انواع سوغات اصفهان را بشناسید

ایران کشوری پر از جاذبه‌های فراوان است که هر گوشه و کنار آن شگفتی‌های بسیاری را برای ارائه دارد. در این میان اما، استان اصفهان تاج پادشاهی مقاصد گردشگری ایران را بر سر خود نهاده است که مرکز آن نیز اصفهان نام دارد. اصفهان، استان و شهری است که تاریخ نسبتاً جالب و شنیدنی‌ای را پشت سر گذاشته است.

0
213
انواع سوغات اصفهان
سوغات اصفهان
انواع سوغات اصفهان را بشناسیدReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Mar 2Rating: 3.5انواع سوغات اصفهان را بشناسید - خرید بلیط هواپیما اصفهان از اپلیکیشن سفرستانایران کشوری پر از جاذبه‌های فراوان است که هر گوشه و کنار آن شگفتی‌های بسیاری را برای ارائه دارد. در این میان اما، استان اصفهان تاج پادشاهی مقاصد گردشگری ایران را بر سر خود نهاده است که مرکز آن نیز اصفهان نام دارد. بلیط هواپیما اصفهان

سوغات اصفهان

ایران کشوری پر از جاذبه‌های فراوان است که هر گوشه و کنار آن شگفتی‌های بسیاری را برای ارائه دارد. در این میان اما، استان اصفهان تاج پادشاهی مقاصد گردشگری ایران را بر سر خود نهاده است که مرکز آن نیز اصفهان نام دارد. اصفهان، استان و شهری است که تاریخ نسبتاً جالب و شنیدنی‌ای را پشت سر گذاشته است. تاریخی که بی‌تأثیر در فرهنگ و هنر این استان نیست. اصفهان گفتنی‌های فراوانی دارد که تنها با خرید بلیط هواپیما اصفهان می‌توان به آن‌ها گوش سپرد. شاید شما نیز جزو کسانی باشید که تصمیم دارند چند روزی را در اصفهان بگذرانید و احتمالاً خواهان خرید سوغاتی‌هایی برای دوستان و آشنایان خود هستید. اما آیا به غیر از گز و آثار منبت کاری، با سایر سوغاتی‌های این شهر و استان آشنایی دارید؟ همراه ما باشید تا نگاهی به سوغاتی‌های اصفهان بیاندازیم.

گز

انواع سوغات اصفهان
سوغات اصفهان

گز مشهورترین سوغات اصفهان است که با نام این استان عجین شده است. اصفهانی‌ها از قدیم الایام به تهیه این شیرینی خوشمزه پرداخته‌اند. در گذشته برای تهیه گز، از درخت گز استفاده می‌شد. این درخت ارتفاعی دو متری دارد و اواخر تابستان دوران برداشت محصول آن است. هنگام برداشت محصول این درخت، دانه‌هایی زرد رنگ و ارزن مانند، از ساقه آن خارج می‌شود که در پخت گز استفاده می‌شد. البته استفاده از این دانه‌های گیاهی به دلایلی همانند هزینه بالا منسوخ شده و به جای آن از شکر، عسل، ترنجبین، گلاب، گلوکز، سفیده تخم مرغ، و مغزهایی مانند بادام و گردو و فندق استفاده می‌شود. گز انواع مختلفی دارد: گز لقمه‌ای، توسط دستگاه برش زده می‌شود- گز آردی، در این روش گز را پس از برش زدن در سطحی از آرد می‌گذارند تا سطح گز به طور کامل با آرد پوشانده شود- گز سکه‌ای، این نوع از گز مشابه گز آردی است تنها با این تفاوت که پس از خواباندن در آرد، آن را به برش‌های کوچک سکه مانند در می‌آورند- گز برشی، برش‌های این گز به گونه‌ای است که مغز آن معلوم باشد- گز انگشت پیچ، این نوع گز بسیار نرم و بدون مغز است- گز لایه شکلاتی، این نوع گز را کودکان بسیار می‌پسندند. این گز رویه‌ای شکلاتی دارد که نرمی و رطوبت گز را حفظ می‌کند. گز از جمله اولویت‌های خرید برای گردشگرانی است که با خرید بلیط هواپیما اصفهان میزبان این خطه شده‌اند.

✅ بازدید از مقاله انواع هتل‌های اصفهان
✅ بازدید از مقاله میدان نقش جهان اصفهان
✅ بازدید از مقاله بلیط هواپیما به اصفهان نصف جهان

پولکی

انواع سوغات اصفهان
سوغات اصفهان

اصفهان شهری برای دوستداران شیرینی جات است. خوراکی‌های سوغات این شهر اکثرا شیرین بوده و از محبوبیت فراوانی نیز برخوردار هستند. گرچه گز نامی‌ترین خوراکی این شهر است اما پولکی نیز شیرینی خوشمزه‌ای است که نمی‌توان به سادگی از آن گذشت. پولکی به دلیل نازکی و ظاهر شبیه پولک خود، به این نام خوانده می‌شود. پولکی از شیره اضافی که از تهیه نبات به جا مانده، ساخته می‌شود. پولکی نیز همانند گز در انواع و طعم‌های مختلغگرچه گز نامی‌ترین خوراکی این شهر است اما پولکی نیز شیرینی خوشمزه‌ای است که نمی‌توان به سادگی از آن گذشت. پولکی به دلیل نازکی و ظاهر شبیه پولک خود، به این نام خوانده می‌شود. پولکی از شیره اضافی که از تهیه نبات به جا مانده، ساخته می‌شود. پولکی نیز همانند گز در انواع و طعم‌های مختلفی همانند: پسته‌ای، کاکائویی، لیمو عمانی، کنجدی، نعنایی، نارگیلی، و عسلی به فروش می‌رسد. اگر با خرید بلیط هواپیما اصفهان سفری به این شهر زیبا داشتید، حتما از پولکی اصفهان خریداری کنید. این شیرینی می‌تواند جایگزین خوب و خوش طعم قند برای چای داغ و گرم‌تان باشد که در طعم های پسته‌ای، کاکائویی، لیمو عمانی، کنجدی، نعنایی، نارگیلی، و عسلی به فروش می‌رسد. اگر با خرید بلیط هواپیما سفری به اصفهان داشتید، حتما از پولکی اصفهان خریداری کنید.

نبات

انواع سوغات اصفهان
سوغات اصفهان

حتماً تعجب می‌کنید که نبات را به عنوان سوغاتی اصفهان نام برده‌ایم. اما نبات مختص یک شهر نیست و در اکثر شهرهای ایران، نبات به فروش می‌رسد. هرچند شهر مشهد به نوعی پرچم دار فروش نبات به عنوان سوغاتی است، ولی خب، اصفهان هم نبات را در طعم‌های مختلف تهیه کرده و به عنوان سوغات در اختیار گردشگرانی قرار داده که با خرید بلیط هواپیما اصفهان میهمان این استان شده‌اند.

عسل

انواع سوغات اصفهان
سوغات اصفهان

عسل نیز همانند نبات، در اکثر شهرهای ایران به فروش می‌رسد. اما اگر با خرید بلیط هواپیما اصفهان شاهد فروش عسل فریدون شهر در بازارهای آن بودید، حتماً آن را بخرید. عسل فریدون شهر اصفهان، از مرغوب‌ترین انواع عسل در ایران است. عسل این منطقه به انواع مختلفی تهیه و به فروش می‌رسد که از جمله آن‌ها می‌توان عسل گون زرد، عسل قنقال، و عسل زول را نام برد.

سوهان عسلی

انواع سوغات اصفهان
سوغات اصفهان

سوهان اصفهان با سوهان قم تفاوتی بسیار دارد. سوهان اصفهان شفاف و عسلی است. در تهیه این سوهان، اصفهانی‌ها از عسل، شکر، کره، گلاب، زعفران، خلال بادام و پسته استفاده می‌کنند. سوهان اصفهان بسیار خوش طعم است. اگر با خرید بلیط هواپیما اصفهان میهمان این شهر بودید، حتماً سوهان عسلی آن را امتحان کنید.

جوز قندی

انواع سوغات اصفهان
سوغات اصفهان

اگر با خرید بلیط هواپیما اصفهان مسافر این استان شده‌اید و می‌خواهید طعم اصیل و محلی اصفهان را بچشید، جوز قندی بخرید! جوز قندی از شیرینی‌جات محلی اصفهان است. این شیرینی از میوه‌ای محلی به نام الک تهیه می‌شود. الک میوه‌ای شبیه به هلو است که پوست آن را کنده و سپس مغز گردو آسیاب شده و خاک قند را به جای هسته درون میوه می‌ریزند؛ سپس آن را در جایی می‌گذارند تا خشک شود.

شیرینی کرکی

همانطور که گفتیم اصفهان بهشت شیرینی دوستان است. اکثر سوغاتی‌های این شهر از شیرینی‌جات خوشمزه محلی است که طعمی به یاد ماندنی را به مسافران و گردشگرانی ارائه می‌دهد. شیرینی کرکی نیز از جمله خوراکی‌های خوشمزه‌ای است که در سفر به اصفهان باید طعم آن را تجربه کرد.

شیرینی برنجی

انواع سوغات اصفهان
سوغات اصفهان

شیرینی برنجی سوغاتی مشترک بین کرمانشاهی‌ها و اصفهانی‌ها است. این شیرینی را نیز می‌توانید با خرید بلیط هواپیما اصفهان در بازار این شهر بیابید.

قلم زنی

انواع سوغات اصفهان
سوغات اصفهان

صنایع دستی اصفهان در سرتاسر ایران و حتی در میان گردشگران خارجی نیز مطرح است. هنر دست هنرمندان اصفهان خود را در ظروف و پارچه‌ها مختلف نشان می‌دهند. قلم زنی از جمله این هنرها است که در ظروف مختلفی همانند گلدان، قاب عکس، بشقاب و بسیاری دیگر عرضه و به فروش می‌رسد. آثار قلم زنی را می‌توانید در میدان نقش جهان و خیابان چهارباغ تهیه کنید.

ملیله سازی و قلاب دوزی

انواع سوغات اصفهان
سوغات اصفهان

ملیله سازی و قلاب دوزی از هنرهای اهالی اصفهان است که به صورت گردنبد، گوشواره و بسیاری آثار دیگر خود را نمایان کرده‌اند. گردشگرانی که با خرید بلیط هواپیما اصفهان سفری به این دیار هنر دارند، از آثار هنری ملیله سازی و قلاب دوزی خرید کرده و به عنوان یادگاری و سوغاتی با خود همراه می‌برند.

پارچه‌های قلم کار

انواع سوغات اصفهان
سوغات اصفهان

پارچه‌های قلم کاری از شاهکارهای صنایع دستی اصفهان است. پارچه‌های قلم کار به وسیله قالب‌های چوبی تهیه می‌شوند. این قالب‌ها در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف بر روی پارچه‌ها کوبیده می‌شوند و اثری بسیار زیبا را به وجود می‌آورند که به عنوان سوغاتی زیبایی از اصفهان به فروش می‌رسد.

خاتم کاری

انواع سوغات اصفهان
سوغات اصفهان

خاتم کاری هنر دستی‌ای است که از دوران صفوی به یادگار مانده است. در این هنر از موادی همانند استخوان اسب و شتر، چوب آبنوس، عناب، طلا، نقره و بسیاری مواد دیگر استفاده می‌شود. اگر با خرید بلیط هواپیما اصفهان سفری به این استان داشتید و به دنبال سوغاتی هستید، پیشنهاد می‌کنیم آثار هنری خاتم کاری را تهیه کنید. البته نا گفته نماند که خاتم کاری هنر مشترک اصفهان و یزدی‌ها است.

مینا کاری

انواع سوغات اصفهان
سوغات اصفهان

تزیین وسایل غالبا فلزی با مواد رنگی را مینا کاری می‌نامند. مینا کاری هنر دست اصفهانی‌ها است که توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند و به عنوان سوغاتی نیز گزینه خوبی به نظر می‌رسد.

برای خرید بلیط هواپیما اصفهان و رزرو پرواز داخلی و خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی و خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید