آشنایی با شرکت هواپیمایی ایران ایرتور

رفته رفته و با پیشرفت صنعت گردشگری، سفرهای داخلی و خارجی و رزرو بلیط هواپیما نیز رونق خاصی به خود گرفته است. از این رو شرکت هایی که در حوزه هواپیمایی فعالیت می کنند نقش مهمی را در این عرصه ایفا می نمایند.

0
909
شرکت هواپیمایی ایران ایرتور
هواپیمایی ایران ایرتور
آشنایی با شرکت هواپیمایی ایران ایرتورReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on May 2Rating: 4.5شرکت هواپیمایی ایران ایرتور و آشنایی با امکانات ایرلاین ایران ایرتور.شرکت هواپیمایی ایران ایرتور در میان تمامی ایرلاین‌های ایران قدیمی‌ترین و مهم‌ترین ایرلاین به شمار می‌رود و تاریخچه بسیار گسترده ای دارد.

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور

رفته رفته و با پیشرفت صنعت گردشگری، سفرهای داخلی و خارجی و رزرو بلیط هواپیما نیز رونق خاصی به خود گرفته است. از این رو شرکت هایی که در حوزه هواپیمایی فعالیت می کنند نقش مهمی را در این عرصه ایفا می نمایند. یکی از این ارگان ها، ایرلاین ها یا همان شرکت های هواپیمایی هستند. امروز قصد داریم از شرکت هواپیمایی ایران ایرتور برایتان بگوییم که در میان تمامی ایرلاین‌های ایران، یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین ایرلاین به شمار می‌رود. با این حال بسیاری از افراد اطلاعات چندانی از این ایرلاین، تاریخچه، سال آغاز فعالیتش و ناوگان آن ندارند. در این مطلب به معرفی این ایرلاین قدیمی می‌پردازیم پس بد نیست اگر از دوستداران بلیط هواپیما هستید در ادامه جهت آشنایی بیشتر با این ایرلاین مهم و قدیمی، همراه ما باشید.

معرفی ایرلاین ایران ایرتور

ایران ایر در سال 1351 ایرلاینی را با نام ایران ایرتور راه اندازی کرد. این ایرلاین از سال 1361 تورهای هفتگی را به مقصد مشهد مقدس برقرار کرد و در سال‌های 1368 و 1369 با برگزاری سمینارهایی مختلف در زمینه گردشگری و توریستی که با حضور مسئولان و مدیران شرکت‌ها و موسسات توریستی همراه بود اقدام به جلب گردشگر کرد و با شرکت در نمایشگاه‌های بین المللی موفق شد تا جوایز مختلفی را در این زمینه کسب کند. سپس این ایرلاین در مسیرهای خارجی سنگاپور، کوالالامپور، دبی، شارجه، چین و هند فعالیت خود را شروع کرد. ناوگان هوایی ایران ایرتور در حال حاضر از 8 فروند هواپیما مسافربری تشکیل شده است. بد نیست بدانید که ایران ایرتور از جمله شرکت‌های دارای مجوز آموزش هوانوردی در ایران (ATO) است که این مجوز را از سازمان هواپیمایی کشوری دریافت کرده است.

تاریخچه

ایران ایرتور در سال 1371 شهر مشهد را به عنوان یکی از قطب‌های اصلی پروازی خود انتخاب کرد و به همین دلیل هم شش فروند هواپیما اجاره کرد. اقدام بعدی این ایرلاین انجام دادن برخی از پروازهای حج تمتع و عمره، و بعضی از پروازهای خارجی دیگر مانند استکهلم، دمشق، مسکو، تاشکند، و عشق آباد بود. در سال 1371 و در نیمه اول سال ایران ایرتور با اجاره چند فروند هواپیمای دیگر تعداد هواپیماهای استیجاری‌اش را به 19 فروند افزایش داد. نیمه دوم سال 1371 ایران ایرتور تغییرات فراوانی را به خود دید. این شرکت هواپیمایی در نیمه دوم سال 1371 ابتدا تعداد هواپیماهای خود را به 14 فروند کاهش داده و سپس به افزایش پروازهای خود اقدام کرد که البته ای نافزایش پروازها تاثیر چندانی در تعداد مسافران جا به جا شده بوجود نیامد. سال 1389 طبق اصل چهل و چهارم از اصل قانون اساسی، شرکت هواپیمایی ایران ایرتور با مبلغ پنجاه و چهار میلیارد تومانی به یکی از شرکت‌های تابع وزارت دفاع ایران به نام شرکت هصایار واگذار شد. اما این تنها واگذاری این شرکت نبود و چند سال بعد در پنجم دی ماه 1394 در مزایده‌ای که برگزار شد، ایران ایرتور با مبلغ 34 میلیاردی واگذار شد و از آن پس نیز ایران ایرتور را به عنوان ایرلاین خصوصی شناخته شد.

✅ بازدید از مقاله شرکت هواپیمایی کیش ایر

ناوگان

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور
هواپیمایی ایران ایرتور

ناوگان هواپیمایی ایران ایرتور در حال حاضر از هشت فروند هواپیمای مختلف تشکیل شده که 5 فروند آن هواپیمای 83-82 MD است که ظرفیت حدود 158- 136 نفر مسافر را دارد و حداکثر برد آن 3800 کیلومتر است. 2 فروند دیگر این هواپیما ایرباس 600- 300 هستند که ظرفیت حدود 273- 224 نفر مسافر را با حدکثر برد 6100 کیلومتر دارند. آخرین فروند از ناوگان هواپیمایی ایران ایرتور ایرباس 320 است که ظرفیت حدود 180- 174 نفر مسافر را با حداکثر برد 7500  دارد.

مقاصد پروازی

ایران ایرتور با شعار هرمسافر با ما سفر خواهد کرد بسیاری از مقاصد اصلی پروازی در ایران را پوشش داده است. این شرکت هواپیمایی از شهرهای مشهد، تهران و تبریز به سایر فرودگاه‌های کشور از جمله فرودگاه‌های آبادان، اهواز، اصفهان، بندرعباس، بوشهر، مهرآباد، تبریز، رشت، شیراز، کرمانشاه، کیش، زنجان را انجام می‌دهد. همچنین از شهر تهران پروازی را به کشور ترکیه، شهر استانبول و فرودگاه استانبول و از شهر تبریز به مقصد استانبول و فرودگاه جدید استانبول انجام می‌دهد.

حمل بار

مسافرین هواپیمایی ایران ایرتور در پروازهای داخلی و در کلاس اکونومی می‌توانند حدود 20 کیلوگرم بار به ازای هر مسافر همراه داشته باشند. این مقدار در کلاس اکونومی پروازهای خارجی به 30 کیلوگرم به ازای هر مسافر افزایش می‌یابد. ناگفته نماند که کودکان زیر دو سال نیز می‌توانند 10 کیلوگرم بار به علاوه یک کالسکه کاملا تاشو در هر دو پرواز داخلی و خارجی را همراه داشته باشند. البته مسافران می‌توانند یک عدد ساک را نیز همراه خود به داخل هواپیما ببرند اما باید توجه داشته باشید که این ساک باید کوچک بوده و در جایگاه تعیین شده بالای سر مسافر و یا زیر صندلی جا شود. به طور کلی ابعاد این ساک کمتر از 115 سانتی متر و کمتر از 5 کیلوگرم باشد.

جوایز و افتخارات

معرفی ایرلاین ایران ایرتور
ایرلاین ایران ایرتور

ایرلاین ایران ایرتور از جمله ایرلاین‌های پر افتخار نیز به شمار می‌رود. این ایرلاین در سال 1374 موفق به دریافت جایزه بین المللی جهانگردی شد و سال بعد از آن به صورت دو سال( سال‌های 1375 و 1376) متوالی توانست تندیس طلایی اروپا را دریافت کند. سال 1382 نیز برای این ایرلاین سال موفقیت آمیزی بود و توانست تندیس طلائی هزاره جدید کیفیت اروپا را به همراه دیپلم افتخار پاریس ازآن خود کند. سال 1393 سالی بود که ایرن ایرتور استاندارد IOSA را نصیب خود کرد. دو سال بعد و در سال 1395 همین عنوان را مجددا کسب کرد و همزمان به عضویت یاتا در آمد. و در نهایت در سال 1396 ایران ایرتور عنوان کم تاخیرترین ایرلاین ایرانی را به خود اختصاص داد.

اطلاعات تماس

معرفی ایرلاین ایران ایرتور
ایرلاین ایران ایرتور

دفتر مرکزی تهران:

آدرس: میدان فلسطین، طالقانی غربی

تلفن: 021931700

ایمیل: info@iranairtour.ir

دفتر مشهد:

آدرس: فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد

تلفن: 05133031111

ایمیل: info@iranairtour.ir

دفتر تبریز:

آدرس: تبریز، ولیعصر( این شعبه به صورت بیست و چهار ساعته پاسخگوی شما خواهد بود)

تلفن: 0413120

ایمیل: info@iranairtour.ir

در ادامه هم می توانید با شرکت هواپیمایی ایران ایر آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید