سفر به آذربایجان و بازدید از شهر خوی ، مهد شمس تبریزی‌ها

شهرستان خوی در 35 کیلومتری ارومیه و در شمال غربی‌ترین ناحیه استان قرار دارد. این شهر از بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای استان آذربایجان غربی و دومین شهر مهم استان به شمار می‌رود. همچنین خوی با قدمت 7 هزارساله و قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم، یکی از قدیمی‌ترین مراکز تمدن در شمال غرب ایران است که شاهد پر فرازونشیب‌های زیادی در طول تاریخ بوده، هم‌چنین دارای بازار تاریخی است که تمدن شهرنشینی و شهرسازی را در دوره اسلامی نشان می‌دهد.

0
39
بازدید از شهر خوی آذربایجان
شهر خوی آذربایجان
سفر به آذربایجان و بازدید از شهر خوی ، مهد شمس تبریزی‌هاReviewed by تحریریه بلیط هواپیما on Feb 23Rating: 3.5سفر به آذربایجان و بازدید از شهر خوی، مهد شمس تبریزی‌ها - خرید بلیط هواپیماشهرستان خوی در 35 کیلومتری ارومیه و در شمال غربی‌ترین ناحیه استان قرار دارد. این شهر از بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای استان آذربایجان غربی و دومین شهر مهم استان به شمار می‌رود. همچنین خوی با قدمت 7 هزارساله و قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم، یکی از قدیمی‌ترین مراکز تمدن در شمال غرب ایران است

خوی، مهد شمس تبریزی‌ها

شهرستان خوی در 35 کیلومتری ارومیه و در شمال غربی‌ترین ناحیه استان قرار دارد. این شهر از بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای استان آذربایجان غربی و دومین شهر مهم استان به شمار می‌رود. همچنین خوی با قدمت 7 هزارساله و قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم، یکی از قدیمی‌ترین مراکز تمدن در شمال غرب ایران است که شاهد پر فرازونشیب‌های زیادی در طول تاریخ بوده، هم‌چنین دارای بازار تاریخی است که تمدن شهرنشینی و شهرسازی را در دوره اسلامی نشان می‌دهد. مردم شهرستان خوی به ترکی آذربایجانی صحبت می‌کنند و اکثراً مسلمان و شیعه هستند، البته در میانشان اقلیت اهل سنت نیز وجود دارد. اگر دوستدار تئاتر هستید، باید در جریان باشید که بزرگ‌ترین خانه تئاتر شمال غرب کشور در خوی قرار دارد.

محصولات و صنایع خوی

بازدید از شهر خوی آذربایجان
شهر خوی آذربایجان

خوی به شهر گل‌های آفتابگردان معروف است و به‌عنوان قطب اول تولید دانه‌های آفتابگردان کشور به شمار می‌رود، حتی صاحب بزرگ‌ترین بازار دانه‌های آفتابگردان کشور است. اگر از طرفداران تخمه یا گل آفتابگردان هستید، مطمعنا خرید بلیط هواپیما خوی می‌تواند تجربه‌ی دل‌نشینی برایتان باشد. احتمالاً می‌دانید که فرش آذربایجان در بازارهای داخلی و خارجی محبوبیت زیادی دارد، از میان فرش‌های دستباف تولیدی آذربایجان غربی، فرش ریز ماهی خوی ثبت ملی شده است. از دیگر صنایع‌دستی خوی می‌توان به جاجیم‌بافی، قالی‌بافی، زیلوبافی، حصیربافی، فرش‌بافی، گلیم‌بافی و سفالگری اشاره کرد.

✅ بازدید از مقاله برج ساعت تبریز
✅ بازدید از مقاله جاذبه‌ی تاریخی ارگ علیشاه تبریز
✅ بازدید از مقاله غذاهای رنگین شهر تبریز

مکان‌های گردشگری خوی

مقبره شمس تبریزی

مقبره شمس تبریزی خوی - خرید بلیط هواپیما
مقبره شمس تبریزی خوی

آرامگاه شاعر بزرگ، صوفی و عارف مشهور، شمس تبریزی در خوی قرار دارد. محمد بن علی بن ملک داد تبریزی ملقب به شمس‌الدین یا شمس تبریزی از صوفیان ایرانی است. که همه‌ساله علاقه‌مندان شمس تبریزی را از شهرهای مختلف ایران و حتی کشورهای همسایه به‌سوی خود می‌کشاند. مخصوصاً در روز بزرگداشت این شاعر ملی که در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران هفتم مهرماه را به خود اختصاص داده، همه‌ساله برنامه‌ها و همایش‌های علمی و فرهنگی گوناگونی در خصوص معرفی اندیشه‌های شمس تبریزی برگزار می‌شود. پس اگر با بلیط هواپیما سفری را آغاز می‌کنید، شهر خوی را انتخاب کنید تا خاطرات خوشی را برای خود به ثبت رسانید.

مناره شمس تبریزی

بازدید از مناره شمس تبریزی شهر خوی - خرید بلیط هواپیما
مناره شمس تبریزی

مناره شمس تبریزی به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده که مربوط به سده ۶ ه‍.ق است. این مناره در صحن آرامگاه شمس تبریزی در محله امامزاده سید بهلول واقع‌شده‌ است. در قسمت بیرونی این مناره، با شاخ‌های قوچ وحشی که شخص شاه اسماعیل صفوی از کوه چله خانه خوی شکار کرده تزیین‌شده است. کلاً بنا بر اطلاعات به‌دست‌آمده، این سازه به دستور شاه اسماعیل صفوی ساخته‌شده که هدف از قرار دادن شاخ قوچ در مناره برای نشان دادن قدرت و مهارت شاه اسماعیل در شكار قوچ در یك روز بوده است. در ابتدا مقبره شمس تبریزی دارای ۳ مناره بوده كه بعداً به دلايل طبيعي فقط یک مورد باقی‌مانده است. این مقبره داراي برجي به ارتفاع ۱۷ متر است که چند سال پیش به‌طور محسوسي منحرف شد و باستان شناسان معتقد بودند تا چند وقت دیگر احتمال فروریزی مقبره وجود دارد، به همين دليل در سال 1386 با همكاري باستان شناسان ايتاليا، مقبره و برج شمس تبريزي مرمت و بازسازی شد.

بازار خوی

بازدید از بازار خوی - خرید بلیط هواپیما
بازار خوی

بازار خوی از بازارهای مشهور است که در بافت قدیمی شهر قرار دارد و به عقیده مورخان یکی از زیباترین بازارهای ایران بعد از بازارهای تبریز، شیراز و کرمان به شمار می‌رود. اینجا بازاری مستطیل ‌شکل است که به علت نوسازی و گسترش شهر خوی تغییراتی در بازار انجام‌گرفته است، خودتان نیز در سفرتان با خرید بلیط هواپیما جو بازار را از نزدیک خواهید دید. بازار خوی شامل چندین راسته‌بازار سرپوشیده، چندین سرا، چندین چهارسو است. البته قسمتی از راسته‌بازارها، كاروانسراها باحالت اولیه خود تفاوت دارند؛ اما هنوز هم از نظر معماری باارزش اند. بازار خوی هم به دلیل معماری خاص فاقد گچ‌بری، کاشی‌کاری و كتیبه است، فقط در چهارسوها نظم خاصی در چینش کاشی‌ها به‌کاربرده شده است. بازار خوی دارای پنج کاروانسرا است، مانند کاروانسرای خان، کاروانسرای کشمش چیلار، کاروانسرای بلوسی، کاروانسرای چیت‌ساز و کاروانسرای حاج میر هاشم و همچنین شامل مساجد زیبا و تاریخی ملاحسن، حاجی‌بابا و حجتیه است. شاهکار تاریخی دیگر در بازار خوی وجود دروازه سنگی با معماری منحصربه‌فرد است که افراد زیادی را به خود جذب می‌کند.

پیر ولی

بازدید از پیر ولی خوی - خرید بلیط هواپیما
پیر ولی

مورد بعدی آرامگاه پوریای ولی است که جزو مشهورترین جاذبه‌های گردشگری خوی به شمار می‌رود. پوریای ولی یکی از پهلوانان ایرانی است، البته در مورد آرامگاه وی دو نظریه وجود دارد که عده‌ای می‌گویند در شهر خیوه در ازبکستان واقع است و برخی نیز معتقد هستند در خوی دفن شده است. مردم نیز به آرامگاهی که در شهر خوی قرار دارد، پیر ولی می‌گویند. در چندین کتاب قدیمی آمده که پوریای ولی در خوی زندگی می‌کرده که طبق این اسناد، احتمال این‌که مقبره ایشان در خوی باشد زیادتر است.

دژ بسطام

بازدید از دژ بسطام خوی - خرید بلیط هواپیما
دژ بسطام

هدف از ساخت قلعه‌هایی در خارج از شهر و روستا و در موقعیت کوهستانی برای کاربرد نظامی و دفاعی بوده تا در برابر دشمن از مردم دفاع کنند. یکی از مشهورترین قلعه‌های کوهستانی، قلعه بسطام است، بااینکه در کوهستان واقع‌شده اما همانند شهر امکانات قابل‌توجهی برای ساکنانش داشته است.

بازدید از شهر خوی آذربایجان
شهر خوی آذربایجان

از دیگر جاذبه‌های تاریخی و طبیعی شهر خوی می‌توان مقبره آل یعقوب، پل خاتون، مسجد مطلب خان، موزه گنجینه خوی، دروازه سنگی، آبشار بدلان، رودخانه قطور را نام برد.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو پرواز داخلی بهترین پیشنهاد ما به شما نصب اپلیکیشن سفرستان می‌باشد. در اپلیکیشن خرید بلیط هواپیما سفرستان به صورت روزانه تخفیف‌های ویژه روی مسیرهای داخلی خارجی وجود دارد که شما می‌توانید با نصب و ثبت نام در این اپلیکیشن، از این امکانات ویژه و برخی ویژگی‌های دیگر بهره‌مند شوید.

گردآوری: خدمات بلیط هواپیما داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید