سوغات خوشمزه تبریز

تبریز، شهری است که همه گردشگران را از همه نظر به خود جذب می‌کند. جاذبه‌های گردشگری شهر، طبیعت و آب و هوای زیبا، خونگرمی و مهمان نوازی مردمان نازنینش و البته که خوراکی‌های لذیذ و خوشمزه‌اش همه و همه را عاشق و مجذوب خود کرده است. اگر بلیط هواپیما تبریز را خریداری کنید، در گشت و گذارهایتان داخل و اطراف شهر، حتما از غذاها و شیرینی‌های تبریزی امتحان خواهید کرد.

0
122
آشنایی با سوغات تبریز
سوغات تبریز
سوغات خوشمزه تبریزReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Mar 7Rating: 3.5آشنایی با سوغات خوشمزه تبریز - خرید بلیط هواپیما ارزان تبریز از اپلیکیشن سفرستانتبریز، شهری است که همه گردشگران را از همه نظر به خود جذب می‌کند. جاذبه‌های گردشگری شهر، طبیعت و آب و هوای زیبا، خونگرمی و مهمان نوازی مردمان نازنینش و البته که خوراکی‌های لذیذ و خوشمزه‌اش همه و همه را عاشق و مجذوب خود کرده است. اگر بلیط هواپیما تبریز

سوغات تبریز

تبریز، شهری است که همه گردشگران را از همه نظر به خود جذب می‌کند. جاذبه‌های گردشگری شهر، طبیعت و آب و هوای زیبا، خونگرمی و مهمان نوازی مردمان نازنینش و البته که خوراکی‌های لذیذ و خوشمزه‌اش همه و همه را عاشق و مجذوب خود کرده است. اگر بلیط هواپیما تبریز را خریداری کنید، در گشت و گذارهایتان داخل و اطراف شهر، حتما از غذاها و شیرینی‌های تبریزی امتحان خواهید کرد. زیرا طعم و عطر و بوی غذاهای تبریز بسیار وسوسه‌انگیز بوده و زبانزد عام و خاص هستند. در مسافرت خرید سوغاتی یکی از اصلی‌ترین و لذت بخش‌ترین قسمت‌های سفر است. بهترین چیزی که از تبریز می‌توان به عنوان سوغاتی خریداری کرد، خوراکی‌ها و شیرینی‌های مخصوص تبریزی هستند. هرچه باشد، تبریز پایتخت قنادی ایران نام دارد. در ادامه معروف‌ترین خوشمزه‌جات تبریزی را که در ایران و حتی دنیا معروف هستند، به شما معرفی می‌کنیم.

آجیل تبریز

آشنایی با سوغات تبریز
سوغات تبریز

آجیل تبریز، از مقوی‌ترین تنقلات است که مرغوبیت آن شهرت جهانی دارد و محموله‌هایی از آن از دیرباز به خارج از ایران صادر می‌شود. صادرات آجیل تبریز از زمان قاجاریان انجام می‌گرفته است و تا به امروز نیز، ادامه دارد. یکی از سنت‌ها و مرسومات آذربایجانی‌ها خوردن آجیل در عید و جشن‌ها و حتی در برخی مراسمات مذهبی است. مردم آذربایجان در آخرین چهارشنبه سال و شب یلدا، آجیل و خشکبار را به شکلی زیبا و هنرمندانه تزئین کرده و به منزل نو عروس می‌برند. از آن جایی که آب و هوای تبریز برای کشاورزی مساعد است، انواع خشکبار در این شهر تولید می‌گردد. در شهرستان‌های اطراف تبریز از جمله مراغه، انواع خشکبار شامل انگور، هلو، زردآلو و … به هر دو روش صنعتی و سنتی تولید می‌شوند. آجیل که بزرگ و کوچک همه عاشق آن هستند، در تبریز انواع مختلفی دارد که عبارت‌اند از: آجیل چهار مغز، آجیل شب یلدا و آجیل عید نوروز. قدمت و شهرت آجیل چهارمغز تبریز بسیار است و از ترکیب بادام، پسته، بادام هندی و بادام کاغذی تهیه می‌شود. اکثر اجزای آجیل شامل فندق و بادام و … در آذربایجان کشت و تولید می‌شوند. تنها، پسته شامل تولیدات آذربایجان نیست که آن هم، مرغوب‌ترینش از دیگر استان‌ها تهیه می‌گردد. اگر بلیط هواپیما تبریز را خریداری کنید، برای خود و اقوامتان حتما آجیل تبریز را به عنوان سوغاتی تهیه کنید.

✅ بازدید از مقاله انواع هتل های شهر تبریز
✅ بازدید از مقاله غذاهای رنگین شهر تبریز
✅ بازدید از مقاله بلیط هواپیما به تبریز

باقلوای تبریز

آشنایی با سوغات تبریز
سوغات تبریز

باقلوا شیرینی معروفی است که در اکثر شهرهای ایران در ویترین قنادی‌ها به چشم می‌خورد. این شیرینی سنتی و مخصوص در اصل از کشورهای ترکی آسیای میانه وارد کشورهای دیگر شده است. تبریز نیز، در تولید باقلوا به سبک باقلوای استانبولی مهارت به خصوصی دارد. لذت باقلواهای تبریز را هیچ جای دیگری مگر استانبول نخواهید یافت. به همین سبب، باقلوای تبریز را باقلوای استانبولی نیز، می‌نامند. در صورتی‌که بلیط هواپیما تبریز را خریداری کنید، حتما یک جعبه باقلوای تبریزی به عنوان سوغاتی خریداری کنید. این سوغاتی را چه داخل ایران و چه خارج ببرید، خوشحالی و رضایت را با خود به همراه خواهید برد. باقلوا از آرد، تخم مرغ، شکر، هل و … تهیه می‌شود و انواع و شکل‌های مختلفی دارد. مزه باقلوا در انواع پسته‌ای، نارگیلی و بادامی است و از لحاظ ظاهری نیز به شکل مربع، لوزی، دایره و لوله‌ای می‌باشند. داخل باقلوا از مغز گردو، بادام و پسته استفاده می‌شود. باقلوای مرغوب باقلوایی است که رنگش کاملا طلایی باشد و شهدش به قدری نباشد که هنگام برداشتن بریزد. اگر تنها یک بار از باقلوای تبریز امتحان کنید، دیگر باقلوای هیچ جای دیگری را پسند نخواهید کرد.

شیرینی قُرابیه تبریز

قرابیه، یکی از شیرینی‌های معروف و گران قیمت تبریز می‌باشد که سرور میهمانی‌ها و جشن‌های مردم آذربایجان است. جایگاه این شیرینی خوشمزه و کلوچه شکل در جشن‌ها و اعیاد آذربایجانی‌ها بسیار مخصوص است. قرابیه از مواد اصلی آرد، تخم مرغ، وانیل، شکر و … تهیه می‌شود و در چهار نوع پسته‌ای، بادامی، نارگیلی و گردویی آماده می گردد. عمده محتویات شیرینی قرابیه را انواع مغزها تشکیل می‌دهند.

شیرینی نوقا (لوکا) تبریز

یکی از شیرینی‌های سنتی تبریز نوقا یا همان لوکا می‌باشد که اصل آن ریشه در اروپای جنوبی و خاورمیانه دارد. نوقا در ایران طرفداران زیادی دارد و امروزه، در تمامی جهان دارای محبوبیت ویژه‌ای است. نوقا را می‌توان یک شیرینی از هم خانواده‌های گز اصفهان و سوهان نامید. ترکیبات اصلی این شیرینی شکر، سفیده تخم مرغ، گردو، وانیل و … است و نان بستنی نیز، در آن استفاده می‌شود. اگر بلیط هواپیما تبریز را خریداری کنید، در بازارهای تبریز و در تمامی قنادی‌ها نوقا را در طعم‌های مختلف وانیلی، شکلاتی و کاکائویی خواهید یافت. توصیه می‌شود این شیرینی خوشمزه و شیرین را همراه یک نوشیدنی گرم میل نمایید.

شیرینی تسبیحی تبریز

آشنایی با سوغات تبریز
سوغات تبریز

از دیگر شیرینی‌های محبوب و معروف تبریز، شیرینی تسبیحی می‌باشد که دارای شکل و طعم خاص و متفاوت است. این شیرینی از شیر، گلوکز، شیر خشک، وانیل، کره، بکینگ پودر و در صورت دلخواه پودر کاکائو تهیه می‌گردد. شیرینی تسبیحی همچون دانه‌های تسبیح در یک ردیف کنار هم به صورت متصل چیده می‌شود و در دو رنگ سفید و قهوه‌ای است. اگر قصد خرید سوغاتی از تبریز دارید، شیرینی تسبیحی گزینه خوبی است.

شیرینی ریس تبریز

آشنایی با سوغات تبریز
سوغات تبریز

خوشمزه‌جات شیرینی تبریز هرگز تمامی ندارند. شیرینی ریس یا اریس از جمله سوغاتی‌های فوق‌العاده تبریز است که حتما باید امتحان کرده و خریداری کنید. این شیرینی در دو رنگ پرتغالی و کاکائویی تهیه می‌گردد و از مواد اصلی شیر، شکر، پسته، وانیل، کره و یا روغن حیوانی آماده می‌شود. تهیه این شیرینی با این که آسان است، اما بسیار زمان‌بر می‌باشد. اگر بلیط هواپیما تبریز را خریداری کردید، حتما شیرینی ریس را از کارگاه‌های مخصوص و از دست استادان زبردست شیرینی‌پزی تبریز تهیه نمایید که لذت دیگری دارند.

شیرینی لوز تبریز

خرید بلیط هواپیما تبریز
بلیط هواپیما تبریز

لوز تبریز، ازجمله شیرینی‌های معروف و مقوی تبریز است که بسیار محبوب می‌باشد. این شیرینی در انواع زعفرانی، بادام هندی، پسته‌ای و نارگیلی در دو رنگ تهیه می‌شود. در عید نوروز آذربایجانی‌ها با شیرینی قرابیه و لوز از میهمانانشان پذیرایی می‌کنند. از آن جایی که این شیرینی در فر آماده نمی‌شود، به شیرینی خانگی نیز، معروف است. اما امروزه، از تمامی شیرینی فروشی‌ها به راحتی می‌توانید لوز تبریزی را تهیه نمایید. اگر بلیط هواپیما تبریز را خریداری کنید، حتما از این شیرینی به عنوان سوغاتی برای عزیزانتان بخرید تا آن‌ها نیز، از این طعم اصیل شیرینی بی‌نصیب نمانند. مواد اصلی شیرینی لوز عبارت‌اند از: شکر، پودر پسته، آب، پودر قند. مابقی مواد نیز بسته به نوع شیرینی اضافه می‌گردد. برای لوز نارگیلی، پوره نارگیل و برای لوز زعفرانی پودر زعفران استفاده می‌کنند.

حلوا گردویی تبریز

خرید بلیط هواپیما تبریز
بلیط هواپیما تبریز

بهتر است، تبریز را شهر شیرینی‌ها و خوراکی‌های خوشمزه بنامیم. زیرا بهترین شیرینی‌هایی که در طول عمرتان می‌توانید بخورید، تنها در تبریز یافتنی هستند. حلوا گردویی تبریز بسیار خوشمزه است و پس از یک بار امتحان، مطمئن باشید که مشتری دائمی‌اش خواهید شد. حلوا گردویی از گردوی سفید، شیره انگور، شکر و … تهیه می‌شود. طرز تهیه این حلوا با سایر حلواها متفاوت است و به دلیل استفاده از شیره انگور در آن، دارای مرغوبیت و اصالت ویژه‌ای است. حلوا گردویی در برخی از شهرستان‌ها به “قورما شورباسی” نیز، معروف است. اگر بلیط هواپیما تبریز را خریداری کنید، خوردن حلوا گردویی را در وعده صبحانه فراموش نکنید.

لبنیات تبریز

آشنایی با سوغات تبریز
سوغات تبریز

لبنیات تبریز در همه جای ایران و جهان معروف و به نام است. پنیر لیقوان تبریز، یکی از فوق‌العاده‌ترین محصولات لبنی تبریز است. شاید در اکثر فروشگاه‌ها پنیرهایی با عنوان پنیر لیقوان مشاهده کنید، اما مطمئن باشید طعم پنیر تهیه شده در تبریز بسیار متفاوت‌تر است. دره‌های لیقوان در آذربایجان به دلیل داشتن آب و هوای مرغوب، مراتع و چمنزارهای مناسبی جهت دامداری دارند. مردم اهلی این منطقه نیز شیرهایی که می‌دوشند، به جای تحویل به کارخانجات، خودشان اقدام به تهیه انواع پنیر و لبنیات می‌کنند و طعم دلپذیر پنیر لیقوان نیز، به همین سبب می‌باشد. در تولید پنیر لیقوان به سه دلیل از آب نمک استفاده می‌شود. آب نمک باعث می‌شود آبگیری از لخته پنیر بهتر باشد، طعم پنیر را فوق‌العاده می‌کند و پنیر را از انواع میکروب‌ها عاری نگه می‌دارد.  از آن جایی که پرورش دام و طیور در تبریز دارای بستر مناسبی است، دیگر لبنیات نیز، همچون شیر، کره، سرشیر، ماست و … بسیار خوش طعم و لذیذ هستند. اگر بلیط هواپیما تبریز را خریداری کنید، حتما از لبنیات و به خصوص پنیر لیقوان تبریز امتحان کنید.

عسل سهند تبریز

خرید بلیط هواپیما تبریز
بلیط هواپیما تبریز

سهند، یکی ازمناطق شهرستان مراغه است که عسل‌هایش بسیار معروف و خوشمزه هستند. کندوداران مراغه‌ای سالانه بیش از 170.000 هکتار مراتع در دامنه‌های سهند برداشت کرده و تولید عسل درجه یک کشور را به عهده دارند. عسل تولید شده در این سهند به روش ییلاق و قشلاقی آماده می‌گردد. انواع عسل‌های تولیدی این منطقه به دلیل تنوع گیاهان دارای طعم‌های متنوع و با کیفیت مرغوب هستند. بهترین و تازه‌ترین عسل‌های سهند را می‌توانید در فصل تابستان و پاییز با خرید بلیط هواپیما تبریز تهیه نمایید. البته، در هر زمان از سال عسل‌ در این منطقه قابل خرید است. خواص عسل‌ها بسته به نوع گیاهی که از آن تهیه می‌گردند، متفاوت است. در دامنه کوه‌های سربه فلک کشیده سهند اکثرا عسل‌های اسطخدوس، آویشن، گون، سیاه دانه و … تولید می‌شوند.

برای خرید بلیط هواپیما تبریز و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی و خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید