شهرهای خلاق ایران در یونسکو

از دورانی که انسان ها یکجا نشینی را انتخاب کرده و روستاها و شهرها را بوجود آوردند، محل زندگی شان مدام در حال پیشرفت و گسترش بوده حرکت رو به جلویی که امروزه ما را به نقطه ای که در آن هستیم رسانده است.

0
93
معرفی شهرهای خلاق ایران در یونسکو
شهرهای خلاق ایران در یونسکو
شهرهای خلاق ایران در یونسکوReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Oct 28Rating: 4.0شهرهای خلاق ایران در یونسکو را بیشتر بشناسیدشهرهای خلاق ایران در یونسکو شهرهایی که به عنوان شهر خلاق عضوی از شبکه شهرهای خلاق یونسکو می شوند با کمک یکدیگر برای رسیدن به اهدافی مشترک تلاش می کنند

آشنایی با شهرهای خلاق ایران در یونسکو

از دورانی که انسان ها یکجا نشینی را انتخاب کرده و روستاها و شهرها را بوجود آوردند، محل زندگی شان مدام در حال پیشرفت و گسترش بوده حرکت رو به جلویی که امروزه ما را به نقطه ای که در آن هستیم رسانده است. جایی که شهرها و کشورها برای بهتر و محبوب تر شدن به رقابت با یکدیگر می پردازند. گرچه وجود گذشته ای غنی می تواند توجه بسیاری را به خود جلب کند اما انسان امروزی به چیزی بیش از آثار تاریخی برای دیده و شناخته شدن نیاز دارد؛ عنصری که تنها به کمی دید متفاوت نیازمندست و آن چیزی نیست جز ذهن خلاق و ایده پرداز. این عنصر به تنهایی تمامی بخش های زندگی انسان ها از کوچکترین بخش تا بزرگترین جوامع آن ها را در بر می گیرد. عنصری که یونسکو را بر آن کرد تا پروژه ای تحت عنوان شبکه شهرهای خلاق یونسکو آغاز کند. حال در این مقاله سفرستان قصد داریم برای علاقمندان خرید بلیط هواپیما و سفر به ایران، شهرهای خلاق ایران در یونسکو را معرفی کنیم.

شبکه شهرهای خلاق یونسکو(UCCN)

معرفی شهرهای خلاق ایران در یونسکو
شهرهای خلاق ایران در یونسکو

یونسکودر سال 2004 پروژه ای با نام شبکه شهرهای خلاق آغاز کرد که هدف از آن ترویج همکاری با و بین شهرهایی بوده که خلاقیت را به عنوان عاملی استراتژیک برای پیشرفت و ثبات شهری خود به کار برده اند. 246 شهری که در حال حاضر این شبکه جهانی را تشکل ی دهند، در راستای دستیابی به هدفی مشترک با یکدیگر همکاری دارند و آن قرار دادن خلاقیت و صنایع فرهنگی در قلب برنامه های توسعه و پیشرفت در سطح محلی و ایجاد همکاری های فعال در سطح بین المللی است.

شبکه شهرهای خلاق یونسکو هفت حوزه خلاق را پوشش می دهد: صنایع دستی و هنرهای بومی، طراحی، فیلم، خوراک و غذا شناسی، ادبیات، هنرهای رسانه ای و موسیقی.

اهداف شبکه شهرهای خلاق یونسکو

شهرهایی که به عنوان شهر خلاق عضوی از شبکه شهرهای خلاق یونسکو می شوند با کمک یکدیگر برای رسیدن به اهدافی مشترک تلاش می کنند این اهداف به شرح زیرند:

افزایش و تقویت همکاری بین شهرهایی که خلاقیت را به عنوان عالمی استراتژیک در پیشرفت و ثبات شهری خود شناسایی و به کار می برند.

تقویت و افزایش خلاقیت با هدایت شهرهای عضو برای ایجاد خلاقیت به عنوان عاملی مهم در توسعه شهری به ویژه از طریق مشارکت در بخش های دولتی و خصوصی.

تقویت خلاقیت، تولید، توزیع و انتشار فعالیت های فرهنگی، کالاها و خدمات.

توسعه کانون های خلاقیت و نوآوری و  گسترش فرصت ها برای کارآفرینان و متخصصان در بخش های فرهنگی.

بهبود دسترسی به و مشارکت در زندگی فرهنگی و نیز لذت بردن از کالاها و خدمات فرهنگی به ویژه برای گروه ها و افراد آسیب پذیر و در حاشیه.

ادغام کامل فرهنگ و خلاقیت در استراتژی ها و برنامه های توسعه محلی.

✅ بازدید از مقاله میراث جهانی ایرانی ثبت‌شده در یونسکو

عضو شدن در شبکه شهرهای خلاق یونسکو

برای عضو شدن در شبکه شهرهای خلاق یونسکو، کاندیداهای شهری باید فرمی مبنی بر تمایل، تعهد و ظرفیت آن ها برای همکاری و فعالیت در راستای اهداف شبکه جهانی نشان دهد. شبکه شهرهای خلاق 7 بخش مختلف را پوشش می دهد که شهرها می توانند با توجه به ظرفیت، بخش های صنعتی و غیره در هر یک از بخش های مورد تمایل ثبت نام و فعالیت داشته باشند.

شهرهای خلاق ایران در یونسکو

معرفی شهرهای خلاق ایران در یونسکو
شهرهای خلاق ایران در یونسکو

در ایران، دو شهر اصفهان و رشت برای اولین بار در سال 1394 به عضویت شبکه جهانی شهرهای خلاق در آمدند. اصفهان که باصنایع دستی اش در داخل و خارج شناخته می شود از همین استعداد خود استفاده کرده و به عنوان شهر خلاق صنایع دستی به عضویت شبکه جهانی شهرهای خلاق درآمد. حوزه رشت اما خوشمزه تر از اصفهان است. این شهر به عنوان شهر خلاق در تنوع و سلیقه غذایی به عضوتی شبکه جهانی در آمد. در سال 97 نیز چند شهر دیگر برای قرار گرفتن در شبکه شهرهای خلاق به یونسکو ارائه شد که از میان آن ها دو شهر بندرعباس و سنندج از سوی یونسککو تایید شدند. بندرعباس به عنوان شهر خلاق صنایع دستی و سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی. در حال حاضر چهار شهر ایران عضو شبکه شهرهای خلاق یونسکو هستند.

در ادامه می توانید با برترین میراث جهانی یونسکو آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید