیز از صنایع منحصربه فرد استان بوده و بسیار محدود تولید می‌گردد. در سفر به استان بوشهر می‌توانید از صنایع دستی نظیر گرگوربافی، حصیربافی، سرامیک و سفال خریداری کنید. همچنین، از خوشمزه‌های بوشهر از قبیل ارده، شیره خرما و محصولات دریایی شامل ماهی و میگو نباید غافل شد.

استان چهار محال و بختیاری

معرفی سوغات استان های مختلف ایران
سوغات استان های مختلف ایران

گلیم و جاجیم در استان چهار محال و بختیاری در روستاها و مراکز اتراق عشایر بافته می‌شوند و اکثر مراکز عشایری و شهرستان چالشتر مرکز تولید این صنایع مهم هستند. طرح‌هایی از قبیل لچک ترنج، خشتی، کاج، سرو، بی بی باف، گل مینا، بته‌ای، کف ساده‌ و … در بافت فرش چالشتر به کار می‌روند.

استان خراسان

معرفی سوغات استان های مختلف ایران
سوغات استان های مختلف ایران

حضور حرم مطهر امام هشتم، امام رضا (ع) و رونق صنایع دستی در استان خراسان، لذت خاصی به خرید سوغاتی در این استان بخشیده است. کسانی که بلیط هواپیما مشهد را تهیه کیرده و به این شهر سفر می‌کنند، خرید سوغاتی برایشان اهمیت زیادی دارد و بازدید از بازار رضا در ضلع شرقی خیابان امام رضا بدون خرید سوغاتی بی معنی است. هرچند، بهتر است بگوییم امکان ندارد به مشهد سفر کرد و با دیدن سوغاتی‌های متنوع و زیبا وسوسه نشد. بازار رضای مشهد در دو طبقه بوده و در طبقه بالای آن کارگاه‌های طلا کاری، گلدوزی و فیروزه تراشی وجود دارند. در طبقه پایین بازار نیز انواع متنوعی از محصولات این کارگاه‌ها به فروش می‌رسند. همچنین، محصولات دیگری چون تسبیح، مهر و ادویه جات خوش عطر و بو طرفدار و خریدار فراوان دارند. صنایع دستی و خشکبار مشهد در مناطق شاندیز و طرقبه به فروش می‌رسند. از دیگر محصولات صنایع دستی استان خراسان می‌توان به انواع زینت آلات فیروزه و عقیق، انگشتر، مصنوعات سنگی، فرش کاشمر و انواع پوستین اشاره کرد. کردهای شمال خراسان نیز در تولید محصولات خورجین، گلیم، جوراب و شال‌های زیبا هنرآفرینی می‌کنند.

علاوه بر مهر و سجاده و تسبیح، از مهم‌ترین سوغاتی‌های مشهد نبات، زعفران قائنات و جنوب خراسان، زرشک، آبنبات بجنوردی، آجیل و خشکبار و ادویه‌جات هستند.

استان خوزستان

عبابافی شهرستان شوشتر و اطراف آن، از مهم‌ترین صنایع دستی و سوغاتی‌های استان خوزستان است.

استان زنجان

معرفی سوغات استان های مختلف ایران
سوغات استان های مختلف ایران

سوغاتی‌های زیبای زنجان عبارت‌اند از: چاقو (جیبی، قلم تراشی، کارد آشپزخانه، دسته ملیله و…)، چارق (نوعی کفش روفرشی زنانه)، ملیله (کاسه، گلدان، انواع پایه‌های استکان، سینی، قاب عکس، قاشق و چنگال چای‌خوری و غذاحوری و …)، گلیم و فرش دست‌بافت. ملیله کاری ازجمله صنعت‌های زیبایی است که در استان زنجان در ساخت وسایل نقره‌ای و طلایی به کار گرفته می‌شود. این هنر ظریف در زمان رضاشاه به وسیله کوچ هنرمندان زنجانی به شهرهای تهران و اصفهان در سراسر ایران گسترش و رواج یافت. گلیم، جاجیم و فرش زنجان نیز بسیار معروف است. یکی دیگر از هنرهای دستی زنجان “چارق دوزی” است که دستان هنرمندان زنجانی آن را می‌دوزند. چارق‌ها معمولا جنبه تشریفاتی دارند و توسط زنان استفاده می‌شوند. بعد از چاقو، چارق از سوغاتی‌های مهم و زیبای زنجان است.

استان سمنان

معرفی سوغات استان سمنان
سوغات استان سمنان

پسته دامغان معروف‌ترین سوغاتی استان سمنان است. در کنار آن گلیم، جاجیم، قالی، قالیچه، سفال، سرامیک، سفره‌های قلم‌کار و نمد از صنایع دستی رایج این استان هستند.

استان سیستان و بلوچستان

معرفی سوغات استان های مختلف ایران
سوغات استان های مختلف ایران

سفال‌گری، خامه دوزی، حصیربافی و سوزن دوزی از مهم‌ترین صنایع دستی استان سیستان و بلوچستان هستند.

حصیربافی

در اطراف دریاچه هامون، نیزارهای فراوان وجود دارد که در صنعت حصیربافی به خصوص در تولید محصولاتی به نام “لوخ” که از نی ساخته می‌شوند، بسیار پر کاربرد است. در جنوب شرق و مناطق مرکزی استان از برگ نوعی نخل به نام “داز” نیز، محصولات حصیری تولید می‌شوند.

خامه دوزی و سوزن دوزی

سوزن دوزی، هنر خاص زنان بلوچ است. سوزن دوزی تنوع زیادی دارد و از وسایل تزئینی گرفته تا لباس و رومیزی به کار می‌رود. خامه دوزی نیز به سوزن دوزی شباهت دارد با این تفاوت که در دوخت آن از آیینه‌های ریز تزئینی استفاده می‌شود. خامه دوزی معمولا در دوخت جلیقه، کلاه، پیش سینه و رومیزی مشاهده می‌شود.

سفال کلپورگان

روستای کلپورگان واقع در شهرستان سراوان، در زمینه سفال‌گری شش تا هفت هزار سال سابقه دارد. شاید به نظر جالب بیاید که سفال‌گری در این منطقه مختص زنان است. همچنین، در این روستا به جای چرخ سفال‌گری، زنان با دستانشان به ظروف شکل می‌دهند.

استان قزوین

معرفی سوغات استان های مختلف ایران
سوغات استان های مختلف ایران

از مهم‌ترین صنایع دستی استان قزوین می‌توان گلابتون دوزی، سوزن دوزی، قلم‌زنی، حکاکی، خوشنویسی، ساخت جعبه‌های آیینه‌ای، سفال و فرش را نام برد.

انواع شیرینی‌جات و خوراکی‌های خوشمزه قزوین نیز که برای هرید به عنوان سوغاتی مناسب هستند،عبارت‌اند از:

باقلوا، محصولات کشاورزی همچون پسته، بادام، فندق، کشمش، انگور، زردآلو، سیب، انار سنگان، ذغال اخته و … .

استان قم

معرفی سوغات استان قم
سوغات استان قم

یکی از نفیس‌ترین صنایع دستی استان قم فرش ابریشم دست‌بافت است. رنگ آمیزی، نقشه و طرح زیبا و اصیل ایرانی به وضوح در این فرش‌ها مشهود هستند و چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهند. هم‌چنین سفال، سرامیک و منبت کاری چوب به دست هنرمندان قم تولید شده و به داخل و خارج صادر می‌شوند. اما یکی از بهترین شیرینی‌های قم که جزو اصلی‌ترین سوغاتی استان محسوب می‌شود، سوهان قم است. این شیرینی از جوانه گندم، آرد، روغن، شکر، زعفران، هل، مغز بادام و پسته به دو شکل لقمه‌ای و گل گرد تهیه شده و با هر ذائقه‌ای سازگار است و خوشایند.

استان کردستان

معرفی سوغات استان های مختلف ایران
سوغات استان های مختلف ایران

کردستان تولید کننده صنایع مهمی از جمله گلیم، فرش، نمد، سجاده، آلات موسیقی، زیورآلات و نازک کاری است. فرش و گلیم بیجار و فرش‌های سنندج در نوع خود منحصربه فرد هستند. بعد ازفرش، هنرمندان کردستانی در تولید مصنوعات چوبی بسیار زبردست می‌باشند و صفحه شطرنج از جمله سوغاتی‌های مرغوب این استان به شمار می‌رود.

استان کرمان

معرفی سوغات استان های مختلف ایران
سوغات استان های مختلف ایران

همان‌طور که در یک ضرب‌المثل رایج گفته می‌شود، قالی کرمان بسیار پرآوازه و معروف است. بافت زیبا و منحصربه فرد قالی‌های کرمان بی‌نظیر هستند. علاوه بر این، پته دوزی (نوعی سوزن دوزی) در این استان رایج است. از سوغاتی‌های معروف  و خوشمزه کرمان انواع خشکبار، پسته، قطاب، کلمپه و کماچ سهن را می‌توان نام برد.

استان کرمانشاه

معرفی سوغات استان کرمانشاه
سوغات استان کرمانشاه

 در مناطق شهری و روستایی کرمانشاه نمدمالی از جمله مهم‌ترین صنایع دستی است.سرپل ذهاب، قصر شیرین و اسلام آباد غرب مرکز این صنعت زیبا هستند. در اکثر شهرها نیز گیوه کشی رایج بوده و به لحاظ خنکی، مقاومت، راحتی، سبکی و ارزانی پرطرفدار هستند. خوراکی‌های خوشمزه کرمانشاه نظیر روغن کرمانشاهی، نان برنجی و شیرینی کاک فوق‌العاده هستند.

استان کهگیلویه و بویراحمد

معرفی سوغات استان های مختلف ایران
سوغات استان های مختلف ایران

عشایر این استان با دست‌بافت‌های زیبایشان صنایع دستی منطقه را تشکیل می‌دهند. جاجیم، خورجین و قالی گبه گلیم گچمه که ترکیبی از قالی و گلیم است، از دست‌بافت‌های معروف و خوش طرح و نگار استان کهگیلویه و بویراحمد هستند. همچنین روغن محلی، لبنیات، عسل، گردو، انگو و سیب از محصولات کشاورزی استان بوده و جزو سوغاتی‌های مهم محسوب می‌شوند.

استان گلستان

معرفی سوغات استان گلستان
سوغات استان گلستان

قالی ترکمی از محصولات صنایع دستی استان گلستان است که متأثر از طبیعت منطقه بوده و نقش و طرح‌های زیبایی دارد. این استان یکی از مهم‌ترین قطب‌های تولید قالیچه، پشتی، فرش ترکمنی، گلیم، قارچین، گلدوزی، نمدبافی، سوزن دوزی، ابریشم دوزی، سبدبافی، بافندگی، ریسندگی، پارچه بافی، ساخت آلات موسیقی و زیورآلات ترکمی است. شال و روسری‌های خاویار و ترکمنی گلستان نیز بسیار زیبا و خوش رنگ هستند. بازار قدیمی و دائمی گرگان از جاهایی است که می‌توانید سوغاتی مخصوص گلستان را خریداری کنید.

استان گیلان

معرفی سوغات استان های مختلف ایران
سوغات استان های مختلف ایران

سنت‌ها، عادت‌ها و بینش‌های استان گیلان با تأثیر گرفتن از جغرافیا ترکیب زیبا و جذابی را به وجود آورده و در صنایع دستی تجلی یافته‌اند. صنایع دستی استان گیلان باتوجه به هر منطقه متفاوت بوده و به شرح ذیل است: شال بافی در تالش و گالش، سفال‌گری در روستای جیرده شفت و املش، چارق دوزی یا چوموش دوزی در ماسوله و قلاب دوزی، گلیم و قالی بافی، حصیربافی و بامبوبافی در مناطق مختلف گیلان. محص.لات چوبی گیلان نیز، به ویژه صندوق‌های چوبی به نام “بولاکی” معروف هستند و از سوغاتی‌های این استان به شمار می‌روند. کلوچه لاهیجان و فومن، برنج آستانه اشرفیه، زیتون رودبار و چای لاهیجان از مخصوص‌ترین و مهم‌ترین سوغاتی‌های گیلان هستند که نخریدن آن‌ها در سفر کاری غیرممکن است. همه از کسانی که به گیلان سفر می‌کنند، انتظار سوغاتی کلوچه دارند. پس حواستان باشد در مسافرت به گیلان از خرید سوغاتی غفلت نکنید.

استان لرستان

معرفی سوغات استان لرستان
سوغات استان لرستان

جمعیت استان لرستان را مردم عشایری، شهری و روستایی تشکیل داده‌اند و به همین دلیل صنایع دستی هر منطقه متمایز و متفاوت از یکدیگر هستند. سیاه چادر، گلیم، قالی، جاجیم، چیت، ورشوسازی، نمدبافی و رنگرزی از صنایع مهم لرستان هستند. همچنین، از سوغاتی‌های ناب و مرغوب لرستان می‌توان به عسل طبیعی اشاره کرد که خالص بوده و ارزش غذایی بالای دارد.

استان مازندران

معرفی سوغات استان های مختلف ایران
سوغات استان های مختلف ایران

از مهم‌ترین صنایع دستی مازندران می‌توان ظروف و مجسمه‌های سفالی، نمدبافی، جاجیم بافی، گلیم بافی و تولید محصولات چوبی را نام برد. انواع ترشیجات، مرکبات و مرباها از سوغاتی‌های مشهور و خوشمزه مازندران هستند. در سفر به مازندران حتما از این خوشمزه‌ها خریداری کنید.

استان مرکزی

معرفی سوغات استان مرکزی
سوغات استان مرکزی

صنایع دستی استان ایلام شامل انواع قالیچه، فرش، گیوه و معرق است و سوغاتی معروفش لبنیات، انگور، شیره انگور، کشمش، گردو، بادام و انار هستند.

استان هرمزگان

معرفی سوغات استان های مختلف ایران
سوغات استان های مختلف ایران

در منطقه بشاگرد و میناب هرمزگان صنعت حصیربافی و سبذبافی رایج است. در اطراف بندرعباس، بندرلنگه و میناب نیز دوزندگی جزو صنایع دستی مهم محسوب می‌شوند که جنبه تزئینی دارند. همچنین، صنایع دستی دریایی، محصولات دریایی، خرما و مرکبات از سوغاتی‌های معروف هرمزگان هستند.

استان فارس

معرفی سوغات استان های مختلف ایران
سوغات استان های مختلف ایران

هرکسی به شیراز سفر کرده، بدون خرید از سوغاتی‌های زیبای این شهر برنگشته است. سوغاتی‌های شیراز عبارت‌اند از: مسقطی، عرقیجات، آبلیمو شیرازی، کتاب شعر، مجسمه‌های سنگی و لوازم منبت کاری و قلم زنی.

استان یزد

معرفی سوغات استان های مختلف ایران
سوغات استان های مختلف ایران

فرش بافی یزد، بسیار معروف بوده و جزو عمده‌ترین صنعت دستی استان می‌باشد. ترمه بافی، گیوه بافی، زیلوبافی، سوزن دوزی و سفال‌گری نیز از دیگر صنایع مهم استان هستند. از سوغاتی‌های معروف یزد می‌توان قطاب، باقلوا، پشمک، زولبیا، لوز بیدمشک و پسته، حاجی بادام، عرقیجات، سوهان و حلوا ارده یزد را نام برد. در ادامه می توانید با با انواع سوغات شیراز آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید