معرفی شغل های پرطرفدار فرودگاهی

فرودگاه‌ها دنیایی شبیه به یک شهر کوچک هستند که با هزاران پرسنل و مسافر پر شده و هیجان و عجله را چاشنی زندگی آن‌ها کرده است. پرسنل‌هایی که در فرودگاه‌های بزرگ مشغول هستند تقریبا به سه دسته تقیسم می‌شوند: کارمندهای ایرلاین‌ها، کارمندهای قراردادی بخش‌های خصوصی و یا کارمندهای خود فرودگاه.

0
513
معرفی شغل های پرطرفدار فرودگاهی
شغل های پرطرفدار فرودگاهی
معرفی شغل های پرطرفدار فرودگاهیReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Feb 1Rating: 4.0شغل های پرطرفدار فرودگاهی و آشنایی با سمت هایی که در حوزه فرودگاهی وجود دارد.شغل های پرطرفدار فرودگاهی و مشغول شدن در سمت‌های فرودگاه سطح مختلفی از مهارت دانش و تجربه را می‌طلبد و در بین علاقه‌مندان بسیار محبوب است.

شغل های پرطرفدار فرودگاهی

این روزها با افزایش روز افزون فروش بلیط هواپیما و سفرهای هوایی داخلی و خارجی، فرودگاه ها به مکان های بسیار پر رفت و آمد تبدیل شده اند. مکانی بسیار شلوغ که در آن گاهی اوقات اشک، هیجان، خوشحالی و یا هیجان موج می زند. در واقع فرودگاه‌ها دنیایی شبیه به یک شهر کوچک هستند که با هزاران پرسنل و مسافر پر شده و هیجان و عجله را چاشنی زندگی آن‌ها کرده است. پرسنل‌هایی که در فرودگاه‌های بزرگ مشغول هستند تقریبا به سه دسته تقیسم می‌شوند: کارمندهای ایرلاین‌ها، کارمندهای قراردادی بخش‌های خصوصی و یا کارمندهای خود فرودگاه. مشغول شدن در سمت‌های فرودگاه سطح مختلفی از مهارت، دانش و تجربه را می‌طلبد. برخی شغل‌های فرودگاهی در بین علاقه‌مندان بسیار محبوب هستند و رویای بسیاری از این عزیزان کسب تجربه در این حرفه‌های حمل و نقل هوایی می‌باشد، اگر شما هم یکی از دوستداران شغل های پرطرفدار فرودگاهی هستید با ما همراه باشید تا محبوب‌ترین‌هایشان را بشناسید.

شغل های پرطرفدار فرودگاهی – مهندس فرودگاه

معرفی شغل های پرطرفدار فرودگاهی
شغل های پرطرفدار فرودگاهی

در دهه‌های اخیر با پیشرفت علم و تاثیر همه جانبه آن بر صنعت حمل و نقل هوایی، شغل‌هایی با مهارت‌های متفاوت و مرتبط پایه‌گذاری شدند که یکی از پرطرفدارترین آن‌ها مهندسی فرودگاه می‌باشد. تخصص این گروه در خصوص ساخت و نگهداری سازه‌ها و ساختارهای فرودگاهی و محوطه‌های فرود و تیک آف هواپیما است. مهندس‌های فرودگاه مدل‌هایی را ساخته و تست می‌کنند تا پلان‌های کارآمدی را با ساختار درست ارائه دهند. این تخصص مرتبط با مهندسی عمران، هوافضا و معماری است که دانشجویان مرتبط با این حوزه‌ها آشنایی بیش‌تری با علم مهندسی فرودگاه خواهند داشت.

شغل های پرطرفدار فرودگاهی – خلبان هواپیما

معرفی شغل های پرطرفدار فرودگاهی
شغل های پرطرفدار فرودگاهی

خلبانی شغلی رویایی و در عین حال سخت می‌باشد و بر عهده گرفتن هدایت هواپیما و مسئولیت جان صدها مسافر کار پر تنشی است اما همین الان هم از بعضی بچه‌های کوچک بپرسید رویای خلبانی را در سرشان می‌پرورانند. یک خلبان با هدایت هواپیما، مردم و محموله‌ها را بین نقاط مختلف جهان جابه‌جا می‌کند. خلبان‌ها عهده‌دار مسئولیت‌های مختلفی هستند، آن‌ها بعد از بررسی‌های قبل پرواز، هماهنگی‌های لازم را با افراد مراقبت پرواز و کنترل ترافیک هوایی انجام می‌دهند و مسیرهای هوایی را ارزیابی می‌کنند. نکته قابل توجه این است که خلبان‌ها علاوه بر هدایت هواپیماهای خصوصی برای ایرلاین‌های ملی و همچنین ناوگان‌های ترابری نیز انجام وظیفه می‌کنند.

✅ بازدید از مقاله اخذ ویزای فرودگاهی

شغل های پرطرفدار فرودگاهی – کنترل کننده ترافیک هوایی

معرفی شغل های پرطرفدار فرودگاهی
شغل های پرطرفدار فرودگاهی

همان‌طور که هر کسی ظرفیت تحمل تنش و هیجان شغل خلبانی را ندارد، درصد زیادی از عزیزان علاقه دارند در زمینه نظارت‌ها و پشتیبانی‌ها نقشی در پروازها داشته باشند تا تمامی این هماهنگی‌ها از راه دور انجام بگیرد ولی در صنعت هوانوردی کنترل ترافیک هوایی یکی از پراسترس‌ترین مشاغل به حساب می‌آید. به همین دلیل کسانی که از تمرکز بالایی برخوردار هستند رویای ملحق شدن به  ناظران ترافیک هوایی را دارند. این ناظران از طریق برنامه‌های کامپیوتری و رادارها و از بالای برج مراقبتی مسیر صدها پرواز را بررسی کرده و با خلبان‌ها در میان می‌گذارند، در واقع این ناظرین دستور تیک آف و نشست هواپیما را صادر می‌کنند. چنین شغلی نیازمند مدرک لیسانس و دوره کامل FAA می‌باشد.

شغل های پرطرفدار فرودگاهی – طراح فرودگاه

معرفی شغل های پرطرفدار فرودگاهی
شغل های پرطرفدار فرودگاهی

یکی از زیرمجموعه‌های رشته برنامه‌ریزی شهری، طراحی فرودگاه می‌باشد. طراحان فرودگاه نقشه‌ها و طرح‌های اصلی را برای فرودگاه‌های جدید و یا بازسازی تاسیسات فرودگاهی قدیمی طرح ریزی می‌کنند. آن‌ها تمامی ضوابط و مقررات مربوطه را بررسی کرده و مطالعات تاثیرات محیطی را در آن‌ها اعمال می‌کنند. کسانی که در این سمت مشغول باشند بعد از دیدار با مقامات دولتی، جلساتی عمومی را برای اخذ تایید نهایی طرح‌ها برگزار می‌کنند. با وجود ریزه‌کاری‌های فراوان و با در نظر گرفتن تنش‌های بی‌پایان، چنین شغلی از محبوبیت بالایی برخوردار است، گرچه برای عملی ساختن طرح‌هایشان باید از هفت خوان رستم بگذرند و گستره وسیعی از عوامل و فاکتورها را در نظر بگیرند.

شغل های پرطرفدار فرودگاهی – تکنسین اویونیک

تکنسین اویونیک فرودگاه
تکنسین اویونیک

کسانی که علاقه‌مند به مشاغل صنعت هوایی هستند باید متضمن نظم، دقت و هماهنگی در انجام وظافیشان باشند چون در شغل‌های فرودگاهی مسئولیت جان هزاران نفر به تک تک کارمندان فرودگاه بستگی دارد. یکی از شاخه‌های شغلی این صنعت تخصص در تعمیر، نصب و نگهداری سیستم‌های اویونیکی هواپیما می‌باشد. وظیفه تکنسین‌های اویونیک تست و عیب‌یابی تمامی اجزای هواپیما می‌باشد تا ایمنی سفر مسافران و خدمه هواپیما را تضمین کنند. علاقه‌مندان به این شغل باید مدرک کاردانی فنی ایونیک هواپیما و گواهینامه B2 یا E&E را از سازمان هواپیمای کشور دریافت کرده باشند.

شغل های پرطرفدار فرودگاهی – مدیر فرودگاه

معرفی شغل مدیر فرودگاه
مدیر فرودگاه

اداره تمامی فعالیت‌های یک فرودگاه کار راحتی نیست و مسئولیت‌های فراوان مدیران فرودگاه همراه با تنش‌ها و استرس‌های بسیار زیادی است. این مدیران با نظارت بر عملیات‌های روزانه فرودگاه، برنامه‌ریزی بودجه، مدیریت‌های مربوط به تاخیرهای پرواز در شرایط آب و هوایی خاص، امضای قرارداد با کمپانی‌ها، تضمین برآورد مقررات FAA، رسیدگی به شکایات مشتری‌ها یکی از سخت‌ترین مشاغل صنعت هوایی را بر عهده دارند. مدیران فرودگاه می‌توانند با متقاعد کردن مقامات دولتی تغییراتی را در فرودگاه به وجود بیاورند.

شغل های پرطرفدار فرودگاهی – سوپروایزر رمپ

سوپروایزر رمپ فرودگاه
سوپروایزر رمپ

عوامل واحد رمپ نیز وظایف متعددی را در فرودگاه‌های مبداء و مقصد به عهده دارند، مثلا تخلیه و بارگیری انبارهای هواپیما، نظافت کابین هواپیما، عملیات یخ‌زدایی، اتصال و جداسازی و نظارت بر عملکرد تجهیزات مختلف، اطمینان از امنیت باند پرواز، اطمینان از نبودن پرنده یا چیزی که می‌تواند درون موتورهای هواپیما گیر کند بخشی از وظایف واحد رمپ می‌باشد که سوپروایزر رمپ با نظارت بر تمامی این کارکنان و ترتیب برنامه کاری آن‌ها از نتیجه کارآمد و ایمنی کار این واحد اطمینان حاصل می‌کند. سوپروایزهای رمپ باید هم قدرت فیزیکی و هم مهارت مدیریتی قابل توجهی داشته باشند.

شغل های پرطرفدار فرودگاهی – مامور سوخت‌گیری هواپیما

معرفی شغل های پرطرفدار فرودگاهی
شغل های پرطرفدار فرودگاهی

یکی از مشاغل صنعت هوایی اطمینان از سوخت‌گیری تمامی هواپیما‌ها متناسب با نیاز ایرلاین‌ها است. متقاضیان این سمت در مرحله اول دوره آموزش مکانیکی می‌گذرانند تا با جزئیات مکانیکی فرآیند سوخت‌گیری آشنایی کاملی داشته باشند. این ماموران جزو خدمه فرودگاه به شمار می‌روند و باید از بنیه‌ قوی و قدرت فیزیکی زیادی برخوردار باشند. در صورتی که به این شغل علاقه دارید باید بدانید که این ماموران در هر شرایط آب و هوایی در محوطه بیرون کار می‌کنند، پس برخورداری از نیروی بدنی قوی و مستحکم از جمله فاکتورهای مهم اشتغال در این سمت می‌باشد. در ادامه می توانید با ویژگی های فرودگاه های سبز آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید