سوغات و صنایع دستی سیستان

همیشه خرید بلیط هواپیما و سفر لذت های خاص خود را به همراه دارد اما قطعا خرید سوغات هنگام سفر به سایر مناطق یکی از جذاب ترین بخش های سفر است. در واقع با سوغات و صنایع دستی می توان به تاریخ، فرهنگ و آداب و رسوم خاص یک منطقه پی برد.

0
16
معرفی سوغات و صنایع دستی سیستان
سوغات و صنایع دستی سیستان
سوغات و صنایع دستی سیستانReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 14Rating: 4.0سوغات و صنایع دستی سیستان از متفاوت ترین و دیدنی ترین مناطق ایران.سوغات و صنایع دستی سیستان از متفاوت ترین بخش های ایران در ادامه آورده شده در واقع با نوع سوغات هر شهر می توان به تاریخ و فرهنگ خاص یک منطقه پی برد.

آشنایی با سوغات و صنایع دستی سیستان

همیشه خرید بلیط هواپیما و سفر لذت های خاص خود را به همراه دارد اما قطعا خرید سوغات هنگام سفر به سایر مناطق یکی از جذاب ترین بخش های سفر است. در واقع با سوغات و صنایع دستی می توان به تاریخ، فرهنگ و آداب و رسوم خاص یک منطقه پی برد. سیستان و بلوچستان یکی از متفاوت ترین و دیدنی ترین مناطق ایران است که سوغات و صنایع دستی خاص خود را دارد. به طور کلی سوغات یک منطقه را می توان به دو گروه خوراکی و غیر خوراکی (صنایع دستی) تقسیم کرد. در ادامه سفرستان نگاهی به سوغات و صنایع دستی سیستان دارد.

سوغات خوراکی

معرفی سوغات و صنایع دستی سیستان
سوغات و صنایع دستی سیستان

شیرینی لندو: لندو یا خرمالندو شیرینی ای مقوی و مختص سیستان و بلوچستان است. در مورد این شیرینی می گویند که اسکند هنگام گذر از زابل از این شیرینی خورده و خستگی خود را در کرده است. تهیه شیرینی لندو تنها به سه ماده اصلی نیاز دارد: خرمای بدون هسته، گندم و کنجد. از همین مواد اوله می توان فهمید که خرمالندو تا چه اندازه مقوی و انرژی بخش است. سیستانی ها این شیرینی را بیشتر در نوروز و مراسمات خود تهیه و سرو می کنند.

ادویه آچار: ادویه جات یکی دیگر از سوغات خوراکی است. بعله ادویه هایی مانند دارچین و زردچوبه و غیره در نقاط مختلف هست اما این را به یاد داشته باشید که ادویه هر منطقه طعمی خاص و متفاوت دارد و بسیاری از ماطق ایران ادویه هایی دارند که در سایر شهرها وجود ندارد. به طور مثال سیستانی ها با ترکیب تخم شنبلیله، فلفل قرمز، زردچوبه، تخم گشنیز، سیاه دانه، پیاز و غیره ادویه ای به نام ادویه آچار درست می کنند که در غذاهایی مانند آبگوشت و یا خورش ها استفاده می شود.

میوه های سیستان: حتما فک می کنید میوه های سیستانی فقط به انبه و خرما و موز ختم می شوند اما نه! سیستان و بلوچستان میوه هایی دارد که خاص آب و هوای این منطقه بوده و مشابه اش را به ندرت در سایر شهرها و مناطق ایران می بینیم. میوه های خاص سیستان عبارتند از: چیکو، گواوا، کنار، پاپایا، پالسا، سیتاپل و جمبو. البته میوه های دیگری مانند خربزه و غیره هم در این استان وجود دارند اما میوه های نام برده شده خاص این منطقه است.

کلوچه: کلوچه دیگر سوغات خوراکی سیستانی ها است که در آن از مواد مغذی ای مانند خرما، سیاه دانه، رازیانه و غیره استفاده می شود. این کلوچه بیشتر در ایام نوروز پخت می شد هرچد امروز به صورت میان وعده و یا در صبحانه هم سرو می شود.

✅ بازدید از مقاله سوغات استان های مختلف ایران

صنایع دستی سیستانی

معرفی سوغات و صنایع دستی سیستان
سوغات و صنایع دستی سیستان

سوزن دوزی: یکی از هنرهای قدیمی ایرانیان و به ویژه سیستانی ها سوزن دوزی است که با نام بلوچی دوزی هم شناخته می شود. در سوزن دوزی، با نخ های رنگی روی پارچه های ساده طرح های مختلفی ایجاد می شود.

خامه دوزی: خامه دوزی یا خمک دوزی شبیه سوزن دوزی است با این تفاوت که از نخ ابریشم در آن استفاده می شود.

سفال: سفالگری قدمتی طولانی در سیستان دارد و شهر سوخته سند واضح  قدمت سفالگری در سیستان است. در میان مناطق مختلف سیستان، روستای کلپورگان به سفال هایش شناخته شده و جالب است بدانید این روستا عنوان تنها موزه زنده سفال در جهان را گرفته و در سال 1396 به ثبت جهانی رسیده است.

پریوار دوزی: پریوار یا پلیوار دوزی همانند سوزن دوزی هنر ایجاد طرح و نقش روی پارچه با استفاده از نخ است. پریوار دوزی را می توان در حاشیه اشارپ بانوان بلوچ دید.

سیاه دوزی: هان طور که از نامش می توان حدس زد، سیاه دوزی نوعی دیگر از هنر ایجاد طرح و نقش بر روی پارچه و نوعی از سوزن دوزی است. با این تفاوت که در آن فقط از نخ ابریشمی سیاه رنگ استفاده می شود.

سکه دوزی و آیینه دوزی: حتما در لباس های محلی، جلیقه ها و روتختی ها و … دیده اید که از آینه و سکه برای تزیین استفاده شده است. این هنر ناش سکه و آیینه دوزی است و منشاءآن جایی جز سیستان نیست. سکه دوزی و آینه دوزی دومین هنر محبوب سیستانی ها است که در کنار سایر وسایل تزیینی مانند منجوق و غیره استفاده می شود.

دودنی بافی:شاید تا به حال دیده باشید که در برخی مناطق روستاییان با ساقه هایی زرد رنگ وسیله های مختلفی درست می کنند. سیستانی ها به این کار دودنی بافی می گویند و از ساقه های گیاهی علفی به نام اسفند در این هنر استفاده می کنند.

سایر صنایع دستی سیستان عبارتند از: خولک بافی، تگرد بافی، سیس بافی، قالی بافی، گیم بافی، پلاس بافی، نمد مالی، چادربافی،سفره بافی، خراطی و لنج سازی.

در ادامه می توانید با منحصربفردترین سوغاتی های دنیا آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید