با معرفی سیستم‌های کمک ناوبری هوایی آشنا شوید

اگر تابه‌حال بلیط هواپیما خریده باشید و سفر هوایی، مخصوصاً سفرهای طولانی‌مدت را تجربه کرده باشید، حتماً فکرتان مشغول این شده است که هواپیماها و خلبان‌ها چگونه مسیر خود را به مقصد موردنظر تشخیص داده و راه درست را می‌یابند. در گذشته جهت‌یابی کشتی‌ها و حتی هواپیماها از طریق ستارگان انجام می‌شد اما امروزه، جهت‌یابی یا ناوبری هواپیما از طریق سیستم‌های متعدد در شرایط پروازی متفاوت انجام می‌پذیرد

0
174
خرید بلیط هواپیما و شناخت سیستم ناوبری هواپیما
سیستم کمک ناوبری هواپیما
با معرفی سیستم‌های کمک ناوبری هوایی آشنا شویدReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Nov 5Rating: 3.5با معرفی سیستم‌های کمک ناوبری هوایی آشنا شوید - خرید بلیط هواپیما از سفرستاناگر تابه‌حال بلیط هواپیما خریده باشید و سفر هوایی، مخصوصاً سفرهای طولانی‌مدت را تجربه کرده باشید، حتماً فکرتان مشغول این شده است که هواپیماها و خلبان‌ها چگونه مسیر خود را به مقصد موردنظر تشخیص داده و راه درست را می‌یابند. در گذشته جهت‌یابی کشتی‌ها و حتی هواپیماها از طریق ستارگان انجام می‌شد

معرفی سیستم‌های کمک ناوبری

اگر تابه‌حال بلیط هواپیما خریده باشید و سفر هوایی، مخصوصاً سفرهای طولانی‌مدت را تجربه کرده باشید، حتماً فکرتان مشغول این شده است که هواپیماها و خلبان‌ها چگونه مسیر خود را به مقصد موردنظر تشخیص داده و راه درست را می‌یابند. در گذشته جهت‌یابی کشتی‌ها و حتی هواپیماها از طریق ستارگان انجام می‌شد اما امروزه، جهت‌یابی یا ناوبری هواپیما از طریق سیستم‌های متعدد در شرایط پروازی متفاوت انجام می‌پذیرد که در این مطلب قصد داریم شما را با برخی از سیستم‌های کمک ناوبری آشنا کنیم. پس پیشنهاد می‌شود تا آخر این مطلب ما را همراهی کنید.

خرید بلیط هواپیما و شناخت سیستم ناوبری هواپیما
ناوبری هوایی

ناوبری هوایی توسط روش‌های متعددی انجام می‌شود. روش یا سیستمی که یک خلبان برای ناوبری از میان سیستم هوایی امروزه استفاده می‌کند، بر اساس نوع پرواز انجام‌شده (VFR یا IFR) صورت می‌پذیرد که سیستم‌های ناوبری موردنظر بر روی هواپیما نصب شده‌اند.

خرید بلیط هواپیما و شناخت سیستم ناوبری هواپیما
ناوبری هوایی

باید دانست که برخی سیستم‌های ناوبری فقط در مناطق مخصوصی، قابل‌استفاده هستند.

ناوبری کور (Dead Reckoning) و خلبانی (Pilotage)

خرید بلیط هواپیما و شناخت سیستم ناوبری هواپیما
ناوبری کور

در ساده‌ترین درجه، ناوبری هوایی از طریق روش‌هایی که به ناوبری کور و خلبانی موسوم‌اند، انجام می‌پذیرد. خلبانی عبارتی است که به استفاده تنها از مرجع‌های زمینی قابل‌مشاهده اشاره دارد. خلبان هواپیما مکان‌های مشخص همانند رودخانه‌ها، شهرها، فرودگاه‌ها و ساختمان‌ها را تشخیص داده و در بین‌ آن‌ها مسیر موردنظر را می‌یابد. مشکل این روش آن است که اغلب اوقات، مراجع مضمون به‌راحتی قابل‌مشاهده نبوده و در شرایطی با بینایی کم و یا مواقعی‌ که خلبان حتی به کوچک‌ترین اندازه از مسیر منحرف شود، به‌راحتی تشخیص داده نمی‌شوند؛ بنابراین، ایده‌ای به نام ناوبری کور به دنیای ناوبری معرفی شد.

ناوبری کور شامل استفاده مؤثر از نقاط مقابله مرئی به همراه محاسبات زمان و فاصله می‌باشد. خلبان نقاط مقابله‌ای را که به‌راحتی قابل‌مشاهده از آسمان هستند را انتخاب کرده و همچنین آن‌ها را بر روی نقشه علامت زده و سپس زمانی را که طول می‌کشد تا بر اساس محاسبات انجام‌شده بر روی فاصله، سرعت هوایی و سرعت باد، از نقطه‌ای به نقطه دیگر پرواز کند را محاسبه می‌کند. کامپیوتری موجود در کابین خلبان، به خلبان کمک می‌کند تا زمان و فاصله موردنظر را محاسبه کرده و خلبان معمولاً از یک جدول برنامه‌ریزی پروازی استفاده می‌کند تا از محاسبات انجام‌شده در طول پرواز باخبر باشد.

ناوبری رادیویی

خرید بلیط هواپیما و شناخت سیستم ناوبری هواپیما
ناوبری رادیویی

با مجهز بودن هواپیما به دستگاه‌های کمک ناوبری رادیویی یا NAVAIDS، خلبانان می‌توانند جهت‌یابی و ناوبری را با دقت بیشتری نسبت به استفاده تنها از ناوبری کور انجام دهند. این دستگاه‌ها در شرایطی با بینایی کم بسیار مفید بوده و به‌عنوان یک روش پشتیبان برای خلبانانی هستند که روش ناوبری کور را ترجیح می‌دهند. روش‌های ناوبری رادیویی همچنین، بسیار دقیق بوده و خلبانان می‌توانند به‌جای پرواز از یک نقطه‌به‌نقطه دیگر، در مسیری مستقیم به یک نقطه مشخص و یا فرودگاه پرواز کنند. همچنین باید دانست که برای عملیات IFR، روش‌های ناوبری رادیویی مخصوصی نیاز هستند.

در صنعت هواپیمایی، سیستم‌های کمک ناوبری رادیویی متفاوتی استفاده می‌شود که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌شود.

خرید بلیط هواپیما و شناخت سیستم ناوبری هواپیما
ناوبری رادیویی

ADF/NDB: ابتدایی‌ترین شکل ناوبری رادیویی، همین شیوه می‌باشد. یک NDB برج دیدبانی رادیویی بدون جهت (nondirectional radio beacon) می‌باشد که بر روی زمین قرار گرفته و یک سیگنال الکترونیکی را در تمامی جهات منتشر می‌سازد. اگر یک هواپیما به جهت‌یاب خودکار (automatic direction finder) یا ADF مجهز باشد، موقعیت هواپیما نسبت به ایستگاه NDB قرار داده شده بر روی زمین، بر روی آن نمایش داده خواهد شد.

ابزار ADF در اصل یک اشاره‌گر فلش مانند است که بر روی یک نمایشگر قطب‌نما گونه قرار گرفته است. فلش موردنظر همیشه به سمت ایستگاه NDB اشاره می‌کند، یعنی اگر خلبان هواپیما را در شرایط بدون وجود باد قوی، به سمت فلش هدایت کند، مستقیماً به سمت ایستگاه NDB پرواز خواهد کرد.

سیستم ADF/NDB یک سیستم کمک ناوبری رادیویی تاریخ گذشته بوده و مستعد وقوع خطاهای گوناگون می‌باشد. از جایی که برد این دستگاه، خط بینایی است، یک خلبان هنگام پرواز در مسیرهای کوهستانی و یا خیلی دور از ایستگاه، اطلاعات نادرست را دریافت خواهد کرد. این سیستم همچنین تحت تأثیر اختلالات الکتریکی بوده و تنها می‌تواند تعداد محدودی از هواپیماها را هدایت کند. بسیاری از هواپیماهایی که با این سیستم کار می‌کنند از رده خارج شده‌اند زیرا که امروزه GPS منبع اولیه ناوبری در هواپیماها شده است.

خرید بلیط هواپیما و شناخت سیستم ناوبری هواپیما
ناوبری رادیویی

VOR: این سیستم کمک ناوبری رادیویی، در کنار GPS، احتمالاً معمول‌ترین سیستم‌های کمک ناوبری رادیویی استفاده‌شده در جهان می‌باشد. VOR که به معنی برد همه سویی VHF (VHF Omnidirectional Range) می‌باشد یک سیستم کمک ناوبری رادیویی است که در بردی با فرکانس‌های بسیار بالا، عمل می‌کند. ایستگاه‌های VOR بر روی زمین قرار گرفته و دو سیگنال مختلف را منتشر می‌کنند. اولی یک سیگنال مرجع 360 درجه ادامه‌دار بوده و دیگری یک سیگنال جهت‌دار رفت و برگشتی می‌باشد. VOR دقیق‌تر از NDB بوده و مستعد خطاهای کم‌تر می‌باشد، اگرچه گیرنده آن هنوز هم در خط بینایی قرار گرفته است.

خرید بلیط هواپیما و شناخت سیستم ناوبری هواپیما
سیستم کمک ناوبری هواپیما

DME: ابزار اندازه‌گیری فاصله (Distance Measuring Equipment)، یکی از ساده‌ترین و باارزش‌ترین سیستم‌های کمک ناوبری رادیویی می‌باشد. این روش، یک روش پایه‌ای است که از یک فرستنده خودکار صوتی در هواپیما استفاده می‌کند تا زمانی را که طول می‌کشد تا یک سیگنال به ایستگاه DME رفته و برگردد را تعیین می‌کند. DME سیگنال‌های خود را در فرکانس‌های UHF انتقال داده و فاصله برد شیب‌دار را محاسبه می‌کند. فرستنده خودکار صوتی موردنظر در هواپیما، فاصله را در واحدهای مایل‌های دریایی، نمایش می‌دهد.

لازم به ذکر است که یک ایستگاه DME، می‌تواند تا 100 فروند هواپیما را درآن ‌واحد پشتیبانی کند.  این هواپیماها درعین‌حال معمولاً از ایستگاه‌های VOR زمینی نیز استفاده می‌کنند.

خرید بلیط هواپیما و شناخت سیستم ناوبری هواپیما
سیستم ناوبری هواپیما

ILS: سیستم فرود ابزاری (instrument landing system) یک سیستم رویکردی ابزاری است که برای هدایت هواپیما به پایین و به باند هواپیما هنگام فرود آن، استفاده می‌شود. این سیستم از سیگنال‌های رادیویی افقی و عمودی منتشر شده از یک نقطه در باند استفاده می‌کند. این سیگنال‌ها باهم تداخل داشته تا اطلاعات دقیق موقعیتی را در فرم شعاع رادیویی سیستم فرود (glideslope) در اختیار خلبان بگذارند. شعاع رادیویی سیستم فرود یک مسیر درست با زاویه ثابت در تمامی لحظات فرود هواپیما تا آخرین نقطه باند فرودگاه، می‌باشد.

سیستم‌های ILS امروزه به‌طور گسترده به‌عنوان یکی از دقیق‌ترین سیستم‌های رویکردی قابل‌دسترس، مورداستفاده قرار می‌گیرند تا کسانی که بلیط هواپیما تهیه کرده‌اند و سوار هواپیما شده‌اند، سفری راحت را تجربه کنند.

GPS

خرید بلیط هواپیما و شناخت سیستم ناوبری هواپیما
سیستم جی پی اس

سیستم جهانی موقعیت‌یاب (Global Positioning System)، به باارزش‌ترین روش ناوبری در دنیای مدرن صنعت هواپیمایی تبدیل شده است. GPS ثابت کرده است که بسیار قابل‌اطمینان و دقیق بوده و امروزه معمول‌ترین سیستم کمک ناوبری مورداستفاده در جهان می‌باشد.

خرید بلیط هواپیما و شناخت سیستم ناوبری هواپیما
سیستم کمک ناوبری هواپیما

این سیستم از ماهواره‌های موجود در فضا استفاده می‌کند تا اطلاعات موقعیتی دقیق، از قبیل موقعیت هواپیما، مسیر و سرعت را در اختیار خلبانان بگذارد. سیستمGPS  از تکنیک سه‌گوشه سازی (Triangulation) استفاده می‌کند تا محل دقیق هواپیما را بر روی کره زمین تعیین کند. برای اینکه سیستم GPS دقیق باشد، باید توانایی جمع‌کردن اطلاعات از سه ماهواره، برای نمایش دوبعدی و 4 ماهواره برای نمایش سه‌بعدی را داشته باشد.

GPS به خاطر دقت و استفاده ساده به یک روش ترجیح داده شده ناوبری تبدیل شده است. اگرچه در استفاده از GPS امکان روی دادن خطا وجود دارد، اما احتمال آن کم خواهد بود. سیستم‌های GPS می‌توانند در هرجایی از جهان استفاده شوند، حتی در مناطق کوهستانی این سیستم‌ها مستعد وقوع خطاهای سیستم‌های کمک ناوبری رادیویی همانند خط مرئی و تداخل الکتریکی نبوده و به همین دلیل دقت بسیار بالایی را دارا می‌باشند.

خرید بلیط هواپیما و شناخت سیستم ناوبری هواپیما
خرید بلیط هواپیما

روی‌هم‌رفته می‌توان نتیجه گرفت که سیستم‌های کمک ناوبری متنوع موجود، مخصوصاً GPS برای یک خلبان خیلی کاربرد داشته و به او کمک می‌کند تا عمل ناوبری و جهت‌یابی را به راحت‌ترین نحو ممکن انجام دهند. همچنین کسانی که بلیط هواپیما خریداری کرده‌اند می‌توانند مطمئن باشند که آن‌ها به خاطر وجود این سیستم‌ها یک سفر امن و آسوده را با هواپیما تجربه خواهند کرد. پس در خریداری بلیط هواپیما و انتخاب سفر هوایی شک نکرده و برای انجام دادن مسافرت بعدی خود، حتماً به فکر تهیه بلیط هواپیما باشید.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

منبع: thebalancecareers.com

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید