آشنایی با شرکت هواپیمایی آتا

در بیست و هفتم آذر ماه سال 1387 شرکت هواپیمایی آتا (ATA Airlines) به عنوان شانزدهمین ایرلاین ایران و با تصویب رسمی هیئت دولت تأسیس و راه‌اندازی شد.

0
113
معرفی شرکت هواپیمایی آتا
شرکت هواپیمایی آتا
آشنایی با شرکت هواپیمایی آتاReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Jul 8Rating: 4.0شرکت هواپیمایی آتا و آشنایی با مشخصات شانزدهمین ایرلاین ایران.شرکت هواپیمایی آتا در حال حاضر جزو شرکت‌های هواپیمایی جوان ایران محسوب می‌شود که در حال انجام پروازهای داخلی و خارجی است.

شرکت هواپیمایی آتا

در بیست و هفتم آذر ماه سال 1387 شرکت هواپیمایی آتا (ATA Airlines) به عنوان شانزدهمین ایرلاین ایران و با تصویب رسمی هیئت دولت تأسیس و راه‌اندازی شد. اولین پرواز شرکت هواپیمایی آتا هم‌زمان با افتتاح رسمی این شرکت در تاریخ دهم دی ماه سال 1388 از فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی تبریز به مقصد مشهد انجام گرفت. فعالیت‌های پروازی این ایرلاین با 4 فروند هواپیمای مک دانل داگلاس که ظرفیت جابجایی 165 مسافر را داشتند، آغاز گردید. آتا در حال حاضر جزو شرکت‌های هواپیمایی جوان ایران محسوب می‌شود که در حال انجام پروازهای داخلی و خارجی است. این ایرلاین داخلی در مدت زمان کم توانست موفق به جابجایی 3 میلیون و 270 هزار مسافر در خطوط پرواز داخلی و حدود 180 هزار نفر مسافر در خطوط پرواز خارجی شود. ناوگان هوایی شرکت هواپیمایی آتا عبارت‌اند از 8 فروند هواپیمای بوئینگ (Boeing MD)، 3 فروند هواپیمای ایرباس 320 (Airbus 320) و 6 فروند هواپیمای بوئینگ 737 (Boeing 737). همچنین، این ایرلاین 10 فروند هواپیمای امبرائر 145 (Emberaer 145) برزیلی سفارش داده است که تاکنون موفق به دریافت 2 فروند از آن‌ها شده است. این دو هواپیما در حال حاضر فعال هستند و پرواز می‌کنند. هدف مالک شرکت هواپیمایی آتا جناب آقای محمدرضا زنوزی مطلق از خرید این هواپیماهای سبک برزیلی که ظرفیت حمل 50 مسافر را دارند، ایجاد پرواز در مسیرهای کوتاه از جمله مقاصد شهرهای شمال غرب کشور بود که در رأس هدف‌های پروازی و هواپیماهای جدید این شرکت قرار داشت. برنامه ریزی پروازهای آتا و پروازهای رسمی شرکت اولین بار در تاریخ 17 بهمن ماه سال 1388 از فرودگاه تبریز به مقصد تهران انجام گرفت. دفتر اصلی و مرکزی آتا ایرلاین در شهر تبریز قرار دارد و قطب‌های اصلی‌اش فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی تبریز و فرودگاه مهرآباد تهران می‌باشند.

موفقیت و پیشرفت شرکت هواپیمایی آتا

معرفی شرکت هواپیمایی آتا
شرکت هواپیمایی آتا

شرکت هواپیمایی آتا از همان نخستین روزهای فعالیتش روند رو به رو رشد و پیشرفت طی کرد و توانست پس از چهار سال فعالیت از اولین روز تأسیسش، در سال 1391 به عنوان پنجمین شرکت هواپیمایی برتر ایران در جابجایی و حمل مسافر منتخب و معرفی شود. یک سال بعد نیز در سال 1392، رتبه چهارم ایرلاین برتر کشوری را از آن خود کرد. بنابر گفته‌های آقای محمدرضا زنوزی، شرکت هواپیمایی آتا تنها ایرلاینی است که در کشورمان بدهی ندارد و تمامی ناوگانش ملکی هستند. امروزه، آتا پس از شرکت‌های هواپیمایی ایران ایر، ماهان و آسمان در رتبه چهارم برترین ایرلاین‌های کشور قرار گرفته و نهایت تلاش خود را می‌کند تا به رتبه سوم ارتقاء یابد.

مقاصد پروازی آتا

معرفی شرکت هواپیمایی آتا
شرکت هواپیمایی آتا

هواپیمایی آتا در خطوط پروازی داخلی و خارجی فعالیت دارد.

مقاصد خارجی این ایرلاین عبارت‌اند از: عراق (فرودگاه بین‌المللی بغداد، فرودگاه بین‌المللی نجف)، کویت (فرودگاه بین‌المللی کویت)، عربستان سعودی (فرودگاه بین‌المللی ملک فهد)، ترکیه (فرودگاه بین‌المللی آتاترک استانبول)، گرجستان (فرودگاه بین‌المللی تفلیس و باتومی).

مقاصد داخلی آتا ایرلاین عبارت‌اند از: تهران (فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)، فرودگاه بین‌المللی مهرآباد)، تبریز (فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی)، اهواز (فرودگاه بین‌المللی اهواز)، اردبیل (فرودگاه بین‌المللی اردبیل)، اصفهان (فرودگاه بین‌المللی اصفهان)، شیراز (فرودگاه بین‌المللی شیراز)، مشهد (فرودگاه بین‌المللی مشهد)، بندرعباس (فرودگاه بین‌المللی بندرعباس)، ارومیه (فرودگاه بین‌المللی شهید باکری)، جزیره کیش (فرودگاه بین‌المللی کیش)، بندر ماهشهر (فرودگاه ماهشهر).

✅ بازدید از مقاله ایرلاین‌ها و شرکت‌های هواپیمایی
✅ بازدید از مقاله شرکت هواپیمایی وارش
✅ بازدید از مقاله شرکت هواپیمایی معراج

کلاس‌های پروازی آتا

معرفی شرکت هواپیمایی آتا
شرکت هواپیمایی آتا

از میان ناوگان هوایی شرکت هواپیمایی آتا، هواپیماهای بوئینگ 737 و MD83 تنها دارای کلاس اکونومی هستند و هواپیماهای ایرباس A320 دارای دو کلاس بیزینس (تجاری) و اکونومی (اقتصادی) می‌باشند. پروازهای اکونومی این ایرلاین خدمات پذیرایی مناسبی را در طول پرواز به مسافران ارائه می‌دهند و از صندلی‌های مناسب و راحتی برخوردار هستند. خدمات و امکانات پروازهای بیزینس نیز در مقابل پروازهای اکونومی بسیار مجهزتر و کامل‌تر است.

بار مجاز شرکت هواپیمایی آتا

معرفی شرکت هواپیمایی آتا
شرکت هواپیمایی آتا

مسافرانی که بلیط هواپیما از هواپیمایی آتا خریداری می‌کنند، مجاز به حمل ساک دستی و مجانی همراه مسافر هستند، به طوری که در محفظه بالای سر مسافر به راحتی جای بگیرند. این ساک‌ها اگر در ابعاد استاندارد 40*20*55 و در مجموع ابعاد 115 سانتی متری و وزن 5 کیلوگرمی باشند، می‌توانند همراه مسافر به داخل کابین هواپیما حمل شوند. شرایط حمل بار مسافر و سایر ملزومات همراه مسافر در بلیط مسافر قید می‌شوند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره اقلام مجاز در سفر و اندازه مجاز بار  بر اساس قوانین و مقررات شرکت هواپیمایی آتا، می‌توانید وب سایت این ایرلاین مراجعه کنید. اطلاعات لازم در زمینه نرخ اضافه بار، انواع بار، قوانین مرتبط با پذیرش جامه ‌دان، کالای خطرناک مجاز، کالای غیرقابل حمل و… در وب سایت رسمی آتا ایرلاین درج شده‌اند. فراموش نکنید که 48 ساعت قبل از سفر چک این پرواز خود را انجام دهید.

حوادث هواپیمایی آتا

معرفی شرکت هواپیمایی آتا
شرکت هواپیمایی آتا

هواپیمایی آتا از آغاز فعالیت خود تنها 5 حادثه تجربه کرده است که خوشبختانه هیچ کدام از آن‌ها مرگ یا خسارت‌های جبران ناپذیر نداشته‌اند. این حوادث به ترتیب زمانی بدین شرح هستند:

25 مهر 1391: پرواز تهران- تبریز

به علت نقص فنی دقایقی پس از پرواز مجبور شد به به فرودگاه مهرآباد بازگردد و فرود اضطراری انجام دهد.

26 شهریور 1392: پرواز تفلیس- تهران

به دلیل نقص فنی مجبور شد دقایقی پس از پرواز به فرودگاه بین‌المللی تفلیس بازگردد.

10 شهریور 1393: پرواز تهران- تبریز

به علت نقص فنی و تکان‌های شدید دقایقی پس از پرواز هواپیما مجبور شد از مسیر دور بزند و پس از 15 دقیقه در باند فرودگاه مهرآباد با سرعت زیاد فرود آید.

9 اسفند 1393: پرواز تهران- تبریز

پس از خروج از تهران و طی مسافتی به دلیل نقص فنی در سیستم هیدرولیک موتور سمت چپ، هواپیما مجبور شد در فرودگاه مهرآباد فرود اضطراری کند. هواپیما پس از فرود اضطراری دوباره تیک آف کرد اما موفق نشد و مسافران به سالن انتظار بازگشتند.

27 مرداد 1394: پرواز تبریز- تهران

به علت نقص فنی در یکی از موتورها که همراه با صدای انفجار بود، در حوالی میانه مدتی پس از پرواز هواپیما دچار حادثه شد و مجبور شد به فرودگاه تبریز بازگشته و فرود اضطراری  کند.

اطلاعات شرکت هواپیمایی آتا

نام شرکت: ATA Airlines

کد یاتا: 13

کد ایکائو: TBZ

وب سایت رسمی: ataair.ir

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز خارجی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید